Ako liečiť silný kašeľ

Obsah

  Silný kašeľ je výsledkom podráždenia sliznice dýchacích ciest. Jej príčinami sa stávajú rôzne choroby: môže to byť celkom neškodná bronchitída a veľmi nebezpečný pľúcny absces. Silný kašeľ je suchý a vlhký, sprevádzaný horúčkou a záchvatmi bolestivého zvracania.

  Je to reflexná obranná reakcia tela na prienik infekčného alebo alergického činidla. Jednou z charakteristických čŕt silného kašľa je jeho paroxysmálny charakter. Na krátku dobu ustupuje a potom znova vzniká s pomstou.

  Začiatok liečby

  Pred liečbou ťažkého kašľa u dospelých by sa mala zistiť príčina jeho výskytu. Je zbytočné používať antibiotiká tam, kde potrebujete brať moderné lieky na liečbu kardiovaskulárnych ochorení. Lekár začne liečbu až po dôkladnej biochemickej a laboratórnej diagnostike.

  Medzi faktory, ktoré vyvolávajú silný kašeľ, patria:

   11. významná história fajčenia. Kašeľové záchvaty sa objavujú ráno a miznú v čase obeda;
  • práce v nebezpečných odvetviach, v ktorých sú tuhé častice neustále v okolitom priestore;
  • bronchiálna astma, zápal pľúc;
  • laryngitída, sínusitída, faryngitída, angína;
  • alergie;
  • zhubné a benígne útvary dýchacích ciest.

  Príčina ťažkého kašľa je častopatológie gastrointestinálneho traktu sa stávajú: hyperkyselinová gastritída a žalúdočný vred a dvanástnikový vred. Tento príznak sa vyskytuje aj so zvýšením objemu štítnej žľazy, keď začína vyvíjať tlak na priedušnicu. Všetky vyššie uvedené patológie vyžadujú individuálny prístup a komplexnú liečbu.

  Na vyliečenie silného paroxyzmálneho kašľa spôsobeného prenikaním patogénnych patogénov do tela sa vyžaduje stanovenie typu patogénu. Ak sa baktérie stanú príčinou zápalovej sliznice, pacientovi sa podáva antibiotická liečba. Vo veľkej väčšine prípadov však silný kašeľ vyvoláva vírusy. Tu sa názory lekárov líšia.

  Niektorí z nich predpisujú pacientom antivírusové lieky a imunostimulanty (Kagocel, Arbidol, Anaferon), iní považujú takúto terapiu za nekompromisnú, bez dôkazov o účinnosti. Pri správne formulovanom liečebnom režime sa ľudské telo vyrovná samo a získa imunitu voči infekčným agensom.

  Aká je primeraná terapia suchého alebo mokrého ťažkého kašľa u dospelých:

   23. zničenie patogénnych patogénov;
  • premena suchého kašľa na produktívnu vlhkosť;
  • rýchle odstránenie spúta z dýchacích ciest;
  • zvyšovanie odolnosti tela voči vírusovým a bakteriálnym infekciám.

  Pulmonológovia a otolaryngológovia neunavujú varovanie pred nebezpečenstvom samoliečby.

  Toto je najdôležitejšie, ak je silnékašeľ komplikovaný hypertermiou (horúčkou) a zvracaním. Včasný kontakt s odborníkmi vám umožní diagnostikovať nebezpečné patológie v počiatočných fázach, keď sú ľahko prístupné farmakologickej liečbe.


  Pri ťažkom kašli je pacientovi odpočinok na lôžku

  Všeobecné odporúčania

  Pri ťažkom paroxyzmálnom kašle by sa mal odpočinok na lôžku sledovať najmenej 2 až 3 dni. Potom sa môžete na chvíľu postaviť a pohybovať sa po miestnosti. Prvú krátku prechádzku na čerstvom vzduchu si môžete urobiť 7-10 dní po začiatku liečby a ak sa cítite dobre.

