Ako liečiť plynatosť

Obsah

  Nadúvanie alebo patologická tvorba plynu sa vo väčšine prípadov vyvíja u ľudí, ktorí uprednostňujú mastné, vyprážané, hojne ochutené korením a soľnými výrobkami. Nadúvanie a bolesť v epigastrickej oblasti sa vyskytujú aj po občerstvení „na úteku“ alebo po rozhovore s jedlom. V takom prípade stačí upraviť režim a stravu tak, aby ste navždy zabudli na nepríjemné pocity. Ale niekedy grganie, šliapanie a dunenie v bruchu signalizujú akútne alebo chronické ochorenie, ktoré sa v tele vyvíja. Ako liečiť plynatosť pozná lekára úzkej špecializácie - gastroenterológa. Vyšetruje dospelých a mladých pacientov. Terapeutický režim sa zostavuje s prihliadnutím na výsledky diagnózy a pohody osoby.

  Začiatok spracovania

  Nie je možné rýchlo a účinne odstrániť nadmernú tvorbu plynu, ak nie sú zistené príčiny plynatosti. Ak je patológia vyvolaná iba nesprávnym zložením denného menu s prevahou pečenia a mastných potravín, potom gastroenterológovia odporúčajú, aby pacienti užívali lieky na zníženie závažnosti príznakov - odpeňovače, adsorbenty, eubiotiká. Tento typ nadúvania dobre reaguje na liečbu a ľudové lieky. Pri diagnostike závažnej patológie je však potrebná dlhšia etiotropická terapia. Nadúvanie môže vyvolať tieto choroby:

  • Dysbakterióza. Pre túto patológiuje charakteristická smrť prospešnej črevnej mikroflóry vplyvom negatívnych vonkajších alebo vnútorných faktorov. Miesto laktobacilov a bifidobaktérií je obsadené patogénnymi mikroorganizmami. V procese rastu a rozmnožovania vylučujú mnoho toxických látok, ktoré spôsobujú nadúvanie, kyslé zrážanie a bolesť v žalúdku.
  • Pankreatitída. Zníženie funkčnej aktivity pankreasu je sprevádzané nedostatočnou produkciou tráviacich enzýmov. Nevhodná strava zostáva v gastrointestinálnom trakte po dlhú dobu, čo spôsobuje hniloby a fermentačné procesy. Črevné plyny sa tvoria a spôsobujú, že sa osoba cíti plná brucha.
  • Nádory. Zhubné a benígne nádory v žalúdku alebo črevách narúšajú ich prácu, bránia pohybu potravinových produktov pozdĺž gastrointestinálneho traktu. Preto, keď sa pacient sťažuje na nadúvanie a bolesť po jedle, vždy sa uskutočňujú štúdie na zistenie prítomnosti rakovinových nádorov v gastrointestinálnom trakte.

  Nadúvanie vždy sprevádza syndróm dráždivého čreva. Liečba tohto ochorenia neurogénneho pôvodu je pomerne ťažká. Rachot a kadidlo v žalúdku sa vyskytuje na pozadí silných pocitov alebo depresívneho stavu. Okrem hypoacidov a prokinetík sa pacientovi predpisujú sedatíva (tinktúra valeriána, ľubovník bodkovaný, mladina, Tenoten, deprim, Persen) a niekedy antipsychotiká a sedatíva (Seduxen, Relanium, Phenazepam).

  Z príznakovnadúvanie často postihuje ženy počas tehotenstva. Príčiny zvýšenej tvorby plynu v období narodenia dieťaťa sú dobre známe. Poruchy trávenia a peristaltiky vyvolávajú zmenené hormonálne pozadie a rastúcu maternicu, ktorá komprimuje orgány gastrointestinálneho traktu.

  Prokinetika sa používa pri liečbe plynatosti na odstránenie negatívnych príznakov nadmernej tvorby plynu

  .

  Liečba drogami

  Liečba plynatosti spočíva v dodržiavaní diéty zostavenej gastroenterológom individuálne pre každého pacienta a užívaní liekov, ktoré normalizujú trávenie a peristaltiku. Pri diagnostikovaní niektorých patológií sa lieky môžu predpisovať na celý život, napríklad enzýmy pri chronickej pankreatitíde. Dávky a trvanie liečebného postupu určuje ošetrujúci lekár. Pri výbere suspenzií a tabliet nie je dôležitý vek pacienta a prítomnosť chronických ochorení pečene a (alebo) obličiek.

  Prokinetika

  Do tejto skupiny patria farmakologické prípravky, ktoré majú rôznorodý účinok na ľudské telo. Pomáhajú propagovať jedlo v tráviacom trakte a bránia rozvoju hnilobných a fermentačných procesov. Niektorí prokinetici účinne odstraňujú príznaky plynatosti - nevoľnosť, vracanie, hnačku, zápchu. Gastroenterológ, ktorý predpisuje liek od tejto skupiny, sa zameriava na závažnosť klinických prejavov. V terapiiflatulencia sa používajú také prokinetiky:

  • Motilium;
  • Cestujúci;
  • domperidón;
  • metoclopramid;
  • Motilak.

