Ako liečiť popáleniny

Obsah

  V prípade popálenia pod vplyvom vysokej teploty a niekedy aj žieravej chemickej látky (kyseliny, alkálie) sú pokožka a sliznice poškodené. Lekári najčastejšie liečia malé deti, ktoré sa môžu kvôli svojej prirodzenej zvedavosti dotknúť otvoreného ohňa alebo fľaše neznámej tekutiny. V takom prípade by mal mať každý kabinet domáceho lieku liek na prvú pomoc dospelému alebo dieťaťu. Ale ako liečiť popáleniny pľuzgiermi, je známe iba traumatológom. Metódy liečby a trvanie hojenia kože sú priamo závislé od stupňa a hĺbky jej poškodenia. Ošetrenie popálenín 3 a 4 stupne sa vykonáva iba v stacionárnych podmienkach.

  Všeobecné zásady liečby

  Dlhodobo sa vyvinula technika, ktorá pomáha rýchlo a účinne liečiť popáleniny u detí alebo dospelých. Po prvé, opláchnite poškodenú pokožku pod prúdom studenej vody. Tento postup pomôže eliminovať hyperémiu, zabrániť tvorbe pľuzgierov a opuchy. Zvýšenie teploty, ktoré často spôsobuje popálenie parou alebo vriacou vodou, spôsobuje dehydratáciu, narušenie rovnováhy voda-elektrolyt. Aby ste zabránili rozvoju patologického stavu, ktorý výrazne spomaľuje regeneráciu, môžete často konzumovať kyslé ovocné nápoje a dusené ovocie, slane osolenú minerálnu vodu. Najlepšie je však pravidelne podávať rehydratačné roztoky obete:

  • Hydrovit,
  • Trisol,
  • Rehydron.

  Pitie veľkého množstva vody pomáha rýchlo odstraňovať príznaky všeobecnej intoxikácie tela, ktoré brzdia regeneráciu mäkkých tkanív. Ak nemáte po ruke žiadne rehydratačné lieky, môžete roztok pripraviť doma. Ak to chcete urobiť, rozrieďte v litri teplej prevarenej vody 0,5 lyžice jedlej sódy a 0,5 čajovej lyžičky stolovej soli. Ak dieťa odmietne piť, je potrebné mu každých 15 minút podať 20-30 ml roztoku.

  Neodporúča sa ponúkať obeti silný čaj alebo kávu s výraznými diuretickými vlastnosťami. Keď ľudia spaľujú pary alebo chemikálie, zažívajú extrémnu bolesť. Ak chcete znížiť jeho intenzitu, musíte dať osobe akékoľvek lieky proti bolesti, ktoré nájdete v skrinke pre domáce lieky na prevenciu šokových stavov. Môže to byť:

  • Nurofen,
  • Analgin, Paracetamol,
  • Nimesulide,
  • Baralgin.

  Drogy s kyselinou acetylsalicylovou sa lepšie nepoužívajú, pretože aspirín môže nepriaznivo ovplyvniť viskozitu krvi. Odporúča sa tiež pri popáleninách 2 a 3 stupne pred príchodom záchrannej služby dať obeti akýkoľvek antihistaminikum - difenhydramín, Loratadín, Suprastín, Tavegil. Antialergiká zabraňujú šíreniu opuchov do susedných zdravých oblastí kože a slizníc, odstraňujú svrbenie a iné nepríjemné pocity.

  Ak sa horíte parou, vriacou vodou, žieravými zásadami alebo kyselinami, potom na pozadí silnej bolesti vaša chuť do jedla úplne chýba. alena liečenie mäkkých tkanív je potrebný stály príjem tukov, bielkovín a uhľohydrátov. Denné menu pre dospelých a deti by malo pozostávať iba zo ľahko stráviteľného jedla. Liečba je uľahčená prítomnosťou potravín bohatých na vitamíny rozpustné v tukoch v potrave:

  • tokoferol;
  • retinol;
  • ergokalciferol.

  Mnoho z týchto biologicky aktívnych látok existuje v kuracích vajciach, morských rybách a plnotučnom mlieku. Ak je u dospelého alebo dieťaťa v ktoromkoľvek štádiu diagnostikované tepelné poškodenie, lekári predpisujú priebeh liekov a výživových doplnkov s polynenasýtenými mastnými kyselinami, napríklad rybím olejom vo forme kapsúl alebo hustou tekutinou. Ako liečiť chemické popáleniny kože, to vedia iba lekári. Ak však poznáte látku, ktorá vyvolala tvorbu pľuzgierov, môžete zmierniť pohodu obete. V prípade popálenia zásadou by sa rana mala umyť slabým roztokom octu, a ak bola lézia príčinou kyseliny, je potrebné ošetrenie zriedením sódy.

