Ako liečiť seborrhea na hlave

Obsah

  Seborrhea alebo seboroická dermatitída je dermatologická patológia, ktorá sa vyznačuje narušeným procesom mazových žliaz. V závislosti od toho, či je produkcia mazu zvýšená alebo znížená, sa rozlišuje niekoľko typov seborrhea: mastná a suchá. Existuje aj zmiešaná forma choroby. Môžete liečiť dermatitídu pomocou liekov, fyzioterapie a ľudových liekov. Ako presne, viac v článku.

  Všeobecné odporúčania

  Ihneď po stanovení diagnózy seborrhea je dôležité zamerať všetko úsilie na korekciu životného štýlu. V tomto prípade odborníci odporúčajú dodržiavať niektoré jednoduché pravidlá:

  • vylúčiť zo stravy sladkosti, slané, mastné, korenené, údené a vyprážané potraviny;
  • , naopak, zahŕňajú do dennej stravy potraviny, ktoré obsahujú vitamíny B, zinok, vlákninu;
  • je potrebné odstrániť zlé návyky, konkrétne fajčenie, pitie alkoholu, užívanie drog;
  • odporúča sa tiež vyhnúť sa stresovým situáciám a maličkým obavám (svoj emocionálny stav môžete napraviť pomocou automatického tréningu, častých prechádzok čerstvým vzduchom, zmeny scenérie vrátane oblasti pobytu);
  • používanie sušiča vlasov ako prostriedku na sušenie vlasov sa musí zastaviť (to zahŕňa farbenie vlasov, permanentné čistenie);
  • s rozvojom seborrhey na tvári, môžete použiť prostriedky na špeciálnu starostlivosť pre mastné alebo zmiešanétyp pleti (tonery a pleťové vody na báze alkoholu sa odporúča vylúčiť z každodenného života).

  V spojení s dodržiavaním týchto jednoduchých odporúčaní je predpísané aj užívanie drog na základe individuálnych charakteristík vývoja choroby.

  Interne užívané lieky

  Ako liečiť seborrhea, môže určiť iba lekár. Z liekov užívaných perorálne počas liečby choroby sa môžu použiť tieto lieky:

  • vitamíny a minerály, ktoré sú obsiahnuté v hotových liečivých komplexoch (mali by obsahovať vitamíny B, kyselinu askorbovú, vitamíny E a A, ako aj zinok a meď);
  • antimykotiká, ktoré prispievajú k rýchlemu odstráneniu dermatologických chorôb (v týchto látkach je prítomný flukonazol);
  • antibiotiká, ktoré sa používajú na odstránenie spojenej sekundárnej infekcie (môže to byť makropen alebo erytromycín);
  • antihistaminiká, ktoré pomáhajú odstraňovať svrbivý syndróm (do tejto skupiny sa môžu pridávať lieky ako Cetrin, Zodak, Claritin atď.);
  • glukokortikosteroidy, ktoré sa používajú na neúčinnosť všetkých ostatných používaných liekov (napríklad to môže byť prednizolón, dexametazón atď.).

  V extrémnom, zvlášť zanedbávanom prípade sa predpisujú glukokortikosteroidy, napríklad prednizolón

  .

  Niekedy je potrebné brať nehormonálne lieky založené na aktívnej látke tymodepresín,čo pomáha znižovať imunitnú reakciu. Vzhľadom na to, že tieto lieky sú dosť zložité, predpisuje ich príjem, denné dávkovanie a celková dĺžka liečby iba ošetrujúci lekár.

  Šampóny

  Je potrebné liečiť seborrhea pokožky hlavy komplexným spôsobom.

  Jednou z najúčinnejších metód používaných pri liečbe seborohy je použitie špeciálnych šampónov. Vďaka aktívnym zložkám obsiahnutým v takýchto detergentoch sa dajú dosiahnuť tieto ciele:

  Podobný článok: Ako liečiť pásový opar
  • zabrániť ďalšiemu množeniu patogénnych mikroorganizmov na pokožke hlavy;
  • na kontrolu delenia a na zabránenie rastu atypických buniek;
  • na odstránenie keratinizovanej (odumretej) vrstvy dermy a zabránenie výskytu lupín v budúcnosti;
  • normalizujú produkciu mazu (zníženie alebo zvýšenie objemu).

