Ako liečiť pľúcny emfyzém

Obsah

  Emfyzém patrí do skupiny chorôb chronickej a obštrukčnej povahy. Výsledkom je, že takéto ochorenie neustále vyvoláva nezvratné zmeny v pľúcach. Asi 4% z celkovej populácie trpí takým ochorením, a to hlavne starší muži. Symptomatológia tohto ochorenia je dosť závažná a komplikácie sú mimoriadne závažné, takže je dôležité včas rozpoznať prítomnosť tohto ochorenia a vedieť, ako liečiť pľúcny emfyzém.

  Základné zásady liečby

  Liečba emfyzému by mala byť komplexná. Hlavný dôraz sa kladie na odstránenie príčiny, ktorá viedla k vzniku takejto choroby.

  Forma pokračujúceho ochorenia tiež určí, kde sa bude terapia uskutočňovať - ​​v stacionárnom alebo domácom prostredí. Jednoduché formy emfyzému je možné liečiť za obvyklých podmienok, ale s neustálym konzultovaním s lekárom, pulmonológom alebo terapeutom. Vo vážnejších prípadoch sa však terapeutická liečba vykonáva iba v nemocnici.

  Ak sa však terapeutické opatrenia prijmú včas, je možné zastaviť progresiu choroby. Celý liečebný proces bude založený na použití liekov, ako aj na použití metód alternatívnej medicíny, ktoré môžu zlepšiť dýchacie funkcie oslabeného tela. Ak pacient fajčí, odporúča sa opustiť tento zvyk. Dodatočne pridelené:

  • Diéta. Strava by mala obsahovať dostatočné množstvomnožstvo minerálov a vitamínov. A denný obsah kalórií by mal byť približne 800 kcal.
  • Masáž. Pomáha rozširovať priedušky a pomáha odstraňovať hlien.
  • Terapeutické cvičenie. Špeciálne cvičenia zmierňujú napätie dýchacích svalov.

  Malo by sa rozumieť, že ak emfyzém pľúc získal pokročilé štádium a pľúcne tkanivo samotné sa už začalo meniť, potom sa nemôže úplne vyliečiť

  .

  Liečba drogami

  Liečbu takejto choroby môže predpísať iba špecialista. Komplexná lieková liečba na emfyzém spočíva v nasledujúcich krokoch:

  • Zlepšenie priechodnosti priedušiek.
  • Riedenie hlienu.
  • Užívanie antibiotík.
  • Vdýchnutie kyslíka.
  • Ak je to potrebné, odstránenie patologických tkanív.

  S cieľom liečiť pľúcny emfyzém alebo jednoducho zastaviť progresiu takejto choroby sa liečba používa najlepšie v kombinácii. Na zlepšenie priechodnosti priedušiek sa pacientovi predpisujú bronchodilatačné lieky. V pokročilých situáciách môže lekár predpísať injekciu liekov (aminofylín). Odporúča sa aj inhalačná terapia s použitím týchto látok:

  • teofylín;
  • Neofylín;
  • Theopec.

  Tieto lieky pomôžu rozšíriť bronchiálne lúmeny.

  Mnoho pacientov s pľúcnym emfyzémom trpí tvorbou veľkého množstva spúta. Aby mohla ľahko vykašliavať, špecialista predpisuje tieto lieky:

  • Lasolvan;
  • Flavomed a bromhexin;
  • Prospan;
  • Ambroxol a Pectolvan.

  Všetky tieto lieky majú expektorančnú vlastnosť a prispievajú k odstráneniu nahromadeného hlienu. Ak sa chronická bronchitída vyvíja súčasne počas pľúcneho emfyzému, potom sú k hlavnej liečbe pripojené antibiotiká. Znížia a zablokujú infekciu, ktorá sa šíri v ľudskom tele. Avšak pôvodca ochorenia je najskôr detegovaný, až potom je vybrané antibakteriálne činidlo. Najčastejšie sa predpisujú lieky so širším spektrom expozície, ktorých hlavnou látkou je azitromycín alebo penicilín.

