Ako liečiť popraskané päty

Obsah

  Praskanie na pätách je nesmierne nepríjemná a bolestivá udalosť. Niektorí ľudia radšej ignorujú tento problém, zatiaľ čo iní sa snažia zbaviť iba vonkajších príznakov. Lekári a odborníci však odporúčajú zaoberať sa charakterom vzniku problému, ktorý mu pomôže zbaviť sa, ak nie navždy, potom na dlhú dobu. Ako liečiť trhliny v pätách, je opísané ďalej v tomto článku.

  Ako liečiť popraskané päty?

  Hlavným cieľom ošetrenia je predovšetkým obnoviť kožné a hojivé rany a až potom poskytnúť ochranu. Dôsledné dodržiavanie všetkých odporúčaní pomôže čo najskôr obnoviť chodidlá.

  Na úplné vyriešenie tohto problému je potrebné určiť povahu jeho výskytu. Bez dobre vyvinutého systému liečby nebude mať užívanie akýchkoľvek liekov požadovaný účinok. Ak tieto nástroje a metódy použijete nesprávne, ochorenie nielen ustúpi, ale aj hypertrofie. V najlepšom prípade bude pacient schopný pozorovať iba dočasné zlepšenie alebo nedostatok účinku ako taký. Môže sa vyskytnúť niekoľko dôvodov výskytu lúpania a prasklín, niektoré z nich sú schopné koexistovať alebo sa striedať. V závislosti od príčin patológie je vybrané komplexné riešenie.

  Ak sú päty už popraskané, nemôžu sa rýchlo vyliečiť.

  Odstránenie príznakov bude trvať niekoľko dnía vrátiť túto časť tela do zdravého stavu. Ako liečiť trhliny na päte u mužov a žien je opísané nižšie. Nasleduje zoznam dôvodov, prečo päty praskajú a ako ich liečiť.

  Zmeny súvisiace s vekom

  Najbežnejšou príčinou problémov je odstránenie a liečenie doma, stačí len poskytnúť komplexnú starostlivosť o vaše chodidlá. Tento problém je možné odstrániť dvoma spôsobmi: použitím kozmetických prípravkov a ľudových prostriedkov.

  Ich kombinácia nie je vylúčená. Existuje tiež špecifický súbor pravidiel pre starostlivosť o pleť, ktorý eliminuje výskyt a vývoj trhlín. Možno budete potrebovať liečbu antimykotikami, ale najskôr to musíte urobiť.

  Liečba kozmetických prípravkov súvisiacich s vekom a sezónnymi zmenami

  Prečo počas zmien vekom praskne pokožka nôh? V priebehu času prechádza ľudské telo určitými zmenami. V dôsledku zníženia množstva kolagénu a elastínu stráca pokožka svoju elasticitu, stáva sa krehká a ťažšie toleruje zaťaženie. Všetko to začína jednoduchou suchou pokožkou, ale potom sa epiderma začne zakrývať malými trhlinami. Ak sa liečba nezačne, lézie sa časom prehĺbia a budú výraznejšie. Liečba sa môže uskutočňovať niekoľkými spôsobmi.

  Trhlina by sa mala veľkoryse namazať prostriedkami obsahujúcimi panthenol (napríklad masti Bepanten). Tento produkt sa predáva v lekárňach a vydáva sa bez lekárskeho predpisu. Levomekol masť, ktorá mánielen hojenie rán, ale aj antibakteriálne vlastnosti. Vo vlastnostiach hojenia rán je horšia ako Bepanten, má však antiseptické vlastnosti a neumožňuje množenie mikróbov.

  Masť sa má nanášať v hrubej vrstve najviac dvakrát denne

  .

  Vytváranie päty z trhlín by sa nemalo vykonávať viac ako dvakrát denne. V prípade popraskania sa neodporúča používať sušiace prostriedky obsahujúce alkohol (akékoľvek odrody) alebo iné agresívne látky. Nepokúšajte sa orezať hrubú vrstvu pokožky čepeľou alebo inými ostrými predmetmi. To len prehĺbi problém odhalením rán a vyvolaním objavenia sa nových trhlín.

