Ako liečiť rakovinu

Obsah

  Pre niektorých ľudí znie diagnóza rakoviny ako veta. Rakovina sa samozrejme považuje za vážnu diagnózu. Vo väčšine prípadov vedú k smrti. Na zvýšenie očakávanej dĺžky života je dôležité diagnostikovať rakovinu v počiatočnej fáze jej vývoja, keď sa objavili prvé alarmujúce príznaky. Na záchranu prídu nielen všeobecne akceptované metódy liečby, ale aj ľudové liečivá.

  Chemoterapia

  Rakovina je možné vyliečiť, určite nie. Toto je možné určiť iba s prihliadnutím na štádium priebehu choroby a tiež na základe toho, do akej miery sa onkológia hodí na prebiehajúcu terapiu. Takmer vo všetkých prípadoch ochorenia sa predpisujú lieky na chemoterapiu.

  Táto technika pomáha dosiahnuť tieto ciele:

  • úplne alebo čiastočne zničiť rakovinové bunky;
  • spomaľujú rast abnormálnych buniek, monitorujú ich šírenie a začínajú včasnú liečbu ich ničenia;
  • na zmiernenie príznakov vývoja nádoru, na zníženie jeho veľkosti;
  • zabraňujú kompresii susedných tkanív.

  Rakovina sa dá liečiť monoterapiou, použitím iba chemoterapeutických liekov, a komplexnou liečebnou metódou, ak sa súčasne predpisujú chemoterapia, ožarovanie alebo chirurgický zákrok. Existujú určité absolútne indikácie pre chemoterapiu:

  • vývoj nádorovej patológie, ktorá sa vyznačuje nástupom remisie až po chemoterapii (také patológie zahŕňajú leukémiu, hemoblastózu, chorionkarcinóm atď.);
  • potreba doplniť ďalšie liečby rakoviny a zabrániť šíreniu metastáz;
  • , ak je možné preniesť novotvar do funkčného stavu na účinnejšiu terapiu, konkrétne na jeho úplné odstránenie.

  Existujú kontraindikácie pre takúto terapiu, ktoré závisia od štádia, v ktorom sa choroba vyvíja, aké je presné umiestnenie novotvaru a od individuálnych charakteristík tela. Medzi ne patrí intoxikácia, metastázy v pečeni alebo mozgu, zvýšená hladina bilirubínu v tele, rozvoj kachexie.

  Najbežnejším vedľajším príznakom chemoterapie je strata vlasov

  .

  Či je možné rakovinu liečiť, závisí od toho, do akej miery je novotvar náchylný na pôsobenie podávaného chemoterapeutického lieku. Spravidla sa podáva v cykloch s dobami zotavenia. Jeden kurz môže trvať 6 mesiacov, ale vo väčšine prípadov stačí 3 mesiace, po ktorých si urobia prestávku.

  Radiačná terapia

  Liečia rakovinu takým spôsobom, ako je radiačná terapia, najčastejšie po operácii, počas ktorej bolo patologické zameranie odstránené. Táto technika zahŕňa expozíciu nádoru rádionuklidom, na ktoré v mutovaných tkanivách vzniká vysoká citlivosť. vexpozičný čas lúčov nie je ovplyvnený ani patologickými tkanivami, ale v menšej miere.

  Odporúčame tiež prečítať si: Ako liečiť adenoidy bez chirurgického zákroku

  Keď je nádor ožiarený, nevyvoláva sa žiadna intenzívna bolesť. Manipulácia sa vykonáva v stacionárnych podmienkach v osobitne vybavenej kancelárii. Aby sa netrpelo zdravým tkanivom nachádzajúcim sa okolo novotvaru, sú v jeho oblasti nainštalované ochranné bloky.