  Vdychovanie pomocou kyslíka sa stáva veľmi užitočné

  Pomáhajú zmierniť príznaky zlyhania dýchacích ciest. V závažnejších prípadoch je možné použiť mechanické vetranie. Ak sa emfyzém stane fokálnym a ovplyvňuje určité oblasti pľúcneho tkaniva, môže sa na základe rozhodnutia lekára predpísať chirurgický zákrok, počas ktorého sa jednoducho odstráni oblasť postihnutého tkaniva. Pacientovi sa odporúča vykonať dýchacie cvičenia, aby sa posilnilo telo a uvoľnili kŕče v prieduškách.

  ​​

  Takýto kurz lekárskeho ošetrenia zvyčajne trvá štyri týždne. Paralelne s tým môžete navyše používať recepty na tradičnú medicínu.

  Boj proti emfyzémuprostredníctvom tradičnej medicíny

  Liečba alternatívnymi metódami tiež predstavuje celý komplex:

  • Bylinná medicína.
  • Použitie domáceho inhalácie.
  • Aromaterapia.

  Mnoho rastlín má vykašliavacie vlastnosti a má pozitívny vplyv na stav priedušiek.

  A najužitočnejšími rastlinami sú borievka a púpava, mäta pieporná a eukalyptus, rasca a holá sladká drievka, cyprus. Z nich sa pripravujú rôzne odvary a infúzie.

  Na inhaláciu doma môžete použiť zemiakový vývar. Uvoľňuje svaly priedušiek a má aj vykašliavací účinok.

  Ak vznikne otázka, čo iného sa dá použiť a ako účinne liečiť emfyzém za obvyklých podmienok, môže sa použiť aromaterapia. Vzduch v miestnosti je na to nasýtený éterickými olejmi z tymiánu a majoránky, cypřiše a šalvie, horkej paliny a cédrového oleja. Tento postup zlepšuje celkový stav pacientov trpiacich ochorením pľúc.

  Pred začatím používania tradičnej medicíny by pacienti s emfyzémom mali pochopiť, že sa používa ako doplnok k hlavnej terapii a všetky lekárske predpisy sú vždy dohodnuté s lekárom.

  Môžete si pomôcť a posilniť liečebný proces v prípade emfyzémových pľúc pomocou nasledujúcich receptov:

  • Do dvoch pohárov vriacej vody je potrebné uvariť jednu čajovú lyžičku sušeného a nasekaného rozmarínu. Takýto nápoj musíte trvaťhodín. Výsledná infúzia sa musí užiť 150 ml dvakrát denne.
  • V rovnakom pomere (každá jedna polievková lyžica) by sa mala odobrať fenikel a poľná preslička. Rastliny sa nalejú 500 ml vriacej vody a v tomto stave sa ponechajú jednu hodinu. Vezmite domáci liek by mal byť 100 ml trikrát denne.
  • Je potrebné zobrať čiernu reďkovku, ošúpať ju, jemne nastrúhať a vytlačiť šťavu z dužiny. Vezmite 50 ml šťavy a zmiešajte s dvoma lyžicami lipového medu. Hotovú kompozíciu zoberte pred jedlom, dve polievkové lyžice.
  • Zahrejte mlieko s vysokým obsahom tuku na mierne teplo a do teplého nápoja pridajte veľkú lyžicu mrkvovej šťavy. Použitie tohto prostriedku by malo byť na lačný žalúdok po dobu troch týždňov.
  • Šalvia, mäta mäta a tymián by sa mali brať v rovnakých množstvách. Potom sa lyžica zmesi naleje do pohára vriacej vody. Je lepšie trvať na vývare v termoske, po ktorej sa môže piť ako čaj, 70 ml po každom jedle (trikrát denne).

  Počas liečby pľúcneho emfyzému má veľa pacientov otázku, či je možné používať recepty tradičnej medicíny s úplnou bezpečnosťou. Mnoho odborníkov súhlasí s takýmto doplnením predpísanej liečby. Hlavná vec je prísne dodržiavať recepty na varenie a zoznámiť sa s kontraindikáciou bylín a rastlín používaných vopred.

  Emfyzém je závažné ochorenie, ktoré má svoje komplikácie, ak sa vyskytne bez komplexnej liečby. V takom prípade sa osoba môže stretnúťpočetné bakteriálne infekcie, zlyhanie srdca a pneumotorax. V pokročilých štádiách môžu byť také následky fatálne. Preto je mimoriadne dôležité začať včas liečiť pľúcny emfyzém a úplne prehodnotiť váš životný štýl, aby sa uľahčil priebeh takéhoto ochorenia.