Ako liečiť roztrhané chrbát

Obsah

  Ak po zdvíhaní ťažkých predmetov alebo náhlom pohybe hornej časti tela došlo k syndrómu ostrej bolesti, tento jav u bežných ľudí má meno „odtrhnuté chrbát“. Dôvodom je pretrhnutie alebo napnutie svalových vlákien a väzov. Ako liečiť bolesť takejto etiológie doma, sa budeme zaoberať podrobnejšie.

  Prvá pomoc a zakázané činnosti v prípade poruchy

  Ak ste si utrhli chrbát, musíte čo najskôr začať s aktívnymi liečebnými účinkami. Najúčinnejšiu liečbu samozrejme môže predpísať iba špecialista, ale doma môžete zmierniť príznaky bedrovej alebo inej časti chrbta. Môžu sa napríklad dodržiavať tieto odporúčania:

  • zaujať polohu na chrbte ihneď po poranení chrbta;
  • pod kolenné jamy by sa mala umiestniť rolka oblečenia alebo zložená uterák, aby sa znížila intenzita syndrómu bolesti, môžete na roztrhanú oblasť urobiť studený obklad.

  Pred príchodom lekára nie je potrebné brať žiadne lieky (analgetiká, protizápalové lieky atď.), Aby sa predišlo zmierneniu klinických príznakov. Je to potrebné na správne určenie diagnózy.

  Ak ste si pretrhli chrbát, je prísne zakázané:

  • vykonávať akékoľvek aktívne pohyby, fyzické cvičenia prostredníctvom bolesti;
  • na statické pózovanie a zotrvanie v nich po dlhú dobu;
  • úplne upúšťajú od motorickej aktivity, ktorá môže spôsobiť atrofiusval;
  • po dlhú dobu používajte fixačný korzet.

  Po preskúmaní poškodenej oblasti môže odborník predpísať lieky, ktoré pomáhajú znižovať intenzitu príznakov a urýchľujú zotavenie.

  Lieky

  Ak ste si otrhali chrbát, na záchranu sa dostanú topické prípravky vo forme mastí a gélov.

  Patria sem Ketonal, Diklofenak, Nise atď. Jeden z týchto nástrojov sa používa na ošetrenie postihnutej oblasti trikrát denne, čo pomôže eliminovať zápalový proces a znížiť intenzitu bolesti. Nemenej účinné sú látky, ktoré obsahujú lidokaín, mentol, ibuprofén, ktorých hlavným účinkom je analgézia.

  Po odstránení hlavných príznakov straty chrbta (horúčka, akútna bolesť) sa môžu použiť otepľovacie masti. V tejto skupine môžete zarobiť peniaze Menovazin, Fastum gél, Capsicum. Po aplikácii masti musí byť postihnutá oblasť izolovaná, napríklad na ňu položte teplý šál alebo vlnený šál. Po použití prípravkov, ktoré obsahujú červený korenie, hadie jedy, horčicu, gáforový olej, je zakázané zahrievať chrbát.

  Náplasť Verstis je jednou z najúčinnejších pri liečbe bolesti chrbta

  .

  Doma s bolesťou dolnej časti chrbta môžete nosiť špeciálne náplasti s lidokaínom, napríklad Versatis. Po odstránení ochranného náteru musí byť lepiaca doska pripevnená k pokožke. Výhodou takého náradia je schopnosť nosiť oblečeniena náplasť, zatiaľ čo po aplikácii mastí musíte počkať určitý čas, kým sa produkt neabsorbuje. Náplasť obsahuje látku diklofenak, ktorá pomáha nielen pri anestézii postihnutej oblasti, ale aj pri odstraňovaní zápalového procesu.

  Doma sa môžu podávať injekcie vitamínových prípravkov (na základe skupiny B) a kombinovaných liekov, ktoré pomáhajú odstraňovať akútnu bolesť. Môže to byť napríklad Milgamma, Trigamma, Kombilipen. Injekcie sa môžu podávať nie dlhšie ako 3 dni a iba podľa pokynov ošetrujúceho lekára. Na konsolidáciu výsledku bude užitočné brať vitamínové komplexy na báze pyridoxínu, tiamínu, riboflavínu, biotínu, kyanocoblamínu.

  Masáž

  Je možné liečiť zadné slzy, ktoré sa prejavujú napínaním jej väzov a svalov, nielen liekmi, ale aj metódou masáže. Takýto postup sa môže uskutočniť už 2 až 3 dni po spätnom roztrhnutí. Vďaka masáži dochádza k zníženiu intenzity syndrómu bolesti, zrýchleniu krvného obehu a skráteniu doby zotavenia po zranení.

