Ako liečiť sinusitídu liekmi

Obsah

  Sinusitída nie je príznakom respiračného ochorenia, ale jeho komplikáciou. Medzi hlavné príznaky patológie patria bolesti hlavy, upchatie nosa a opuch tváre. Ak sa neuskutočnila adekvátna terapia pre sínusitídu, bronchitídu alebo priedušnicu alebo ak pacient zanedbával lekárske odporúčania, vyvinie sa sínusitída.

  Na druhej strane môže vyvolať vážne následky, z ktorých najnebezpečnejšou je meningitída. Predtým, ako začnete liečiť sínusitídu liekmi, sa vykonávajú laboratórne testy na určenie typu patogénneho patogénu a jeho citlivosti na antibiotiká. V niektorých prípadoch je zistená vírusová povaha infekčných agens, ktorá vyžaduje trochu odlišný prístup k liečbe.

  8. Základné princípy liečby

  Otorinolaryngológ je zodpovedný za výber farmakologických látok na liečbu akútnej alebo chronickej sinusitídy. Pri predpisovaní musí lekár zohľadniť výsledky laboratórnych testov, vek a celkový zdravotný stav pacienta, výskyt chorôb v anamnéze. Chýbajúci integrovaný prístup k liečbe sinusitídy nielen spomalí zotavenie, ale tiež spôsobí rozšírenie patogénov do dolných dýchacích ciest.

  Ak je patológia vyvolaná vírusmi, užívanie antibiotík je nepraktické a dokonca nebezpečné. Priebeh užívania týchto liekov povedie k ešte výraznejšiemu zníženiu imunity, rozvoju intestinálnej dysbiózy a oslabeniuterapeutická aktivita iných liekov. Podobný stav sa vyskytuje, keď sú prekročené denné a jednorazové dávky odporúčané lekárom, ako aj trvanie používania nazálnych kvapiek, kapsúl, tabliet, sirupov.

  Sinusitída sa lieči iba liekmi, ktoré v kombinácii majú taký terapeutický účinok na organizmus:

  • ničiť patogény;
  • znižujú závažnosť bolesti a iných nepríjemných pocitov;
  • zastaviť zápalový proces;
  • 16. riediť a odstraňovať hlien nahromadený v maxilárnych dutinách;
  • eliminujú upchatie nosa.

  Sinusitída je často sprevádzaná symptómami celkovej intoxikácie tela - dyspeptické poruchy, horúčka a horúčka. Otorinolaryngológovia predpisujú pacientom antipyretické, analgetické, antispasmodické lieky, aby zlepšili zdravie.

  Pri liečení akútnej a chronickej sínusitídy sa používajú látky na vnútorné použitie. A so závažnými dôsledkami, ktoré sa vyvinuli, sa praktizuje parenterálne podávanie liekov - intramuskulárne alebo intravenózne. Lieky sa často dodávajú do zápalových ohnísk pomocou postupu fyzioterapeutickej elektroforézy, ktorý nezruší ich orálne podávanie.

  Kombinované antibakteriálne lieky sa používajú na liečbu sinusitídy v bakteriálnej etiológii

  .

  Antibiotická terapia

  Najbežnejšou príčinou sinusitídy jeprenikanie patogénnych baktérií do maxilárnych dutín. V procese ich života sa hromadí hustý hlien a hnis, ktoré sťažujú dýchanie a vyvolávajú charakteristický nosový hlas. Na ničenie patogénnych baktérií sa používajú antibiotiká vo forme suspenzií, kapsúl alebo tabliet. Skúsení otolaryngológovia tieto lieky nepredpisujú v počiatočnom štádiu sinusitídy, uprednostňujúc externé agens a antiseptické roztoky.

  Pri diagnostikovaní rozsiahleho zápalového procesu je však potrebné použitie antibiotík. Pretože výsledky laboratórnych testov musia počkať niekoľko dní, sú do terapeutického režimu zahrnuté antibakteriálne látky so širokým spektrom účinku.

