Ako liečiť ploché nohy u detí

Obsah

  Ploché chodidlá pre deti sa vyznačujú deformáciou kostného oblúka chodidla. Táto vrodená alebo získaná patológia sa dobre hodí na liečbu, ale iba s včasným prístupom k ortopédovi. Pri absencii lekárskeho zákroku môžu ploché nohy rýchlo postupovať, čo má negatívny vplyv na chrbticu a chôdzu dieťaťa.

  V detstve je možné degeneratívne zmeny odstrániť pomocou ortopedických pomôcok a pomocou fyzioterapeutických postupov. Iba v niektorých prípadoch je indikovaná chirurgická operácia. Pred liečbou plochých nôh u detí sa diagnostikujú malí pacienti, aby sa určil stupeň poškodenia kostí a chrupavky.

  8. Začiatok liečby9. Ak sa zistí plochá noha akéhokoľvek stupňa, ortopédia okamžite začne liečbu. Faktom je, že množstvo chrupavky v chodidlách je priamo závislé od veku dieťaťa. Po včasnej korekcii kĺbov a kostí sa rodičia v budúcnosti nemusia starať o správne držanie tela dieťaťa.

  Detskí ortopedi praktizujú integrovaný prístup k liečbe plochých nôh pomocou rôznych techník, ktoré môžu dosiahnuť tieto výsledky:

  • odstránenie nadmerného zaťaženia chodidla;
  • zvyšujú pevnosť väzov a šliach;
  • normalizovať krvný obeh;
  • pri chôdzi obnovili správnu polohu chodidiel;
  • Opravte už existujúce deformácie chodidiel.

  Na rýchlu a účinnú liečbu je potrebná dôkladná diagnóza výsledných lézií. Terapia patológie 1. alebo 2. stupňa nespôsobuje ortopedom osobitné ťažkosti. Zvyčajne sa praktizuje nosenie pohodlných ortopedických pomôcok pri súčasnom zlepšovaní chôdze a zabránení rozvoju ďalších degeneratívnych zmien. Pre správnu tvorbu chrupavky a kostí sa odporúča pravidelné cvičenie pomocou masážnych valčekov, koberčekov a lopty. Ich svetlá farba a nezvyčajná štruktúra priťahujú deti, takže takéto aktivity prinášajú potešenie deťom aj rodičom.

  Ploché chodidlo tretieho stupňa sa vyznačuje vážnou deformitou chodidiel. To začína ovplyvňovať pohyb a držanie tela dieťaťa, jeho fyzická aktivita je výrazne znížená. Pri diagnostike detských ortopédov často objavujú sprievodné patológie:

  • skolióza;
  • medziobratlová kýla;
  • artróza interdigitálnej falangy.

  Ale aj v takýchto závažných prípadoch sa lekári snažia robiť bez chirurgického zákroku. Situáciu môžete napraviť pomocou ortopedickej obuvi, relácií klasickej a akupresúry, fyzioterapeutických procedúr.

  Lekárske odporúčania

  Integrovaným prístupom k liečbe ploštice nie je iba užívanie drog a fyzioterapeutické postupy. Nasledujúce tipy pomôžu urýchliť zotavenie a vyhnúť sa komplikáciám.ortopedie:

  • Rodičia by mali zabezpečiť, aby dieťa počas dňa pilo dostatok čistej nehybnej vody. V stave dehydratácie sa spomaľuje regenerácia kostného tkaniva, v nich sa hromadia škodlivé látky. Normalizácia rovnováhy voda-elektrolyt urýchli procesy metabolizmu v kĺboch;
  • Je potrebné vylúčiť potraviny s vysokým obsahom soli, tuku a korenia z potravy dojčaťa alebo mladistvého. Prispievajú k zníženiu funkčnej aktivity krvných ciev, čo spôsobuje nedostatok živín a biologických látok v kostnom tkanive;
  • detskú obuv je potrebné nahradiť ortopedickou. Ak takáto možnosť neexistuje, mali by ste pri kúpe uprednostňovať topánky alebo čižmy s malou podpätkom s pevnými chrbtami, ale mäkkou hornou časťou;
  • Lekári odporúčajú zvýšiť imunitu detí a doplniť prísun biologicky aktívnych látok pomocou kurzového príjmu vitamínov a minerálov. S plochými nohami sa osvedčili zložité prostriedky s vyváženým zložením - abeceda, Centrum, Supradin, Vitrum pre deti. Žuvacie tablety alebo sladké sirupy musia nevyhnutne obsahovať horčík, vápnik a vitamíny B. Ak je dieťaťu diagnostikovaná deformácia nôh, nemal by sa venovať športu, pri ktorom telo prežíva zvýšený stres.

  Ortopédovia odporúčajú na liečbu rovných nôh detí časté prechádzky naboso

  Masáže

  Kedyploché nohy menia tvar chodidla, čo ovplyvňuje fungovanie jeho pozdĺžneho a priečneho oblúka. Noha sa skladá z mnohých kostí a chrupavky, vzájomne prepojené pomocou väzov. Masáž detí by preto mala začať odborníkom, ktorý má zručnosti terapeutických účinkov na celú kostnú štruktúru chodidla. Po 12 až 15 schôdzach môžete vykonávať lekárske zákroky doma.

