Ako liečiť reumatizmus kĺbov

Obsah

  Reumatizmus je chronické ochorenie, pri ktorom dochádza k poškodeniu spojivového tkaniva kĺbov. Náhle vzniká, zapojením cievneho a srdcového systému do patologického procesu. Mnohí mylne veria, že takéto ochorenie je vlastné starším ľuďom. V skutočnosti sa však s reumatizmom častejšie stretávajú staršie deti, ako aj dievčatá.

  Príčinou tohto ochorenia môže byť prítomnosť toxínov v krvi v dôsledku podvýživy, streptokoková infekcia nosohltanu alebo genetická predispozícia samotného tela. Ochorenie sa prejavuje ako bolesť kĺbov, obmedzená pohyblivosť, výskyt opuchov a sčervenanie v postihnutej oblasti. Najčastejšie zápalový proces postihuje veľké skupiny kĺbov. A aby ste sa nestretli s vážnymi komplikáciami, ktoré môžu nepriaznivo ovplyvniť váš obvyklý životný štýl, musíte vedieť, ako liečiť reumatizmus, ktorý sa začal.

  Základy liečby

  Liečba reumatizmu by sa mala začať čo najskôr. Ak sa terapia vykonáva v skorých štádiách ochorenia, patologický proces sa môže zastaviť. Ale na tento účel budete musieť dodržiavať prísny dávkovací režim. Vyzerá to takto:

  1. Antibiotiká zamerané na odstránenie streptokokovej infekcie.
  2. nesteroidné protizápalové lieky.
  3. Hormonálne lieky.

  Na rýchle odstráneniehlavnou príčinou reumatizmu, ktorá ešte nemá čas na získanie komplikovanej formy, lekár predpisuje komplex liekov. Amoxicilín a fenoxymetylpenicilín sa užívajú trikrát denne, každý po 1,5 g. Ak sa počas tohto obdobia pozorujú vedľajšie účinky z gastrointestinálneho traktu, predpisuje sa injekcia benzatín penicilínu, ktorá nahrádza užívanie predtým predpísaného antibiotika.

  Počas liečebného obdobia sa odporúča, aby pacient sledoval pokojný odpočinok a špeciálnu diétu vrátane použitia produktov, ktoré priaznivo ovplyvňujú stav srdcového a cievneho systému. Bude potrebné obmedziť spotrebu solí, mastných a vyprážaných potravín, horúceho korenia a údeného mäsa.

  Fyzioterapeutické procedúry, lekárska gymnastika a masáže pomôžu zvýšiť rýchlosť regenerácie a upevniť dosiahnutý pozitívny výsledok

  .

  Etapy liečebnej terapie

  Odporúčame vám prečítať si: Ako liečiť koxartrózu

  Liečba choroby sa zvyčajne vykonáva podľa osobitnej schémy, ktorá pozostáva z troch štádií. V prvom štádiu, počas obdobia činnosti choroby, sa terapia uskutočňuje v stacionárnych podmienkach, kde je osoba od štyroch do šiestich týždňov. V druhej fáze je pacient po intenzívnej liečbe vyzvaný, aby sa zotavil v sanatóriu. Tretia fáza je preventívna. To znamená, že každý rok musíte navštíviť lekára a zaregistrovať sa u reumatológa.

  Reumatizmus kĺbov v akútnom štádiu sa môže vykonávať doma. V tomtov prípade, že by mal pozorovať úplný odpočinok. Pohybovať sa môžete až po poklese exacerbácie. V takom prípade musíte skúsiť upraviť svoju stravu tak, aby obsahovala dostatočné množstvo bielkovín a vitamínov. Ďalším odporúčaním je udržiavať miestnosť pri stabilnej teplote okolo 20 ° C.

  Liečba komplikovaného reumatizmu

  Ak sa takéto ochorenie vyskytne s komplikáciami, odporúča sa liečenie reumatizmu kĺbov iba v nemocnici. Terapia je zameraná na elimináciu streptokokovej infekcie, ako aj na obnovu narušených funkcií celého kardiovaskulárneho systému.

  Liečebný režim v tomto prípade predpokladá použitie nesteroidného protizápalového lieku (penicilín), ktorý bude potrebné konzumovať až do úplného zastavenia choroby. Toto obdobie zvyčajne trvá od jedného mesiaca alebo viac. Hormonálny liek je spojený s týmto liekom. Na dva týždne sa predpisuje aj liek zo série penicilínov (bicilín), ktorý bude mať antimikrobiálny účinok.

  Dávka prednizolónu sa počíta individuálne

  .

  Ak sa pri tejto liečbe príznaky tohto ochorenia zhoršia a v tele sa zistí jedna zo streptokokových infekcií, potom je k penicilínu pripojené ďalšie antibiotikum. Môže to byť:

  • amoxicilín;
  • Roxitromycín;
  • Azitromycín.

