Ako liečiť roztrúsenú sklerózu

Obsah

  Roztrúsená skleróza je nebezpečné ochorenie, ktoré je výsledkom nesprávneho fungovania imunitného systému. Pod vplyvom infekcií z dôvodu hormonálnych porúch alebo z iného dôvodu začínajú biele krvinky napadať myelínový obal nervových vlákien. V dôsledku takýchto útokov dochádza k demyelinizácii, čo vedie k mnohým problémom v centrálnom nervovom systéme.

  Po vypočutí sklamanej diagnózy je prvou vecou, ​​ktorú ľudia chcú vedieť, ako vyliečiť sklerózu multiplex. Nie je možné sa ho úplne zbaviť, ale spomalenie alebo dokonca zastavenie vývoja choroby je celkom v moci modernej medicíny. Kombinovaná terapia v kombinácii so zdravým životným štýlom a ľudovými liekmi prispieva k rýchlemu uzdraveniu tela.

  Je možné sa úplne zotaviť?

  Lekári dnes intenzívne pracujú v troch oblastiach odstránenia roztrúsenej sklerózy:

  • kontrola exacerbácie;
  • 12. preventívne opatrenia prostredníctvom terapeutických látok, ktoré menia priebeh choroby (PITRS);
  • odstránenie príznakov.

  Každý smer sa vyrovná s určitým štádiom choroby. Hlavným cieľom terapie je znížiť frekvenciu a trvanie relapsov, spomaliť proces vývoja choroby. Je dôležité, aby pacient dodržiaval lekárske predpisy a včasné stretnutia. Ak sa správne lieči, môžete žiť pridelený biologický vek napriek prítomnosti choroby.

  Liečba rôznych druhov sklerózy

  V súlade s medzinárodnou klasifikáciou je táto choroba rozdelená do 4 typov, podľa ktorých sa menujú:

  1. Remitujúca skleróza je sprevádzaná pravidelnými exacerbáciami. Počas remisie sa pacient cíti lepšie. Tento typ hormónu sa lieči kortikosteroidným typom. Lieky môžu znížiť zápal nervových vlákien, zastaviť útok protilátok na ich vlastné bunky. V období po zastavení choroby lekár predpisuje liek, ktorý poskytuje zmenu priebehu choroby. Tým sa vylúči rozvoj následných exacerbácií.
  2. Primárna progresívna skleróza sa vyznačuje postupným zhoršovaním celkového zdravia spolu s neustálym vývojom základnej choroby. Tento typ je najťažšie liečiteľný. Lekári odporúčajú odstraňovať príznaky sklerózy, zabezpečovať si fyzioterapeutické postupy a udržiavať kvalitu života pacienta.
  3. Sekundárne progresívne ochorenie naznačuje vývoj choroby. Na zastavenie progresie ochorenia sa predpisuje niekoľko imunomodulátorov a imunosupresívnych liekov. Táto skupina liekov poskytuje potlačenie imunity, ktorá znižuje počet bielych krviniek v krvi. Aj keď nízka aktivita ochranných funkcií je nebezpečná, pretože telo nebude schopné odolávať iným chorobám, leukocyty prestanú útočiť na nervové bunky a ničia ich.
  4. Remitujúci progresívny typ je sprevádzaný exacerbáciami a počas obdobia remisie sa vyznačuje progresiou negatívnych výsledkov.príznaky. Táto skleróza sa lieči terapiou PITRS.

  Nervové vlákna zdravej osoby (vľavo) a pacienta s roztrúsenou sklerózou (vpravo)

  Dôležitým prvkom pri liečbe akéhokoľvek typu roztrúsenej sklerózy je kontrola vývoja choroby. Pravidelné vyšetrenia, postupy MRI zaisťujú detekciu zmien v mozgových vláknach, umožňujú vám sledovať nové ložiská demyelinizácie. Vďaka CT je možné analyzovať celkovú aktivitu choroby. Lekári okrem toho odporúčajú imunitný test na stanovenie počtu bielych krviniek mesačne.

  Liečba drogami

  Podľa posledných štúdií existuje niekoľko spôsobov liečby roztrúsenej sklerózy v súlade s charakteristikami priebehu choroby. Toto ochorenie je výsledkom poruchy imunitného systému, a preto je potlačenie ochranných funkcií jadrom boja proti chorobe. Lekári tiež odporúčajú symptomatickú liečbu zameranú na odstránenie nepríjemných príznakov a zabránenie zhoršovaniu zdravia.

  Boj proti symptómom

  Prejavy choroby môžu byť veľmi odlišné a každý pacient sa vyvíja vlastným spôsobom. V závislosti od oblasti poškodenia mozgu sú niektoré telesné funkcie narušené. Najčastejšie príznaky sú svalové kŕče, zhoršenie pamäti, problémy s močením, slabá koordinácia, depresia, celková slabosť a depresia.

