Ako liečiť pinworms

Obsah

  Dnes je poškodenie tela háďatkami háďatkami jedným z najbežnejších druhov invázie hlíst. Toto sú malé pretiahnuté červy, ktoré patria do skupiny oxyuridov. Vo väčšine prípadov sú deti v primárnom školskom veku nositeľmi hlíst, častá je však aj infekcia dospelých červami tohto druhu. Červy sa prenášajú nielen osobným kontaktom, napríklad potrasením rukou, ale aj vzduchovými kvapkami, takže informácie o tom, ako zaobchádzať s pinwormami, sú dôležité pre mnoho ľudí, najmä ak malé deti vyrastajú v rodine.

  Ako zistiť a odstrániť infekciu pinworm?

  Ak existuje podozrenie, že červy sú v tele dieťaťa parazitné, je potrebné zoškrabať kožu v konečníku v laboratóriu. Analýza výkalov vo vzťahu k tomuto typu hlíst nie je informatívna, pretože samičky parazitov kladú vajíčka mimo konečník.

  Pri výbere lieku na liečbu enterobiázy je potrebné vziať do úvahy všetky kontraindikácie, ako aj skutočnosť, že na preventívne účely by mali tablety vypiť všetci ľudia, ktorí žijú s infikovanou osobou.

  Na čo najrýchlejšie odstránenie hlíst z tela v predvečer prvej dávky liekov by sa malo pevné jedlo opustiť. 1 deň pred začiatkom liečby sa odporúča zvýšiť používanie mliečnych výrobkov. Jedálny lístok obsahuje polotekuté cereálie, nízkotučné vývary a polievky. Zlepšiťčrevná peristaltika je užitočná pri konzumácii niekoľkých čerstvých jabĺk. Je vhodné piť liečivo, ktoré ničí helmintickú inváziu ráno a predtým, ako ideme spať, urobte očistnú klyzmu, ktorá sa musí opakovať 3 dni po začatí liečby.

  Liečba pinworms u detí by mala byť pod dozorom pediatra. Takmer všetky lieky určené na odstránenie enterobiózy sú toxické, preto by si lekár mal zvoliť aj ten správny liek.

  Kľúčom k uzdraveniu je dôkladná hygiena

  .

  Život čeľade pinworm obyčajne nepresahuje 21–28 dní. Počas tejto doby sa pohlavne zrelému jedincovi podarí položiť veľa vajíčok (počet je v tisícoch), najmä na kožu osoby s enterobiózou. Vo večerných a nočných hodinách samica pinworm opustí svoje prostredie - slepé črevo - a príde na povrch, aby položila vajíčka do záhybov konečníka. Počas tohto procesu človek pociťuje neznesiteľné svrbenie a dokonca aj vo sne bojuje s miestom, kde sa koná hlavná činnosť hlíst.

  Mikroskopické červy sa teda objavujú na podstielke, rukách a pod nechtami chorej osoby, po ktorej ich podvedome prenáša na oblečenie, domáce potreby, hračky. Rovnakým spôsobom sa vajcia pinworm dostanú do úst, napríklad keď nosič enterobiózy vezme jedlo bez toho, aby si najskôr umyl ruky a nevyčistil priestor pod nechtami. Vyskytuje sa opakovaná samoinfekcia.
  Červy rýchlo vyliečené doma nebudú úspešné, ak nieDodržiavajte osobnú hygienu a nezničujte vajíčka parazitov.

  Aby sa zbavili hlíst, všetci členovia rodiny, ktorí žijú v byte s infikovanou osobou, sa musia riadiť niekoľkými pravidlami:

  • nechty sa krátko orezávajú;
  • spodná bielizeň sa mení najmenej raz denne;
  • dezinfikovať toaletu po každom pohybe čreva;
  • častejšie menia obliečky na vankúše, plachty a prikrývky, pretože vajíčka zostávajú na lôžku počas života háďatkov rodov oxyuridov, čo prispieva k opätovnému výskytu helmintických invázií;
  • odporúča sa žehliť a posteľnú bielizeň pre všetkých členov rodiny, pretože vajcia hlíst odumierajú pri vysokých teplotách;
  • kontakt dieťaťa s domácimi zvieratami a bezdomovcami by mal byť čo najmenší;
  • bez umývania čerstvého ovocia a zeleniny;
  • mäsové výrobky dobre smažte alebo varte;
  • ráno a večer sa umyte mydlom alebo výrobkom na intímnu hygienu;
  • Pred jedlom a po návšteve toalety si dôkladne umyte ruky antibakteriálnym mydlom a vyčistite oblasť pod nechtami.