  Počas postupu sa môžu použiť rôzne metódy ovplyvňovania dotknutej oblasti. Najprv je potrebné relaxovať celé telo a až potom pristúpiť k priamemu ošetreniu postihnutej oblasti. Ďalej je poranené oddelenie postihnuté, vykonáva sa kruhová masáž prstami a špirálovité brúsenie. Odporúča sa vykonávať 2-3 manipulácie v trvaní 10 - 15 minút denne.

  Masáž je povolená iba po zmiernení závažných príznakov

  Ak už trhaný chrbát už nie je v bolesti, môže sa masáž kombinovať s cvičením a tepelnými ošetreniami. Rýchle zotavenie pomôže iba pri absencii syndrómu bolesti.

  Telesná výchova

  Odporúčame tiež, aby ste si prečítali: Ako s ňou zaobchádzať, keď ju zastrelili chrbtom

  Po niekoľkých dňoch po spätnom roztrhnutí je možné vykonať špeciálne terapeutické cvičenia na zlepšenie stavu svalov chrbtovej sekcie. Napríklad môžete použiť nasledujúci komplex fyzioterapie:

  • východisková poloha - ležiaca na chrbte; pritiahnite koleno jednej nohy k hrudníku, rukami objímajte nohy a držte v tejto polohe 30 sekúnd. (alternatívne nohy);
  • východisková poloha - ležiaca na chrbte, nohy ohnuté v kolenných kĺboch; ohnite bedru pri inšpirácii a po výdychu sa vráťte do pôvodnej polohy (cvičenie zopakujte 10-krát);
  • ​​
  • východisková poloha - ležiaca na chrbte, nohy ohnuté v kolenných kĺboch; striedavo sa snažte dotknúť kolien dna, buď vpravo od prípadu, potom doľava (dosiahnutie maximálneho dolného bodu, skúste zostať v tejto polohe po dobu 30 sekúnd);
  • Na panel môžete zavesiť na 30 sekúnd naraz.

  Hlavným cieľom tohto komplexu fyzioterapie nie je napínanie svalov, ale zabezpečenie normálnej motorickej aktivity, ktorá pomáha aktivovať.poškodené väzivá a svaly a pomáhajú im regenerovať sa. Cvičenie by nemalo byť bolestivé. V opačnom prípade musíte vykonať dokončenie.

  Vykonanie aktívneho cvičenia môže pomôcť zrýchliť regeneráciu.

  Ľudové liečivá

  Je možné ošetriť doma roztrhané lieky pomocou ľudových liečivých prípravkov, z ktorých sa pripravujú tinktúry, odvarky a roztoky na trenie postihnutej oblasti. Medzi najúčinnejšie patria:

  • šťava z agáve (po získaní šťavy z listov, napríklad ručným lisovaním alebo pomocou mlynčeka na mäso, sa drhnú drieky; v prípade pálenia je potrebné odobrať menšie množstvo šťavy na mletie alebo úplne zastaviť jej používanie);
  • žihľavy (malá metla sa vyrába z trávy a mierne narazí na postihnutú oblasť; pocit pálenia a bolesť spôsobená účinkami takejto rastliny zmiznú spolu s bolesťou spôsobenou zrútením chrbta);
  • soľ (z toho sa vyrába roztok: 100 g soli na 1 liter horúcej vody; v nechladenom roztoku sa impregnuje kus gázy a aplikuje sa na bolavú oblasť; pred spaním sa namočí obklad do rána, namočený do chrbta vlnou vreckovku);
  • cesnak a citrón (1 kus cesnaku a 1 citrón) musia prejsť mlynčekom na mäso alebo nastrúhať jemným strúhadlom; po premiešaní sa hmota naleje teplou vodou v objeme 1 liter a nechá sa vylúhovať 2 dni; hotový produkt sa natrie a použije sa vo vnútri 1 polievková lyžica L. trikrát denne);
  • zemiaky achren (zložky v rovnakých pomeroch sa trú s jalovicami, do zmesi sa pridá 1 lyžica l. medu a aplikuje sa na postihnutú oblasť ako obklad, pričom sa udržuje 1 hodinu).

  Je tiež možné použiť liečivé byliny, napríklad baza čierna, harmanček, ľubovník bodkovaný, tymián, z ktorých sa pripravujú infúzie (1 lyžica suroviny na 0,5 litra kvapaliny). Zvlhčujú malý segment bielizne a aplikujú sa na boľavé miesto po dobu 30 minút. Rovnako účinným prostriedkom na odtrhnutie chrbta sú bežné horčičné omietky, ktoré sa na postihnutej ploche udržiavajú 5 minút.

  Domáca liečba samozrejme nie je taká účinná ako terapia predpísaná lekárom. Z tohto dôvodu je lepšie dôverovať špecialistovi v túto záležitosť, ktorý určí lepšie na liečbu trhlín.