Ako liečiť ružovku na tvári

Obsah

  Rosacea je kožné ochorenie, ktoré sa vyskytuje vo väčšine prípadov u žien starších ako 40 rokov, ale môžu ním trpieť aj mladí pacienti. U mužov, hoci je toto ochorenie menej časté, prináša značné komplikácie vo forme rinofytózy. Ochorenie sa nazýva „akné rosacea“, čo naznačuje ružovo sfarbenú kožnú vyrážku typickú pre ružovicu s charakteristickým zápalom. Príčiny ochorenia neboli doteraz spoľahlivo identifikované. Hlavným problémom pacientov s touto patológiou je, ako liečiť rosacea a eliminovať príznaky patológie na koži.

  Liečba patológie liekmi

  Najlepšie je liečiť rosacea v skorých štádiách choroby. Komplikuje liečbu významného opuchu a fibrózy tkaniva, takže pacienti s oneskorenou liečbou nemusia dostať požadovaný výsledok. Liečebný režim pre ochorenie je tvorený v závislosti od stupňa patológie, jeho štádia a formy, prítomnosti sprievodných kožných ochorení.

  Nie je možné liečiť rosacea úplne, je však možné vysporiadať sa s prejavmi patológie a dosiahnuť remisiu. Za významný pokrok možno považovať dosiahnutie dlhodobého zlepšenia. Toto je už pozitívny signál, že pokožka postihnutá ružovicou môže byť úspešne ovplyvnená a prispieva k pozitívnemu trendu v liečbe.

  Drogová terapia patológie zahŕňa niekoľko skupín liekov, ktoré liečia rosacea:

  • antibiotikázo skupiny makrolidov;
  • tetracyklínové antibakteriálne lieky;
  • liek pripravený na základe metronidazolu vo forme gélu alebo chatovacej skrinky;
  • 15% prípravok kyseliny azelaovej;
  • síra so sulfacetamidom na čistenie pokožky.

  Miestna liečba neprinesie zaručený výsledok, ak ju nekombinujete s ďalšími metódami liečby. Hlavnou úlohou lekára je:

  • je potrebné odstrániť prejavy choroby;
  • prestať užívať drogy na vnútorné použitie, pričom zostávajú iba externé látky;
  • dosiahnuť dlhodobú remisiu choroby.

  Hlavnými skupinami liekov sú antibakteriálne látky. Vďaka ich pomoci môžete dosiahnuť protizápalový účinok a zabrániť vzniku nových ohnísk hnisania na pokožke.

  Clindamycín aktívne bojuje proti zápalovým procesom na pokožke

  .

  Lokálne aplikované antibiotiká:

  • klindamycín;
  • retinoidné činidlá;
  • steroidné lieky;
  • benzoylperoxid.

  Pri liečení patológie sa lekári snažia kombinovať liekovú terapiu s fyzioterapeutickými metódami liečby.

  Pacienti majú priaznivý účinok:

  • kryoterapia, ktorá sa môže použiť v ktoromkoľvek štádiu vývoja patológie. Podstatou tejto techniky je hlboké zmrazenie pokožky, po ktorej sa v jej hrúbke aktívne začínajú regeneračné procesy. naich ružovka na pozadí buď úplne zmizne alebo sa stane takmer neviditeľnou;
  • elektrokoagulácia je účinok prúdu na pokožku. Princíp hojenia kože a vymiznutia ružovky na tvári spočíva aj v zavedení mechanizmov obnovy;
  • rotačná masáž - kruhové pohyby prstov v blízkosti ložiska ružovky, ktoré zlepšujú krvný obeh a prietok lymfy, eliminujú veľké ložiská patológie;
  • použitie ošetrenia laserom - laserom umožňuje odstránenie ložisiek ružovky. Táto metóda je najdrahšia, ale po aplikácii lasera na pokožku prakticky neexistujú stopy ružových lézií na akné.

  Laserové ošetrenie poskytuje najlepšie výsledky s rosacea

  Ak ružovka bola komplikovaná veľkými abscesmi a fistulami, pacientovi sa ponúkne chirurgická liečba. Spočíva v excitácii patologického zamerania, inštalácii drenážnej trubice na odstránenie purulentného výboja z miesta exacerbácie.

