Ako liečiť preležiny u pacientov pripútaných na lôžko

Obsah

  Tlakové vredy sa tvoria u vážne chorého človeka, a to aj pri starostlivosti najvyššej kvality. V dôsledku dlhodobého stláčania je krvný obeh narušený v rôznych častiach tela (kostra, zadok, päty). Tkanivá prestávajú prijímať výživné a biologicky aktívne látky, čo sa stáva príčinou negatívnych zmien v bunkových štruktúrach a ich funkčnej aktivite.

  Tlakové vredy sa vyskytujú u vážne chorých ľudí v dôsledku prudkého zníženia imunity. To vyvoláva dlhú regeneráciu tkanív, ako aj tvorbu infekčných ložísk v poškodených oblastiach kože. Pred liečením výsledných bolestivých vredov je potrebné stanoviť štádium zápalového procesu, pretože pri závažných formách patológie sú pacienti liečení chirurgicky.

  Aká je liečba patológie kože

  Tlakové vredy počiatočnej alebo strednej závažnosti dobre reagujú na liečbu farmakologickými prípravkami na vonkajšie a vnútorné použitie. Rýchlosť hojenia tkanív závisí od dodržiavania lekárskych odporúčaní týkajúcich sa starostlivosti: frekvencie dennej liečby a správneho výberu liekov.

  Na zvýšenie terapeutickej účinnosti je potrebné dodržiavať nasledujúci algoritmus účinku:

  • obnovenie optimálneho prísunu krvi do poškodených oblastí kože;
  • čistenie ulceróznych lézií tkanív, ktoré prešli nekrózou;
  • zrýchlenie regenerácie pokožky pomocou roztokov, mastí, gélov,balzamy a obväzy.

  Je možné liečiť preležaniny u starších ľudí upútaných na lôžko pomocou liekov s fungicídnym alebo antibakteriálnym účinkom. Lekári nevyhnutne zahrnujú do terapeutického režimu lieky s protizápalovými a nekrolytickými vlastnosťami. Na obnovenie tkanív, ktoré prešli degeneratívnymi zmenami, je potrebné používať lieky, ktoré zlepšujú mikrocirkuláciu. Ťažké preležaniny, ktoré sú rozsiahlymi hlbokými vredmi, sa už nemôžu liečiť konzervatívne. Pacient s takýmito kožnými patológiami je hospitalizovaný kvôli chirurgickým operáciám.

  Tlakové vredy vyzerajú rozdielne v rôznych štádiách priebehu zápalových procesov. V počiatočnej fáze nie je narušená integrita epidermy, je pozorovaný iba mierny opuch a sčervenanie kože. Potom patológia postupuje - postupne sa objavujú rany a rany. Pri absencii lekárskeho zásahu sú lézie zväčšené, zápal sa šíri do zdravých oblastí tkanív, človek trpí bolesťou. Deštruktívne zmeny ovplyvňujú šlachy a chrupavky v štvrtom štádiu vredov.

  Lekárska pomoc

  Liečba otlakov v domácnosti nie je rýchly proces. Osoba poskytujúca starostlivosť o pacienta musí vynaložiť veľké úsilie. Terapia poškodených tkanív v ktoromkoľvek štádiu patológie je zameraná na hojenie rán a vredov a na prevenciu progresie ochorenia. Na urýchlenie obnovy ana zmiernenie stavu pacienta sa musia dodržiavať nasledujúce lekárske odporúčania:

  Odporúčame vám prečítať si: Ako liečiť seborrhea
  • v prípade absencie kontraindikácií nepoužívajte pevné matrace;
  • na podstielke by nemali byť žiadne vrásky ani nerovnosti;
  • listy by sa mali vymieňať každý deň, aby sa zabránilo bakteriálnym alebo hubovým infekciám;
  • používajú špeciálne gumové krúžky primeranej veľkosti, ktoré je možné kúpiť v lekárni;
  • zabrániť dlhotrvajúcemu kontaktu pokožky s mokrým spodným prádlom alebo podstielkou po neúmyselnom močení alebo pohybe čriev;
  • počas dňa otočte pacienta a zabezpečte prívod čerstvého vzduchu do pokožky;
  • chvostová kosť, zadok a päty sa musia denne miesiť, aby sa zlepšil krvný obeh;
  • nezakrývajte pacienta neprimerane teplou prikrývkou, aby ste zabránili poteniu;
  • pravidelne ošetrujú pokožku dezinfekčnými a antiseptickými roztokmi a pleťovými vodami;
  • pacienta niekoľkokrát týždenne vykúpať a potom utrieť dosucha mäkkou utierkou;
  • Na mokré rany a vredy nepoužívajte mokré obväzy.