  Masážne manipulácie by mali byť pravidelné, pretože od toho závisí miera zotavenia. Počas relácie sa musia použiť tieto svaly:

  • zodpovedný za procesy flexie a rozširovania;
  • podieľajúce sa na stavbe malých prstov a palcov;
  • pomáha pri zvieraní a zdvíhaní prstov.

  Pri masáži by sa oblasti, v ktorých sa tieto svaly nachádzajú, mali dôkladne premiesiť a dôkladne trieť a potom hladiť. Pri správnom manuálnom postupe by dieťa nemalo pociťovať nepríjemné pocity. Masážny proces ovplyvňuje členok a chodidlo. Špecialisti sa neobmedzujú iba na detské nohy, intenzívne hnetú chrbát a zadok.

  Akékoľvek ploché nohy sa môžu liečiť pomocou rôznych zariadení. Detskí ortopedi dôrazne odporúčajú, aby rodičia kúpili masážnu podložku. Na ošetrenie plochých nôh sa najlepšie hodí zariadenie vyrobené z plastu, gumy alebo gumy. Najlepšie je kúpiť kombinovaný koberec, ktorý simuluje rôzne prírodné povrchy, napríklad,veľké, stredné a malé morské kamienky.

  Pravidelné prechádzky takýmto masážnym zariadením môžu urýchliť regeneráciu. Čo si možno všimnúť po mesiaci systematických štúdií:

  • dieťa začne správne chodiť;
  • Postavenie dieťaťa sa výrazne zlepšuje.

  Okrem rohože by ste si mali kúpiť lopty na mäkkú masáž. Takéto zariadenia sú vybavené vydutinami rôznych dĺžok. Dievčatko sa otáča nohou a naučí sa koordinovať pohyby, udržiavať rovnováhu v nestabilnej vertikálnej polohe. V nohách sa zlepšuje krvný obeh, zvýšený svalový tonus zmizne a konštantné tesné prsty sú nezviazané.

  ​​

  Dieťaťu sa naozaj páči masážna podložka, ktorá sa používa nielen na ošetrenie plochých nôh, ale aj na jej prevenciu

  .

  Farmakologické prípravky

  Mnoho rodičov si kladie otázku, či je možné u detí liečiť plošticu bez použitia liekov. Farmakologické prípravky sa spravidla používajú iba na už vyvinuté komplikácie, ktorých príznaky sa prejavujú bolesťou a opuchom. Na zlepšenie blaha dieťaťa predpisujú detskí ortopedi sirupy alebo suspenzie s protizápalovými a analgetickými vlastnosťami:

  • Nurofen,
  • Panadol,
  • Efferalgan.

  Je vhodné používať vonkajšie lieky iba so silnou bolesťou. Lekár vyberie lieky jednotlivo pre každého malého pacienta,vzhľadom na jeho hmotnosť a vek, ako aj stupeň diagnostikovaného poškodenia chodidla. Pri závažných deformitách nôh môže byť v nich narušený krvný obeh. To spôsobuje opuch a zníženie funkčnej aktivity žíl a kapilár.

  Aby sa posilnili krvné cievy a obnovila sa dodávka krvi do kostí a chrupavky, ortopedi predpisujú gély a masti:

  • Troxerutin,
  • Troxevasin,
  • Indovazin,
  • Lyoton,
  • Heparin.

  Všetky tieto farmakologické prípravky majú vekové obmedzenia, a preto sa nemôžu používať na liečbu plochých nôh detí bez súhlasu lekára.

  Bežnou príčinou deformity nôh sú krivice vyvolané nedostatkom vitamínu D v tele dieťaťa. Keď sa zistí táto patológia, do terapeutického režimu sa zahrnú nielen chýbajúce biologické látky, ale aj lieky, ktoré zvyšujú imunitu. Ak je dieťaťu diagnostikovaná paralytická noha, potom sú na uvoľnenie svalových kŕčov potrebné svalové relaxanciá. Antibiotická terapia sa uskutočňuje iba s vývojom zápalového procesu v nohách komplikovaného bakteriálnou infekciou.

  Fyzioterapeutické cvičenia

  Fyzioterapeutické cvičenia a gymnastika doma môžu výrazne posilniť väzivový aparát tak, aby poskytovali optimálnu oporu oblúku oboch nôh. Po cvičení v nohách sa krvný obeh zlepšuje, lymfatický tok sa zrýchľuje.Produkcia tekutiny vo vnútri kĺbov sa postupne normalizuje. Dieťa sa začne voľne pohybovať bez toho, aby zažilo stuhnutosť. Z dôvodu zlepšeného prísunu krvi vstupujú do chrupavky a kostných tkanív biologicky aktívne látky a živiny, čo zaisťuje ich rýchlu regeneráciu.

  Zníženie závažnosti bolesti a zápalu pomôže chodiť naboso pozdĺž pobrežia nádrže - malé kamienky a riečny piesok. Rodičia by mali dieťa povzbudzovať, chváliť, ukázať na vlastnom príklade správnosť cvičenia. Najúčinnejšie triedy sa konajú hravým spôsobom s mamou a otcom.