  Penicilíny

  Nedávno sa antibiotiká tejto série predpisujú zriedkavo na liečbu sinusitídy, pretože u mnohých mikroorganizmov sa na ne vyvinula rezistencia. Toto tvrdenie je zvlášť dôležité pre stafylokoky - bežnú príčinu zápalového procesu. Účel kombinovaných prostriedkov sa praktizuje:

  • Augmentin,
  • Panclave,
  • Amoxiclav.

  Zahŕňajú kyselinu klavulanovú, ktorá zabraňuje rozvoju rezistencie mikroorganizmov. Ošetrenie detí sa uskutočňuje antibiotikami vo forme sladkých suspenzií s príjemnou arómou a pre dospelých sa tablety vyrábajú v rôznych dávkach.

  Cefalosporíny

  Cefalosporíny druhej a tretej generácie sa široko používajú pri liečbe bakteriálnych infekcií.sínusitída, napriek syntéze účinnejších liekov. Tento typ antibiotika vykazuje terapeutickú aktivitu proti takýmto mikroorganizmom:

  • hemofilický bacil;
  • moraxell;
  • Klebsiella;
  • streptokoky.

  Medzi často predpísané cefalosporíny patrí cefixím, ceftriaxón, cefalexín. Nevýhody týchto antibakteriálnych liekov zahŕňajú veľké množstvo vedľajších účinkov: alergické reakcie, dyspeptické poruchy, znížená koncentrácia bielych a červených krviniek.

  Antibiotiká zo skupiny makrolidov rýchlo a účinne ničia patogény bakteriálnej sinusitídy

  Makrolidy

  Väčšina patogénnych baktérií nie je schopná vyvinúť rezistenciu na makrolidy. Tieto lieky nie sú určené na dlhodobé používanie. Priemerná dĺžka terapeutického cyklu nepresahuje päť dní. Ak je potrebné ďalšie použitie, potom otolaryngológovia odporúčajú pacientom, aby si urobili krátke prestávky. Najznámejší predstavitelia makrolidovej skupiny sú:

  • Azitromycín,
  • Clarithromycin,
  • Josamycín.

  Vedľajšie účinky podobné antibiotikám zo série cefalosporínov sú charakteristické pre makrolidy. Užívanie drog počas nosenia dieťaťa alebo počas laktácie je možné len podľa pokynov lekára a pod jeho dohľadom.

  Fluórchinolóny

  Tieto lieky sú vyhradené, to znamená, že sa používajú naneúčinnosť iných antibiotík. Skúsený otolaryngológ alebo terapeut nikdy nepredpíše fluórchinolóny dieťaťu kvôli pravdepodobnosti, že sa proti mikroorganizmom vyvinie rezistencia. V prípade závažných infekcií (napríklad tuberkulózy) tieto lieky úspešne ničia patogény. Čo fluórchinolóny liečia komplikovanú sinusitídu u dospelých:

  • Lomefloxacín,
  • Ciprofloxacín,
  • Ofloxacín,
  • Levofloxacín,
  • Norfloxacín.

  Fluórchinolóny narušujú stabilitu bunkových membrán patogénnych baktérií, čím bránia ich rastu a aktívnej reprodukcii.

  Antiseptické roztoky

  Tieto lieky sú nevyhnutne zahrnuté v terapeutických režimoch sinusitídy, najmä ak sa zistil ich vírusový pôvod. Dôkazová základňa pre drvivú väčšinu antivírusových liekov chýba, preto sa pri liečení patológie používajú antiseptiká. Ich použitie pomáha odstraňovať hlien a hnis z maxilárnych dutín a zastavuje zápalový proces znížením počtu baktérií.

  Na liečbu akútnej a chronickej sinusitídy vypláchnite nos prípravkami s chloridom sodným

  Protargol

  Koloidné striebro je účinný a osvedčený liek na liečbu sínusitídy charakterizovaný veľkou tvorbou hnisu. Roztok Protargolum sa dá dokonca použiť na liečbu malých detí. Antiseptikum zabraňuje rastu a aktívnej reprodukcii mikroorganizmov, podporujeskvapalnenie a oddelenie hnisavého hlienu.

