Ako liečiť polypy v nose

Obsah

  Ľudský sínus je náchylný na vytváranie rôznych porastov na svojom povrchu. Najbežnejšou z nich je polyp. Toto je benígne telo v tvare nádoru naplnené tekutinou. Zvonku je rast takmer nepostrehnuteľný - v počiatočnom štádiu nezasahuje do jeho majiteľa a príznaky sa objavujú iba vtedy, keď narúša nosové dýchanie.

  Príčiny polypov neboli doteraz stanovené. Lekári veria, že sa objavujú v dôsledku zápalových procesov v nosnej dutine. V reakcii na infekciu telo vylučuje veľa hlienu, na ktorom sa patogénne baktérie množia úspešne. Nakoniec sa objavia polypy. Existuje aj ďalšia verzia o alergickej povahe choroby, podľa ktorej sa u ľudí trpiacich alergickou rinitídou vyskytujú polypy.

  Polypy sa vyskytujú u dospelých aj detí. V každom veku liečby choroby sa musí venovať náležitá pozornosť, aby sa choroba nestala komplikovanou. V súčasnosti majú lekári vo svojom arzenáli niekoľko účinných techník na liečbu polypov v nose, z ktorých každá má svoje výhody.

  Konzervatívne metódy liečby

  Konzervatívnymi metódami sú predpisovanie špeciálnych liekov pacientovi, ktoré zmenšujú veľkosť nádorov. Zvláštnosťou tohto ošetrenia je, že polypy sú preňho najvhodnejšie v ranom štádiu rastu, ale s zarastenými prvkami, ktoré zostupujú do nosa.pohyby, konzervatívna terapia nie vždy zvládne.

  Na takúto terapiu je potrebné podrobiť sa diagnóze a vybrať liek, ktorý bude pôsobiť efektívnejšie ako iné. Zvyčajne v dôsledku takéhoto ošetrenia polypy významne klesajú vo veľkosti a „vysychajú“. Medzi obľúbené drogy patria flutikazón, budezonid, beconáza, mometazón.

  Existujú dobré názory na používanie lieku Todicamp. Je to tinktúra vlašských orechov na petroleji. Nástroj je silný imunomodulátor, ktorý pomôže telu prekonať chorobu. Todikamp by sa mal vniesť do nosa dvakrát denne, do každej nosovej dierky 1-2 kvapky.

  Inštilácia lastovičkovej šťavy nie je o nič menej účinná v počiatočnej fáze vývoja polypov. Šťava zozbieraná z rastliny sa musí vylúhovať týždeň. Akonáhle tekutina začne kvasiť, je bez škvŕn a pochovaná v nose, po zriedení vodou na polovicu. Je lepšie to urobiť ráno. Do každej nosovej dierky kvapkajú dve kvapky. Priebeh liečby je desať dní, potom si urobia týždennú prestávku a pokračujú v liečbe. Nos môžete tiež opláchnuť roztokom - 10 kvapiek produktu v pohári teplej vody.

  Počas liečby polypov a v budúcnosti na prevenciu tejto patológie je potrebné zmeniť stravovacie návyky - odstrániť alergénové výrobky, ktoré spôsobujú zvýšenú tvorbu hlienu. Lekári tiež odporúčajú konzumovať viac bylín a piť bylinné kompoty. Pol hodiny pred jedlom a hodinu potom, čo potrebujete vypiť pohár vody. Pomôže to vyčistiť črevá a odstrániť toxíny,toxíny z tela.

  Nie je také ľahké liečiť polypy konzervatívnym spôsobom, ale lekári uprednostňujú liečbu „šokovou“ terapiou pozostávajúcou z niekoľkých bodov:

  Odporúčame prečítať: Ako odstrániť vlasy z nosa
  1. predpisovanie antialergických liekov.
  2. Imunomodulačná terapia.
  3. Výplach nosa soľným roztokom.
  4. Dýchacie cvičenia (Buteykovo dýchanie, Strelnikova technika).
  5. 26. Liečba homeopatickými liekmi.
  6. Fytoterapeutická liečba.
  7. Oprava výživy.