  Tu sú niektoré cvičenia odporúčané pediatrickými ortopédmi:

   78) pomalá flexia prstov nasledovaná predĺžením;
  • hladké kruhové pohyby chodidiel, najskôr proti a potom v smere hodinových ručičiek;
  • rolovanie sa do paličiek paličky alebo masážnej gule;
  • zachytenie nôh malých predmetov so snahou zdvihnúť ich nad povrch;
  • striedavo zdvíhajúce ponožky a podpätky nad podlahou.

  Na liečbu plochých nôh u detí vyvinuli odborníci zaujímavé cvičenia

  Pravidelné chôdze po nohách, pätách a vnútornom povrchu chodidiel pomáhajú liečiť ploché chodidlá u dospievajúcich a malých detí. V stojacej polohe musíte sedieť v dreve a snažiť sa nevzdávať nohy z podlahy. Všetky triedy sú vedené naboso a ich trvanie by nemalo presiahnuť 15-20 minút. Ak si rodičia všimnú, že je dieťa unavené alebo cvičenia, vydajú hoAk sa necítite dobre, musíte si urobiť prestávku alebo odložiť hodiny do večera. Jednou z najdôležitejších podmienok pre efektívnosť fyzioterapeutických cvičení je neprítomnosť nadmerného zaťaženia.

  Ortopedické pomôcky

  Pri diagnostike dieťaťa plochými nohami stupňa 1 alebo 2 ortopéd odporúča neustále nosenie zariadení tlmiacich nárazy. Môžu byť zakúpené v špeciálnych obchodoch, na predpis ktorých predpisuje lekár. Tretí stupeň plochých nôh vyžaduje použitie ortopedickej obuvi na mieru. Mal by sa nosiť nielen na ulici, ale aj doma, striedavo s chôdzou naboso.

  Ortopedické prístroje sú potrebné na:

  • udržiavanie oblúkov nôh v anatomickej polohe;
  • normalizácia krvného obehu v poškodených kostných a chrupavkových štruktúrach;
  • zníženie napätia pri chôdzi po ešte nie celkom vytvorených kĺboch;
  • zvýšenie stability vo zvislej polohe;
  • zlepšujúce celkovú pohodu.

  Ak sa ortopedická obuv môže použiť aj na prevenciu plochých nôh, potom sú vložky, podpery oblúkov a medzipodnikové vložky určené len na jej ošetrenie. Bez ohľadu na typ zariadenia sú vyrobené tak, aby uľahčovali pohyb detí a dospievajúcich, postupné formovanie správnej sady nôh. Vložky do topánok a topánky sa musia kombinovať s dennými cvičeniami v terapeutickej gymnastike a masážnych kurzoch.

  V liečbepoužívajú sa ploché nohy s 1 a 2 stupňami, používajú sa detské ortopedické vložky

  Fyzioterapeutické postupy

  Jednou z účinných metód liečby rovných nôh u dieťaťa doma sú kúpele nôh. Pomáhajú obnoviť krvný obeh v nohách, eliminujú opuchy a zápaly a zmierňujú nepohodlie. Najlepší čas na uvoľnenie svalovej procedúry je večer, 1 - 2 hodiny pred spaním. Voda by mala mať teplotu miestnosti.

  Môže sa k nemu pridať morská soľ, jedľový extrakt, odvar alebo éterické oleje z týchto bylín:

  • borievka,
  • medovka,
  • thuja,
  • borovica,
  • tymián.

  Pri liečbe plochých nôh u starších detí a adolescentov sa používajú kontrastné kúpele nôh. Dieťa najskôr ponorí nohy do horúcej vody a po niekoľkých minútach ju spustí do studenej vody. Tento postup nielen posilňuje vazy a šľachy, ale tiež zvyšuje odolnosť tela voči vírusovým a bakteriálnym infekciám. Na ambulantnej báze je indikovaná elektroforéza u detí s deformitami nôh. Podstatou fyzioterapeutickej manipulácie je účinok slabých elektrických impulzov na dodávanie liekov do kostného tkaniva. V priebehu postupu sa zvyčajne používajú roztoky vápenatých solí, chondroprotektory, anestetiká, protizápalové lieky.

  Okrem elektroforézy takéto manipulácie pomáhajú liečiť ploché detské nohy:

  • reflexológia,
  • hirudoterapia
  • magnetoterapia,
  • terapia rázovými vlnami.

  Pediatrický lekár je zodpovedný za výber zákroku, pričom berie do úvahy vek dieťaťa a stupeň diagnostikovaných lézií.

  Stanovuje tiež trvanie fyzioterapie a počet relácií potrebných na liečbu. Aby sa predišlo deformácii nôh, lekári odporúčajú, aby rodičia detí s predispozíciou k vývoju plochých nôh podporovali ich plávanie. Tento šport je užitočný pre celý pohybový aparát, ale najmä pre chodidlá. Lezenie na už vyvinutú deformáciu chodidiel pomôže vyšplhať sa na lano a cvičiť s gymnastickým rebríkom.