  Vzduch v pacientovej izbe by mal byť vždy vlhký a čerstvý. Tieto podmienky je ťažké pozorovať v zime, počas vykurovacieho obdobia. Ale človek kašľa spravidla práve v chladnom období. Ak nie je možné kúpiť automatický zvlhčovač vzduchu, pomôže vám problém vyriešiť denné mokré čistenie a vetranie (bez prítomnosti pacienta).

  Je potrebné prestať fajčiť, aspoň počas liečby. Tabakový dym bude negovať všetko úsilie lekárov. Fajčenie pacienta sa určite uzdraví, ale trvanie liečby sa odloží na neurčito. Cigaretový dym obsahuje veľké množstvo toxických živíc a toxických zlúčenín, z ktorých každá môže dráždiť bolesť hrdla. Pulmonológovia poznamenávajú, že pri silnom kašle chuť na fajčenie slabne. Preto sa bronchitída, hrtanitída alebo angína zvyčajne stáva východiskovým bodom úplného odmietnutiazlé návyky.

  Správna výživa pre všetky choroby sprevádzané ťažkým kašľom má veľký význam. Mnoho ľudí so zápalom bronchiálnej sliznice alebo priedušiek trpí nedostatkom chuti do jedla, pri prehĺtaní sa sťažuje na bolesť. Existuje potreba - bez neustáleho prísunu živín je ťažké mobilizovať telo, aby bojovalo s infekciou.

  Strava pacienta by mala zahŕňať:

  • šťouchané polievky;
  • dusené kuracie prsia;
  • čerstvá zelenina a ovocie;
  • tvaroh, jogurt;
  • obilniny vyrobené z celých zŕn.

  Jesť by malo byť frakčné, v malých porciách 5-6 krát denne. Aby sa zvýšila chuť do jedla, pulmonológovia odporúčajú užívať komplexné vitamíny so stopovými prvkami (Vitrum, Centrum, Complivit, Selmevit). Ak má človek silné, bolestivé zvracanie, kašeľ, potom môže pri jedle pocítiť nevoľnosť. V tomto prípade sa nemôžete obísť bez použitia antiemetík - Metoclopramid, Tserukala.

  Pitie veľkého množstva vody

  Ako rýchlo liečiť silný kašeľ - farmakologické prípravky by sa mali užívať so správnym režimom pitia. Patogénne patogény akútnych respiračných vírusových infekcií a prechladnutí počas svojho života produkujú látky škodlivé pre človeka. Prenikajú do krvného obehu a šíria sa po celom tele.

  U pacienta sa objavujú príznaky rozsiahlej intoxikácie: nevoľnosť, horúčka, nadmerné potenie. Znížte závažnosť príznakov veľkým množstvom vody.

  ​​

  Čo sa najlepšie používa pri ťažkom kašli:

  • harmančekový čaj, odvar z ruží;
  • Minerálna voda Borjomi alebo Essentuki č. 2 a č. 4;
  • vitamínová infúzia so sušeným rybízom, brusnicami, malinami;
  • zmes mlieka a medu;
  • infúzie zo súboru liečivých bylín: nechtíka lekárska, šalvia a rozmarínu.

  Takéto nápoje nielen odstraňujú toxíny a toxíny z tela. Denné použitie 2 až 2,5 litra tekutiny pomáha pri tvorbe a skvapalňovaní spúta. Liečivé byliny obsahujú látky, ktoré majú protizápalové a baktericídne vlastnosti. Vďaka ich komplexnému účinku sa urýchľuje regenerácia poškodenej sliznice dýchacích ciest.

  Ak máte silný kašeľ a /alebo nádchu, nemali by ste piť kávu, variť čierny a zelený čaj. Čajové listy a kávové zrná obsahujú veľa kofeínu a trieslovín. Tieto nápoje zvyšujú vitalitu človeka, ale zároveň dehydratujú telo, čo výrazne spomaľuje regeneráciu.