  Napriek svojej účinnosti sa Protargolum nedávno predpísal len zriedka. Je to kvôli zníženiu počtu lekárskych a lekárskych oddelení na lekársky predpis, ktorých odborníci sa zaoberali výrobou tejto liekovej formy. V nedávnej dobe sa na pultoch lekární objavila terapeutická línia liekov Sialor, ktoré predstavovali nosné kvapky a sprej. Hlavnou zložkou týchto výrobkov je Protargol.

  Dioxidín

  Odporúčame tiež prečítať si: Ako rýchlo odstrániť nádchu

  Toto je syntetické antibakteriálne činidlo, ktoré vykazuje baktericídnu aktivitu proti väčšine patogénov sinusitídy. Existujú dva spôsoby liečenia choroby:

  • umývanie maxilárnych dutín;
  • nazálnou instiláciou.

  Dioxidín sa vyrába ako 0,05% alebo 0,1% roztok utesnený v sklenených ampulkách. Nepochybnou výhodou antiseptika je schopnosť ničiť nielen baktérie, ale aj vírusy. Droga sa však nepoužíva pri liečbe detí, tehotných a dojčiacich žien z dôvodu jej toxických vlastností.

  Furacilín

  Otorinológovia odporúčajú použiť 0,02% roztok furacilínu na umytie dutín z nahromadeného hlienu. Antiseptikum je možné kúpiť v lekárni alebo pripraviť samostatne doma. Za týmto účelom rozpustite 10 tabliet (balenie) furacilínu v litri horúcej vody a riedenie varte niekoľko minút.

  Na oplachovanie môžete použiť nosstriekačka s malým objemom alebo striekačka (bez ihly!). Procedúra sa vykonáva ambulantne. Lekár vyplachuje maxilárne dutiny špeciálnym zariadením vybaveným vodiacou trubicou a sacím tlakom, ktorý prečerpáva antiseptikum s hnisavým obsahom. Ak pacient omylom prehltne malé množstvo roztoku furatsilínu, na rozdiel od Dioksidiny neexistujú žiadne negatívne následky.

  Na umývanie nosovej dutiny zápalom dutín môžete použiť furacilín vo vhodnej okamžitej forme

  Miramistín

  Akútna a chronická sinusitída sa dá rýchlo liečiť antiseptickými látkami, ktoré budú mať okamžitý vplyv na baktérie, vírusy, patogénne huby. Miramistín, ktorý je dostupný vo forme roztokov a sprejov vo fľašiach s objemom 100 ml, 200 ml, 500 ml, patrí do týchto prípravkov. Účinná látka antiseptika - chlorhexidín-biglukonát - porušuje integritu škrupín mikroorganizmov a urýchľuje ich smrť.

  Miramistín nemá žiadnu chuť a vôňu, nevyvoláva prejav vedľajších účinkov. Môže sa používať ako protizápalové činidlo pri liečbe sinusitídy u malých detí, tehotných a dojčiacich žien. Pre dospelých je lepšie použiť roztok na umývanie maxilárnych dutín a dieťa by malo vniesť Miramistin do nosa 4-5 krát denne.

  Symptomatická liečba

  Komplikované formy sínusitídy sprevádzané silným zápalom spôsobujú náhle skoky teploty, zvracanie, hnačky, bolesti hlavy podobné migrénam. Takéto príznakyeliminovať lieky v sirupoch, tabletách, rektálnych čapíkoch. Pomocou týchto liekov môžete teplotu znížiť:

  • nesteroidné protizápalové lieky - nimesulid, ibuprofén, Nurofen, bufen;
  • Paracetamol a jeho analógy Efferalgan, Panadol;
  • čapíky na rektálne podávanie cefeconu, nurofenu, efferalganu.

  Takéto lieky majú nielen antipyretický účinok, ale aj analgetické a protizápalové účinky. Po normalizácii teploty spravidla zmiznú aj dyspeptické poruchy. V prípade silných bolestí hlavy predpisujú otolaryngológovia antispazmodiká v tabletách pacientom - Spazgan, Baralgin, Maksigan, Spazmalgon, Ketorolac.

