Ako liečiť prostatu

Obsah

  Choroby v oblasti genitálií zostávajú vždy so siedmimi pečaťami, najmä muži sa o nich vyhýbajú. Nanešťastie oneskorenie riešenia problému vedie k progresii patológie a liečenie konzervatívnym spôsobom je nemožné. Ako liečiť prostatu, ak má pacient známky poškodenia orgánov, môžete sa poradiť s urológom.

  Hlavná mužská žľaza, prostata, má najčastejšie tri choroby: prostatitída, adenóm a rakovina. V niektorých prípadoch sa kalcifikácie v prostate nachádzajú u mužov, ale pri absencii negatívnych príznakov sa neodstraňujú.

  Je potrebné poznamenať, že často sú všetky problémy vzájomne prepojené - s neliečenou prostatitídou sa začína hyperplázia a nezhubný nádor môže mať príznaky malignity. Preto by muži nemali odďaľovať liečbu prostaty, dokonca aj ten najmenší zápal sa môže vyvinúť na oveľa väčšiu katastrofu, ak sa choroba nelieči včas a správne.

  9. Liečba prostatitídy

  Hlavnou príčinou mnohých patológií prostaty je zápal orgánov. Pri príznakoch prostatitídy by ste nemali samoliečiť alebo kupovať lieky, ktoré priatelia odporúčajú užívať - ​​liečba zápalu prostaty by mala byť výlučne pod dohľadom lekára. S cieľom zachrániť človeka pred nepohodou lekári zostavujú lekárske plány pre patológiu doma. Každý okruh je individuálny a môže obsahovaťtieto lieky:

  • antibakteriálne látky sú základom liečby prostatitídy, budú však účinné iba vtedy, ak bude patológia infekčnej povahy;
  • alfa-adrenergné blokátory - lieky na cielené pôsobenie na svalovú vrstvu orgánu;
  • hormonálne prípravky - sú zahrnuté v liečebnom režime na úpravu hormonálneho pozadia u pacienta, ktorý je narušený zápalom orgánu;
  • liečivá na uvoľňovanie svalov - zmiernenie napätia pruhovaných svalov;
  • bylinné prostriedky - sú predpísané v štádiu regenerácie, sú zahrnuté ako dodatočné prostriedky v konečnej fáze liečby;
  • fyzioterapia - používa sa na normalizáciu fungovania orgánu, ako aj na doplnkovú metódu liečby.

  Ak konzervatívna liečba pacientov nepomáha, lekári sa uchyľujú k operatívnej metóde liečby patológie. Liečiť je možné klasickým spôsobom aj pomocou najmodernejších technológií, napríklad lasera.

  Levofloxacín má dobrý antimikrobiálny účinok a odstraňuje zápaly orgánov

  .

  Urológ vám povie, ako zaobchádzať s prostatou. Liečba u mužov s ľudovými prostriedkami, hoci ich populisti aktívne propagujú, môže spôsobiť vážne poškodenie pacienta, ak sa zápal prostaty dostane do chronického štádia. Spomedzi antibakteriálnych liekov lekári používajú predovšetkým fluórchinolónové lieky. Dávajú dobrý účinokpomerne krátky čas a nespôsobujú závažné vedľajšie účinky. Takéto lieky zahŕňajú levofloxacín, nadifloxacín a ďalšie.

  Makrolidová skupina - leukomycín, spiramycín, sumamed, klaritromycín a lieky typu cefalosporínu, ako napríklad ceftriaxón, cefixim, cefatoxím, sa tiež považujú za účinné. Príležitostne je predpísaná skupina penicilínov - Amoxiclav alebo Amoxicilin, ako aj tetracyklíny. Najlepší účinok sa dá dosiahnuť pomocou doxycyklínu, predstaviteľa tetracyklínových antibakteriálnych liekov. Aké lieky najlepšie pomôžu pacientovi, výsledky testov sa ukážu.

  Koľko sa lieči prostata a ako je možné rýchlo sa zbaviť patológie? Antibakteriálne lieky sa odporúčajú najmenej štyri týždne. So silným zápalovým procesom v prostate sa môže liečba predĺžiť o osem týždňov. Lekári na klinike obvykle vykonávajú iba vyšetrenie pacienta a niektoré diagnostické opatrenia, pretože prostatu možno liečiť doma. V prípade narušenia funkcie zvierača je liečba doplnená o mesiac a pol cyklu alfa-blokátorov, ktoré pomôžu obnoviť normálne fungovanie tela.

  Ako fyzioterapeutické metódy sa pacientom predpisuje masáž prostaty, cvičenia zamerané na posilnenie panvových svalov, akupunktúra, neuromodulačné metódy. Hirudoterapia sa široko používa.

  Lekári sa uchyľujú k chirurgickému zákroku, ak má pacient jasné indikácie, a to:

  • uretrálna obštrukcia;
  • , ak je to potrebnéodtok moču;
  • na obnovenie semenných váčkov;
  • , ak sa v pacientovom orgáne vyvinú sklerotické zmeny, ktoré si vyžadujú odstránenie časti orgánu.

  Liečba adenómu prostaty

  Adenóm prostaty je hyperplázia, t. proliferácia tkanív orgánov.

  Patológia je benígna, a preto so symptómami choroby nepanikárte, a čo je najdôležitejšie, neliečte prostatu včas. V skorých štádiách ochorenia sa môže uskutočňovať liečba konzervatívnymi metódami, ale pri závažnom stupni patológie alebo ochorenia s jasnou rýchlou progresiou tablety nebudú mať účinok.

