Ako liečiť prostatitídu

Obsah

  Prostatitída je zápalový proces, ktorý sa vyskytuje v prostate. Najbežnejšou príčinou vývoja jej akútnej alebo chronickej formy je prienik infekčných patogénov do prostaty. Zákernosť prostatitídy spočíva v jej asymptomatickom priebehu v počiatočných štádiách patológie. U mužov sa často diagnostikuje pokročilá forma choroby, ktorá sa vyznačuje bolesťou v bruchu, kŕčmi a pocitmi pálenia počas močenia.

  Ako rýchlo a efektívne liečiť prostatitídu pozná iba lekár úzkej špecializácie - urológ. Po vykonaní inštrumentálnych a laboratórnych štúdií je pacientovi predpísané podanie farmakologických prípravkov av prípade potreby sa uskutoční chirurgický zákrok.

  Ako začať liečbu

  Napriek tomu, že tradičná medicína používa byliny s protizápalovými a antiseptickými vlastnosťami, prostatitída sa môže liečiť iba konzervatívnymi metódami. K patológii genitourinárneho systému dochádza v dôsledku infekcie tkanív prostaty pomocou patogénnych mikróbov, preto urológovia vždy zahrnujú antibakteriálne lieky do terapeutického režimu.

  Na rýchle zastavenie zápalového procesu a odstránenie syndrómu bolesti sa používajú aj tieto:

  • selektívne blokátory a1-adrenergných receptorov;
  • antispasmodiká a lieky proti bolesti;
  • imunomodulátory a imunostimulanty;
  • nesteroidné protizápalové liekydrogy.

  Môže byť prostatitída liečená bez chirurgického zákroku? Vo väčšine prípadov ochorenie zmizne bez stopy po niekoľkých týždňoch užívania drog.

  Prísne dodržiavanie všetkých lekárskych odporúčaní pomôže zabrániť chirurgickému zákroku. Týka sa to nielen liekov, ale aj zmien životného štýlu, ktoré často vyvolávajú rozvoj patológie. Aby patogénne baktérie prenikli do prostaty, potrebujú priaznivé prostredie. Stáva sa sedavým životným štýlom, nízkou alebo naopak vysokou sexuálnou aktivitou, zneužívaním alkoholu, dlhou históriou fajčenia. Len elimináciou týchto faktorov je možné dosiahnuť rýchly nástup zlepšenia.

  Liečba sprievodných chorôb je veľmi dôležitá. V tomto stave je oslabená ľudská imunita, takže vírusy a baktérie sú prenášané krvou z primárnych infekčných ložisiek a voľne prenikajú do prostaty. Zvýšenie odolnosti tela voči patogénnym patogénom pomôže pri prijímaní imunostimulantov:

  • tinktúry echinacey;
  • The Immunal;
  • amixín;
  • Cykloferón.

  Uroológovia predpisujú pacientom priebeh príjmu vyvážených vitamínových komplexov so stopovými prvkami - Duovita, Supradina, Complivita, Selmevita, Vitrum. Ak je to potrebné, na prispôsobenie imunitného systému sa používajú adaptogény: rádiol, ženšen, citrónová tráva, eleuterokok vo forme alkoholových tinktúr alebovodné infúzie. Liečba prostaty u mužov pomáha nielen urológ. Imunológ a psychoterapeut sú často pripojení k terapii. Ak sa vyvinie hnisavý absces, je potrebný chirurgický zákrok.

  Konzervatívna liečba

  Moderné farmakologické lieky používané pri liečbe akútnej a chronickej prostatitídy majú protizápalové, antiseptické a antimikrobiálne účinky. Uroológovia uplatňujú pri výbere liekov pre pacienta individuálny prístup. Zohľadňujú vek a všeobecné zdravie človeka, výsledky laboratórnych testov a inštrumentálne štúdie. Pri predpisovaní čapíkov, kapsúl alebo tabliet sa dáva prednosť tým, ktoré vykazujú najmenšie množstvo vedľajších účinkov. To vám umožní liečiť prostatitídu doma bez rizika komplikácií.

  Levofloxacín ničí patogénne baktérie a urýchľuje zotavenie sa z prostatitídy

  .

  Antibiotiká

  V laboratórnych štúdiách biologických vzoriek sa stanovuje druh patogénu a jeho citlivosť na antibiotiká. Nekontrolované používanie týchto liekov a zanedbávanie lekárskych odporúčaní viedlo k rezistencii mikroorganizmov aj voči silným antibakteriálnym látkam. Preto urológovia začnú liečiť prostatitídu u mužov liekmi so širokým spektrom účinku, ktoré vykazujú baktericídnu aktivitu proti väčšine patogénnych látok.patogény.