  Po zlepšení stavu pacienta sa obliekajú pomocou aplikácií alebo povrchovej úpravy antibakteriálnymi liekmi a inými protizápalovými liekmi a potom sa rana zašije. Na mieste veľkej lézie ružovky zostane jazva, ktorá bude nejaký čas zapálená až do úplného uzdravenia. Následne sú jazvy neviditeľné.

  Liečba ľudovými prostriedkami

  Odporúčame tiež prečítať si: Ako liečiť akné na tvári

  Na liečbu ružovky môžete použiťľudové lieky. Hlavnou úlohou tradičnej medicíny je zmierniť príznaky choroby. Lekári odporúčajú používať krémy, kondicionéry z infúzií liečivých bylín, rôzne toniká na čistenie. Existuje niekoľko účinných receptov, ktoré dávajú hmatateľné výsledky v liečbe patológie, dokonca aj doma.

  Mnoho pacientov pozitívne reaguje na lipové kúpele. Na ich prípravu sa používajú lipové kvety. Do pol pohára sušených kvetov je potrebné pridať pohár horúcej vody a nechať stáť (asi 40 minút). Potom sa tekutina filtruje, ochladí sa na zahriatie a očistí tvár od kontaminácie otrením pokožky touto tekutinou. Sušenie tváre sa neodporúča, je najlepšie ho osušiť uterákom.

  Kompresie vyrobené zo šalvie a mušlí majú dobrý účinok. Ak chcete použiť, je potrebné zmiešať pol lyžice šalvie a mletého a poliať pol litra vody. Potom vložte nádobu na 10-15 minút do vodného kúpeľa. Po kúpeli sa produkt nechá vylúhovať na teplom mieste, nie však v chladničke. Ochladí sa na teplotu miestnosti.

  Vopred pripravené obklady z bavlnenej gázy sa navlhčia liečivou infúziou a uvedú na problémové miesta. Obklad by mal byť na koži po dobu 20 až 30 minút, ošetrenie sa vykonáva až do výrazného zlepšenia stavu pokožky.

  Kefírové masky môžu pomôcť upokojiť ružovku a zmierniť príznaky patológie

  Na liečbu patológie môžete použiť kefírové masky.

  Totoúčinný nástroj, ktorý môže normalizovať tvorbu mazu a saturovať pokožku vitamínmi. Wadded disky alebo gázové tampóny by mali byť navlhčené teplým kefírom a umiestnené na problémové oblasti v oblasti nosa a tváre. Trvanie masky kefíru je asi 20 minút, musí sa vykonávať každý večer, až kým sa nedosiahne pozitívny účinok.

  Okrem kefíru môžete používať mincovňu a nechtík. Ak urobíte odvar z týchto liečivých bylín, stanú sa dobrým pomocníkom pri liečbe rosacey. Za účelom prípravy zmiešajte jednu polievkovú lyžicu rozdrvených rastlín a nalejte dve poháre vriacej vody.

  Vývar z nechtíka a mäty sa udržiava na nízkej teplote asi 10 minút, potom sa trvá na polhodine na teplom mieste a potom sa filtruje a vypije pol pohára dvakrát denne. Máta peprná a nechtík majú silný protizápalový účinok, ktorý eliminuje tvorbu fokusov ružovky.

  Tradičná medicína tvrdí, že uhorka môže účinne bojovať aj proti kožným patológiám. Je to mocný nástroj, ktorý pomáha zmierniť zápalový proces. Na ošetrenie je potrebné odobrať stredne veľkú uhorku, nastrúhať ju na jemnom strúhadle a aplikovať ju na tvár predtým očistenú od líčidiel, mazu a rôznych iných nečistôt. Táto maska ​​s uhorkou na tvári sa drží najmenej 30 minút.

  Užitočné pri liečbe ružovky a obaľuje aloe. Tento liek sa používa na liečbu mnohých chorôb,tiež pomôže pri liečbe rosacey. Šťavu vytlačte z hrubej vrstvy aloe, rozrieďte ju v rovnakých pomeroch prevarenou vodou a potom do nej impregnujte gázu a aplikujte ju na tvár vo forme obkladu. Takéto komprimácie musíte držať 20 minút, celkovo musíte stráviť 3 týždne relácií komprimácií z aloe.