  Silný kašeľ sa môže liečiť farmaceutickými sirupmi

  Liečba silného suchého kašľa

  Na vyliečenie tohto typu kašľa ho musíte previesť do produktívnej formy. Je charakterizovaná tvorbou veľkého množstva tekutého spúta, ktoré opúšťa telo. Koniec koncov, je to hustý viskózny hlien, ktorý spôsobuje útoky tvrdého kašľa, keď sa človek pokúša zhlboka nadýchnuť. Najčastejšie sa tento stav vyvíja pri diagnostike laryngotracheitídy alebo priedušnice. Sliznica zvrškudýchacie cesty sú zapálené tak, že štekajúci kašeľ môže spustiť vdýchnutie čistého čerstvého vzduchu.

  V úvodnom štádiu choroby pulmonológovia predpisujú lieky, ktoré môžu znížiť výskyt záchvatov kašľa. Je to potrebné na zmiernenie stavu človeka. Teraz sa nebude často prebúdzať v noci, bude schopný odpočívať, psychicky naladený na ďalšiu liečbu. Najúčinnejšie potláča suché tablety proti kašľu, ktoré obsahujú kodeín. Takéto lieky (Codterpin, Terpincod) nie sú v predaji, je možné ich kúpiť iba na lekársky predpis.

  Antitusické účinky majú aj tieto účinky:

  • libexín;
  • Omnitus;
  • Codelac.

  Betalové blokátory kašľacieho centra sa osvedčili v terapii. Lieky s kombinovaným zložením znižujú závažnosť silného kašľa na niekoľko hodín. Aké lieky pomáhajú vykašľať:

  • Flavamed;
  • Stoptussín;
  • Sinecode.

  Pri užívaní týchto liekov by sa malo odobrať veľké množstvo tekutiny. Neprekračujte dávku odporúčanú lekárom ani sami nepredlžujte priebeh liečby. To môže viesť k tomu, že sa zápal šíri do dolných dýchacích ciest, v dôsledku selektívneho pôsobenia beta-blokátorov vzniknú vážne komplikácie.

  Antibiotiká sa zriedkavo používajú na liečbu suchého kašľa. Ich použitie je vhodné iba vtedy, ak sa choroba spojilabakteriálna infekcia, ktorá je charakteristická pre zle liečenú bronchitídu a zápal pľúc. Užívanie antibiotík bez lekárskeho predpisu zhoršuje stav pacienta v dôsledku rozvinutej dysbiózy, oslabenej imunity a zvýšeného zápalového procesu.

  Liečba sa spravidla vykonáva pomocou liekov so širokým spektrom účinku:

   82. Sumamed;
  • Amoxiclav;
  • amoxicilín;
  • Kefalexín.

  Ak osoba pociťuje záchvaty silného suchého kašľa, potom je zapálená sliznica jeho dýchacích ciest. Eliminácia patologického procesu pomôže:

   88) nimesulid;
  • Nurofen;
  • Ibuprofen.

  Tieto nesteroidné protizápalové lieky sa používajú v počiatočnom štádiu choroby. Prijímanie sirupov a tabliet sa vykonáva pod dohľadom lekára kvôli veľkému počtu vedľajších účinkov. Prekročenie liečby (5-7 dní) spôsobí poškodenie sliznice gastrointestinálneho traktu.

  Na zabránenie vzniku alergických reakcií z veľkého počtu liekov a zníženie zápalu sa používajú antihistaminiká - Cetrin, Zodak, Claritin. Ak sa kašeľ objaví s horúčkou, je potrebné vziať antipyretické lieky: Panadol, paracetamol, kyselina acetylsalicylová. Pulmonológovia neodporúčajú užívať tieto sirupy a tablety s teplotnými hodnotami pod 38 ° C. Pri hypertermii telo bojuje s infekciou,vytváranie neznesiteľných podmienok pre život vírusov.