  Trvanie používania antibiotík závisí od štádia choroby a od prítomnosti sprievodných infekcií:

  • kvapavka;
  • trichomoniáza;
  • mykoplazmóza.

  Ak pacient nemá žiadne pohlavne prenosné choroby, priebeh liečby je 2-4 týždne. Je veľmi dôležité brať antibiotiká včas, aby sa v systémovom obehu udržiavala nevyhnutná terapeutická koncentrácia liečiva. Aké lieky sú lepšie na zastavenie infekčného procesu:

  Odporúčame prečítať si: Je možné vyliečiť chlamydie
  • levofloxacín;
  • ampicilín;
  • ciprofloxacín;
  • cefalosporínové antibiotiká;
  • Josamycín;
  • ​​
  • doxycyklín;
  • Norfloxacín.

  Problémy s liečbou antibiotikami sú u pacientov, ktorí tieto lieky užívajú pred liečbou zápalového procesu v prostate. Ak muž vzal antimikrobiálne alebo antibakteriálne látky na odstránenie infekčných ložísk v niektorom z telových systémov, mali by ste o tom informovať svojho lekára. Je možné, že si mikróby vyvinuli rezistenciu na použité lieky, takže urológ upraví terapeutický režim.

  Je potrebné liečiť prostatitídu antibiotikami doma so súčasným podávaním eubiotík obsahujúcich veľa laktobacilov: laktobaktín, Linex, Acipol. Tieto mikroorganizmy sú odolné voči pôsobeniu antibakteriálnych liekov, a to bude slúžiť ako vynikajúca prevencia dysbiózy, porúchporuchy trávenia, peristaltika. Po antibiotickej liečbe urológovia odporúčajú, aby sa pacienti podrobili liečbe probiotikami s bifidobaktériami: bifidumbakterín, bifiform.

  Alfa-blokátory

  Alfa-blokátory môžu pomôcť liečiť prostatitídu doma rýchlo a efektívne. Tieto lieky sa používajú na zastavenie zápalového procesu a normalizáciu močenia. Účinné látky alfa-blokátorov stimulujú receptory umiestnené v stenách močového mechúra a zvierača. To bráni stagnácii moču, ako aj jeho refluxu, čo často spôsobuje intraprostatický reflux.

  Lieky odstraňujú negatívne symptómy prostatitídy a výrazne urýchľujú zotavenie. Urológovia najčastejšie predpisujú pacientom tieto alfa-blokátory:

  • Terazosin. Liek má schopnosť uvoľňovať steny krvných ciev, zmierňovať kŕče hladkého svalstva, zlepšuje odtok moču z močového mechúra. Terazosin znižuje hladinu cholesterolu, normalizuje plazmatické lipidy. Tablety so zvláštnou opatrnosťou sa predpisujú mužom s patologickými nálezmi pečene a obličiek;
  • Tamsulosin. Zložky liečiva znižujú závažnosť zápalového procesu a bolesti pri vyprázdňovaní močového mechúra. To vám umožňuje znížiť jednorazové a denné dávky analgetík a antispasmodík. Liek je určený na predĺžený priebeh liečby, ale na stav pacientazlepšuje sa niekoľko dní po užití Tamsulosinu;
  • Alfuzosín. Užívanie lieku znižuje tón hladkých svalov prostaty, močového mechúra a močovej trubice. Výsledkom je, že močenie sa normalizuje, bolestivý syndróm sa zastaví, libido sa postupne obnovuje, množstvo zvyškového moču sa znižuje. Toto veľmi uľahčuje priebeh prostaty, zabraňuje vzniku komplikácií, eliminuje príznaky zápalu;
  • doxazosín. Liek zmierňuje kŕče svalových stien močovej trubice a zlepšuje tok moču. Liek je určený na dlhodobú terapiu počas 6 až 12 mesiacov. Súčasne s doxazosínom urológovia predpisujú Finasterid, ktorý umožňuje dosiahnuť maximálny terapeutický účinok: znižuje frekvenciu falošných nutkaní, normalizuje citlivosť slizníc, obnovuje funkčnú činnosť genitourinárneho systému a rýchlo zmierňuje bolesť.

  Pred liečením prostaty pomocou alfa-adrenergných blokátorov sa vykoná úplné vyšetrenie pacienta. Lieky nie sú predpísané, keď človek zistí bradykardiu, ťažkú ​​aterosklerózu, zvýšenú srdcovú frekvenciu a ochorenie obličiek. Prekročenie dávky významne znižuje účinnosť liečby a prispieva k prechodu akútnej formy patológie do chronického štádia, ktoré je ťažké liečiť.