  Šípkové šípky budú vynikajúcou liečbou ružovky. K tomu je potrebné pripraviť infúziu - na lyžicu ovocia sa odoberie 20 lyžíc vody. Tento produkt sa zahreje do teplého stavu a na tvár sa vloží uterák nasiaknutý ružovou infúziou. Odporúča sa vydržať žiadosti asi 20 minút a celkovo sa uskutoční 6 podobných postupov. Liečba by sa mala opakovať každý druhý deň a priebeh liečby je približne jeden a pol až dva mesiace, až kým sa príznaky rosacey významne neznížia.

  Tipy na starostlivosť o pleť

  Každá žena s ružou sa snaží skryť kožné defekty. Začervenanie na lícach, brade a nose vyzerá neesteticky, a preto sa spolu s liečbou stáva dôležitou aj otázka maskovania prejavov patológie, najmä v období exacerbácie.

  Kozmetika na starostlivosť o pokožku Rosacea môže byť dodatočnou liečbou patológie

  Pri náležitej starostlivosti o postihnutú pokožku sa môžu patologické prejavy výrazne znížiť. Pacienti by na tento účel mali používať tieto tipy od kozmetológov:

  • Vyberte si kozmetiku, ktorá neobsahuje dráždivé látky. Pre zapálenú kožu postihnutú ružovkou je potrebné tieto lieky vylúčiťpatria alkohol, mentol, lieska čarodejnica, mäta, eukalyptus.
  • Nepoužívajte kroviny a iné výrobky, ktoré spôsobujú drobné zranenia na povrchu pokožky.
  • Nepatria sem kozmetické výrobky obsahujúce vonné látky a parfumy. Podľa štúdie American Dermatology Association, práve tieto zložky prípravkov na starostlivosť o pleť najčastejšie vyvolávajú kontaktnú dermatitídu.
  • Pred použitím kozmetických výrobkov, najmä nových výrobkov, by sa mali testovať na malej ploche pokožky, napríklad v lakte alebo za zápästím. Ďalšie použitie na tvári je možné iba vtedy, ak koža nevyvoláva alergickú reakciu. Ak sa objavia červené škvrny, žihľavka alebo svrbenie, takúto kozmetiku nemožno použiť.
  • Pacientom s ružovkou sa odporúča, aby používali minimum kozmetických prípravkov a používali iba najnutnejšie a osvedčené prostriedky. Ak pokožka nie je suchá, nie je potrebné aplikovať rôzne výživné vody a mlieka. Ak potrebujete použiť rôzne prostriedky, môžete sa poradiť s lekárom a zvoliť si multifunkčné meno, ktoré v jednej aplikácii pomôže dosiahnuť niekoľko cieľov.
  • Pri umývaní suchej pokožky si musíte zvoliť krém, nepeniace látky a s normálnymi kozmetickými výrobkami na umývanie citlivej pokožky. Pre mastnú pleť je lepšie používať penivé výrobky obsahujúce mydlové komponenty.
  • Postupujte podľa pravidiel prania, nepoužívajte abrazívne prostriedkyprostriedky. Je lepšie si umyť kozmetiku teplou vodou a namočiť si tvár, ale neutierať. Ak potrebujete liek aplikovať, musíte počkať, kým pokožka úplne nevyschne.
  • Pri ružovici je dôležité používať výrobky na ochranu pokožky pred vysušením. V lete je nevyhnutné, aby sa používali silné produkty UV žiarenia av iných obdobiach roka bude postačovať minimálna úroveň ochrany
  • . Opaľovacie krémy, pleťové vody a spreje vytvárajú bariérovú vrstvu a chránia cievy pred rozpínaním.
  • Pri nanášaní make-upu zlikvidujte prášok, základ a iné výrobky, ktoré hlboko prenikajú do pórov pokožky. Prispievajú k rozvoju zápalových procesov, po ktorých sa na pokožke vytvárajú veľké vredy, ktoré sa ťažko odstraňujú.

  Môže sa růžovka vyliečiť navždy - zaujímajú sa o ňu pacienti, ktorí sa aktívne zaoberajú touto patológiou. Nanešťastie sa patologický proces na koži často opakuje, a preto sa na rôznych miestach objavujú znovu a znovu ložiská ružovky. Veľkou prácou lekára a pacienta je dlhá remisia. Toto je už obrovský úspech v liečbe patológie.