  Celková dĺžka manipulácie je iba niekoľko minút. Procedúra je monitorovaná ošetrujúcim lekárom od samého začiatku do konca procedúry. Trvanie liečebných cyklov je 1 mesiac alebo viac, čo určuje odborník v závislosti od individuálnych charakteristík vývoja choroby. Ak je potrebné rýchle zvýšenie dávky ožarovania, dĺžka liečby sa skráti.

  Vystavenie lúčom prístroja sa môže vyskytnúť podľa rôznych metód. Vo väčšine prípadov používajú vzdialenú techniku, ktorá spočíva v nasmerovaní zariadenia v určitej vzdialenosti od povrchu kože cez lokalizáciu nádoru. Kontaktnú terapiu je možné predpísať aj vtedy, keď je zariadenie umiestnené na koži. Menej často sa používa intrakavitálna technika, keď je zariadenie umiestnené v orgáne ovplyvnenom nádorom. Rozlišuje sa aj intersticiálna terapia (zdroj sa nachádza v samotnom nádorovom tkanive) a vnútorné žiarenie (prenikanie lúčov do ohniska).

  Vďaka rádioterapii je možné dosiahnuť tieto výsledky:

  • zmenšiť veľkosť nádoru pred operáciou;
  • zbaviť sa zvyšných mutovaných buniek po operácii;
  • zbaviť sa metastáz v iných štruktúrach (kosť a lymfa).

  Pokiaľ ide o kontraindikácie, zahŕňajú syndróm ťažkej intoxikácie, závažný celkový stav pacienta, horúčku, kachexiu, hemoptyózu, vnútorné krvácanie, viacnásobné lézie tela metastázami, šírenie nádoru do oblasti veľkých ciev a dutých orgánov, vývoj pohrudnice.

  Kontraindikácie zahŕňajú aj prítomnosť závažných sprievodných ochorení krvi, napríklad anémie, leukopénie alebo iných ochorení, ako je napríklad nedostatočná kardiovaskulárna sústava, cukrovka.

  Pomocou rádioterapie sa môžete zbaviť zvyšných rakovinových buniek po operácii

  Rakovina sa dá vyliečiť len so zreteľom na možné kontraindikácie. Ak radiačnú terapiu nie je možné vykonať na žiadnej z nich, nahradí sa inou liečebnou technikou.

  Imunoterapia

  Pri vývoji akejkoľvek choroby hrá hlavnú úlohu pri prognóze stav imunitného systému. Aby sa rýchlo zbavil onkológie, je dôležité zvýšiť jeho stav a aktivovať ochrannú funkciu tela, nasmerovať ho tak, aby bojoval proti nádoru podobnému nádoru.

  ​​

  Imunoterapia zahŕňa podávanie vhodných liekov s protinádorovými účinkami. Váš lekár vám môže predpísať cytokíny a monoklonálne protilátky. Hneď potomprenikanie do ľudského tela, ich aktívne zložky začínajú bojovať s patologickými bunkami, primárne uzatvárajúcu výživu nádoru.

  Rakovinu je možné liečiť iba pomocou individuálne pripravených imunomodulátorov.

  V procese prípravy sa používa biomateriál, ktorý je obsiahnutý v samotnom nádore. V niektorých prípadoch je bunkový materiál získaný od darcu. Biologická látka sa podrobí príslušnému ošetreniu a potom sa zavedie do tela pacienta s rakovinou.

  V takmer 80% prípadov imunoterapie sa pozoruje priaznivá prognóza, to znamená úplné vyliečenie. Niekedy sa stáva, že existuje vedľajšia symptomatológia vo forme malátnosti, zápalového procesu na slizniciach, syndrómu zvracania na vracanie, hypotenzie, alergickej reakcie.

  Chirurgia

  Existuje niekoľko metód na vykonávanie chirurgického zákroku na rakovinu, ktorého typ sa určuje s prihliadnutím na štádium vývoja nádoru, jeho lokalizáciu, vývoj sprievodných chorôb a komplikácií.