  K infekcii červami dochádza, keď vajcia pinworm vstupujú do gastrointestinálneho traktu. To sa môže stať nielen zašpinenými rukami. Helmintové vajíčka sa nachádzajú v domácom prachu, odkiaľ vstupujú do pľúc a potom do krvi. Preto, ak má rodina osobu s enterobiázou, dôkladné mokré čistenie priestorov a jeho pravidelné čistenievetranie.

  Aby sa predišlo opätovnému rozmnožovaniu červami, detské hračky musia byť ošetrené dezinfekčným prostriedkom alebo umyté práškom

  .

  Ak je pinworm nosený pre batoľa, pred spaním sa môžu nosiť bavlnené rukavice na rukách. Toto opatrenie pomôže zabrániť šíreniu hlístových vajíčok v byte, pretože keď sa vo sne rozčesávajú svrbivé miesta, dieťa sa nedostane do styku s nematódami rukami. Podobné odporúčanie je vhodné pre dospelých. Okrem toho je v procese liečenia v pyžame lepšie opustiť spánok a nahradiť ho pevne priliehajúcim spodným prádlom, aby sa obmedzil prístup pacienta k prilanným záhybom počas neznesiteľného svrbenia v noci.

  Likvidácia pinwormov liečivami

  Na úplné odstránenie enterobiázy sa zvyčajne nevyžaduje dlhý liečebný cyklus, pretože pinwormy sa dajú ľahko zničiť. Hlavnou podmienkou prevencie samoinfekcie je dodržiavanie najprísnejšej hygieny všetkými členmi rodiny počas 2 až 3 týždňov.
  Pinworms u dospelých a detí je možné úplne vyliečiť iba pomocou farmaceutických liekov. Dnes sa v predaji nachádzajú rôzne tablety, ktoré zastavujú životne dôležitú činnosť nielen červov zo skupiny oxxyuridov, ale aj iných hlíst.

  Lieky obsahujúce mebendazol ako účinnú látku:

  • vermox,
  • vormin,
  • telmox 100,
  • mebendazol,
  • vero-mebendazol,
  • mebex,
  • ]
  • vermacar.

  Mebendazol je látka, ktorá sa neodporúča na liečbu dojčiat mladších ako 1 rok života. Lieky na jej základe sa predpisujú iba vtedy, ak invázia červami má významný vplyv na tráviaci proces a fyzický vývoj tela dieťaťa. U detí vo veku 2 až 10 rokov je uvedená jedna dávka 25 - 50 mg lieku (štvrtina alebo polovica tablety). Dospelí, ktorí čelia prejavom enterobiázy, ako aj deti staršie ako 10 rokov, majú predpísanú 1 tabletu (100 mg) mebendazolu jedenkrát. Aby sa predišlo opätovnej infekcii hlístami, je vhodné užívať liek 2 a 4 týždne po zistení enterobiózy v primeranom dávkovaní.

  Lieky založené na albendazole:

  • nemosol,
  • vyživovaný,
  • gelmadol.

  Pred začatím liečby týmito liekmi je potrebné urobiť test a skontrolovať, či nedošlo k otehotneniu. V procese liečby sa tiež odporúča používať antikoncepciu. Okrem týchto pravidiel si užívanie albendazolu nevyžaduje zmenu životného štýlu. Aby sa eliminovala pinworms s týmito tabletami, nie je potrebné dodržiavať určitú stravu alebo preháňadlá. Dospelí a deti staršie ako 2 roky by mali po jedle 400 mg liečiva spolu s vodou.