  Ak je pokožka prasknutá v drsných klimatických podmienkach (v teple alebo chlade), mali by ste si nohy namazať krémmi obsahujúcimi vitamíny A a E, glycerín a prírodné oleje. Všetky kozmetiky, ktoré majú upokojujúci a liečivý účinok, sú vítané. V čase ošetrenia je potrebné opustiť šupky a iné agresívne techniky starostlivosti o päty, až kým sa nedosiahne úplné zotavenie.

  Liečba vekových a sezónnych zmien ľudovými metódami

  Od popraskania pokožky je povolené používať kúpele s odvarom harmančeka a šalvie. Majú antiseptické, upokojujúce a hojivé účinky. Ak je pokožka vybavená optimálnymi podmienkami a pohodlím, môže dôjsť k hlbokej trhline.

  Oleje z olivových a rakytníkových rakytníkov okremprasknuté podpätky. Tieto dva nástroje sa najlepšie používajú jednotlivo a striedajú sa každý druhý deň. Samotné oleje a ľudové metódy však nedokážu vykonať komplexné ošetrenie. Môžu to byť sprievodné činidlá v kombinácii s hlavnými činidlami na hojenie rán. Na ošetrenie trhlín nepoužívajte ocot. Táto metóda iba prehĺbi situáciu a spôsobí ešte väčšie prehĺbenie trhlín.

  Plesňové lézie

  Najnebezpečnejší problém, ktorý môže pacientovi priniesť obrovské množstvo bolesti. Prasknutá pokožka si vyžaduje osobitnú starostlivosť, ktorá zahŕňa antimiotiká (protiplesňové) lieky. Výber liečiva je založený na type huby. Faktom je, že existuje veľa patogénov kožných chorôb a cieľom každej z týchto liekov je odstránenie určitých poddruhov. Teraz budeme podrobnejšie skúmať, ako liečiť praskliny na pätách čo najrýchlejšie v každom jednotlivom prípade.

  Prasknuté nohy sa často stávajú príznakom plesňovej infekcie. Ak je svrbenie, odlupovanie a odfarbenie nechtových doštičiek spojené so zraneniami, najpravdepodobnejšie sa na epiderme množia patogénne huby. Nemôžete sa ich zbaviť bežnou kozmetikou alebo prostriedkami na umývanie.

  Je potrebné používať antimiotické masti a tablety, ktoré zabránia množeniu patogénnej flóry a zbavia pacienta nepríjemných symptómov. Medzi masti aktívne pomáhajú:

  • masti Nizoral,
  • mikonazol.

  Medzi širokospektrálnymi tabletami sa používajú tieto výrobky:

  • Ketokonazol (tablety Nizoral),
  • Flukonazol.

  Huba na nohe môže ovplyvniť ktorúkoľvek jej oblasť

  Po zistení príznakov plesňovej infekcie by mal pacient neustále monitorovať svoj stav. Dokonca aj po úplnom ošetrení dôjde k remisii, ktorá si vždy vyžaduje opakovanie celého postupu vymáhania.

  Pred liečbou je potrebné poradiť sa s lekárom. Prášky sú mimoriadne toxíny a kladú veľký dôraz na pečeň. Masti nie sú pre telo také škodlivé, ale pôsobia lokálne. Pred aplikáciou masti sa odporúča postihnuté miesta dôkladne opláchnuť a ošetriť peroxidom vodíka. Po vyčistení masť naneste až do úplného vstrebania. Najlepší výsledok sa dosiahne pri použití v noci pred spaním.

  Podráždenia fyzickej povahy

  Prečítajte si tiež: Ako odstrániť celulitídu doma

  Trhliny spôsobené podráždením sa ošetrujú rovnako ako zranenia súvisiace s vekom. Praskliny a odlupovanie môžu byť spôsobené:

  • pevná alebo naopak príliš voľná syntetická obuv;
  • syntetické ponožky, pančuchy;
  • podchladenie kože, popáleniny, prehriatie;
  • mozoly spôsobené trením.

