Ako liečiť šedý zákal

Obsah

  Katarakta je očné ochorenie, ktoré sa vyznačuje čiastočným alebo úplným zakalením šošovky. Predmety, ktoré človek vidí pred očami, vidí akousi „závojom“. Aby sa predišlo potrebe chirurgického zákroku, je dôležité diagnostikovať šedý zákal v počiatočnom štádiu a začať primeranú liečbu.

  Drogová terapia

  V počiatočnej fáze priebehu ochorenia sa lieky predpisujú vo forme kvapiek, napríklad Smirnovove kvapky, Katakhrom, Vitafakol, Vitsyin atď. Je potrebné poznamenať, že tieto lieky sa nevyriešia. predtým vytvorené opacity na šošovke, ale len prispievajú k spomaleniu ich progresie.

  Konzervatívna terapia patológie v počiatočných štádiách je založená na skutočnosti, že do tela sa zavádzajú nedostatočne obsiahnuté látky, čo následne vedie k tvorbe katarakty. Patológia sa spravidla vyskytuje na pozadí nedostatku užitočných vitamínov, ako je kyselina askorbová, riboflavín, kyselina nikotínová, jodid draselný. Roztok ktoréhokoľvek z vitamínov sa nakvapká do spojivkového vaku.

  Šedý zákal sa môže liečiť liekom ako je Vitaiodurol, ktorý vyrába francúzska farmaceutická spoločnosť. Priraďte k vývoju s vekom podmieneným kataraktom, ale nepoužívajte ho v prípade chorôb zadného kapsulárneho typu. Denná dávka je niekoľko kvapiek 2-krát denne.

  Ďalším účinným liekom sú kvapky vitamínu Vitafacol. hlavnáúčinkom liečiva je korekcia narušených metabolických procesov v oku v dôsledku rozvoja katarakty. Denná dávka lieku je niekoľko kvapiek dvakrát denne.

  Liečivo Oftan-katahrom, ktoré vo Fínsku uvoľňuje známa farmaceutická spoločnosť Santen, nie je na liečbu tohto ochorenia predpisované menej často. Tento liek je vo forme červenkastého číreho roztoku, ktorý sa umiestňuje do fľaše z polyetylénu. Denná dávka lieku je niekoľko kvapiek trikrát denne.

  Kvapky vitaiodurolu pomôžu korigovať priebeh choroby

  .

  Ďalším liekom, ktorý dokáže vyliečiť šedý zákal, sú kvapky Quinaxu. Aktívne zložky liečiva chránia sulfhydrylové skupiny šošovky pred oxidáciou a tiež rozpúšťajú nepriehľadné proteíny tvorené v tejto oblasti. Tento liek je predpísaný na vývoj senilných kataraktov, traumatickej alebo vrodenej formy choroby, ako aj sekundárnej, spôsobenej odlišnou patológiou. Dennú dávku predpisuje lekár.

  Fyzioterapia

  Odporúčame tiež prečítať si: Účinné masky na vrásky

  Príznaky šedého zákalu sa dajú odstrániť iba komplexnou technikou. Preto je potrebné liečiť katarakty bez chirurgického zákroku v kombinácii s fyzioterapeutickými postupmi. Pomocou tejto techniky môžete zlepšiť metabolizmus v postihnutej oblasti, ako aj spomaliť vývoj zmien v očnej oblasti súvisiacich s vekom.

  Často sa predpisovalo používanie okuliarov Sidorenko, ktorých nosenieprispieva k úplnému obnoveniu vizuálnej funkcie. Hlavným terapeutickým účinkom okuliarov je jemná vákuová masáž. Vzhíadom na to je podobné zariadenie ako okuliare urćené na plávanie, ale nie je vybavené śośovkami, ale osobitnými minitlakovými komorami.

  Sidorenkove okuliare počas systematického používania prispievajú k aktivácii krvného obehu v postihnutej oblasti oka, znižujú stagnáciu, zlepšujú metabolizmus a v dôsledku toho spomaľujú dystrofické procesy. Osobitná pozornosť sa odporúča pri nosení okuliarov u ľudí, u ktorých sa vyvinula hypotenzia, tuberkulóza, diabetes mellitus, ako aj u pacientov s mozgovou príhodou v anamnéze. Medzi kontraindikácie na použitie patrí prítomnosť nádoru podobného nádoru v oku, obdobie tehotenstva, odlúčenie sietnice, vývoj akejkoľvek neurologickej poruchy.

  Ako sa dá ešte spracovať katarakta? Okrem Sidorenkovho zariadenia sa často predpisujú Pankovove okuliare, ktoré nie sú o nič menej účinné pri liečbe choroby, ktorá sa vyskytuje v počiatočnej fáze. Okuliare majú špeciálne žiariče LED, ktoré regenerujú svetelné impulzy. Keď sú žiaci vystavení svetelným vlnám v očiach, rozširujú sa a sťahujú sa, ako aj svalovú kontrakciu. Systematické nosenie okuliarov pomáha zlepšovať prietok krvi a lymfodrenáž, odstraňuje prebytočný exsudát a metabolity z postihnutej oblasti. Na dosiahnutie maximálnej účinnosti nosenia okuliarov Pankov počas ich používania je potrebné použiť kvapkyna báze vitamínov.