  V niektorých prípadoch sa predpisuje prednison. Jeho dávkovanievypočítava ju individuálne ošetrujúci lekár a každých desať dní sa množstvo liečiva postupne znižuje.

  Okrem toho sa predpisujú chinolínové lieky, ktorých trvanie používania bude závisieť od priebehu reumatizmu (od 5 mesiacov do niekoľkých rokov). Ak sa v pozadí tohto ochorenia začali vyvíjať patologické procesy v oblasti hrdla, je možné predpísať odstránenie mandlí.

  Po odstránení hlavných reumatických prejavov prostredníctvom liekov sa k všeobecnej liečbe pridáva príjem vitamínových a minerálnych komplexov, ktoré posilňujú ľudskú imunitu. Odporúča sa tiež vykonávať vodné postupy. Môže to byť bahenný kúpeľ, zásaditý alebo soľ.

  Je pomerne ťažké liečiť chronický reumatizmus, ktorý je sprevádzaný pravidelnými relapsmi. V tejto situácii však môže pomôcť metóda nazývaná plazmaferéza. Čistí krv toxínov a agresívnych protilátok, ktoré sú v nej prítomné. Aby sa znížilo riziko opakovania tohto ochorenia, môže sa ako profylaxia predpísať aj antibiotikum bicilín.

  Funkcie liečby reumatickej choroby srdca

  Reumatická choroba srdca je komplikácia, ktorá sa objavuje na srdci po infekčnej chorobe. Najčastejšie takéto ochorenie progreduje po bolestiach v krku, ktoré pokračovali s komplikáciami. Týmto ochorením sú postihnuté všetky membrány a steny tak dôležitého orgánu, ako je srdce. A aby nedošlo k úplnémupoškodenie srdcového svalu a zastavenie nástupu bunkových zmien, liečba by sa mala vykonávať v počiatočných fázach.

  Pacientovi sa odporúča sledovať úplný odpočinok a odpočinok na lôžku.

  Musíte tiež začať správne jesť. Lekár si v každom prípade vyberie stravu, pričom berie do úvahy individuálne vlastnosti ľudského tela. V rovnakom období sa predpisujú tieto lieky:

  • antibiotiká;
  • protizápalové lieky;
  • lieky, ktoré znižujú horúčku;
  • hormonálne lieky;
  • stimulanty srdca.

  Okrem toho sa uplatňujú nápravné opatrenia v ľudovom priemysle. Ide o infúziu vŕby, listov brezy a kôry rakytníka. Je užitočné urobiť odvar pripravený na základe hloh a agátu. Môžete si pripraviť liečivú a vitamínovú zmes hrozienok, sušených marhúľ a medu. Všetky komponenty sú rozdrvené a konzumované jednou lyžičkou dvakrát denne. A keď sa odstránia všetky príznaky remokarditídy, pacientovi sa odporúča bahenná terapia a prijatie terapeutických kúpeľov.

  Fyzioterapia, aplikácie a obklady

  Fyzioterapia môže mať terapeutický účinok, pokiaľ ide o reumatizmus kĺbov. Zriedkavo sa predpisujú ako samostatná liečba, zvyčajne sa používajú v kombinácii s užívaním liekov.

  Strúhaná cibuľa zmierňuje opuchy reumatizmom

  Obdobie rehabilitácie urýchľuje aj fyzioterapia. Bez ohľadu na fázu samotnej choroby možno predpísať:

  • elektroforéza založená na liekochroztoky;
  • ultrafialové žiarenie;
  • UHF;
  • vyhrievanie infračervenými lúčmi;
  • aplikácie parafínu.

  Všetky tieto postupy budú užitočné najmä v prípade dlhodobej bolesti. Ale v aktívnej fáze sa dodatočne predpisuje masáž chodidiel a rúk. Vďaka masážnemu účinku sa krvný obeh zlepší, účinky kĺbovej imobility zmiznú. Potom bude pacient určite musieť absolvovať kurz fyzioterapeutických cvičení.

  Reumatizmus nôh alebo lakťového kĺbu sa môže liečiť aplikáciami pripravenými na základe prírodných zložiek. Cibuľa má veľmi dobrý účinok. Je potrebné vziať jednu veľkú cibuľu, nastrúhať ju a výslednú suspenziu naniesť na bolesťový kĺb pol hodiny. Tento postup by sa mal opakovať trikrát denne.

  Môžete tiež nastrúhať jeden kilogram zemiakov. Odporúča sa používať mladú koreňovú plodinu. Potom musíte odobrať husté tkanivo, dať ho do dvoch vrstiev a zemiakovú hmotu umiestniť do stredu. Výsledný obklad sa aplikuje na zasiahnutú oblasť, zabalí sa na ňu teplým šatkou alebo šatkou a ponechá sa v tomto stave celú noc. Taký obklad by sa mal robiť každý druhý deň jeden mesiac a pomôže vám zbaviť sa reumatických bolestí doma.