  Takéto lieky môžu obsahovať rôzne účinné látky, v závislosti od toho, ktoré šampóny sa delia do niekoľkých skupín: vrátane ketokonazolu, pyritiónu zinočnatého, síry a kyseliny salicylovej, brezy z dechtu.

  Je možné vyliečiť seborrhea na suchej hlave šampónom, ako je Algopix, ktorý obsahuje kyselinu salicylovú, čo pomáha eliminovať svrbivý syndróm a zápalový proces ako celok. Čistiaci prostriedok sa môže použiť v ktoromkoľvek štádiu vývoja choroby, vrátane zanedbaného ochorenia.

  Ďalším liekom, ktorý sa používa na liečbu suchej seborey u dospelých aj detí, je Friederm Tar. Samozrejme, za cenu je to dosť drahé, ale z hľadiska efektívnosti nie je horšie ako jeho lacné náprotivky. Aktívne zložky lieku bojujú proti plesniam, pomáhajú čistiť pokožku odumretých buniek. Šampón je možné používať aj počas tehotenstva a laktácie.

  Šampóny Seboporox a Keto Plus sa môžu používať na liečbu suchej seborrhej pokožky hlavy. Oba detergenty aktívne bojujú proti patogénnym mikroorganizmom, nespôsobujú nadmerné vysušenie už dehydratovanej pokožky.

  Olejovú seborhu pokožky hlavy možno ošetriť šampónmi Sulsen, Skin-Kap a Friderm zinok. Prvý prací prostriedok pomáha odstraňovať lupiny a odumreté kožné častice. Trvanie použitia je neobmedzené, pretože liek nespôsobuje vedľajšie príznaky alebo podráždenie. Okrem toho má rýchly výsledok.

  ​​

  Šampón ako je Friderm Zinc pomôže odstrániť seborrhea u detí aj dospelých

  .

  Šampón Skin-Cap obsahuje zinok, ktorý pomáha odstraňovať stafylokoky, streptokoky a ďalšie patogény, ktoré prispievajú k rozvoju choroby. Alergické reakcie sa vyskytujú veľmi zriedka, čo umožňuje použitie šampónu aj pre deti.

  Friederm zinkový šampón má silný antimykotický a antibakteriálny účinok a poskytuje boj proti rôznym typom dermatitídy vrátane seboroických. hlavnákontraindikáciou jeho použitia je individuálna intolerancia hlavnej zložky, tj zinku.

  Masti

  Pri liečení seboroických chorôb sa často používajú miestne prípravky vo forme mastí. Medzi ich hlavné výhody patrí schopnosť liečiť rany, zbaviť sa šupiek a odumretá vrstva dermy. Vďaka viskóznej konzistencii látok prispievajú k zlepšeniu procesu regenerácie buniek, čo je nevyhnutné na rýchle odstránenie choroby.

  Napriek mnohým výhodám miestnych liekov majú aj niektoré nevýhody. Jednou z nich je nemožnosť liečiť seborrhea mastného typu, ako aj problémy s umývaním produktu. Za zmienku tiež stojí, že väčšina mastí má špecifický zápach, ktorý sa tak ľahko nezbavuje.

  Doteraz sú masti ako salicylová, sírová a zinok najrýchlejšie vyliečené z dermatitídy pokožky hlavy. Hlavnou účinnou látkou prvej masti je kyselina salicylová, ktorá je schopná bojovať proti patogénom. Masť sa aplikuje v malej vrstve na postihnuté miesta a inkubuje sa počas 30 minút. Je potrebné poznamenať, že nástroj môže spôsobiť pocit pálenia, a ak je silný, masť je potrebné umyť a nahradiť inou.

  Masť zinku obsahuje zinok, látku, ktorá má antiseptický, protizápalový a hojivý účinok. Masť musí byť nanesená na postihnuté miesta v tenkej vrstve a po opláchnutí teplou vodou musí byť udržiavaná 1 hodinu.

  Sírovú masť pri liečbe seborrhea predpisuje iba lekár

  Sírová masť obsahuje síru, ktorá má dezinfekčný a antiseptický účinok. Takýto liek je predpísaný na liečbu seborrhea v pokročilom štádiu, keď iné lokálne prostriedky neprinášajú požadované zotavenie. Jednou z nevýhod je možnosť poškodenia vlasovej línie. Z tohto dôvodu je dôležité podstúpiť rehabilitačný kurz, aby sa zabránilo vypadávaniu vlasov a rednutiu. Masť by sa mala vtrieť do pokožky a nechať pôsobiť 5 minút, potom opláchnuť teplou vodou. Manipulovať denne 1krát.

