Ako liečiť sinusitídu

Obsah

  Rhinosinusitída alebo jednoducho sínusitída je zápalový proces lokalizovaný v jednom alebo viacerých paranazálnych dutinách. Najčastejšie je toto ochorenie diagnostikované u pacientov mladších ako 15 rokov, ale toto ochorenie často trpia aj dospelí. Výskyt rinosinusitídy je spôsobený vírusmi alebo baktériami, takže príznaky choroby sú dosť výrazné. Aby ste sa zbavili choroby bez následkov a rýchlo obnovili zdravotné postihnutie, musíte vedieť, ako liečiť sinusitídu správne.

  Čo je potrebné kúpiť v lekárni?

  Hlavným cieľom liečby rinosinusitídy je odstránenie infekcie spôsobujúcej zápalový proces. Terapia by sa okrem toho mala zamerať na zmiernenie príznakov, ktoré sú dosť výrazné pri sínusitíde a čelnej sínusitíde.

  Zápalový proces v maxilárnych dutinách nie je v žiadnom prípade dôsledkom životne dôležitej činnosti baktérií. Stáva sa, že choroba je spôsobená vírusovou povahou. V takom prípade neprinesie použitie antibakteriálnych liekov očakávaný účinok. Na odstránenie vírusovej sinusitídy musíte zvoliť:

  • riedenie spúta a podpora jeho eliminácie mukolytík;
  • intranazálne roztoky na báze solí;
  • lieky, ktoré znižujú opuch nosovej sliznice v dôsledku zúženia krvných ciev;
  • miestne kortikosteroidy.

  V mnohých prípadoch nástup sínusitídy -ochorenie bakteriálnej povahy, a preto, pretože vieme, ktoré antibiotiká sú lepšie na liečbu choroby, sa môžete rýchlo zbaviť nepríjemných symptómov. Lekár by mal zvoliť správnu antibiotickú liečbu, inak liečba nemusí priniesť požadovaný výsledok a byť sprevádzaná nežiaducimi vedľajšími účinkami.

  Štúdie preukázali, že lieky zo skupiny makrolidov, cefalosporínov a penicilínu poskytujú približne rovnaký účinok pri liečbe rinosinusitídy. V mnohých prípadoch otolaryngológovia odporúčajú eliminovať zápalový proces užívaním amoxicilínu, ktorý je súčasťou penicilínovej skupiny. Odporúča sa používať liek každý deň počas 10 dní alebo 2 týždňov. Ako dlho bude antibiotická terapia trvať, určí ošetrujúci lekár na základe testov od pacienta. Denná dávka (1,5 g) je zvyčajne rozdelená na 3 dávky počas dňa. Sínusitída, ktorá sa nazýva sinusitída maxilárneho sínusu, je pri liečbe antibiotikami najúčinnejšia spomedzi iných rinosinusitíd.

  Laboratórna analýza substrátu z paranazálnych dutín pomôže určiť, ako liečiť veľmi závažnú sinusitídu. To si môže vyžadovať prepichnutie paranazálnej oblasti. Punkcia je tiež potrebná na odstránenie hnisavého obsahu z nosnej dutiny, ktorú nie je možné odstrániť inými spôsobmi. Do vyčisteného sínusu sa injikujú antibakteriálne lieky, lekár okrem toho nainštaluje drenážny katéter. spo takejto adaptácii môže pacient, ktorý mal ťažkú ​​formu rinosinusitídy, každý deň vykonávať nezávislé umývanie a dezinfekciu nosa.

  Pri liečení sinusitídy sa používajú aj vazokonstriktory, ktoré sa môžu používať najviac 3 dni. Takéto lieky majú antiedematózny účinok, čo je priaznivé pre rýchle odstránenie hlienu z dutín. Dlhšia liečba sprejmi a kvapkami s podobným účinkom je spojená s rozvojom rebound edému, v dôsledku čoho bude narušené dýchanie nosa.

  Na odstránenie sínusitídy nepoužívajte antihistaminiká, pretože pri zápale paranazálnych dutín sa ich účinok nepreukázal

  .

  Je možné vykonať inhalácie a splachovanie?

  Zápalný proces v paranazálnych dutinách je sprevádzaný ťažkým preťažením a pocitom tlaku na čele, očiach a nose. Je to spôsobené tvorbou veľkého množstva hustého, ťažko odstrániteľného hlienu, ktorý pomáha zbaviť sa prania.

  Je možné rýchlo odstrániť sekréty nahromadené v maxilárnych dutinách ich čistením niekoľkokrát denne pomocou dezinfekčného roztoku, napríklad na báze furatsilínu. Aby sa získala kvapalina požadovanej koncentrácie, rozpustia sa v pohári horúcej vody dve tablety furacilínu.

  Umývanie by sa malo začať, keď roztok prestane byť veľmi horúci, ale stále si zachováva teplo.

  Na tento postup je potrebné odobrať ihlu s veľkou striekačkou. čistenietekutina sa naplní prázdnou injekčnou striekačkou a do každej nosovej dierky sa postupne vstrekne voda s furacilínom. Počas procedúry by mala byť hlava mierne naklonená nadol a do strany (v závislosti od toho, z ktorej nosovej dierky sa vypúšťa výtok). Opláchnutie nosa, nemôžete moc vyfúknuť nos, pretože podobné opatrenie môže viesť k vrhnutiu infekcie do stredného ucha. Pri tomto čistení sa dutiny uvoľňujú nielen z nahromadenia hlienu, ale aj z odpadových produktov mikróbov.