  Doxazosín sa používa na liečbu prostatitídy na normalizáciu močenia

  .

  Svalové relaxanciá

  Výber, s čím sa bude liečiťexacerbácie prostatitídy, urológovia preferujú svalové relaxanciá. Tieto lieky sa používajú na uvoľnenie hladkého svalstva prostaty, močovej trubice a močového mechúra. Je vhodné používať ich súčasne s nesteroidnými protizápalovými liekmi, pretože ich dávka je znížená, čo sa stáva dobrou prevenciou ulcerácie žalúdočnej sliznice.

  Na liečbu zápalu prostaty sa používajú tieto svalové relaxanciá

  • Midokalm na orálne podávanie a ako roztok na parenterálne podávanie. Svalový relaxant je schopný rozširovať krvné cievy a mať analgetický účinok;
  • Baclosan lieči bolestivé svalové kŕče. Liek nie je určený na dlhodobé užívanie, pretože spôsobuje postupnú fyzickú závislosť;
  • Sirdalud sa používa na zmiernenie silnej bolesti počas exacerbácie chronickej prostatitídy. Liečivo vykazuje výrazný antispasmodický a analgetický účinok.

  Svalové relaxanciá sú kontraindikované u mužov, u ktorých bola diagnostikovaná choroba pečene a obličiek. Farmakologické lieky sa používajú opatrne pri liečbe prostatitídy u starších pacientov.

  Nesteroidné protizápalové lieky

  Všetky zápalové procesy v ľudskom tele sa úspešne liečia NSAID. Prostatitída nebola výnimkou - pri absencii kontraindikácií sa tieto lieky predpisujú praktickyvšetkým pacientom. Patologický proces v prostatickej žľaze spôsobuje opuch tkanív a silnú bolesť v dolnom bruchu. Nesteroidné lieky sa používajú na zmiernenie zápalu a na odstránenie kŕčov.

  Tieto terapeutické látky majú najväčšiu terapeutickú účinnosť:

   78. Nise, Nimesil;
  • Meloxikam;
  • Ibuprofen.

  Ak dôjde k relapsu prostatitídy, uplatňuje sa intramuskulárne podávanie NSAID. Nesteroidné protizápalové lieky v akejkoľvek dávkovej forme nie sú predpísané pre mužov s gastritídou a ulceróznymi léziami slizníc gastrointestinálneho traktu. U iných pacientov sa liečba NSAID vykonáva súčasne s použitím inhibítorov protónovej pumpy: Ultopom, Nolpaza, Pariet. Tieto lieky bránia rozvoju poškodenia slizníc a znižujú tvorbu kyseliny chlorovodíkovej.

  Rektálne čapíky pomáhajú liečiť akútnu a chronickú prostatitídu

  Rektálne čapíky

  Pri komplexnej liečbe zápalového procesu v prostatickej žľaze sa používajú miestne liečivá - rektálne čapíky. Nemajú negatívny vplyv na gastrointestinálny trakt a v niektorých prípadoch môžu znížiť dávkovanie antibakteriálnych liekov. Urológovia predpisujú sviečky:

  • Vitaprost Plus. Kombinované liečivo má protizápalové účinky. Antibiotikum lomefloxacín obsiahnutý v čapíkochJe účinný proti väčšine pôvodcov prostaty. Vitaprost Plus a Vitaprost sú ruské lieky, ktoré sa osvedčili pri zastavení zápalu prostaty;
  • Prostata. Použitie čapíkov v kurze vám umožňuje eliminovať opuchy tkanív a šírenie zápalového procesu. Účinná látka rektálnych čapíkov pomáha obnoviť optimálny obeh krvi v panvových orgánoch. Prostatilén sa dobre darí perorálnym antibiotikám.

  Takéto lieky sa môžu používať na liečbu prostatitídy u pacientov, u ktorých je používanie nesteroidných protizápalových liekov kontraindikované z dôvodu prítomnosti chorôb zažívacieho ústrojenstva.

