Ako liečiť priedušnice

Obsah

  Tracheitída zriedka postihuje hrdlo ako nezávislá patológia. Najčastejšie sa javí ako komplikácia laryngitídy alebo faryngitídy vyvolaná akútnou rinosinusitídou, ktorá môže byť výsledkom vírusovej infekcie v tele. Tracheitída môže byť tiež spôsobená nepriaznivými faktormi ovplyvňujúcimi hrdlo - vdýchnutie malých častíc, prachu, suchého a studeného vzduchu.

  Pri tracheitíde majú pacienti nepríjemné bolestivé pocity v hrdle, opuchy. Hlien nahromadený na červenom podráždenom hrdle neustále čistí hrdlo, môžu byť zreteľné krvácania s krehkosťou najmenších krvných ciev. Na odstránenie týchto príznakov musíte vedieť, ako rýchlo a efektívne liečiť priedušnice, inak hrozí, že choroba prejde do chronického štádia. Tiež sa neliečte, tracheitída nie je ľahký kašeľ, ak ochorenie progreduje, infekcia môže klesnúť a vyvolať bronchitídu alebo zápal pľúc.

  8. Liečba tracheitídy liekmi

  Vo väčšine prípadov sú pacienti postihnutí akútnou tracheitídou. Môže byť spôsobená vírusovými aj bakteriálnymi infekciami. Terapia vírusovej tracheitídy nezahŕňa antibakteriálne lieky na svojom zozname, ak sa bakteriálna infekcia neprihlásila počas vývoja choroby. V takom prípade je nevyhnutné užívať antibiotiká.

  Ak sa pozorujú iba príznaky poškodenia vírusom, predpisujú sa antivírusové liekylieky a iné lieky na hrdlo, ktoré zmierňujú závažné príznaky. Hlavné zlepšenie vírusovej tracheitídy sa zaznamená, keď sa zníži úroveň vírusovej záťaže na tele. Napriek tomu súbežne s antivírusovými liekmi musia pacienti dodržiavať všetky odporúčania lekára týkajúce sa liečby hrdla, a to:

  • Poćas celého obdobia liećby je pre telo dôleżité teplé a bohaté pitie, pretoże choroba vyvoláva dehydratáciu. Ako nápoj je vhodný slabý čaj, bylinky, ovocné nápoje z bobúľ ovocia, teplá neperlivá voda.
  • So suchým kašľom na pozadí priedušnice v dome, v ktorom je pacient, musíte neustále čistiť vlhko a ešte lepšie - vložte zvlhčovač vzduchu. Ak je v miestnosti akvárium. Ak to nie je možné, môžete položiť nádrž s vodou a v zime položiť handričku navlhčenú vo vode na horúce batérie. Mäkký a vlhký vzduch nevyvoláva kašeľ a umožní krku zotaviť sa oveľa rýchlejšie.
  • Tracheitída u dieťaťa sa môže liečiť antitusickými liekmi. Nerozptyľujte význam sirupov - každý z nich má pozitívny vplyv na zapálenú sliznicu a zlepšuje regeneráciu.
  • Pri kašľaní bez spúta by o tom mal byť lekár informovaný - musí predpísať mukolytické látky, ktoré odstraňujú hlien a hlien z povrchu hrdla.
  • Ak teplota stúpne nad 37,5, sú potrebné antipyretické lieky a odporúča sa počas celého obdobia liečby.vykonať zásaditú inhaláciu.

  Ak je akútna tracheitída spôsobená vírusovou infekciou a najčastejšie sa vyskytuje pri chrípke, lekári predpisujú Remantadín ako antivírusovú látku.

  Remantadín je účinné antivírusové činidlo, musí sa však užívať na úplnom začiatku vývoja choroby

  .

  Tak ako všetky antivírusové lieky, tento liek je účinný iba v počiatočnom štádiu choroby. Ak sa počas prvých troch dní po vniknutí vírusu do tela neprijmú terapeutické opatrenia, potom replikácia dosiahne také rozmery, že aj silné lieky sa s ochorením nezvládnu. V tomto prípade pacient prehrá kompletný obraz vírusovej patológie.

  S cieľom účinne odolávať vírusu musíte prvý deň užiť dve tablety trikrát denne, druhý a tretí deň - dve tablety dvakrát denne a štvrtý deň dve tablety iba raz denne. , Súbežne s užívaním Remantadínu môže lekár predpísať interferón ako kvapky do nosa a ak je Remantadín neúčinný, odporúča sa Proteflazid alebo Umifenovir.