  Tlakové vredy sa vždy vytvárajú na tých častiach tela, ktoré sú neustále v kontakte s lôžkom. Je potrebné pacienta kompletne denne vyšetriť, a ak sa objaví začervenanie, vykonať preventívne opatrenia - pokožku vmasírujte a utrite ju akýmikoľvek antiseptickými vonkajšími prostriedkami. Osoba je často poškodenátkaniva na hlave, preto by ste mali venovať pozornosť tejto časti tela.

  Správny prístup k liečbe

  V počiatočnej fáze tvorby preležanín sa koža začne napínať a napučiavať. V tomto štádiu je celkom možné zvrátiť proces, aby sa zabránilo ulcerácii kože. Nasledujúce etapy patológie vyžadujú integrovaný prístup k liečbe. Je potrebné vylúčiť všetky vnútorné a vonkajšie faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť progresie kožných lézií. Liečba sprievodných chorôb sa vykonáva, odstraňovanie ich symptómov a príčin rozvoja.

  Je potrebné začať liečiť preležaniny u lôžkového pacienta nielen s použitím mastí a pleťových vôd. Je dôležité posilniť telo chorého zvnútra:

  • zvyšuje svoju odolnosť proti vírusovým a bakteriálnym infekčným činiteľom;
  • na vyplnenie deficitu biologicky aktívnych látok;
  • normalizujú fungovanie imunitného systému.

  Gumové krúžky používané pri liečbe otlakov sa dajú kúpiť v lekárni

  Lekári odporúčajú priebeh vitamínov a minerálov na zlepšenie celkového zdravia pacienta. Najvyváženejšie zloženie majú tieto komplexy:

  • selmevit;
  • ​​
  • Centrum;
  • Vitrum;
  • Supradín;
  • Súlad.

  Na zvýšenie imunity sa používajú imunostimulanty: imunitný systém, tinktúra echinacey, Tsitovir, Amiksin. V niektorých prípadoch prax predpisovania adaptogénov, ktoré majú tonizujúci účinok na organizmusosoba: tinktúry ženšenu, citrónovej trávy, rádioli.

  Prvé štádium

  V tomto štádiu nie je narušená integrita kože, a preto je cieľom liečby odstránenie opuchy a začervenania kože. So zvýšenou vlhkosťou hornej vrstvy epidermy sa používajú prášky obsahujúce extrakty sukcesie, lastovičník, harmanček alebo obyčajný mastenec. Jemne ružový roztok manganistanu draselného a zinkovej masti pokožku dobre vyschne. Aby sa predišlo otázke, ako zaobchádzať s otlaky, aby sa zabránilo ďalšiemu poškodeniu, použite pod kruhy alebo si zakúpte matrac proti dekubitu.

  Druhá fáza

  V tejto fáze je potrebné liečiť výsledné otlaky u pacientov pripútaných na lôžko pomocou liekov, ktoré urýchľujú regeneráciu zranení. Koža je v prechodnom stave s vizualizáciou malých povrchových lézií. S progresiou deštrukčných zmien sa odporúča použitie antibakteriálnych látok, pretože infekčné patogény rýchlo prenikajú do otvorených rán. Zomretá epiderma by sa mala odstraňovať každý deň pomocou chirurgických nožníc a potom sa rany umyť. Na tento účel sa používajú fyziologické roztoky alebo 3% peroxid vodíka.

  Pri liečení poranení sa používa peroxid vodíka na liečbu zranení

  .

  Tretie štádium

  V prítomnosti preležanín tretieho stupňa závažnosti sa vyžaduje chirurgické čistenie rán od mŕtvych tkanív a hnisu. Doma sa takéto postupy nevykonávajú, takže pacient musí byť doručenýzdravotnícke zariadenie. Po excízii oblastí kože, ktoré sa podrobili nekróze, by sa rany mali neustále vyšetrovať.

  Zápalový proces sa môže rozšíriť do zdravých oblastí, a preto by sa mali prijať opatrenia na zabránenie vývoja udalostí v takom negatívnom scenári. Je potrebné liečiť otlaky na kostrči, zadku a pätách komplexne a každý deň ich ošetrujte antiseptikami a antibakteriálnymi liekmi, ktoré Vám odporučil lekár.

  Štvrté štádium

  Štvrté štádium sa vyznačuje hlbokými nekrotickými léziami, ktoré postihujú svaly, šľachy, kosti a kĺby v patologickom procese. Na zastavenie šírenia sepsy a čistenie vredov sa vykonáva komplexná liečba. Po chirurgickom odstránení odumretého tkaniva sa antibiotiká používajú na vnútorné a vonkajšie použitie.

  Niekoľkokrát denne je potrebné hlboké rany riadne ošetriť dezinfekčnými prostriedkami.

  Lekárne majú širokú škálu obväzov namočených v roztokoch s antiseptickými, antimikrobiálnymi a protizápalovými vlastnosťami. Takéto dávkové formy sa však môžu použiť iba so súhlasom ošetrujúceho lekára.