  Liečivo na korekciuvylučovací systém

  Odstránením kŕčov lekári predpisujú lieky, ktoré pomáhajú znižovať svalový tonus. Najčastejšie sa jedná o lieky obsahujúce tizanidín, baklofén. V prípade nesprávneho fungovania vylučovacieho systému (zlá funkcia obličiek, zriedkavé výlety na toaletu pre malú potrebu) sa levokarnitín používa na úpravu funkcie močového mechúra. Ak má pacient zlú koordináciu, všeobecnú nervozitu, predpisuje sa glycín. Aby sa normalizovala pamäť a myslenie, odborníci odporúčajú lieky, ktoré majú psychostimulačný a nootropický účinok.

  Zastavenie útokov leukocytov na nervové bunky

  Kortikosteroidy sú účinné lieky na spomalenie reakcie bielych krviniek na myelínové pošvy. V kombinácii s adrenokortikotropným hormónom liek znižuje zápalový proces v centrálnom nervovom systéme. Znížením rýchlosti imunitných buniek a znížením počtu protilátok v krvi sú inhibované ochranné funkcie tela, čo pomáha predchádzať následným útokom na nervové bunky.

  Prednizolón a metylprednizolón sú lieky kortikosteroidného typu. Zastavujú exacerbácie, znižujú závažnosť príznakov. Hormón ACTH zvyšuje rýchlosť prenosu elektrických impulzov, podporuje regeneráciu poškodených tkanív. Aj keď tieto lieky nie sú schopné spomaliť ochorenie alebo ovplyvniť jeho priebeh, môžu dosiahnuť dočasné zlepšenie, zmierniť príznaky.

  Zmena v priebehu choroby

  Moderná medicínaschopné spomaliť vývoj choroby až do úplného zmiernenia záchvatov a príznakov. To sa dá dosiahnuť iba pomocou imunomodulátorov, ktoré znižujú aktivitu protilátok. Na tento účel sa používa komplex interferónov-beta, ktorý spomaľuje tvorbu leukocytov, zaisťuje ich rozpad a neumožňuje dosiahnuť mozog, a glatiramer, ktorý sa po vstupe do tela stáva hlavným cudzím činiteľom imunitnej reakcie.

  Glatiramer je myelínový proteín, takže biele krvinky a protilátky budú prvou vecou, ​​ktorá ho napadne, pričom ich vlastné tkanivá zostanú nedotknuté. Linka PITRS sa používa, keď je prvá metóda neúčinná. Patria sem lieky na báze alemtuzumabu a fingolimodu. Okrem terapeutických metód boja proti tomuto ochoreniu je potrebné poskytnúť pacientovi aj fyzioterapeutické postupy, správny režim dňa a výživu a psychologickú podporu.

  Lekárske novinky pre liečbu sklerózy

  Dnes je už jednoznačne ťažké odpovedať na to, či je možné vyliečiť roztrúsenú sklerózu. Ak to pred piatimi rokmi nebolo možné, odborníci dnes každý deň hľadajú nové spôsoby liečby a zvyšujú svoju účinnosť. Revolučné metódy každý deň umožňujú tisícom ľudí stáť na nohách a viesť normálny životný štýl, napriek zložitosti choroby.

  Lipozómy

  Klinické štúdie vakcíny ukázali, že roztrúsenú sklerózu možno úspešne liečiť zastavením protilátkovej odpovede na myelín. Skupina vedcov dokázala vyvinúť liek,čo umožňuje nielen potlačiť imunitu, ale aj zastaviť útok leukocytov na nervový systém. Lipozómy sa v medicíne úspešne používajú od konca roku 2015. Štúdie ukázali, že pacienti majú dobrú znášanlivosť s vakcínou. Podľa zhromaždených výsledkov tento liek prakticky nemá vedľajšie účinky. Počas prijímania je riziko komplikácií minimálne.

  Kmeňové bunky

  Princípom metódy je zhromaždiť biomateriál pacienta a izolovať kmeňové bunky. Ďalej, v laboratórnych podmienkach, odborníci vykonávajú svoju kultiváciu, po ktorej sú uvedení späť k pacientovi. Droga sa oficiálne používa už viac ako 10 rokov. Táto metóda umožňuje obnoviť myelínové vlákna, odstrániť jazvové tkanivo. Výsledkom postupu je čiastočné obnovenie procesov myslenia, zvyšuje sa činnosť mozgu, motorické funkcie sa vracajú k normálu. Pacient zlepšuje pohodu a emocionálny stav. Zavedenie kmeňových buniek vedie k výsledku v 80% prípadov.

  Proces regenerácie pomocou kmeňových buniek

  Autovakcinácia

  Tento postup spočíva v transformácii viacerých buniek a vytvorení „cieľov“ pre imunitnú odpoveď. Najprv sa leukocyty izolujú z krvi pacienta, v laboratórnych podmienkach sa stimulujú bunkami nervového tkaniva, aby sa získal veľký počet T-lymfocytov. Sú to tieto krvné organely, ktoré sú potrebné pre ďalšie auto-očkovanie. Lymfocyty sú vystavené ožiareniu a potom podané späť pacientovi.Metóda poskytuje rozpoznávaciu reakciu zavedených telies ako cudzích agentov a imunitný systém vrhá všetky svoje sily do boja proti nim.

