Ako liečiť pulpitídu

Obsah

  Pulpitída je choroba, ktorá sa vyznačuje zápalovým procesom nervu v buničinovej komore. Ako liečiť zubnú pulpitídu, môže určiť iba špecialista. Spravidla je potrebné odstrániť zapálený nerv, po ktorom je komora na buničinu dezinfikovaná a zubný kanál je utesnený. Okrem liečby v nemocnici je možné vykonávať aj liečbu doma, čo pomáha zbaviť sa príznakov choroby.

  Aké bolestivé je liečenie tohto ochorenia

  Mnoho ľudí sa v žiadnom zhone neponáhľa navštíviť špecialistu kvôli možnej bolesti pri liečbe pulpitídy. Takýto príznak sprevádza tak vývoj ochorenia, ako aj liečebný proces. V druhom prípade sa na jeho odstránenie používajú špeciálne lieky proti bolesti. Akékoľvek zubné lekárstvo ponúka svojim pacientom lokálnu anestéziu pred začiatkom zákroku a ošetruje oblasť, v ktorej bude chirurgický zákrok vykonaný.

  Je bolestivé liečiť pulpitídu počas tehotenstva? V tomto prípade sa intenzita syndrómu bolesti nelíši od intenzity, ktorá sa vyskytuje u iných ľudí s vývojom choroby. Jediná vec je, že používajú iné, šetrnejšie anestetiká, napríklad Ultracaine alebo Ubestezin. Účinné zložky týchto liekov nemajú nepriaznivý vplyv na tehotnú ženu ani na plod.

  Konzervatívna liečba

  Bohužiaľ, veľa ľudí zastáva názor, že ak neexistuje žiadna bolesť, nie je potrebné navštíviť zubára.potrebné. Musíte však vedieť, aký patologický stav, ako je kaz, ktorý vo väčšine prípadov vedie k pulpitíde, pokračuje v počiatočnej fáze bez zjavných príznakov. Prvé z nich, napríklad bolesť, sa vyskytujú až po hlbokom rozpadnutí zubu, keď patogénne mikroorganizmy dosiahnu buničinovú komoru.

  Existuje niekoľko metód, ktoré môžu vyliečiť pulpitídu:

  • biologická, ak je zachovaná živá buničina;
  • Chirurgické po odstránení buničiny.

  Chirurgická technika má 2 odrody: čiastočné (neúplné odstránenie buničiny) a úplné (extrakcia celej buničiny).

  Biologické ošetrenie

  Za určitých podmienok sa môžete zbaviť bolesti zubov pulpitídou. Po prvé, ide o včasnú návštevu u zubára. Odporúča sa ho kontaktovať pri prvej bolesti. Biologická terapia nie je predpísaná každému. Napríklad je vynikajúci pre deti a pre ľudí do 27 rokov. To možno vysvetliť skutočnosťou, že do tohto veku je buničina stále schopná samoliečenia.

  Vláknina sa považuje za veľmi dôležitú súčasť zuba, ktorá je zdrojom živín z vnútornej strany zuba. Ak je jeden odstránený, zub sa už bude považovať za „mŕtvy“. Použitím biologických liečebných metód sa buničina môže zachovať, ale iba s vývojom choroby v počiatočnej fáze. Liečte s 2 návštevami.

  Symptómy pulpitídy je možné vylúčiť už pri prvej návšteve zubného lekára.Fázy liečby sú nasledujúce:

  • Vykonávanie liekov proti bolesti.
  • Odstránenie oblastí postihnutých zubným kazom.
  • Odstraňovanie slín pomocou prístroja, ako je gumená priehrada.
  • Čistenie zubu a jeho spodná časť obsahujúca lekársky vankúšik obsahujúci vápnik.
  • Použitie cementovej vložky a dočasného tesnenia.

  Na anestéziu postupu sa pred vykonaním injekcie podá anestetikum

  Nestačí navštíviť zubného lekára, aby sa zbavili nepríjemných symptómov choroby, je dôležité riadiť sa ďalšími odporúčaniami špecialistu. V niektorých prípadoch vám lekár môže odporučiť návštevu fyzioterapeutických procedúr, napríklad laserovú terapiu. Takéto ošetrenie vyžaduje niekoľko sedení, ktorých trvanie nepresahuje 2 minúty.

  Okrem toho je potrebné užívať protizápalové lieky, napríklad ibuprofén. Je tiež potrebné zdôrazniť, že liečenie pulpitídy antibiotikami je zakázané, pretože patogénne mikroorganizmy, ktoré prispeli k rozvoju pulpitídy, nie sú citlivé na tieto lieky.

  Po druhej návšteve lekára vykonáva lekár tieto liečebné opatrenia:

  Prečítajte si viac: Ako sa zbaviť bolesti zubov
  1. Odstraňuje dočasne nainštalované tesnenie.
  2. Čistí zubnú dutinu od slín a zubného prachu.
  3. Vloží trvalé tesnenie.

  Existuje určitý druh biologického ošetrenia, ako je životne dôležitá amputácia. Počas liečbyšpecialista čiastočne zachováva dužinu, to znamená nie v celom zuba, ale iba v koreňovom kanáliku. Táto technika sa používa iba na ošetrenie mnohopočetných zubov.

  U detí si detské zuby vyžadujú aj ošetrenie lézií buničiny. Nesprávny názor mnohých rodičov je, že aj tak vypadnú a nie je potrebné s nimi zaobchádzať.