  Iba pri dobre zvolenej terapii a podľa všetkých odporúčaní lekára majú pacienti vysokú šancu zbaviť sa polypov v nose bez chirurgického zákroku.

  Pomoc s polypmi v ranom štádiu sa môže poskytovať doma pomocou ľudových prostriedkov. Toto je príklad najúčinnejších prostriedkov na zmenšenie veľkosti polypov.

  Správne vypláchnutie nosa polypmi je kľúčom k účinnému ošetreniu

  .

  Liečba anízom

  Na prípravu výrobku budete potrebovať 15 g suchého anízu naliať pol pohára čistého alkoholu. Produkt sa umiestni na tmavé miesto a nechá sa stáť desať dní. Potom sa tinktúra zriedi vodou - do jednej časti alkoholového roztoku sa pridajú tri diely teplej vody - a získaný produkt sa nakvapká do nosa. Do každej nosovej dierky počas dňa môžete kvapkať 12-15 kvapiek. Odporúča sa používať liek, kým polypy úplne nezmiznú.

  Liečba múmie

  Liečenievlastnosti múmie budú užitočné pri liečbe polypov v nose. Jeden gram múmie sa musí nariediť do piatich polievkových lyžíc vody a výsledný roztok sa nakvapká do nosa štyrikrát denne. Najlepšie je, ak sa instilácia múmie strieda s prepláchnutím soľankou. Podľa pacientov takýto nástroj umožnil mnohým z nich vyhnúť sa chirurgickému zákroku.

  Propolisová dymová terapia

  Na ošetrenie polypov je potrebné vziať malý kúsok propolisu, umiestniť ho do plechovej nádoby a zapáliť. Hneď ako z propolisu začne prúdiť dym, nádoba sa vyberie a zase sa pritlačia nosné dierky. Je potrebné postupovať opatrne, pretože jemná sliznica nosa sa môže spáliť. Procedúra sa vykonáva dvakrát denne - ráno a večer.

  Spracovanie praslička

  Na prípravu produktu sa použijú 4 lyžičky lyžičky. suchá praslička a naliala sa do nej vriaca voda. Tekutina trvá na polhodine, po ktorej musíte čo najskôr dýchať nos cez pary presličky. Po ochladení tekutiny sa odporúča vypiť. Každý deň sa na ošetrenie pripravuje čerstvý roztok. Aby sa polypy významne zmenšili alebo úplne zmizli, odporúča sa táto technika používať najmenej tri týždne.

  Výplach nosa

  Pri formovaní polypov je veľmi dôležitá hygiena nosných ciest.

  Najlepšie je vypláchnuť nosovú dutinu fyziologickým roztokom. Takéto riešenia sa predávajú v lekárni, ale môžete si ich vyrobiť sami. K tomu potrebujete 2 lyžičky. morská soľ a pár kvapiek jódu. Zmes sa mieša až do úplného rozpustenia soli.Namiesto jódu môžete použiť infúziu harmančeka, nechtíka, lastovičky. Nos sa umyje dvakrát denne - ráno a večer.

  Nosová tamponáda

  Vynikajúcim liekom na ošetrenie polypov sú tampóny s lastovičkou, bielou ľalia, provázkom alebo hemlockom. Na takéto ošetrenie stačí variť odvar z liečivých rastlín a namočiť tampon z pevne skrúteného obväzu. Tampóny sa umiestnia do každej nosovej dierky. Pre začiatočníkov to môže byť urobené na krátku dobu, asi 5 minút, a potom je vhodné priviesť ho na šesť až osem hodín. Najvýhodnejšie je to urobiť v noci.

  Chirurgický zákrok

  Bohužiaľ nie je vždy možné odstrániť polypy z nosa bez chirurgického zákroku. Pacienti sa najčastejšie obracajú k otolaryngológovi v štádiu, keď nie je možná konzervatívna liečba. Chirurgické odstránenie výrastkov sa uvádza aj z iných dôvodov, konkrétne:

  • bronchiálne astmatické záchvaty sa u polypov častejšie vyskytujú;
  • patologické výrastky významne narúšajú dýchanie;
  • pravidelný výtok z nosa sa začal zmiešaním hnisu alebo krvi;
  • pozorovaná deformácia nazálneho septa;
  • výskyt chrápania;
  • strata zápachu;
  • zápalový proces v nosnej septe.