  Na pozadí liečby hlavnej príčiny tracheitídy by sme nemali zabúdať na symptomatickú liečbu. Priedušnice trpia suchým kašľom a bolestivými, bolestivými pocitmi v hrudnej kosti, takže na zmiernenie týchto príznakov sa môžu použiť horčičné omietky. Tracheitídu u dospelých je možné liečiť antitusickými liečivami kodeín, libexín, sinus, Tos-máj. Kašeľ sa u detí uľaví a hlien a koreňový sirup pomôžu odstrániť hliensladké drievko, tablety proti kašľu s termopsisom.

  Alkalická inhalácia poskytne vynikajúci účinok. Počas celej liečby je potrebný teplý nápoj v malých dúškoch, čo je obzvlášť dôležité pre deti, u ktorých dochádza k rýchlej dehydratácii a spôsobuje závažné príznaky.

  Na účely inhalácie sa môže použiť ultrazvukový alebo parný inhalátor. Ak neexistujú žiadne, potom sú vhodné improvizované prostriedky, pomocou ktorých je možné vdýchnutie dosiahnuť nemenej úspešne a doma. Do misky nalejte 1 liter vody, pridajte 10 kvapiek jódu, dve polievkové lyžice listov eukalyptu a anízu alebo mentolu. Kvapalina je zahrievaná, ale nie prevarená, a potom dýcha parou počas piatich minút. Takéto inhalácie by sa mali robiť niekoľkokrát denne po dobu piatich dní.

  Pravidelné inhalácie pomôžu zvládnuť a zmierniť zápal slizníc pri tracheitíde

  .

  Na kašeľ, najbolestivejší príznak tracheitídy, sa môžu podávať inhalácie s propolisom. Je potrebné umiestniť 60 g propolisu do hliníkových misiek a pridať tam 40 g vosku, potom dať nádobu do vodného kúpeľa a propolisovať pary dvakrát - ráno a večer - od desiatich do pätnástich minút.

  Ak je choroba spôsobená baktériami, pacient sa nezaobíde bez použitia antibakteriálnych liekov. Najčastejšie predpisovaný amoxicilín, augmentín, ceftriaxón, azitromycín, sumamed - tieto lieky sa vysporiadajú s rôznymi kmeňmi baktérií, ktoré spôsobujú ochorenie. Cefalosporíny a makrolidyužívajte pohodlnejšie, na vykonanie liečby bakteriálnej tracheitídy stačí jedna tableta denne.

  V závažných prípadoch patológie sú indikované injekcie prípravkov penicilínu 4-6-krát pri klepaní. Ak sa pripojila aj plesňová infekcia, lekári sa rozhodujú pre makrolidy, pretože penicilíny a cefalosporíny sú menej účinné proti infekcii mykoplazmami. Súbežne s antibiotickou liečbou sa pacientom odporúča užívať probiotiká a prebiotiká, aby agresívne lieky nenarušovali mikroflóru žalúdka.

  Je ukázané, že antivírusový sprej typu Olefar zmierňuje nepohodlie a eliminuje vírus v hrdle. Tento liek je založený na prírodných zložkách a môže sa používať nielen u dospelých, ale aj u detí. Zloženie spreja zahŕňa nechtík, rakytník, škorica a čajovníkový olej, repkový olej a mäta pieporná.

  Olej z rakytníka rakytníka má baktericídny, antivírusový a protizápalový účinok. Má imunostimulačný účinok, zlepšuje procesy regenerácie v sliznici hrdla a uľahčuje prehĺtanie. Olej z nechtíka je bohatý na vitamíny a mastné kyseliny. Obsahuje tiež chlorofyl a množstvo užitočných stopových prvkov, vďaka ktorým má protizápalové, antispasmodické, antibakteriálne a hojivé účinky.

  Olefar sa veľmi ľahko používa a má vynikajúci účinok na priedušnice

  .

  Škoricový olej má antitoxické a sedatívne účinky. vďakakrvný obeh je normalizovaný a metabolizmus je aktivovaný. Liek Olefar nie je predpísaný tehotným ženám a dojčiacim matkám, ako aj ľuďom, ktorí neznášajú zložky lieku.