  Antihistaminiká (Zodak, Suprastin, Zyrtec, Claritin, Loratadin) sa používajú na liečbu sinusitídy spôsobenej rôznymi alergickými látkami. A s ochorením vírusovej alebo bakteriálnej etiológie môžu také látky zastaviť silné opuchy nosovej sliznice. Antihistamínové kvapky a tablety sa majú užívať opatrne - jedným z ich vedľajších účinkov je ospalosť.

  Ľudoví liečitelia navrhujú liečbu sinusitídy pomocou externých liekov - balzamov Menovazin, Golden Star alebo Kim. Mali by byť aplikované na krídla nosa 1-2 krát denne. Tieto lieky obsahujú éterické oleje, ktoré majú rušivý a otepľovací účinok, ktorý urýchľuje skvapalňovanie a vylučovanie hlienu. Ak sa vyskytne nepohodlie, potomje potrebné opláchnuť rýchlo.

  Je možné vylúčiť upchatie nosa pri sínusitíde pomocou vazokonstrikčných kvapiek a sprejov

  Výplach z nosa

  Použitie prípravkov z výplachu z nosa výrazne urýchľuje zotavenie a v počiatočných štádiách sa dá vyhnúť antibiotickej liečbe. Hlavná vec nie je preháňať to s frekvenciou procedúr. Stačilo 3-5 krát denne očistiť nosnú dutinu malým objemom vzduchu. Teraz v lekárňach predávajú čajníky na pranie od rôznych výrobcov. Ich použitie sa často stáva príčinou vývoja akútneho zápalu stredného ucha, takže je lepšie použiť injekčnú striekačku.

  Farmaceutické inštitúcie tiež ponúkajú obrovský výber prostriedkov na umývanie dutín dutín hlavy:

  • Morenazol;
  • Aqua Maris;
  • delfín vo vreckách pre dospelých a deti;
  • Aqualor;
  • Salin.

  Tieto drahé lieky obsahujú bežnú stolovú soľ. Môžete výrazne ušetriť zakúpením fľaše 0,9% izotonického roztoku chloridu sodného s objemom 200 ml alebo 400 ml. Cena týchto liekov nepresahuje 50 rubľov.

  Kvapky do nosa

  Medzi najnepriaznivejšie príznaky zápalu dutín patrí nosné zápchy. Pocit nedostatku vzduchu nepomáha urýchliť regeneráciu a deti sa môžu veľmi báť. Ako liečiť rinitídu so sinusitídou u dospelých a detí:

  • vazokonstrikčné nosné kvapky alebo spreje naftyzín, Sanorín, Galazolín, Tizin, Fornos. Lieky rýchlo znižujú opuch slizníc aeliminujte upchatie nosa na niekoľko hodín. Pri liečbe sinusitídy je však vhodné takéto lieky vôbec nepoužívať. Najlepšou možnosťou je vštepiť alebo sprejovať pred spaním;
  • kvapky a sprej s éterickými olejmi z jedle a eukalyptu Pinosol. Takéto prostriedky sú dobre kombinované s roztokmi na pranie, pretože na sliznice nepôsobia agresívne. Výrobcovia vyrábajú pinosol vo forme nazálnej masti, ktorá pomáha nielen odstraňovať upchatie nosa, ale tiež obnovuje tkanivo poškodené zápalom.

  Pri liečení akejkoľvek formy sinusitídy sa osvedčil sprej Rinofluimucil. Droga pomáha riediť hlien v maxilárnych dutinách a evakuovať ich. Rinofluimucil má protizápalové a dekongesívne účinky.

  Sinusitída je patológia, ktorá môže spôsobiť vážne komplikácie. Ale so správnym prístupom k liečbe sa môžete dokonca vyhnúť užívaniu antibiotík. Pri vykonávaní rehabilitácie je potrebné nosnú dutinu kvalitne vypláchnuť z nahromadeného hlienu. Farmakologické lieky sú predpísané iba ošetrujúcim lekárom, berúc do úvahy veľa nuancií. Ak sa chcete dozvedieť, ako liečiť sinusitídu pomocou ľudových liekov, nájdete z tohto článku.