  Nielen spreje na báze slanej morskej vody, ale aj roztoky s prídavkom bežnej stolovej soli prispievajú k zníženiu opuchu sliznice, skvapalneniu a odstráneniu hustých kongescií v nose. Na čistenie môžete použiť aj špeciálne prípravky určené na pranie, napríklad delfín.

  Ak je rinitída sprevádzaná tvorbou hnisavého substrátu, neodporúča sa vystavenie horúcej pary (ani s liečivými rastlinnými alebo dezinfekčnými zložkami) na nose. Tepelná expozícia prispieva k aktívnej reprodukcii patogénnej mikroflóry, v dôsledku čoho sa môže rinosinusitída zmeniť na závažné komplikácie, napríklad meningitídu.

  Potrebujete bylinné lieky?

  Sinusitída sa môže liečiť doma pomocou receptov tradičnej medicíny, ale bez antibiotík nebude možné úplne zastaviť vývoj choroby. Nasledujúca liečba má dobrý terapeutický účinok na príznaky nádchy:

  Odporúčame prečítať si: Ako liečiť zelenúsnot
  • 10 g halamového podzemku;
  • 15 g breza;
  • 10 g kvetov nechtíka;
  • 15 g fialovej (trikolórovej) trávy;
  • 10 g listov eukalyptu;
  • 2 g podzemku hrubej badiana;
  • 3 g hruškovej trávy.

  Na prípravu lieku sa 1 čajová lyžička suchej bylinnej zmesi zmieša s 200 ml vriacej vody a potom sa infúzia v termoske pol hodiny. Výsledná infúzia sa rozdelí na 3 dávky v rovnakých pomeroch (asi 70 ml) a vypije sa pred jedlom. Trvanie liečby je od 14 dní do 21 dní. Použitie iba tradičných metód liečby môže viesť k transformácii ochorenia na chronickú sínusitídu.

  Sinusitída u nastávajúcich matiek a detí

  Počas tehotenstva môže byť liečba ľudovými liekmi nebezpečnejšia ako liečba modernými drogami. Mnoho liekov má negatívne vedľajšie účinky a môže mať škodlivý vplyv na vývoj dieťaťa, avšak lieky, ktoré si lekár vyberie dobre, môžu pomôcť vyrovnať sa s týmto ochorením bez toho, aby poškodili telo matky a dieťaťa. Bylinné prípravky, ktoré mnohí ľudia mylne považujú za bezpečné pre zdravie, môžu spôsobiť závažnú alergickú reakciu, preto sa ich používanie bez odporúčania lekára neodporúča. Okrem toho samotné použitie tradičnej medicíny nepomôže pri liečení zápalu v nosných dutinách.

  ​​

  Pod dohľadom kvalifikovaného lekára by sa mala liečiť aj sinusitída u dieťaťa. Prudký nárast telesnej teploty, ktorýcharakterizuje začiatok frontálnej sínusitídy alebo sínusitídy - príležitosť okamžite sa poradiť s lekárom. Aby sa predišlo komplikáciám, môžu sa deťom a tehotným ženám odporučiť hospitalizácia.

  Počas liečby sínusitídy alebo frontálnej sínusitídy je potrebné prestať fajčiť

  .

  Ako zmierniť stav pacienta?

  Nie je potrebné liečiť sínusitídu u dospelých a detí, ak sa uskutočnila príslušná terapia choroby, na pozadí ktorej sa vyskytol zápalový proces v paranazálnych dutinách. Medzi také choroby patria osýpky, rinitída, chrípka, šarlach a iné choroby infekčnej povahy. Je tiež potrebné eliminovať predispozičné faktory: zakrivenie nazálneho septa a prítomnosť adhézií v nosnej dutine.

  Niekoľko podporných opatrení pomáha pri účinnom liečení rinosinusitídy:

  • Vzduch v miestnosti, v ktorej sa nachádza chorá osoba, by nemal byť príliš suchý. Najlepšie je používať špeciálne zvlhčovacie zariadenie, ale ak nie je k dispozícii, môžete robiť s uterákmi namočenými vo vode. Navlhčená tkanina sa zavesí na stoličky a zmení sa po vyschnutí. Okrem toho môže byť v blízkosti vyhrievacej batérie nainštalovaná nádrž naplnená vodou.
  • Akútna frontálna sínusitída, etmoiditída alebo sínusitída je vždy sprevádzaná bolesťou a stálym zvyšovaním telesnej teploty, takže hlavnú liečbu možno doplniť narkotickými analgetikami určenými na zmiernenie silnej bolesti.
  • Chorá osoba musí zabezpečiť dobrú výživu, pretože sa musí rýchlo zotaviťmusíte mať silu a silnú imunitu. V strave pacienta by mali byť prítomné vitamíny a minerály v dostatočnom množstve. Na tento účel sa odporúča jesť bielkovinové a rastlinné potraviny, užívať biologicky aktívne prísady.
  • Na zmiernenie celkového stavu pacienta, ako aj na rýchle riedenie a odstránenie hlienu z paranazálnych dutín je potrebné silné pitie. Kvapalina, ktorú pacient pije, by nemala byť príliš studená. Nemali by sa uprednostňovať ani nápoje zakúpené v obchode, sóda, kofeín alebo alkoholické výrobky. V procese regenerácie sa odporúča konzumovať ovocné nápoje, lisované domáce šťavy, teplé bylinné čaje a infúzie.

  Zhrnutie

  Lieky, ktoré sa dnes predávajú v lekárňach, môžu rýchlo liečiť sinusitídu a zabrániť komplikáciám. Musíte bojovať s touto chorobou pod dohľadom lekára. Toto odporúčanie je najdôležitejšie pre deti a tehotné ženy, pretože veľa liekov môže mať negatívny vplyv na ich zdravie.