  Liečba silného kašľa na mokrej pokožke

  Pred začatím liečby vírusovej patológie mukolytikami a mukokinetikami sú pulmonológovia presvedčení, že kašeľ je vlhký a produktívny. Sputum sa tvorí v dýchacích cestách, ale zatiaľ nestačí na úplné odstránenie. Hlien je príliš viskózny a hrubý, pevne prilieha k sliznici.

  Expektoračné lieky pomáhajú pri úľave od spúta:

  • marshmallow a sladké drievka;
  • pertussín;
  • Ambroxol (Lazolvan, Bronchorus, Ambrobene);
  • brómhexín.

  Prípravky sú vo forme sirupov alebo tabliet. Užívajte tuhé liekové formy s veľkým množstvom tekutín. Liečba trvá 7-14 dní.

  Mokrý kašeľ sa dá rýchlo liečiť mukolytikami. Znižujú viskozitu spúta a umožňujú ľahké odstránenie z tela. Na produktívne vyčistenie krku človek nemusí namáhať bolesť v krku. Ak osoba kašľa silno, potom sa používajú tieto lieky:

  • Fluimucil, ACC;
  • Carbocestin.

  Vyrábajú sa vo forme vo vode rozpustných práškov a tabliet v rôznych dávkach. V lekárňach sa objavila výhodná dávková forma ACC (600 mg) na prípravu horúceho nápoja s citrónovou príchuťou. Na preukázanie maximálneho terapeutického účinku stačí užiť liek raz denne.

  Med, citrón a korenie sú nevyhnutnými výrobkami na ošetrenie.ťažký kašeľ

  Ľudové lieky

  Ak choroba pokračuje bez horúčky, potom môžete doma vykonávať lekárske zákroky spolu s užívaním liekov odporúčaných pľúcnym lekárom:

  • trenie hrudníka, chrbta a chodidiel masťami s otepľovacím a rušivým účinkom: terpentín, Dr. Mama, Suprima, balzam Golden Star, jazvečí tuk;
  • ohrievacie komprimáty na uľahčenie vypúšťania spúta do vodky a medu;
  • Vdychovanie horúcich drvených zemiakov uvarených v šupke.
  • Mnoho liečivých bylín má protizápalové, antiseptické a antimikrobiálne vlastnosti. Na odstránenie silného kašľa vám pomôžu infúzie s nasledujúcimi kombináciami bylín a koreňov:
  • Nalejte do termosky každú 5 lyžíc. lyžice podstavca, nechtíka lekárskeho, šalvie a zalejeme litrom vriacej vody. Trvajte na tom, 5 hodín, napätie. Užívajte 0,5 šálky nápoja pred jedlom 4-krát denne;
  • umiestnite 4 lyžice do smaltovanej nádoby lyžica lístia brusnice, ledum, fialovej a tymiánu. Nalejte 3 šálky vriacej vody a trvajte 3 hodiny na veku. Kmeň, užite 100 ml nápoja 3-4 krát denne pred jedlom;
  • Do termosky vložte 7 sušených bobúľ malín, šípiek, čiernych ríbezlí, borievok a horského popola. Nalejte vriacu vodu na liter, trvajte 10-12 hodín. Pite namiesto čaju.

  Pri pravidelnom používaní ľudových liekov u ľudí sa znižuje počet útokov silného kašľa a pocit nedostatku vzduchu zmizne. Pred použitím liekov od spoločnostirecepty tradičných liečiteľov, mali by ste sa uistiť, že pacient nie je alergický na zložky zmesi a nápoje.

  Je veľmi dôležité nezastaviť liečbu silného kašľa po lepšom pocite. Zákerné ochorenie sa môže na chvíľu skrývať, môže ísť do chronickej formy, ktorá je nebezpečná jeho častými relapsmi, počas ktorých bolí v krku bolesť, objavujú sa príznaky intoxikácie tela. Po dôkladnom vyšetrení môže lieky zrušiť iba lekár.