  Prokinetika zahŕňa aj antibakteriálne látky zo skupiny makrolidov - azitromycín, klaritromycín, erytromycín. Pretože užívanie týchto liekov lieči nielen nadúvanie, ale môže ich tiež vyprovokovať, lekári ich radšej predpisujú pacientom so závažným ochorením.

  Lieky na kolapsu črevných plynov

  Lieky s účinnou látkou simetikón sa často stávajú prvou voľbou v liečbe nadúvania. Táto zlúčenina, ktorá je pre ľudské telo inertná, mení povrchové napätie vezikúl pomocou plynu v čreve, čo vedie k ich deštrukcii a bráni tvorbe. Uvoľnené plyny sa v malom množstve absorbujú do stien a väčšina tela odchádza, keď sú črevá prázdne. Simethicone je súčasťou týchto liekov:

  • Bobotik;
  • Espumisan.

  Gastroenterológovia predpisujú odpeňovacie látky počas nadúvania, aby prelomili črevné vezikuly a spôsobili pocit plnosti

  .

  Odpeňovače sa vyrábajú vo forme kapsúl s tekutým obsahom a suspenziami, neutrálnej chuti a vône. Tieto sa často používajú pri liečbe bolestivých kolík u novorodencov, ako aj pri liečbe nadúvania u tehotných žien a žien, ktoré dojčia dieťa.

  Enterosorbenty

  Črevné plyny často obsahujú v tele toxické látkyľudské zlúčeniny tvorené v dôsledku hnilobných a fermentačných procesov. Lekári predpisujú pacientom užívajúcim enterosorbenty, aby rýchlo viazali škodlivé látky a odstránili ich z tela:

  • Polysorb;
  • Enterosgel;
  • polyfepán;
  • Smecta;
  • Polysorb.

  Tieto farmakologické prípravky na distanciu do brucha obsahujú účinné látky, ktoré neabsorbuje črevná stena. Po adsorpcii toxínov, toxínov, medziproduktov a konečných produktov rozkladu proteínov, tukov a uhľohydrátov na ich povrchu sa enterosorbenty vylučujú v konečníku nezmenené.

  ​​

  Pri liečbe nadúvania sa aktívne uhlie aktívne používa na viazanie a odstraňovanie toxínov a toxínov

  .

  Antispasmodiká

  Pocity plnosti a nadúvania sú často sprevádzané silnou bolesťou žalúdka v dôsledku zvýšenia tónu hladkého svalstva čriev. Spravidla sa taký patologický stav vyskytuje 2-3 hodiny po jedle. Bolesť môžete odstrániť pomocou nasledujúcich metód:

  Prečítajte si viac: Ako sa zbaviť plynu v žalúdku
   60. Duspatalin;
  • Mebeverin;
  • Dicytel;
  • No-shpoi;
  • Drotaverinum.

  Gastroenterológovia uprednostňujú predpisovať antispasmodiká selektívneho účinku na liečbu nadúvania - Duspatalin, Buscopan. Priamo ovplyvňujú vlákna hladkého svalstva žalúdka a čriev. No No-spa uvoľňuje svaly všetkých vnútorných orgánov, z ktorých súaplikácia sa stáva nielen nežiaducou, ale aj nebezpečnou. Napríklad počas tehotenstva bude mať toto antispasmodikum negatívny vplyv na tón maternice.

  Tráviace enzýmy a antacídy

  Tieto skupiny liekov sa predávajú v lekárňach bez lekárskeho predpisu a pri samoliečbe často spôsobujú chronické ochorenia. Ľudia, ktorí zanedbávajú kvalifikovanú lekársku starostlivosť, kupujú lieky s enzýmami a antacidami, aby odstránili hlavné príznaky nadmernej tvorby plynu - kyslé grganie a nadúvanie. Klinické prejavy pod vplyvom liekov vymiznú a hlavná patológia rýchlo progreduje. Gastroenterológovia predpisujú tráviace enzýmy, iba ak výsledky testov preukázali ich nedostatočnú produkciu pankreasom alebo žalúdkom.

  Najúčinnejšie sú tieto lieky:

  • pankreatín;
  • Festal;
  • Ceruzka;
  • Mezim Forte;
  • Micrazim;
  • Creon;
  • Panzinorm.

  Tráviace enzýmy sa nemôžu užívať dlho. Gastrointestinálny trakt „si zvykne“ na takúto pomoc zvonka a prestáva sám produkovať enzýmy. A brať antacidá (Rennie, Gastal) s nadúvaním sa vôbec neodporúča. Umelé zníženie kyslosti povedie k stagnácii potravy v zažívacom trakte, čo vyvolá procesy rozpadu a fermentácie.