  Je možné vyliečiť adenóm prostaty ľudovými liečivami bez toho, aby boli potrebné operácie? Lekári odmietajú takéto pokusy pacientov vyrovnať sa s týmto ochorením a ponúkajú operáciu, pretože ubehne drahocenný čas, keď sa patológia dá eliminovať menej traumatickým spôsobom.

  Chirurgia na odstránenie adenómu prostaty je možná pomocou laparoskopickej metódy

  .
  Podobný článok: Ako liečiť osteoporózu

  Ako hlavné lieky používané pri konzervatívnej terapii patológie sa lekári uchyľujú k blokátorom alfa-one - doxazosínu, tamsulosínu, Alfuzosínu. Inhibítory alfa-reduktázy pomôžu s ochorením. Medzi populárnych predstaviteľov tejto skupiny drog si všimneme Dutasterid a Finasterid. Drogy sa zvyčajne nepredpisujú samostatne. Jeden liek nie jevyliečiť chorobu, pretože monoterapia je v patológii žľazy pomerne slabá. Kombinované ošetrenie poskytuje najlepšie výsledky.

  Metóda chirurgického ošetrenia má niekoľko druhov chirurgických zákrokov pri adenóme prostaty. Jednou z najbežnejších metód je transrektálny rez prostaty. Prostredníctvom zákroku sa vyreže prostatická časť, do močovej trubice sa vloží špeciálny nástroj - resektoskop, ktorý dosiahne prostatickú časť močovej trubice, rozreže jej steny a odstráni zväčšenú prostatu pomocou diatermocoagulátora alebo lasera.

  ​​

  Po dokončení operácie lekár umiestni Foleyov katéter, aby pacient nemusel odstraňovať moč niekoľko dní, ale robí ho cez katéter, kým sa močová trubica nezhojí. Zvyčajne nie je problém po zákroku, ale vo veľmi zriedkavých prípadoch môžu mať pacienti perforáciu kapsuly prostaty, ako aj poškodenie močovej trubice. Účinnosť takéhoto zásahu pri všetkých chirurgických výkonoch je 80 percent.

  Transuretrálne odparovanie je ďalšou technikou na liečbu choroby, pri ktorej sa tkanivo prostaty odparuje pomocou vhodného zariadenia. Odparovanie prebieha úplne, vrstva po vrstve a bez krvi. Laser môže preniknúť do hĺbky viac ako jeden milimeter. Takáto postupná operácia neumožňuje lekárom odstraňovať zdravé tkanivové miesta, takže si prostata prakticky zachováva svoju integritu a funkčnosť. napostup je veľmi dôležitý, aby sme sa nedotkli močovej trubice, aby neskôr nedošlo k žiadnym komplikáciám s močením.

  Liečba rakoviny prostaty

  Medzi malígnymi léziami pohlavných orgánov má rakovina prostaty vedúcu pozíciu medzi mužmi. Ošetrujúci lekár bude určite informovať pacienta o nebezpečenstvách choroby, ale lekár tiež poskytne informácie o tom, ako liečiť malígny nádor, ktorý ovplyvňuje orgán. Najdôležitejšou vecou v počiatočnom štádiu ochorenia je vytvorenie účinného liečebného režimu, ktorý bude brať do úvahy individuálne charakteristiky pacienta a jeho preferencie.

  Test PSA je jedným z markerov, ktoré určujú rakovinu prostaty

  Liečba rakoviny prostaty môže trvať čakať a uvidieť postoj. Táto technika spočíva v monitorovaní patológie, viacnásobnom skríningu indikátorov, najmä antigénu špecifického pre prostatu. Lekár neustále sleduje veľkosť orgánu vykonávaním ultrazvukového vyšetrenia, aby nevynechal aktívne obdobie rastu zhubného nádoru. V tomto prípade nie je žiadny rozdiel, ktorý liek sa má liečiť, pretože prostata sa musí úplne odstrániť. Ak sa u lekára zistil, že postoj čakajúci a viditeľný je nepravdivý, uchyťte sa k radikálnej prostatektómii.

  Pri vykonávaní radikálnej metódy odstraňovania prostaty je možné zachovať fungovanie močového mechúra a jeho zvierača. Pacienti nemajú prakticky žiadne pooperačné komplikácie. S včasnou návštevou klinického zákroku a včasným chirurgickým zákrokom sa takéto radikálne zásahy uskutočnili v roku 2007väčšinou úspešné. Približne 80 percent pacientov nielen prežije, ale aj udržuje normálne močenie.

  Ak sú postihnuté lymfatické uzliny pacienta a semenné váčky, rakovina bude vždy produkovať metastázy. Táto situácia výrazne zhoršuje prognózu, pretože po operácii bude musieť pacient podstúpiť sériu chemoterapeutických kurzov. To dáva určité pozitívne výsledky z liečby, stále však existuje riziko vzniku metastáz.

  Radiačná terapia sa používa na zničenie štruktúry DNA rakovinových buniek a zničenie samotného nádoru. Po vystavení takejto terapii sa bunky prestanú množiť a prestanú sa zotavovať. Okrem toho môžete kryoterapiou ovplyvniť rakovinu. Pri tomto type liečby bunky hlboko zmrazia a odumrú. Takáto terapia je účinná pri malých nádoroch. Počas liečby lekári spájajú hormonálne lieky. Pri výbere liekov, ktoré sa majú liečiť u pacienta, sa lekár spolieha na údaje z výsledkov testov, štádium onkológie, celkový zdravotný stav pacienta.