  Sidorenkove okuliare sú vynikajúcim nástrojom v boji proti katarakte

  .

  Okrem toho sa elektroforéza často predpisuje s látkami ako jód, kyselina askorbová a cysteín, ktoré pomáhajú korigovať priebeh patológie a zmierniť jej príznaky.

  Ľudové liečivá

  Liečba katarakty bez chirurgického zákroku ľudovými liečivami je možná iba vtedy, keď sa patológia rozvíja v počiatočnej fáze. Z toho samozrejme nemusíte čakať na okamžitú účinnosť, ale pravidelné využívanie finančných prostriedkov pomôže posilniť účinok hlavnej liečby predpísanej ošetrujúcim lekárom.

  šedý zákal je možné ošetrovať doma pomocou kvapiek na báze prírodných zložiek:

  • z medu (pred umytím očí pacienta sa zložka rozpustí vo vriacej vode; hotový výrobok sa používa trikrát denne v množstve niekoľkých kvapiek súčasne; celková dĺžka liečby je 2 mesiace);
  • z drevených vší (trávová šťava sa rozpustí vo vode v rovnakom percentuálnom množstve po kvapkách postihnutého oka niekoľkokrát za deň);
  • z čučoriedok (šťava sa zmieša s prevarenou vodou v pomere 1: 2, po kopaní do očí niekoľko kvapiek dvakrát denne; celková doba liečby je 2 mesiace);
  • Obočie právo z trávy (2 čajové lyžičky suroviny sa nalejú vriacou vodou v objeme 2 pohárov a nechajú sa úplne vychladnúť; v prípade hotového výrobku si musíte umyť oči niekoľkokrát denne po dobu jedného mesiaca).

  Napriek odrodeľudových a konzervatívnych metód liečby patológie, môžete sa úplne zbaviť iba chirurgickým zákrokom a čím skôr sa vykoná, tým priaznivejšia je prognóza a ľahšie je obdobie rehabilitácie.

  Čučoriedky sú zdravým výrobkom na ochranu očí

  Chirurgická liečba

  Doteraz existuje niekoľko metód chirurgického zákroku pri vývoji katarakty:

  • ultrazvuková fakoemulgácia;
  • laserová terapia;
  • ​​
  • extrakapsulárna extrakcia;
  • intrakapsulárna extrakcia.

  Najtraumatickejšie a najjemnejšie operácie sú prvé dve. Zvyšok sa od nich odlišuje väčšou traumou a vysokým rizikom negatívnych následkov.

  Ultrazvuková fakoemulgácia sa považuje za najspoľahlivejšiu a najúčinnejšiu chirurgickú liečbu choroby.

  Používa sa na vývoj katarakty v 1. štádiu, až kým kryštalická šošovka prestane fungovať úplne. Počas chirurgického zákroku urobí špecialista malý rez rohovky, prostredníctvom ktorého sa vykonávajú ďalšie lekárske manipulácie. Na miesto odstránenej šošovky sa umiestni vnútroočná šošovka.

  Laserová terapia zahŕňa použitie laserového zariadenia, ktoré ovplyvňuje šošovku, čím sa ničí jej tkanivo. Ďalej sú tkanivá odstránené špeciálnymi skúmavkami zariadenia, zadný povrch kapsuly je vyleštený a je nainštalovaná vnútroočná šošovka. V porovnaní s predchádzajúcou metódoulaserová chirurgia má vysoké náklady na chirurgický zákrok.

  Extrakapsulárna extrakcia má často negatívne účinky v porovnaní s inými metódami. Počas manipulácie odborník urobí veľký rez rohovky, cez ktorý otvorí prednú kapsulu šošovky a odstráni ju. Ďalej je jadro šošovky odstránené a vrecko kapsuly je vyčistené a potom je nainštalovaná umelá šošovka. Ak sa švy počas vyššie uvedených operácií neprekrývajú, sú v tomto prípade povinné.

  Intrakapsulárna extrakcia zahŕňa úplnú resekciu šošovky vrátane kapsuly. V tomto prípade sa tiež urobí veľký rez, okraj šošovky je odkrytý, je pripevnený k zariadeniu a vytiahnutý. Implantát sa umiestni na svoje miesto a potom sa aplikuje šitie.

  Je možné vyliečiť šedý zákal bez chirurgického zákroku, môže to určiť iba lekár. Nemusíte odkladať odvolanie na odborníka, pretože iba včasná návšteva nemocnice, keď sa choroba vyskytne v počiatočnej fáze, pomôže vyhnúť sa chirurgickému zákroku.