  Na odstránenie príznakov tracheitídy sa môžu okrem lieku Olefar použiť aj iné lieky:

  Odporúčame prečítať si: Ako liečiť suchý kašeľ
  • Bioparox vo forme aerosólu je jedným z najúčinnejších liekov používaných na zápal. Účinná látka fusafungín má výrazný antibakteriálny účinok, môže tiež bojovať proti hubovým látkam. Široká škála aplikácií naznačuje, že nástroj zvláda zápalové ochorenia dýchacieho systému. Bioparox je potrebné aplikovať sedem dní a každý deň každé štyri hodiny robiť štyri injekcie s hlbokým dýchaním. Zlepšenia pri používaní Bioparoxu zvyčajne prichádzajú veľmi rýchlo, ale ani po dvoch dňoch by ste nemali prestať užívať liek.
  • ​​
  • Lazolvan v sirupe a tabletách môže liečiť priedušnice u detí aj dospelých. Tento nástroj je k dispozícii v niekoľkých dávkových formách, čo vám umožňuje zvoliť si najvýhodnejší spôsob použitia Mucosolvan. Dospelí môžu piť tabletový prípravok, ale pre deti od dvoch rokov lekári predpisujú Lazolvan v sirupe. Lazolvan vám umožňuje odstrániť výtok, ktorý sa vytvára počas tracheitídy. Liečba liekom Lazolvan je najmenej päť dní.
  • Erespal v sirupe (najmä pre alergikov).pomáha odstraňovať nielen kašeľ, ale tiež zmierňuje zápal stien priedušnice. Erespal má výrazný antihistamínový účinok a tiež zmierňuje bronchospazmus. ktorá je často sprevádzaná tracheitídou. Erespal je schválený na použitie u dospelých aj detí. Lekár pri stanovovaní dávky pre dieťa vypočíta individuálne a dospelí by mali užiť dve alebo tri tablety denne. Liečba liekom Erespal môže trvať až dva týždne a ak je tracheitída chronická, lekári predlžujú liečbu liekom. Erespal nie je predpísaný dojčiacim matkám a tehotným ženám v prvom trimestri.
  • Sinecode tiež pomôže eliminovať tracheitídu u pacientov akéhokoľvek veku. Hlavnými indikáciami použitia Sinecode sú suchý kašeľ, zápal dýchacích ciest, ťažkosti pri vykašliavanie spúta. Pri tracheitíde je Sinecode nevyhnutným nástrojom, pretože jemne a jemne pôsobí na dýchacie cesty, pomáha eliminovať spútum, ktoré sa vytvára pri zápale priedušnice. Sinecode sa odporúča aj pre malých pacientov, ale tracheitída počas tehotenstva sa lieči Sinecode. Pre deti od šiestich mesiacov stačí desať kvapiek Sinecode, od jedného do troch rokov - 15 kvapiek, od troch do šiestich - 20 kvapiek. Pacienti vo veku od 6 do 9 rokov majú vypiť 10 ml sirupu, v budúcnosti sa dávka zvýši na 15 ml trikrát denne. Rovnaké dávkovanie sa odporúča pre dospelých;
  • Berodual určený na inhaláciu je vynikajúcim liekom na kŕče. Pomocou inhalácie Berodualu sa hlien aktívne odstraňuje, priedušiek sa vylučujekŕče. Pre malé deti bude stačiť desať kvapiek lieku v inhalátore, v zmesi so soľným roztokom, deti od šiestich do dvanástich rokov môžu odkvapkávať dvadsať kvapiek. Pre dieťa staršie ako 12 rokov a dospelého sa do inhalátora pridá 40 kvapiek. Mali by sa vykonať asi tri inhalácie denne.

  Pri správnom používaní všetkých liekov bude oveľa ľahšie zvládnuť akútnu tracheitídu. Finančné prostriedky predpisuje iba lekár.

  Liečba priedušnice u tehotných žien

  Priedušnice u tehotnej ženy si vyžadujú osobitné prístupy k liečbe. Dôvodom je skutočnosť, že lekár vyberie lieky starostlivejšie ako liečiť patológiu, pretože u žien v pozícii sú niektoré lieky kontraindikované.

  Môže sa tracheitída liečiť počas tehotenstva bez antibiotík? Všetci lekári sa usilujú o také riešenie problému, aby maximalizovali uľahčenie zaťaženia tela tehotnej ženy. Navyše, dokonca aj otepľovacie obklady sú kontraindikované pre nastávajúcu matku, preto by v tomto prípade malo byť stretnutie čo najvyváženejšie.