  Ak príčinou trhlín bol presne mechanický účinok, potom by sa mala najskôr obnoviť integrita pokožky. Po prvé, dôvod vzhľadupodráždenie, po ktorom sa používajú všetky rovnaké antiseptické a hojivé masti.

  Bez ohľadu na druh liečby by k zotaveniu malo dôjsť v 3. - 7. deň liečby. Ak sa tak nestalo, liečba bola zvolená nesprávne a mala by sa prehodnotiť.

  Ošetrenie popraskaných pätiek ľudovými prostriedkami

  Ľudové metódy zahŕňajú ošetrenie potravinami a niektorými ďalšími výrobkami, ktoré možno nájsť v prírode:

  • med alebo smreková živica - obklad s jednou z týchto zložiek pomáha obnoviť vaše pätky už za 4 dni. Recept vyžaduje aplikáciu živice alebo medu so strednou vrstvou na postihnutú pokožku. Potom sa musia prikryť polyetylénom, dať na bavlnené ponožky a ísť do postele. Ráno sú zvyšky obkladu odstránené vlhkou špongiou. Vo večerných hodinách musíte postup zopakovať;
  • zemiaky - liečivé vlastnosti zemiakov sa začali objavovať už v minulom storočí, keď sa na varenie začali používať hľuzy. Stále nie je známe, kto bol prvý nápad ošetrený varenými hľúzami, ale tento nástroj dokáže rýchlo obnoviť zdravie a pružnosť pokožky. Recept vyžaduje varenie niekoľkých hľúz zemiakov v ich koži, po ktorých je potrebné vypustiť ¾ vody. V zostávajúcej tekutine je potrebné zemiaky rozdrviť a vo výslednej kaši by sa mali nohy správne napariť. Potom si musíte nohy utrieť dosucha bez toho, aby ste ich umyli vodou, namažte vazelínou alebo mastným detským krémom, potom si obliekajte bavlnené ponožky a choďte spať. Táto metóda už bude pomáhať5-6 dní;
  • alkohol - 2 diely alkoholu, 3 diely glycerolu a 3 diely octovej esencie. Výsledná zmes musí byť namazaná nohami, ale uvedomte si, že zneužívanie lieku môže viesť k vážnym popáleninám a zhoršeniu trhlín;
  • ovsené vločky - tento liek sa považuje za jeden z najúčinnejších, pretože ovsené vločky vďaka svojmu vysokému obsahu vlákniny podporujú hojenie tkanív, a preto sa odporúča pre gastritídu a vredy. Môže to však mať životodarný účinok nielen na sliznice, ale aj na ľudskú pokožku. Receptúra ​​je nasledovná: nasekané ovsené vločky v rovnakom pomere sa umiestnia do dvoch odolných plastových vreciek. Roztavená smotana sa pridá do každého vrecka v množstve jednej polievkovej lyžice a 5 polievkových lyžíc rastlinného oleja, výhodne olivového oleja, najskôr lisovaného. V týchto vakoch musíte nohy sklopiť, pevne ich pripevniť na členky, zabaliť ich do teplého šálu a odpočívať si niekoľko hodín. Bude stačiť 2 - 3 hodiny. Potom si musíte umyť nohy teplou vodou, preto sa neodporúča používať mydlo. V prípade potreby používajte jemný materiál. Po týždni takýchto „masiek“ pre nohy, problém opustí pacienta na dlhú dobu.

  Zaručenie zdravých nôh má zabrániť tomu, aby sa pokožka praskla. Ak sa zistia prvé príznaky, liečba by sa mala začať (plesňami) masťami alebo kozmetickými krémami. Včasná hydratácia, dodržiavanie základných hygienických noriem, čistenie a kompetentná starostlivosť - to všetko pomôže udržať pokožku v normálnom stavestav, bez rozvoja patológií.

  Z tohto článku vyšlo najavo, prečo sú chodidlá šupinaté a čo by sa malo urobiť, aby sa predišlo problému. Aby ste predišli popraskaným pätám, stačí sa riadiť odporúčaniami a venovať im malú pozornosť. Potom sa také problémy nikdy neobjavia.