  Pri liečbe flatulencie sa používajú selektívne antispasmodiká, ktoré znižujúbolesť po jedle

  Eubiotiká

  Prípravky z tejto skupiny zahŕňajú sušené kmene živých baktérií. Po preniknutí do čriev začnú rásť a množiť sa a postupne vytlačovať škodlivé mikroorganizmy. V priebehu života zvyšujú bifidobaktérie a laktobacily kyslosť v črevách, čo pozitívne ovplyvňuje trávenie a peristaltiku. Aké lieky môže predpisovať gastroenterológ:

  • Linex, Linex Forte;
  • Acipol;
  • Enterol;
  • laktobaktín;
  • Bifidumbacterín.

  Nadúvanie môžu byť vyvolané nehoráznymi potravinami, rastlinnými a živočíšnymi jedmi, chemikáliami pre domácnosť. V tomto prípade stačí eubiotiká 10 až 14 dní, aby ste sa úplne zbavili nadúvania, bolesti v epigastriu, normalizovali trávenie a peristaltiku.

  Karminatívne látky

  Lieky s rastlinným zložením majú schopnosť zrútiť črevné vezikuly a zabrániť ich tvorbe. Na odstránenie nadúvania, komplikovaného silným nadúvaním, sa liek Plantex používa u dojčiat a starších detí. Byliny sa predávajú aj v lekárňach, ktorých kvalitatívne a kvantitatívne zloženie sa môže mierne líšiť. Semená takýchto rastlín sa stávajú konštantnými zložkami rastlinných prípravkov:

  • anízu;
  • fenikel;
  • koriander;
  • kopr.

  Bylinné liečivá vykazujú antimikrobiálne, protizápalové účinky,antiseptická aktivita. To im umožňuje ich použitie pri liečení nadúvania vyvolaného intoxikáciou, bakteriálnymi črevnými infekciami. Vynikajúcou prevenciou tvorby nadbytočného plynu bude pridanie drveného ovocia feniklu a koriandra do zeleninových šalátov a príloh.

  Čerstvo uvarený zázvorový čaj pomáha pri nadýchaní a bublaní v žalúdku, nevoľnosti a hnačke pri nadúvaní

  Ľudové liečivá

  Pri nadúvaní spôsobenom nadmerným požitím alebo konzumáciou tukových potravín sú ľudové liečivá vynikajúce.

  Gastroenterológovia odporúčajú, aby pacienti ako doplnkovú liečbu pri nadúvaní používali zázvorový čaj. Môže sa pripraviť takto:

  1. Do keramickej kanvice vložte lyžicu nasekaného čerstvého koreňa zázvoru.
  2. Nalejte 0,5 l vody pri teplote 90 - 95 ° C a nechajte pôsobiť 10 - 15 minút.
  3. Pridaj 2 Čl. lyžice hustého medu a dva plátky citróna.
  4. Pite 0,5 šálky čaju po jedle 3-4 krát denne.

  Zázvor sa môže tiež používať ako preventívne činidlo proti nadúvaniu. Šaláty s nastrúhanými koreňmi, ryžu na prílohu, pečené mäso a ryby je potrebné okoreniť. Mnoho žien v domácnosti pridáva do cesta korenie na pečenie perníkov, koláčov, sušienok. Čerstvý alebo suchý medový balzam má podobné vlastnosti ako zázvor. Pravidelné používanie aromatickej infúzie pripravenej podľa tohto receptu pomôže liečiť plynatosť:

  1. Nalejte lyžičku sušeného rastlinného materiálu do nádoby alebodajte pár vetvičiek čerstvej trávy.
  2. Nalejte pohár vriacej vody a nechajte ho dve hodiny.
  3. Podľa chuti prefiltrujte, pridajte med a citrón.
  4. Pite v malých dúškoch po jedle namiesto bežného čaju alebo kávy.

  Eliminácia varu a dunenia v žalúdku doma pomôže infúzii harmančeka, rašeliniska, kaliny bodkovanej, ľubovníka bodkovaného, ​​elekampanu, nechtíka. Liečitelia tiež radia korenie šalátov a iných pokrmov s čerstvým kôprom. Voňavé korenie obsahuje organické zlúčeniny, ktoré prejavujú karmínovú, antispasmodickú a antibakteriálnu aktivitu.

  Ak človek dodržiava zdravý životný štýl, konzumuje iba zdravé jedlo, ale často trpí nadúvaním, obráťte sa na lekára. Nafukovanie sa nedeje bezdôvodne a iba lekár ho môže dokázať. Akákoľvek patológia diagnostikovaná v počiatočnom štádiu, dobre reaguje na liečbu, nevedie k rozvoju nežiaducich komplikácií.