  Chirurgická liečba

  Pred chirurgickou liečbou prostatitídy urológovia používajú všetky metódy konzervatívnej liečby. Chirurgia je indikovaná na zlyhanie alfa-blokátorov a širokospektrálnych antibiotík pri rozvoji takýchto komplikácií prostatitídy:

  • močová trubica je zúžená v dôsledku zápalu a opuchu tkanív. V tejto situácii človek nemôže vyprázdniť močový mechúr. Patológia je často komplikovaná fimózou, pri ktorej je nemožné otvoriť penis glans;
  • veľké množstvo hnisu nahromadeného v prostate. Chirurgovia sa prečerpávajú z výbojovej dutiny špeciálnym zariadením a potom sa premyjú antiseptickými roztokmi;
  • so stratou osivavezikuly jeho funkčnej aktivity v dôsledku silného zápalového procesu v prostate. Operácia sa vykonáva na uľahčenie zistení sekrécie prostaty;
  • sklerotické zmeny v prostate si vyžadujú jej čiastočné alebo úplné odstránenie. Chirurgia sa vykonáva iba zo zdravotných dôvodov, keď boli všetky lieky a liečebné metódy neúčinné.

  Prostatitída je dobre liečiteľná pomocou moderných, minimálne invazívnych techník: stentovanie močovej trubice, vystavenie prostaty ultrazvukom, odstránenie poškodenia pri nízkych teplotách. Pri výbere chirurgických operácií sa uprednostňujú metódy, pri ktorých je integrita kože a mäkkých tkanív narušená iba mierne.

  Recepty tradičnej medicíny

  Prostatitídu s ľudskými prostriedkami je možné liečiť až po konzervatívnej alebo chirurgickej liečbe.

  Liečivé rastliny nemajú schopnosť ničiť patogénne infekčné patogény napriek svojim protizápalovým a antimikrobiálnym vlastnostiam. Okrem toho infúzie a odvary spôsobia ujmu a utopia príznaky patológie. Muž, ktorý pocítil určitú úľavu, opäť odloží návštevu urológa, ktorá je plná nezvratného poškodenia tkanív prostaty. Počas rehabilitačného obdobia je možné liečiť prostatitídu podľa receptov tradičnej medicíny. Tým sa rýchlo posilní imunitný systém a tiež sa uľahčí hojenie zranení. čoliečitelia odporúčajú mužom:

  • 30 g sušenej a rozdrvenej osiky sa naleje do 50 g etylalkoholu a infúzie sa nechá stáť 15 dní na tmavom mieste. Denne sa spotrebuje 5 kvapiek tinktúry rozpustenej v 100 ml vody;
  • hustý med v rovnakých pomeroch sa pridá do sladkej šťavnatej dužiny tekvice. Musíte si vziať lyžičku zmesi denne pred jedlom;
  • v termoske sa naleje na hrsť sušených bobúľ šípky, hloh, borievky a naleje sa do litra vriacej vody. Infúzia počas 5 hodín, filtrovaná. Užívajte 100 ml infúzie 3-4 krát denne po jedle.

  Liečba zápalu prostaty u mužov s ľudovými prostriedkami spočíva v zmene stravovania. Do denného menu je potrebné zaradiť čerstvú petržlen, kvetový med, cesnak. Tieto potraviny obsahujú veľa prchavých, priaznivých účinkov na genitourinárny systém. Na urýchlenie regenerácie je potrebné zmeniť kávu na harmančekový čaj a brusnicové nápoje. Takéto ľudové lieky pomáhajú normalizovať močenie, zvyšujú odolnosť tela voči bakteriálnym a vírusovým infekciám.

  Cvičenie pomáha pri liečbe prostatitídy pri odstraňovaní negatívnych príznakov

  Terapeutické gymnastiky

  Prostatitídu u mužov je možné liečiť nielen lekársky. Ak laboratórne testy neodhalili infekčné patogény, zápalový proces sa zastaví pomocou fyzických cvičení. Zlepšujú krvný obeh v lokalizovaných svalochv blízkosti prostaty. Preto urológovia odporúčajú denné cvičenia, ako napríklad:

  • Squat 2–4 krát týždenne 30–50 krát;
  • sediaci na podlahe a položené ruky na podlahe, prekrížia nohy 20-krát;
  • zdvihol rovné nohy 15 až 30 krát, keď ležal na bruchu.

  Fyzické cvičenia v počiatočnej fáze liečby sa najlepšie vykonávajú pod dohľadom odborníkov. Budú predstavovať najvhodnejší súbor cvičení pre konkrétneho pacienta. Muži by nemali preťažovať telo počas fyzioterapeutických cvičení, a preto, keď sa objavia bolestivé pocity vo svaloch, fyzické cvičenia sa musia odložiť až do úplného uzdravenia.

  Ako a ako liečiť prostatitídu u mužov, sú dobre známe iba odborníkom. Ak máte ťažkosti s močením, návštevu lekára neodkladajte. Urológ vypracuje primeraný terapeutický režim, ktorý pomôže rýchlo sa vysporiadať so symptómami a príčinou patológie genitourinárneho systému.

  Liečba chronickej prostatitídy doma sa dá prečítať v tomto článku.