  V prípade vírusového pôvodu tracheitídy sa predpisujú imunomodulačné lieky, teplý alkalický nápoj, odpočinok na lôžku a inhalácia. Horčičné omietky sú kategoricky kontraindikované. V prípade bakteriálneho poškodenia sú tehotným ženám predpísané makrolidy alebo cefalosporíny - antibiotiká týchto skupín nemajú škodlivý vplyv na plod, ale s miernym priebehom ochorenia lekári odporúčajú lieky na báze rastlinných zložiek.

  Liečba priedušnice ľudovými prostriedkami

  Akchoroba je mierna, tracheitída sa dá liečiť ľudovými liekmi. Keď sa pridá hlien s hnisom, skvelá cesta je inhalácia s cibuľou alebo cesnakom. Na prípravu takéhoto roztoku na inhaláciu je potrebné zmiešať jednu časť cibule alebo cesnakovej šťavy s tromi dielmi novokainu a inhalovať s týmto roztokom. Namiesto cibule alebo cesnakovej šťavy môžete pridať chlorofylipt.

  Ako expektorancia sa uvádza liečivý nápoj s marshmallow root, harmančekom, oreganom a podstavcom.

  Odvar bylín by sa mal liečiť, až kým nezmiznú príznaky tracheitídy. Dekorácie sa pripravujú štandardným spôsobom - jednu polievkovú lyžicu na pohár vody, povarenie 10-15 minút a pohár po celý deň.

  Harmančekový čaj je vynikajúcim liekom na priedušnice

  Môžu sa použiť aj iné ľudové lieky, a to:

  • Žihľavové kvety vo výške 1 lyžica. l. nalejte 250 ml vriacej vody a trvajte na tom pol hodiny. Musíte vypiť 0,5 šálky dvakrát denne.
  • Lyžička oregana sa tiež naleje do pohára vriacej vody, potom sa vylúhuje pätnásť minút a tekutina sa odoberá počas celého dňa.
  • Aktívnym antitusikom je koreň sladkého drievka. Čajovú lyžičku sušeného koreňa sladkého drievka treba naliať pohárom vriacej vody, vylúhovať 20 minút a potom vypiť v malých dávkach po celý deň.
  • Jitrocel má tiež dobré protizápalové vlastnosti. Polievka suchej plantejny trvá na polhodine,potom po celý deň vypijú polievkovú lyžicu.

  S cieľom rýchlo vyliečiť tracheitídu je možné kombinovať s liekmi aj alternatívne spôsoby liečby. Tu je niekoľko prehľadov o liečbe tracheitídy u pacientov:
  Elena, 27 rokov:

  „Minulý mesiac bolo moje dieťa choré s tracheitídou. Infekcia bola s najväčšou pravdepodobnosťou prinesená z materských škôl. Lekár odporučil na liečbu inhalácie, obklady a teplý nápoj. Našťastie ochorenie prešlo v miernej forme, okrem sirupu Lazolvan sme nebrali žiadne lieky. Dokázal vyliečiť priedušnice do siedmich dní. ““

  Oleg, 47 rokov:

  „Dlho som trpel chronickou tracheitídou, choroba sa vyvinula na pozadí práce v drevárskej dielni. V hrdle bol neustále pocit pálenia, dusil ma kašľavý kašeľ. Lekár mi odporučil piť antialergiká, pretože som mal problémy s dýchaním. Loratadin bol tiež vymenovaný za expektoráciu Amtersolu. Môj stav sa postupne zlepšoval, ale musel som zmeniť svoju prácu. “

  Irina, 43 rokov:

  „Tracheitída sa vyvinula na pozadí laryngitídy a lekár urobil komplexnú diagnózu - laryngotracheitídu. Stav bol vážny, teplota stúpla, musel som piť Augmentínové antibiotiká. Aby sa vylúčilo opuch hrdla, nadýchla sa Pulmicort, striedala sa s Berodualom a Lazolvanom. Tiež pil ACC Long z kašľa, vynikajúci liek, ktorý rýchlo zmiernil bolesť za hrudnou kosťou. Zdravotný stav sa úplne zlepšil až na konci druhého týždňa.

  Liečba priedušnice by mala byť komplexná, dôležitáovplyvňujú nielen príčinu choroby - vírus alebo baktériu, ale tiež eliminujú príznaky choroby. Ak je patológia oneskorená, choroba hrozí vážnymi komplikáciami z dýchacieho systému.