Ako liečiť rakovinu pľúc

Obsah

  Medzi všetkými ochoreniami v oblasti onkológie je rakovina pľúc najbežnejšou patológiou. V tomto prípade je epitel tkanivového tkaniva zhubne degenerovaný a je narušená výmena vzduchu. Ohrozené sú muži vo veku nad 50 rokov, ženy však nie sú výnimkou. Ak nezačnete včasnú liečbu tohto ochorenia, môžete spôsobiť celkom nebezpečné následky vrátane smrti.

  Funkcie liečby

  Ako sa lieči rakovina pľúc, sa určuje s prihliadnutím na typ choroby, štádium jej vývoja, charakteristické rysy priebehu a prítomnosť metastáz v iných orgánoch a systémoch. Existujú 4 spôsoby liečby rakoviny orgánov:

  • chemoterapeutický;
  • žiarenie;
  • imunomodulovanie;
  • chirurgické.

  Osobitne stojí za to zdôrazniť liečbu rakoviny pľúc, ktorá sa šíri metastázami do iných častí tela. V tomto prípade je predpísané podávanie špecifických liekov.

  Chemoterapia

  Vo väčšine prípadov sú chemoterapeutické postupy povinnou technikou používanou pri liečbe rakoviny pľúc. V tomto prípade berú do úvahy, v akom štádiu sa nádor vyvíja, aká je jeho veľkosť, ako rýchlo rastie a či existujú metastázy v regionálnych lymfatických uzlinách. Zohľadnite tiež, v akom veku je pacient, aké sprievodné choroby má, aké je presné umiestnenie nádoru.

  Ak sa rakovina pľúc lieči týmto spôsobom, môžetedúfam v priaznivú predpoveď. Na zvýšenie účinnosti chemoterapie sa v komplexnej terapii používa niekoľko liekov. Ktoré prostriedky budú najúčinnejšie, sa určujú s prihliadnutím na histologickú štruktúru novotvaru. Pri liečení tohto ochorenia sa často používajú cyklofosfamid, metotrexát, fosfamid, adriamycín.

  Liek Methotrexát je jedným z najúčinnejších liekov na liečenie onkológie

  .

  Droga sa podáva v kurzoch s frekvenciou 3 až 5 týždňov. V tomto okamihu sa musí telo a imunita oddýchnuť a zotaviť sa z účinkov silných drog. Napriek vysokej účinnosti chemoterapie sa nemôže vykonať v niektorých prípadoch: so sprievodným vývojom duševného ochorenia alebo infekčného ochorenia, s rozvojom renálnej alebo hepatálnej patológie chronickej povahy alebo v prípade rozvoja neinvazívneho karcinómu pľúc. Chemoterapia sa tiež nepredpisuje, ak má osoba imunodeficienciu alebo sa vyvinie reumatoidná artritída.

  Chemoterapeutické lieky, rovnako ako iné lieky, môžu spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa zvyčajne vyskytujú 2 až 3 dni po začatí používania. Patria medzi ne syndróm zvracania na vracanie, strata hmotnosti, vývoj anémie, výskyt vredov na slizniciach úst, strata vlasov, krvácanie z rôznych etiológií a výskyt modrín na koži. Akýkoľvek liek na chemoterapiu je toxický a ako na to telo človeka reaguje voprednie je možné určiť.

  Na zmiernenie celkového stavu počas užívania chemoterapeutických látok sa odporúča dodržiavať niektoré odporúčania:

  Prečítajte si viac: Ako liečiť zápal pľúc
  • udržiavať správnu stravu, znižovať príjem mastných, korenených, slaných a frakčne brať jedlo, to znamená v malých porciách, ale často počas celého dňa;
  • každý deň chodiť na prechádzky vonku;
  • vykonávajú ľahkú fyzickú prácu;
  • spĺňajú všetky odporúčania ošetrujúceho lekára;
  • kontrolovať psychický zdravotný stav, nezaťažovať sa a veriť, že choroba je liečiteľná.