  Ak bola diagnostikovaná potenciálne nebezpečná neoplazma, ktorá sa môže neskôr zvrhnúť na malígny nádor, je predpísaná profylaktická operácia. Napríklad také novotvary, ako sú polypy v jednom alebo inom orgáne alebo skôr v ich bunkách, môžu degenerovať na zhubné, a tak prispievať k rozvoju onkológie. Aby sa tomu zabránilo, sú odstránené polypy.

  Diagnostická operácia je potrebná, akvyžaduje objasnenie stupňa vývoja choroby, typu nádoru, charakteristík poškodenia rakovinových buniek priľahlých k tkanivu. V tomto prípade sa biologický materiál odoberie z nádoru s ďalším histologickým vyšetrením. Ak je potrebné odstrániť všetku neopláziu, dosiahne sa niekoľko cieľov - diagnostika a terapia.

  Cytoreduktívna chirurgia je potrebná na maximalizáciu eliminácie nádorového tkaniva, po ktorom je predpísaná chemoterapia alebo ožarovanie. Príkladom je rakovina vaječníkov, ochorenie, pri ktorom sa rakovinové bunky často šíria do blízkeho tkaniva a pobrušnice. V tomto prípade chirurgia nemusí vždy viesť k úplnému uzdraveniu, čo si vyžaduje ďalšiu chemoterapiu alebo ožarovanie.

  Paliatívna chirurgia je predpísaná pre existujúce komplikácie rakoviny s cieľom zmierniť celkový stav pacienta. Takéto operácie sa častejšie predpisujú v posledných štádiách vývoja choroby, keď sa nádor nedá úplne odstrániť alebo je radikálna operácia spojená s vysokým rizikom úmrtia.

  Ľudové lieky

  Stav pacienta s rakovinou možno zmierniť doma. Početné štúdie dokázali, že negatívne ovplyvňujú vývoj nádorov jódu, ktoré by sa mali v tele nachádzať v dostatočnom množstve. Na tento účel sa odporúča použiť roztok morských rias alebo jódu (1 kvapka jódu na pohár)voda). Na telo si môžete nakresliť jódovú mriežku, ktorá tiež pomáha nahradiť nedostatok látky v tele.

  Huba muchotrávky po požití pomôže pri prečistení rakovinových buniek

  Z liečivých rastlín je potrebné zdôrazniť, ako napríklad lopúcha, listy brezy, z ktorých sa pripravujú odvary a infúzie (1 lyžica surovín na 200 ml vody). Drieň a marhuľa, ktoré sa odporúča používať každý deň, majú vynikajúci protinádorový účinok. Takéto chutné plody obsahujú protirakovinový vitamín B17.

  Rakovinové bunky sa živia kyslým prostredím. Alkali prispieva k ich zničeniu. Vychádzajúc z toho je potrebná alkalizácia krvi a doplnenie nedostatku vápnika v tele, čo je často diagnostikované u pacientov s rakovinou. Chýbajúci objem môžete doplniť hotovými vitamínovými prípravkami a potravinami, ktoré obsahujú vápnik.

  Denne môžete žuť kúsok propolisu. Toto je produkt, ktorý pomáha inhibovať rast rakovinových buniek. Muchotrávka tiež dokonale zvláda onkologické ochorenia, na základe ktorých sa pripravuje liečivá infúzia: naplnia 1-litrovú nádobu šampiňónom a naplnia ju vodkou až na vrchol, potom produkt nechajú mesiac. Hotová infúzia sa filtruje a konzumuje perorálne každý deň, 1 kvapku pred jedlom.

  Aj keď liečba rakoviny ľudovými liekmi nepomáha úplne vyliečiť toto ochorenie, je stále v jeho silách na zmiernenie klinických prejavov. Ale stojí za to si to okamžite všimnúťdomáca liečba za to nestojí. Rakovina je nebezpečné ochorenie, ktoré sa dá vyliečiť iba silnými drogami.