Ako liečiť praskliny v prstoch

Obsah

  Niekedy je ťažké nájsť odpoveď na otázku, prečo sa na prstoch objavili praskliny, ale chcem sa ich čo najskôr zbaviť. To môže ublížiť, krvácať a tým dodať človeku nielen fyzické, ale aj estetické nepohodlie. Len lekár môže určiť, ako liečiť trhliny v prstoch, na základe príčiny ich výskytu. Môže ísť o hotové drogy alebo ľudové liečivá.

  Všeobecné odporúčania

  Ak sa medzi prstami objavia praskliny, môže to byť príznak nedostatku vitamínu. V takýchto prípadoch je dôležité obohatiť stravu užitočnými vitamínmi a minerálmi, ktoré pomôžu posilniť imunitu a zvýšiť ochrannú funkciu tela.

  Strava by mala obsahovať rastlinné potraviny a potraviny bohaté na vitamíny A a E (ryby, orechy, vajcia, tvaroh, mlieko, tekvica atď.). Odporúča sa tiež dodržiavať režim pitia, viesť správny životný štýl s obmedzením používania alkoholických nápojov a fajčenia.

  Ak sa v zmesi požadujú detergenty s chemickými látkami, mali by sa nosiť rukavice na rukách. To platí aj pre umývanie rúk. Ruky sa umývajú iba tekutým mydlom s hydratačným účinkom po utieraní papierovými utierkami. Po postupe s vodou je kefa rozmazaná zvlhčovačom.

  Pred odchodom sa odporúča použiť ochranný krém, ak sa v chladnom období objavia praskliny. Na udržanie optimálnej mikroklímy v obývacej izbe si môžete kúpiťzvlhčovač vzduchu.

  Liečba drogami

  Táto patológia sa zaoberá dermatológom. Na určenie príčiny prasklín sa z pokožky odoberie škrabka. Výskum pomáha identifikovať mykózu a mycélium. Ak sa diagnóza potvrdí, antimykotická liečba sa vykonáva pomocou vhodných liekov:

  • Klotrimazol,
  • Bifonazol,
  • Lomexín,
  • Mikonazol,
  • Ketokonazol,
  • Natamycin a kol.

  Dôležité! Po správnom stanovení zdroja akejkoľvek patológie, vrátane trhlín lokalizovaných na rukách, si môžete vybrať najúčinnejšiu liečbu a zbaviť sa nepohodlia v čo najkratšom čase.

  Plytké trhliny sa môžu ošetrovať špeciálnymi krémami a balzamami, ktoré zahŕňajú zmäkčovadlá, zvlhčovače a protizápalové zložky. Patria sem:

  Prečítajte si tiež: Ako liečiť trhliny v pätách
  • Bioderm;
  • Rilan;
  • Záchranca;
  • Prevádzkovateľ;
  • Zelená lekáreň s harmančekom;
  • Boro Plus;
  • Lanolínový krém;
  • Spermaceti krém a kol.

  Ak existujú komplikácie, predpisuje sa topický prípravok s účinkom na hojenie rán. Môže to byť Vishnevsky masť, Ichthyolová masť, Dexpanthenol, atď. Patria sem aj BF-6 a ​​sulfakrylát.

  Ošetrenie trhlín na prstoch sa vykonáva pomocou antiseptických liekov vo forme roztokov (miramistín, chlorhexidín, peroxid vodíka atď.). Pomáhajú tomu predchádzaťvývoj sekundárnych infekcií a používajú sa spolu s liekmi na hojenie rán.

  Ak je patológia komplikovaná bakteriálnou infekciou, na jej záchranu sa dostanú antibakteriálne látky vo forme mastí alebo gélov. Takéto lieky sa predpisujú individuálne.

  Metabolizmus v tkanivách je možné normalizovať pomocou látok, ako je Actovegin a Methyluracil. Samostatné podávanie týchto liekov je kontraindikované.

  Celestodermálny krém sa rýchlo vyrovná s mnohými kožnými chorobami

  V prípade trhlín v rukách spôsobených dermatitídou, ekzémom sa predpisujú lieky zo skupiny glukokortikoidov. Môže to byť masť Prednizolón, Celestoderm, Flucinar atď. Psoriáza sa lieči emulziami, ktoré zahŕňajú aloe, solidol, decht.