  Radiačná terapia

  Rakovina pľúc sa dá liečiť v kombinácii s rádioterapiou. Toto je predpísané ako nezávislá technika na liečenie rakoviny pľúc, aj v spojení s chemoterapiou. Pri radiačnej terapii sa používa ionizujúce žiarenie, ktoré ovplyvňuje oblasť zhubných buniek nádoru. Zdravé tkanivá sú samozrejme vystavené v menšej miere.

  Táto technika sa môže vykonávať niekoľkými spôsobmi:

  • na diaľku alebo externe (zariadenie sa nachádza v určitej vzdialenosti od tela pacienta, ale je zamerané konkrétne na údajnú oblasť s nádorom);
  • metódou vnútornej expozície, keď zdroj žiarenia kontaktuje rakovinový rast;
  • metódou systémovej expozície (celý organizmus je vystavený žiareniu, ale ibaak má lekár podozrenie na vznik rakoviny krvi).

  Doteraz existuje veľa diskusií o tom, či sa karcinóm pľúc podrobuje takejto liečbe. Mnohé štúdie napriek tomu dokázali, že ožarovacia terapia pomáha znižovať riziko vedľajších príznakov spôsobených chemoterapeutickými účinkami, ako aj odkladať smrteľný výsledok.

  Často je v kombinácii s chemoterapiou predpísaná radiačná expozícia nádoru

  .

  Nežiaduce príznaky počas rádioterapie nie sú také rozsiahle ako príznaky chemoterapie, ale stále sa vyskytujú. Medzi takéto prejavy patrí bolesť na hrudníku, všeobecná nevoľnosť, kašeľ so spútom, pálenie záhy. Vypadávanie vlasov je menej časté.

  Imunomodulačné lieky

  Užívanie imunomodulačných liekov sa považuje za jeden z najúčinnejších spôsobov liečby rakoviny pľúc. Chirurgia, použitie chemoterapeutických liekov má limit účinnosti a často spôsobuje vedľajšie účinky. Imunoterapia má veľa odlišností od liečby rakoviny, ale stále má protivníkov.

  Vďaka použitiu imunomodulačných látok je možné znížiť riziko vedľajších účinkov, ako aj predĺžiť život ľudí trpiacich rakovinou, ktoré prebiehajú v 4 štádiách a nie sú prístupné chirurgickému zákroku. V tomto prípade je to menovanie interferónov, interleukínov, stimulácia kolóniídrogy.

  Hlavným účelom tohto ošetrenia je aktivácia vlastných obranných funkcií tela, ktoré pomôžu rozpoznať zhubné bunky a vyhodiť ich do rúk, čím prispejú k rýchlemu uzdraveniu. Takéto lieky zvyšujú účinok tradičnej terapie a sú predpísané na symptómy choroby 1 až 4 stupne.

  Imunoterapia pomôže predchádzať opätovnému rastu nádoru a eliminuje infekčné komplikácie.

  Ak ochorenie pokračuje v počiatočnej fáze, hlavná liečba sa doplní imunoterapiou a v pokročilých štádiách je to jediný možný spôsob liečby. Podľa mnohých štúdií v tomto odbore môžeme povedať, že v dôsledku užívania imunomodulačných liekov je ich hlavný účinok zameraný iba na rakovinové tkanivá bez ovplyvnenia zdravých tkanív. Takáto liečba je účinná dokonca aj pri rozvoji rakoviny pomocou mikrometastáz, ktoré je ťažké odhaliť štandardnými diagnostickými opatreniami.

  Prvé pozitívne zmeny vo všeobecnom stave pacienta možno pozorovať v prvých dňoch užívania drog, výrazný účinok sa však prejaví po určitom časovom období. Spravidla postačuje 1 - 2 mesiace po podaní imunomodulátorov. Napriek ich účinnosti môžu spôsobovať vedľajšie účinky: febrilný syndróm, alergická reakcia, myalgia, všeobecná nevoľnosť, nauzea-zvracanie, poruchy funkcie srdca, krvných ciev, obličiek, pečene.