  Farmakologické prípravky na liečbu kožných lézií

  Mali by ste vyhľadať kvalifikovanú pomoc v akomkoľvek štádiu tvorby lézií na koži pacienta. Nedávno bolo syntetizovaných veľa liekov, ktoré majú široké terapeutické spektrum účinku, ktoré vám umožňuje rýchlo a efektívne liečiťvredy. Moderné lieky vykazujú antimikrobiálne, protizápalové a hojivé účinky na rany. Na urýchlenie regenerácie a regenerácie kožných lézií sa často vyžaduje kombinácia liekov na vnútorné a vonkajšie použitie. Takéto lieky môže lekár odporučiť až po vyšetrení pacienta.

  Liečebné roztoky

  Liečba je dôležitou súčasťou komplexného ošetrovania otlakov na zadku, chvostovej kosti a pätách. Počas procedúry by sa mali používať iba sterilné nástroje a obväzy. Ak dom nemá špeciálne zariadenie na ošetrenie nožníc alebo lopatiek pomocou horúcej suchej pary, môžete ich utrieť 90–96% etylalkoholom. Pri nákupe obväzov alebo bavlnenej vlny v lekárni by ste mali zvoliť sterilný materiál. Niektoré antiseptické a dezinfekčné roztoky sa musia používať iba v čerstvo pripravenej forme.

  Ako predísť vzniku vredov nájdete pri sledovaní tohto videa:

  Aké sú najúčinnejšie spôsoby liečby vredov:

  • roztok 0,05% chlórhexidín-biglukonátu. Liečivo má iba antibakteriálnu aktivitu, vírusy a patogénne huby sú rezistentné na jeho účinky. Tento nástroj sa používa na ošetrenie kože a nástrojov;
  • roztok furatsiliny 0,02%. Liečivo vykazuje baktericídnu aktivitu proti väčšine mikroorganizmov. Na prípravu roztoku sa má jedna tableta furatsilínu zriediť v 100 mlvriacu vodu, ochladzujte a používajte nástroj na ošetrenie otlakov;
  • 1% roztok jódu. Tmavé penotvorné činidlo inhibuje rast a množenie baktérií a húb. Droga je schopná rýchlo zastaviť zápalový proces, znížiť závažnosť bolesti.

  Peroxid vodíka, brilantný zelený roztok, manganistan draselný sa môže použiť iba na ošetrenie vredov v počiatočnom štádiu. Tieto antiseptické lieky poškodzujú bunkové membrány, čo vyvoláva šírenie infekčného procesu.

  Povrchy vredov sa môžu umývať sterilným izotonickým roztokom chloridu sodného. Tento liek, rovnako ako všetky ostatné prostriedky na liečbu otlakov, by sa mal používať do 1 až 2 dní, po uplynutí ktorých sa musíte zbaviť zvyškov. Čas použiteľnosti uvedený na škatuli a v poznámke sa vzťahuje iba na lieky s neporušeným balením. Po vytlačení fľaše sa tento čas výrazne skráti.

  Argosulfán so striebornými iónmi pomôže liečiť preležaniny

  Masti, gély, krémy, balzamy

  Vonkajšie protizápalové lieky pomôžu liečiť otlaky na päte, končatinách alebo zadku. Pri výbere lieku lekár posudzuje závažnosť patológie kože. Pacientom sa vo všeobecnosti odporúča používať tieto lieky:

  • Argosulfán. Zloženie masti obsahuje širokospektrálne antibiotikum sulfatizol a ióny striebra. Zložky si navzájom zlepšujú terapeutické vlastnosti atiež znižujú pravdepodobnosť vedľajších účinkov. Po aplikácii Argosulfanu sú tkanivá zvlhčené a regenerované. Vďaka hydrofilnému základu sa znižuje závažnosť syndrómu bolesti. Kombinácia masti s použitím lekárskych obväzov je povolená;
  • Iruxol. Liek sa používa na čistenie a granuláciu priesvitov, je schopný zabrániť prenikaniu infekčných patogénov a šíreniu zápalu v dôsledku prítomnosti levomycetínu. Účinná látka Iruxolu, proteolytického enzýmu Clostridiopeptidáza, urýchľuje procesy regenerácie tkanív. Tento nástroj rýchlo a účinne lieči aj hnisavé rany postihujúce chrupavku, šľachy a kosti;
  • levosín. Je to kombinovaný liek so širokým terapeutickým spektrom účinku. Zloženie liečiva zahrnuje antibiotikum levomycetín a antimikrobiálnu zlúčeninu sulfadimethoxín. Táto kombinácia umožňuje zničiť takmer všetky známe infekčné patogény. Trimecain má výrazný analgetický účinok a Methyluracil podporuje rýchle hojenie otlakov. Pomocná látka Levosin propylénglykol zaisťuje dodávanie liečivých zložiek do najhlbších vrstiev epidermy a zároveň zvyšuje ich terapeutickú účinnosť;
  • Metrogil gél. Hlavnou zložkou externého liečiva je antimikrobiálne činidlo metronidazol, ktoré zabraňuje rastu a množeniu patogénnych mikroorganizmov. Aplikácia kurzuMetrogil vám umožňuje rýchlo zastaviť šírenie zápalového procesu, podporuje vysušovanie a hojenie tkanív. Metronidazol je súčasťou penových a hydrogélových obväzov používaných na ošetrenie vlhkých a suchých bolestivých vredov.