  Úprava popálenín vždy začína umývaním poškodeného tkaniva čistou vodou počas 15 minút

  .

  Čo sa nedá urobiť

  Pred liečbou popálenín pľuzgiermi a pľuzgiermi by ste mali pokožku dobre opláchnuť a až potom ju ošetriť sprejmi a gélmi. Ak kúsky hmoty zostanú v mieste lézie, nemali by ste sa ich pokúšať odstrániť z rany - to by malo byť zverené odborníkom. Popálenie na paži sa stáva príčinou rýchlej tvorby opuchov, preto musíte šperky rýchlo odstrániť, inak stúpa.pravdepodobnosť nekrózy s opuchom prstov.

  Nemali by ste sa snažiť pomôcť zranenej osobe zhromažďovaním informácií z internetu, kde sa odporúča štedro namazať popáleniny, ktoré vyvolali horúcu pary, kyslú smotanu, jogurty, vajcia, husaci tuk a dokonca aj moč. K čomu to môže viesť:

  Odporúčame tiež: Ako odstrániť začervenanie z činenia
  • patogénne baktérie prenikajúce na povrch rany spôsobujúce infekciu tkanív, priťažujúcu bolesť a zápal;
  • Mastné potraviny „utesňujú“ povrch rany na nohe alebo ramene, čo spôsobí významné zvýšenie teploty v poškodených tkanivách a urýchli vývoj deštruktívnych zmien.

  Po takomto „ošetrení“ popálenín z horúcej panvice alebo železa, jazvy alebo jazvy vždy zostávajú na pokožke. Nemôžete tiež namazať poškodenie jódom, roztokom diamantových greenov, vodkou, alkoholom, zubnou pastou. To povedie k silnému bolestivému šoku a zväčšeniu oblasti lézie. Mnoho ľudí, ktorí boli spálení vriacou vodou, okamžite na kožu aplikuje prírodný olej z rakytníka rešetliakového, pretože sa dozvedeli o jej blahodárnych vlastnostiach. Bylinné liečivo síce urýchľuje regeneráciu kože, ale iba v štádiu rehabilitácie, keď sa na rane vytvorila hustá kôra. V počiatočnom štádiu liečby použitie oleja z rakytníka rakytnatého povedie len k rýchlemu prenikaniu patogénnych mikroorganizmov do poškodených tkanív.

  Na urýchlenie hojenia je prísne zakázané prepichnúť opuchnutý močový mechúr. Popálená masť alebosprej by mal byť aplikovaný iba na jeho povrch. Rýchlo vytvorená bublina je druh ochrannej reakcie tela, ktorá zabraňuje prenikaniu zlatých stafylokokov, enterokokov, húb a proteínov na povrch rany. Ak je narušená jeho integrita, bude potrebné použitie antibakteriálnych liekov s výraznými vedľajšími účinkami.

  Olej z rakytníka rakytového by sa nemal používať na otvorené rany pri liečbe popálenín kvôli pravdepodobnosti infekcie

  .

  Terapia horeniami stupňa 3 a 4

  Pred začatím liečby popálenín lekár vizuálne vyhodnotí stupeň kožných lézií. To je potrebné na určenie priority terapeutických manipulácií. Pre popáleniny tretieho stupňa je charakteristická tvorba mnohých malých a veľkých pľuzgierov, ktoré rýchlo puknú. Osoba pociťuje silnú bolesť, ktorú lieky s analgetickým účinkom nedokážu eliminovať. A pre štvrtý stupeň horenia sú charakteristické zuhoľnatenia a nekróza poškodených tkanív.

  ​​

  Na účely liečby musí byť obeť okamžite hospitalizovaná, a preto je potrebné okamžite zavolať záchranný tím. Po prijatí do nemocnice sa používajú metódy protirakovinovej terapie. Popáleniny sa liečia dvoma spôsobmi:

  • otvorené. Vykonáva sa v špeciálnych miestnostiach podstupujúcich nepretržitú UV dezinfekciu. Antiseptické a antibakteriálne masti sa aplikujú niekoľkokrát denne na postihnuté miesta pokožky. Lekári sa snažia, čo môžuskôr na dosiahnutie odmietnutia tkanív, ktoré prešli nekrózou, tvorby suchej kôry a prevencie rozvoja infekčných a zápalových procesov. Dôležité je včasné odstránenie toxických produktov rozkladu z tela pacienta. Po zotavení je pacientovi ukázaný plast z kože;
  • zatvorené. Na povrch rany sa nanášajú obväzy impregnované antiseptickými roztokmi - furacilín, manganistan draselný, chlorhexidín. Po zastavení zápalového procesu sa používajú masti s vodou rozpustnou bázou. Externé látky (Levomekol, Dioxikol, Silvacin) sa tiež používajú ako obväzy a sú určené na zabránenie vzniku bakteriálnej alebo hubovej infekcie. Táto metóda liečby je predpísaná pre pacientov, u ktorých je diagnostikovaná popálenina druhého stupňa. Uskutočňuje sa tiež odmietnutie odumretého tkaniva proteolytickými enzýmami - trypsínom a kolagenázou.