  Chirurgická terapia

  Môže sa vyliečiť rakovina pľúctýmto spôsobom úplne a navždy? Je určite ťažké odpovedať na takúto otázku, pretože rakovinový nádor sa môže šíriť a prípadne relapsovať. V takmer 30% prípadov ľudia po operácii prežívajú 5 rokov.

  Chirurgia je najúčinnejšou liečbou rakoviny pľúc

  .

  Aj keď nádor môže mať dobré anatomické miesto, ktoré je priamou indikáciou pre chirurgický zákrok, nemožno ho predpísať z dôvodu rozvoja sprievodných patológií, napríklad so závažnou patológiou srdca alebo pľúc.

  V takýchto prípadoch je šanca na prežitie po operácii znížená.

  Existuje niekoľko spôsobov, ako vykonať operáciu:

  • klinová resekcia orgánu (časť jedného laloku je odstránená);
  • lobektómia (je odstránený celý lalok);
  • pulmonektómia (celá pľúca je odstránená);
  • Niekedy sa vyžaduje resekcia lymfatických uzlín nachádzajúcich sa blízko oblasti lézie.

  Kontraindikácie pre chirurgický zákrok zahŕňajú: prítomnosť vzdialených metastáz alebo rast nádoru v lymfatických uzlinách alebo životne dôležitých orgánoch, v oblasti hornej dutej žily, aorty a bránice. Operácia sa tiež nevykonáva so špecifickou pohrudnicou, ktorá sa vyvíja spolu s rakovinou pľúc.

  Alternatívna liečba

  Liečbu rakoviny pľúc je možné doplniť domácimi liekmi. Napríklad môžete použiť Jitrocel, na základe ktorého sa pripravujú infúzie adekorácie:

  • 2 lyžice. l. sušená plantain sa kombinuje s rovnakým objemom bylín (nechtík, tymián, medveď, ľubovník bodkovaný, harmanček, lastúrnik) a naleje sa pol litra vriacej vody, potom sa nechá 30 minút vylúhovať (hotový výrobok sa používa v polovici šálky pred jedlom 3-krát denne) ;
  • 1 čl. l. sušená jitrocel nalejte pohár vriacej vody a nechajte vylúhovať 2 hodiny (hotový výrobok sa spotrebuje 1 polievková lyžica l. niekoľkokrát denne);
  • si môžete pripraviť odvar z banánovníka, ktorý sa povarí 2-3 minúty a spotrebuje sa v množstve 1 polievková lyžica. l. niekoľkokrát denne;
  • nakrájajte listy trávy, pridajte med v rovnakých pomeroch a nechajte vylúhovať 4 hodiny (liek pripravený na priamu spotrebu prijatý pred jedlom, 1 polievková lyžica L.).

  Jedovaté rastliny sa aktívne používajú aj na liečbu rakoviny pľúc:

  • rastlina hemlock (25 g suroviny sa vyleje vriacou vodou v objeme 500 ml, potom sa nechá vylúhovať 10 dní; hotový výrobok sa zriedi vodou v pomere 1 kvapka infúzie na 200 ml vody a odoberie sa v 1 polievkovej lyžici 3). raz denne);
  • 82) agarik červený (5 húb sa naleje do 1 litra vodky a nechá sa vylúhovať 1 mesiac, po ktorom sa perorálne odoberie vyššie opísaným spôsobom);
  • Catharanthus (suroviny sa zmiešajú s vodkou v pomere 1:20 a nechajú sa vylúhovať 1 týždeň; hotový výrobok sa užíva perorálne 3 krát denne po zriedení 20 kvapiek v 1 pohári vody).

  Pri liečbe je to možnépoužite sódu, z ktorej je roztok vyrobený: 1 lyžička. sóda a rovnaké množstvo medu sa rozpustí v 1 pohári vody a užíva sa niekoľkokrát denne počas jedného týždňa.

  Rakovina pľúc je pomerne nebezpečné ochorenie, ktoré vo väčšine prípadov vedie k úmrtiu. Z tohto dôvodu, aby sa predĺžila životnosť, je dôležité dodržiavať všetky odporúčania ošetrujúceho lekára.