  Vo všetkých týchto prípadoch lekári trvajú na chirurgickom odstránení lézií. Je dôležité, aby pacienti pochopili, že v takejto situácii je chirurgický zákrok jediným správnym spôsobom, ako sa z tejto situácie zbaviť, a neexistuje spôsob, ako sa zbaviť problému pomocou akýchkoľvek ľudových prostriedkov alebo liekov.

  Laserové ošetrenie

  Laserové ošetrenie je jednou z najnovších techník pri riešení tohto problému. Laserové odstránenie prebieha v nemocnici, skúsení chirurgovia pracujú na zariadení a samotný zákrok sa vykonáva bez rezov na koži. Celá operácia sa vykonáva v lokálnej anestézii, čo je veľmi dôležité, najmä pre dieťa.

  Laserové ošetrenie je určené predovšetkým pre jednotlivé výrastky a výrastky malých rozmerov. Procedúra je riadená na monitore, čo vám umožní ovplyvniť všetky, aj tie, ktoré sú pre ľudské oko neprístupné. Pomocou laserového lúča sa novotvarové teleso zahreje na vysokú teplotu a dochádza tiež ku koagulácii krvných ciev. Laserový lúč, ktorý vyhorí polyp, trvá 2 až 3 minúty, po ktorom sa zvyšky polypu odstránia pinzetou.

  Laserové ošetrenie má dvojitý účinok - okrem odstránenia nadmerne zarasteného tkaniva sa spália aj okolité oblasti. Tým sa zabráni opätovnému výskytu choroby. Polypy môžete liečiť laserom pri jednej návšteve, pričom pacient zostane v lekárskej ordinácii v priemere asi dvadsať minút. Po zákroku lekári dávajú odporúčania na obnovenie tela po laserovej terapii. Ak je to potrebné, opakovaná expozícia rastovému postupu sa predpisuje v intervale jedného týždňa.

  Odstránenie polypu v lokálnej anestézii - celá operácia je pod dohľadom lekára

  Endoskopické odstránenie

  Pomocou endoskopického vyšetrenia sa odstráni viacnásobné výrastky, ako aj neoplazmy pôsobivej veľkosti.intervencie. Použitím tejto operácie sa tiež zabráni porezaniu. Na liečenie polypov v nose sa používajú holiace strojčeky - hardvérové ​​inštalácie pracujúce podľa princípu vákua.

  Celý proces činnosti sa riadi zobrazovaním obrazu na monitore. Pacientovi sa podáva celková alebo lokálna anestézia v závislosti od zložitosti zákroku. V nosnej dutine sú nainštalované nastavovadlá, aby sa zlepšila viditeľnosť pre lekára, a dodáva sa svetlo. Špičkou holiaceho strojčeka lekár dosiahne patologickú formáciu a pomocou vákua odčerpaného zariadením sa polyp vytiahne do dutiny prístroja. V koreni je rast prerušený. Potom sa do nosovej dutiny inštalujú hemostatické tampóny, ktoré sa odstránia nasledujúci deň.

  Samotná operácia netrvá dlho, ale pacient je v nemocnici niekoľko dní, aby mohol monitorovať svoj stav. Po troch dňoch sú prepustení z nemocnice pri absencii komplikácií. V budúcnosti by mal pacient pochovať nos liekmi, ktoré lekár odporúča. Nos si môžete umyť štandardnými prostriedkami - Aquamaris, Physiomer atď. Predpísané sú tiež antihistaminiká a hormonálne aerosóly.

  Liečba polypov v nose je jednoduchá, ale predchádzať akémukoľvek ochoreniu je lepšie ako liečiť. Preto by ľudia, ktorí sú náchylní na časté zápalové ochorenia nosovej dutiny (rinitída, sínusitída, sínusitída), mali vždy pamätať na zvýšené riziko polypov v nose.