  Chirurgická liečba

  Môže sa pulpitída vyliečiť navždy? Toto je možné iba chirurgickým zákrokom. Operácia je predpísaná, keď ochorenie pokračuje v pokročilom štádiu a keď biologická terapia neprináša požadované zotavenie. Fázy chirurgického zásahu sú teda nasledujúce:

  1. Zavedenie anestetika injekciou, ktorá pomáha eliminovať výskyt bolesti počas operácie.
  2. ​​
  3. Odstránenie dutiny zuba pomocou špeciálnej vŕtačky. V tejto dobe sa odstránia aj zdravé oblasti, ktoré sa nachádzajú nad komorou buničiny a koreňovým kanálikom.
  4. Potom sa použije Cofferdam (špeciálna latexová doska), pomocou ktorej môžete chrániť svoj zub pred vniknutím vlhkosti (slín), patogénov.
  5. Potom sa použije extraktor buničiny, dentálny nástroj používaný na odstránenie buničiny.
  6. Štúdia dĺžky koreňových kanálikov. Je to nevyhnutné na vylúčenie syndrómu bolesti zubov a zápalového procesu po ukončení operácie, ku ktorému často dochádza pri nedostatočnom alebo nadmernom plnení. Na správne meranie dĺžky musíte použiťApexolator, s ktorým nájdete anatomický koniec koreňa zuba.
  7. Mechanické spracovanie zubného kanálika, ktoré pomáha pri jeho rozširovaní a vedení ďalších vysokokvalitných výplní.
  8. Použitie antiseptických činidiel, ktorými sa premývajú kanály.
  9. Inštalácia dočasnej pečate.

  Uvedené činnosti sa vykonávajú pri prvej návšteve stomatologickej ambulancie. Druhýkrát uskutočňujú ďalšie akcie:

  1. Z koreňového kanálika odstráňte dočasnú náplň a použité lieky.
  2. Kanál sa premyje teplým antiseptikom a potom sa dobre vysuší.
  3. Koreňový kanálik naplňte špendlíkom a zatavovačom (špeciálna pasta). Čap sa musí vyberať tak starostlivo, ako je to možné, aby sa zabránilo zápalovému procesu po utesnení a bolesti pri žuvaní jedla.

  Po inštalácii stáleho uzáveru je potrebné z času na čas navštíviť špecialistu, ktorý vykoná röntgenové kontrolné röntgenové snímanie, ktoré pomôže zistiť, ako dobre je kanálik utesnený. Ak sú na obrázku viditeľné nejaké nepresnosti, vrátane nesprávnej inštalácie kolíka (napríklad, ktorá je menšia ako dĺžka samotného kanála), je odstránená a znovu utesnená.

  Alternatívna liečba

  Príznaky pulpitídy sa môžu liečiť doma, ale stále to nezachráni osobu pred návštevou zubného lekára. V takom prípade sa syndrómu bolesti môžete na chvíľu zbaviť. Ako dlho to je, koľko času môžena liečbu pulpitídy ľudovými liekmi? Toto obdobie je obmedzené na tri dni. V opačnom prípade, ak odložíte domáce ošetrenie, môžete spôsobiť celkom nebezpečné následky.

  Pomocou bylinných nálevov a odvarov sa môžete zbaviť bolesti pri rozvoji pulpitídy

  Takže je možné liečiť pulpitídu doma vyplachovaním ústnej dutiny odvarmi a infúziami liečivých bylín:

   71. šalvia (niekoľko polievkových lyžíc bylín sa varí vriacou vodou v objeme 100 ml, potom infúziu použijú podľa plánu, ústa sa každé 2 hodiny prepláchnu);
  • kôra vŕby (niekoľko polievkových lyžíc kôry sa vyleje do 200 ml horúcej vody a trvá na tom, počas 30 minút);
  • bobkový list (10 listov sa naleje vriacou vodou v objeme jednej pohára, trvajúc 30 minút, potom sa použijú na vypláchnutie ústnej dutiny);
  • kvety bazy čiernej a uzliny (prísady sa zmiešajú v rovnakom množstve po naliatí vriacej vody a trvaní na tom, aby tekutina vychladla);
  • šupka granátového jablka (2 granátové jablká sa šúpajú, drvia a kladú do vody vo vodnom kúpeli; ústa sa vypláchnu pripraveným vývarom každé 2 až 3 hodiny);
  • je tiež možné vypláchnuť ústnu dutinu peroxidom vodíka (roztok) alebo sódou (tiež roztokom).

  Okrem oplachovania sa môžu trieť a obkladať aj pomocou rovnakých liečivých odvarov a infúzií. Môžete použiť tieto zložky:

  • zázvor (20 - 30 g strúhaného ovocia sa varí vriacou vodou v objeme 1 šálka, potom sa zmes filtruje apridať 1 lyžičku. sóda; hotový výrobok sa používa na orálny kúpeľ);
  • borovicová živica (malý kúsok živice sa umiestni na chorý zub a udržuje sa až do úplného rozpustenia);
  • Ľubovník bodkovaný (zložka sa naleje alkoholom v pomere 1: 5 a nechá sa vylúhovať 2 hodiny; hotový produkt sa vkĺzne do zubnej dutiny každé 2 až 3 hodiny);
  • aloe (list rastliny sa aplikuje na postihnuté miesto počas 30 minút).

  Pulpitída je dosť závažné ochorenie, ktoré môže mať nezvratné účinky. Na internete sú videá, ktoré jasne ukazujú možné komplikácie choroby. Z tohto dôvodu sa odporúča navštíviť odborníka pri prvých alarmujúcich príznakoch.