  Ľudové lieky

  Trhliny v rukách, ktoré nie sú spojené s kožnými chorobami, sa môžu liečiť ľudovými liekmi. Často sa používajú tieto zložky:

  • med a olivový olej: premiešajte vždy 1 lyžičku, pred spaním naneste na praskliny, navlečte na vrch bavlnené rukavice a namočte až do rána;
  • med, ovsená múka, žĺtok: zmiešajte zložky v pomere - 1 lyžička. med, 0,5 lyžičky cereálie, 1 vaječný žĺtok, aplikovať na trhliny pred spaním, státie až do rána;
  • med, banán, rakytníkový olej: 1 lyžička zmiešajte včelársky výrobok s rovnakým množstvom oleja a pridajte banánovú dužinu, aby sa dosiahla konzistencia masti; po opláchnutí teplou vodou naneste výrobok na trhliny, ktoré stoja 40 minút;
  • mlieko, zemiaky: roštnastrúhané zemiaky, zmiešajte s malým množstvom mlieka, až kým sa nedosiahne hustá hmota, naneste na ruky a nechajte hodinu.

  Zaujímavé! V prípade plytkých trhlín môžete použiť prírodné oleje, ktoré majú zvlhčujúci účinok. Môže to byť jojobový olej, kokos, čajovník, bambucké maslo.

  Skvelé na zvlhčenie vazelínového oleja. Pre väčšiu účinnosť môže byť zmiešaný s citrónovým olejom, ktorý má tiež protiplesňové účinky na pokožku. Zmes sa aplikuje na problémové oblasti pred spaním, rukavice z bavlnenej tkaniny sa navlečú na vrch a uchovávajú sa až do rána.

  Môžu sa pripraviť špeciálne bujóny, ktoré sa pridávajú do ručných kúpeľov: zemiakový škrob (2 polievkové lyžice) na 1 liter vody, ľanové semená (3 polievkové lyžice) na 0,5 vody, ovos (100 g) ) na 1 liter vody. Kúpele sa uskutočňujú 15 minút pred spaním. Po postupe s vodou sú ruky namazané výživným krémom.

  Režim výživy a pitia

  V prípade periodicky sa vyskytujúcich trhlín na pokožke rúk je potrebné dodržiavať správnu stravu vrátane vitamínov a minerálov užitočných pre pokožku. Tomuto problému často čelia ľudia, ktorí trpia črevnými patológiami v dôsledku nedodržania zdravej výživy.

  Morské plody, najmä mastné ryby (sardinky, tuniak atď.), Ustrice a mäkkýše, obsahujú polynenasýtené omega-3 mastné kyseliny, ktoré pomáhajú normalizovať úroveň vlhkosti pokožky a vyživujú ju užitočnými antioxidantmi. Je to druhé, ktoré pomáha spomaliťstarnutie epidermy, odstránenie sucha, prasklín, olupovania.

  Vitamín C obsiahnutý v citrusoch sa podieľa na produkcii bielkovín a kolagénu, ktoré sú nevyhnutné na udržanie zdravej pokožky. Pri nedostatočnom obsahu tohto vitamínu v tele sa pokožka začne odlupovať, na ňom sa tvoria trhliny a zápaly. Tomu možno zabrániť systematickým požívaním pomarančov, grapefruitu, citrónov a papriky.

  Orechy musia byť prítomné v potrave

  Zelená a červená zelenina sú pre pokožku dobré. Mrkva, bylinky, paradajky, paprika obsahujú vitamín A, ktorý má antioxidačný účinok. Vitamín sa podieľa na boji proti suchu, lúpaniu, praskaniu. Výrobky, ktoré ju obsahujú: bravčové a hovädzie pečene, maslo, treska, losos, mlieko.

  Orechy obsahujú vitamín E, ktorý pomáha omladzovať pokožku a odstraňuje viditeľné nedokonalosti, napríklad šúpanie a praskanie. Okrem toho vitamín reguluje metabolizmus vody vo vrstvách epidermy, čím sa predchádza zvyšovaniu suchej pokožky.

  Jedna cibuľa sa musí konzumovať denne. Nemusí to byť produkt v jeho najčistejšej podobe. Môže sa pridať do riadu. Cibuľa obsahuje minerálne soli, tuky a bielkoviny užitočné pre pokožku, organické kyseliny. Okrem toho sú do jeho zloženia zahrnuté vitamíny skupiny B a E, ako aj éterické oleje.

  Je dôležité regulovať režim pitia. Počas bežnej dennej spotreby vody môžete zabudnúť na problémy s pokožkou. Norma pre dospelého je 2 litre kvapaliny na literdeň. Môže to byť obyčajná voda alebo čaj, džús, iné nápoje.

  Ak sa dokážete vyrovnať s jednotlivými trhlinami na prstoch sami, potom s rozsiahlym poškodením pokožky, oplatí sa uchýliť sa k pomoci lekára. Dermatológ vykoná vhodné diagnostické opatrenia, zistí príčinu kožného defektu a predpíše účinnú liečbu.