  Rastlinné doplnky, ktoré pomáhajú pri liečbe tohto ochorenia

  Reumatizmus možno liečiť okrem obkladov, ktoré majú terapeutický lokálny účinok na postihnuté miesto, aj lieky. dobrývýsledkom bude ľubovník bodkovaný. Bude to trvať 10 g tejto rastliny, ktorá sa naleje do pohára horúcej vody a varí sa pol hodiny pri miernom ohni. Potom sa vývar filtruje, ochladzuje a vyberie 100-krát trikrát denne. Toto by sa malo robiť 30 minút pred hlavným jedlom.

  Tansy tiež uprednostňuje cievy a kĺby, ktoré sú postihnuté týmto nepríjemným utrpením. Na prípravu liečivých infúzií je potrebné naliať lyžicu tejto rastliny pohárom vriacej vody. Trvajte na tom, dve hodiny a trikrát denne, jedna lyžica. Takýto odvar sa môže navyše použiť ako pleťové vody a obklady.

  Odber z konzervy má pozitívny vplyv na krvné cievy a kĺby

  Hmatateľný výsledok doma sa dá dosiahnuť pomocou píniových pukov a ihličiek. Lyžica borovicových pukov sa naleje do 250 ml vody a varí sa asi päť minút. V tomto prípade sa kvapalina neustále mieša. Výsledný bujón sa filtruje a opije sa počas dňa na niekoľko prístupov.

  Liečivý liek sa môže vyrábať aj z ihličia. Aby sa vzali čerstvé ihly, ktoré sa nalejú do litrovej nádoby alebo fľaše. Horná časť je naplnená alkoholom (56%) a uzavretá nádoba je umiestnená na teplom mieste na 21 dní. Hotová tinktúra sa užíva trikrát denne, 8 kvapiek pol hodiny pred jedlom. Trvanie liečby je asi päť mesiacov. Pretože infúzia ihličia je veľmi horká, možno ju vypiť malým množstvom cukru.

  Počas reumatoidnej artritídysušená petržlen môže pomôcť. Jedna malá lyžica tohto greenu by sa mala naliať dvoma pohármi horúcej vody a nechať vývar variť deväť hodín. Ak reumatizmus spôsobí silnú bolesť a kĺby sú ovplyvnené dnou, potom čierna tráva v noci môže priniesť úľavu. Lyžička tejto rastliny sa naleje dvoma pohármi vriacej vody a vylúhuje sa hodinu. Potom vziať jednu polievkovú lyžicu trikrát denne.

  Ak sa chcete zbaviť poškodenia reumatoidných kĺbov a neuralgie, môžete si pripraviť lieky na domácu bolesť. Na tento účel zoberte jednu čajovú lyžičku piestu v tvare klubu, nalejte do nej 500 ml vody a trvajte 40 minút. Užívajte liek trikrát denne, jednu polievkovú lyžicu, ale po jedle. A nielen to zmierni bolesť, ale bude mať aj upokojujúci účinok.

  Medzi existujúce recepty tradičnej medicíny, ktoré môžu bojovať proti reumatizmu, existujú recepty, ktoré určite dávajú pozitívny výsledok a zlepšujú stav pacienta. Jedným z týchto postupov je kúpeľ pripravený na odvar borovíc a listov čiernych ríbezlí. Voda by nemala byť príliš horúca a doba kúpeľa je 15 minút.

  Neuveriteľným prínosom reumatoidnej bolesti v domácnosti sú piesočné obklady. Aby ste to dosiahli, musíte kremičitý piesok mierne zahriať, naliať do ponožky a výsledný vak pripevniť k boľavému spoju. Zasiahnuté oblasti môžete tiež šľahať čerstvými žihľavami. Nie príliš príjemnépostup, ale účinok je zaručený.

  A môžete si pripraviť liečivú masť, ktorá po prvej aplikácii zmierňuje nepríjemné príznaky a vylučuje nepohodlie. Je potrebné zmiešať trochu prášku giardie s bravčovým tukom a výslednou kompozíciou, aby sa kĺby postihnuté reumatizmom pretreli po dobu 15 minút.

  Preventívne opatrenia

  Keď sa choroba stane neaktívnou, je potrebné začať prijímať preventívne opatrenia, aby sa choroba opäť nezhoršovala. Na tento účel potrebujete:

   89) telo postupne temperuje;
  • pravidelne cvičiť;
  • vylieči všetky infekcie až do konca;
  • venovať pozornosť stavu zubov a nosohltanu;
  • na zabránenie rozvoja zápalových a hnisavých procesov;
  • sa snaží vyhnúť vlhkosti a prievanu;
  • na zabránenie podchladenia tela.

  Reumatizmus je choroba, ktorá má tendenciu zhoršovať sa a napredovať. A vo svojej aktívnej forme je závažný, sprevádzaný bolestivými príznakmi. Akonáhle sa takáto choroba začne, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom a včas začať s liečbou, ku ktorej by mala byť pripojená fyzioterapia a domáca terapia.