  Automatické očkovanie je dosť ťažké, pretože telo eliminuje ožiarené T-lymfocyty čiastočne normálnymi organelami. Imunitnú odpoveď je ťažké simulovať, takže pre každého pacienta bude úroveň účinnosti postupu individuálna.

  Liečba exacerbácií

  Špecialisti predpisujú základné lieky na udržiavaciu liečbu, ale počas relapsov sú neúčinní. Mierne formy exacerbácie nevyžadujú ďalšiu terapiu, stačí to na zvládnutie choroby a viesť zdravý životný štýl. V prípade progresie sklerózy sprevádzanej inhibíciou motorických funkcií sa vyžaduje steroidná terapia.

  Zavedenie liekov tejto skupiny umožňuje pacientovi vykonávať každodenné činnosti, vylučuje negatívne symptómy. Steroidy neovplyvňujú priebeh choroby, ale zmierňujú relapsy.

  Proces náhrady krvnej plazmy plazmaferézou

  Plazmatéza tiež poskytuje vysokú účinnosť. Tento postup spočíva v odbere krvi od pacienta a separácii plazmy od organel. Ďalej sa pacientovi vstrekne plazma darcu, do ktorého sa zavedú natívne krvinky. Metóda je komplexná, používa sa iba ako posledná možnosť, ak korekcia exacerbácie steroidov neprináša výsledky.

  Rehabilitácia v priebehu choroby

  Okrem liekovej terapie môže byť predpísaný lekár.pomocné fyzioterapeutické postupy a iné metódy na boj proti rôznym prejavom choroby:

  Prečítajte si tiež: Ako liečiť cukrovku 2. typu
   71. Terapeutická gymnastika. Fyzická aktivita poskytuje zlepšenie pohybových funkcií, zníženie svalového spazmu. Vďaka telesnej výchove sa kompenzujú účinky komplikácií spojených s roztrúsenou sklerózou. Na rozvoj kĺbov a svalov sa môžu predpísať aj masáže.
  1. Fyzioterapeutické postupy sa používajú na zníženie príznakov: elektroforéza, plazmaferéza, ošetrenie ultrazvukom.
  2. Psychoterapia - je nevyhnutná na zlepšenie emocionálneho stavu pacienta. Mnoho pacientov trpí depresívnymi stavmi, negatívnymi myšlienkami. Taký duševný stav môže chorobu zhoršiť, takže lekári predpisujú rozhovory s psychoterapeutom, pracujú v skupinách na psychologickej podpore.
  3. Užitočnou metódou je akupunktúra a reflexológia prostredníctvom kontrastných kúpeľov. Takéto metódy pomáhajú znižovať bolesť a zlepšujú výkon.
  4. Trakčná trakcia je vhodná na ošetrenie chrbtice. Procedúra je účinná pri zmierňovaní bolesti, normalizácii motorickej aktivity.
  5. Alternatívna liečba kyselinou linolovou a večernou prvosienkou na zmiernenie príznakov. Je k dispozícii vo forme doplnku výživy a má množstvo lekárskych dôkazov o účinnosti.

  Stále viac lekárov odporúča inovatívne metódy a moderný vývoj. Pre dnešokroztrúsená skleróza sa nedá úplne vyliečiť, je však možné dosiahnuť pretrvávajúcu remisiu a viesť aktívny plnohodnotný životný štýl.

  Tradičná medicína

  Alternatívna medicína sa môže úspešne použiť počas remisií ako podpora hlavnej liečby. Najobľúbenejšie recepty:

  1. Múmiu nalejte do pohára teplej prevarenej vody. Užívajte roztok 5 g trikrát denne pred jedlom. Droga je dobre skladovaná na chladnom mieste.
  2. Nalejte dve polievkové lyžice propolisu s pol litra vodky a vylúhujte niekoľko týždňov. Počas tejto doby musíte tinktúru občas pretrepať. Po 14 dňoch výsledný prípravok namiešajte a vypite dve polievkové lyžice trikrát denne na lačný žalúdok.
  3. Včelí jed lieči dobre príznaky roztrúsenej sklerózy. Na jar sa môže vykonať postup včelárstva. Kurz sa vedie stále viac. Na prvý deň stačí jeden bod, druhý - 2 a tak ďalej na 15, potom by sa mal znížiť počet bodnutí včiel. Je dôležité, aby včely bodali na rôznych miestach (končatiny, chrbát).

  Na udržanie homeostázy odporúčajú aj zdravé stravovanie, fyzické cvičenie a pozitívne emócie.

  Prevencia choroby a prevencia jej rozvoja závisia od kvality života. Denné prechádzky na čerstvom vzduchu, joga v kombinácii so stravou zlepšia celkový stav tela.