  Fyzioterapia

  Čo iné sa dá použiť na liečbu seborrhea pokožky hlavy? Vzhľadom na skutočnosť, že pri takomto ochorení má človek v tele znížený obsah estrogénu a naopak, zvyšuje sa hladina testosterónu, je potrebné vykonávať fyzioterapeutické postupy, ktoré pomáhajú korigovať hormonálne poruchy.

  Jeden z nich sa môže nazývať kryomasáž v problémovej oblasti pokožky vrátane chlpatej srsti. Počas procedúry sa používa tekutý dusík, ktorý pomáha ochladzovať zapálenú kožu, eliminuje svrbivý syndróm, zlepšuje krvný obeh a posilňuje steny krvných ciev.

  Ďalším spôsobom fyzioterapie je darsonvalizácia, ktorá sa vykonáva pomocou sínusových impulzných prúdov nízkej intenzity, ale so zvýšenou frekvenciou. V tomto prípade je možné dosiahnuť dehydratáciu dermy, normalizovať prirodzený proces bunkového delenia,predchádzanie predčasnému uvoľneniu a tvorbe lupín.

  Perkutánna elektroneurostimulácia sa môže používať podľa pokynov ošetrujúceho lekára. V tomto prípade je pokožka ovplyvnená elektrickými impulzmi nízkej intenzity na reflexogénnych oblastiach. Existujú 2 metódy expozície - všeobecné, ktoré zabezpečujú spracovanie celého tela, ako aj miestne, keď pulzy ovplyvňujú vlasové folikuly v postihnutej oblasti.

  Často je predpísaná ozónová terapia a mezoterapia - postupy, ktoré zahŕňajú zavedenie subkutánnych liekov s trofickými a protizápalovými účinkami. O tom, aké lieky budú v konkrétnom prípade účinné, určí ošetrujúci lekár.

  Jednou z najúčinnejších fyzioterapií na seborrhea je darsonvalizácia

  V každom prípade s rozvojom seborey nie je možné vykonávať fyzioterapeutické postupy, ktoré majú tepelný účinok na problémové oblasti. To môže spôsobiť stimuláciu rastu a reprodukcie patogénnych mikroorganizmov.

  Liečba doma

  Terapia seborrhea doma sa môže vykonávať alternatívnymi spôsobmi. Napríklad s jeho tukovým typom sa môžu použiť tieto zložky:

  • cibulová šťava (1 polievková lyžica L. Šťava zmiešaná s vodou 2 polievkové lyžice L. A použitá na vtieranie do postihnutej oblasti pred umývaním hlavy);
  • nechtík (sušené kvety v množstve 1 lyžica). Nalejte dva šálky vriacej vody a nechajte vylúhovať 30 minút; pripravenývtiera sa do pokožky hlavy každý deň);
  • citrónová šťava (1 lyžica octu zmiešaná v litri vody a použitá na opláchnutie hlavy po aplikácii šampónu);
  • vaječný žĺtok (zmiešajte 2 žĺtky so šťavou z polovice citróna a 1 polievkovou lyžicou rastlinného oleja, potom votrite do kože, nechajte 40 minút; postup sa vykonáva každé 2 až 3 dni.).

  Na liečenie suchej segregie môžete použiť tieto ľudové lieky:

   85. žihľava (2 polievkové lyžice) Sušené listy sa nalejú vriacou vodou v objeme 0,5 litra a nechajú sa vylúhovať 2 hodiny, potom sa filtrujú a každý deň vtierajú do kože);
  • lopúcha (2 polievkové lyžice) Sušené listy nalejú pol litra vriacej vody a nechajú sa vylúhovať jednu hodinu, potom sa sceľujú a pridajú sádlo, vopred roztavené (50 g), výslednú masť vtierame dvakrát do kože. );
  • vlašské orechy (nalejte 5 lyžíc. L. Vlašské orechy do pol litra vody a zapaľujte, varte 30 minút; potom sa vývar filtruje, navlhčí gázovým kúskom a aplikuje sa na postihnuté oblasti po dobu 30 minút).

  Nemali by ste sa spoliehať na domácu liečbu, pretože choroba, ako je seborrhea, sa pri nesprávnej liečbe môže rozšíriť na väčšie oblasti, čo si vyžaduje dlhšie užívanie drog.