  Ak sa bakteriálna infekcia spojila s otvorenými ranami, potom sa uprednostňujú krémy a masti s antimikrobiálnymi a antibakteriálnymi vlastnosťami.

  Listy Kalanchoe sa používajú v ľudovom liečiteľstve na liečbu otlakov

  Recepty tradičnej medicíny

  Pred liečbou preležanín liečivými bylinami by ste sa mali poradiť s lekárom o vhodnosti takejto liečby. Napriek tomu, že rastlinné materiály majú protizápalové a antimikrobiálne vlastnosti, ich pôsobenie nestačí na hojenie hlbokých a hnisavých rán. Tradiční liečitelia odporúčajú šitie ľanových vreciek na prevenciu a liečbu otlakov, pri ktorých je potrebné naliať ľanové semená. Tieto vankúšiky sú umiestnené pod časťami tela, na ktorých sa často objavujú poškodenia, a jemne masírujú pokožku. To vám umožní normalizovať krvný obeh a tkanivový trofizmus.

  Nasledujúce ľudové lieky pomáhajú najlepšie zmierniť stav chorého:

  • naliať 5 lyžičiek do termosky lyžice sušených bylín v šnúre, harmančeka a nechtíčku, zalejeme litrom vriacej vody. Trvajte na tom, že budete trvať 3 hodiny, namáhajte, ochladzujte a utrite niekoľkokrát denne;
  • Listy Kalanchoe oparené, pozdĺžne rezané a rezané na preležaninu.Zaistite obväzom a nechajte niekoľko hodín;
  • vytlačte šťavu z čerstvých listov pľúcnej vody a lubrikujte kožné lézie 2 až 3-krát denne;
  • Rozdrvte 10 g čerstvých nechtíčkových kvetov na hustý kašovitý stav a zmiešajte so 100 g vazelíny z lekárne. Nanášajte na pranie 1 - 2-krát denne;
  • Zemiaky nastrúhajte a zmiešajte s rovnakým množstvom hustého medu. Používa sa ako prevencia vzniku otlakov, aplikuje sa každý deň na pokožku.

  Byliny, korene a kvety môžu vyvolať alergické reakcie na koži a zhoršiť patologický proces, takže pred použitím infúzií a mastí sa musíte uistiť, že pacient na ne nemá individuálnu citlivosť. Liečba otlakov s ľudskými liekmi je pomerne účinná, ale môže sa použiť iba ako doplnok k hlavnej terapii.

  Recenzie

  Liečba otlakov by mala byť komplexná. Recenzie pacientov a ľudí, ktorí sa o nich starajú, naznačujú možnosť uzdravenia aj tých najťažších kožných lézií.

  Anastasia, Rostov na Done:

  „Starala som sa o svoju matku po mŕtvici niekoľko mesiacov. Situácia bola komplikovaná cukrovkou, takže ani špeciálny matrac nepomohol - prikrývky sa objavili o tri týždne. Pomohlo mi iba masti so striebornými iónmi - Argosulfanom. Po ošetrení som rany namazal niekoľkokrát denne po dobu jedného týždňa, a potom, čo sa naťahovali, použil som aj preventívne opatrenie. “

  Ivan, Volgodonsk:

  "Postarali sa o svojho ležiaceho otca so svojou ženou." A kruhy sa zasadili a obracali niekoľkokrát denne, ale na chvostovej kosti koža zčervenala a potom sa objavil vred. Denne sa premyje čerstvým roztokom furatsilínu a lubrikuje sa levosínom. Aj keď je masť lacná, výborne pomáha. Posteľná bielizeň trvala po dvoch až troch týždňoch. ““

  Svetlana, Kamyshin, región Volgograd:

  „Postaral som sa o svojho manžela po zranení miechy. Aj keď bol mladý, prenosky sa formovali veľmi rýchlo. Vredy som liečil peroxidom vodíka a roztokom chlórhexidínu. Potom bol Iruksol aplikovaný v tenkej vrstve, striedavo s Argosulfanom. Všetko sa zahojilo veľmi rýchlo, po dvoch týždňoch bolo viditeľné iba začervenanie. “