  Poškodenie očí sa považuje za najnebezpečnejší druh popálenín. Po výzve musí byť dispečer ambulancie neustále prepláchnutý tečúcou studenou vodou. A po hospitalizácii sa ďalšie ošetrenie vykonáva pod dohľadom oftalmológov v nemocničnom prostredí.

  Žalúdočné pálenie sa vyskytuje pri požití chemikálií - leptavé kyseliny, zásady, tekuté pesticídy a herbicídy. Vážne poškodené sú nielen žalúdočné sliznice, ale aj patra, hrtan a pažerák. Hlboké rany sa tvoria v ústach a koncentrované výpary môžu vredovať sliznice.iba horné, ale aj dolné dýchacie cesty. Ak nie je povaha chemikálie známa ľuďom, ktorí pomáhajú obeti, bude správne dať jej čistú vodu. Je prísne zakázané vyvolávať zvracanie, pretože dôjde k spätnému toku chemikálií do pažeráka. Ako liečiť popáleniny? Rýchle doručenie do nemocničného zariadenia vo väčšine prípadov pomáha zachrániť život človeka.

  Popáleniny 3. a 4. stupňa sa liečia iba v nemocnici s antiseptickými antibakteriálnymi obväzmi

  Domáca liečba

  Ako liečiť popáleniny 2. stupňa, lekár vám povie po predbežnom vyšetrení a vyhodnotení závažnosti poškodenia. Pri tomto type úrazu nie je dospelý hospitalizovaný, ale dieťa môže byť poslané do nemocnice na ďalšiu liečbu pod dohľadom zdravotníckeho personálu. Ak je popálenie mokré, dlhodobé hojenie, je najlepšie na povrch neaplikovať mastné masti. To povedie k rozkladu, šíreniu zápalového procesu do zdravých tkanív. Ako liečiť popáleniny doma, sa nachádza v tohto článku.

  Vynikajúcim riešením by bolo použitie ľahkých pien, gélov a antiseptických roztokov - chlórhexidínu alebo miramistínu. Tepelné popálenie dobre reaguje na vonkajšie ošetrenie. Ktorú masť je lepšie používať:

  • Panthenol, Dexpanthenol, De-Panthenol. Výrobcovia vyrábajú regeneračné prípravky vo forme spreja, gélu a masti s jemnou štruktúrou. Vystavujú sa vonkajšie zariadeniadermatoprotektívna lokálna protizápalová aktivita. Terapeutický účinok sa dosahuje vyplnením nedostatku kyseliny pantoténovej a stimuláciou procesu hojenia. Po nastriekaní spreja alebo nanesení gélu rýchlo ustupuje silná bolesť, pocit pálenia a svrbenie zmiznú;
  • Sulfargin. Liečivo má antimikrobiálny a baktericídny účinok, ktorý poskytuje v ňom obsiahnutú zlúčeninu striebra. Sulfargin rýchlo lieči popáleniny na tvári a krku, komplikované spojenou bakteriálnou infekciou. Po aplikácii masti dôjde k určitej asanácii povrchu rany, k úľave od zápalového procesu;
  • Olazol. Zloženie liečiva zahrnuje chloramfenikol, benzokaín a rakytníkový olej. Prítomnosť antibiotika poskytuje baktericídny účinok, stáva sa vynikajúcou prevenciou infekcie rán. Benzocaine rýchlo zmierňuje aj silné bolesti a olej z rakytníka rakytového urýchľuje epitelizáciu poškodenej pokožky. Olazol tiež zabraňuje rozvoju opuchov v susedných zdravých tkanivách.

  Ako rýchlo vyliečiť popáleniny - striedavo používajte regeneračné prípravky s pravidelným ošetrovaním pokožky antiseptickými roztokmi.

  Ak hostiteľka pri varení spálila ruku alebo na dieťa striekla trochu vriacej vody, potom sa táto metóda liečby rýchlo zbaví poškodenia kože.

  Je možné mierne popáliť, ale u detí a ľudí s citlivou pokožkou sa okamžite objaví výrazný syndróm bolesti. Pri liečbe domapodmienky neprinášajú úľavu, mali by ste sa obrátiť na nemocnicu. Lekár ošetrí škodu masťou alebo roztokom a predpíše lieky, ktoré pomôžu urýchliť regeneráciu.