  Príjem sa robí raz, tablety nevyžadujú žuvanie. Dávka albendazolu u detí mladších ako 2 roky by sa mala znížiť na 200 mg. V závislosti od závažnosti infekcie tela hlístami a hmotnosťouv tele dieťaťa špecifikované množstvo lieku môže ošetrujúci lekár upraviť.

  Zvážte lieky obsahujúce piperazín adipát ako aktívnu zložku.

  Piperazín

  Pinwormy u detí s piperazínom môžete liečiť pomocou nasledujúcich dávok:

  Odporúčame tiež prečítať si: Ako liečiť giardiu
  1. od 0 do 1 roka - 200 mg;
  2. od 2 do 3 rokov - 300 mg;
  3. vo veku od 4 do 5 rokov - 500 mg;
  4. vo veku 6 až 8 rokov - 750 mg;
  5. vo veku od 9 do 12 rokov - 1 g;
  6. od 13 do 15 rokov - 1 ½ g.

  Dospelí sú uvedení v jednej dávke 1 - - 2 g lieku. Liek sa musí piť 1 hodinu pred jedlom alebo 30-60 minút po jedle. Priebeh liečby piperazínom zvyčajne trvá 5 dní, potom by sa mala urobiť týždňová prestávka. Na úplné odstránenie hlíst sa môže vyžadovať 1 až 3 liečebné kúry. Na urýchlenie odstránenia pinworms z konečníka sú znázornené večerné klystýry, ktorých príprava nie je náročná. V jednej pohári vody musíte rozpustiť pol lyžičky bikarbonátu sodného. Na klystýr určený pre dieťa stačí 1 až 3 poháre takejto vody. Dospelí potrebujú viac - 4 alebo 5 pohárov.

  Prostriedky, ktoré ničia hlístiny vďaka podstatnej látke - Pirantel:

   72) chorid;
  • helminthox;
  • pyrantel a pyrantel pharma;
  • kombantrín.

  Dávka potrebná na liečbu hlístovej infekcie pyrantelom sa vypočíta podľa telesnej hmotnosti pacienta. Na 1 kg hmotnosti potrebujete 10-12,5mg účinnej látky. Dospelým a deťom starším ako 12 rokov je uvedená jednorazová dávka lieku 750 mg. 1 g lieku sa predpisuje ľuďom, ktorých telesná hmotnosť presahuje 750 kg. Dávka pre deti od 6 mesiacov do 2 rokov je 125 mg. Deti od 2 do 6 rokov potrebujú 250 mg liekov a po 6 rokoch sa množstvo liekov zdvojnásobí (do 500 mg).

  Liečba enterobiózy u tehotných žien by sa mala začať návštevou ošetrujúceho lekára, ktorý porovná možné riziká pre plod a prínosy pre telo nastávajúcej matky

  .

  Ak sa svrbenie vyvolané svrbením spôsobené nematódovou aktivitou stane neznesiteľným, sú indikované antihistaminiká, napríklad lekár môže predpísať Loratadin, Fenistil alebo Tavegil.

  Pomoc tradičnej medicíny v boji proti háďatkom

  Je nepravdepodobné, že by ste sa zbavili parazitov iba ľudovými prostriedkami, ale pomocou osvedčených tipov môžete urýchliť proces očistenia tela od hlíst. Počas obdobia enterobiózy sa odporúča jesť 1 strúčik cesnaku denne počas 3 dní. Na preventívne účely by sa kurz mal po 7 dňoch opakovať.

  tekvicové semená majú dobrý antihelmintický účinok, a preto sa na odstránenie červov z rodiny oxyuridov používa odvar z tekvicových semien. Ak je nositeľom hlíst dospelý, bude sa vyžadovať ½ až 1 liter produktu. Dieťa staršie ako 10 rokov má dostatok 300 - 600 ml odvaru. Na liečbu detí od 5 do 10 rokov sa vyžaduje 200 - 400 ml. detido 5 rokov postačí 100 ml odvaru. Pripravuje sa liek v množstve 500 g sušeného na vzduchu (nie vyprážané!) Semená na 1 liter vody.

  Mali by ste venovať pozornosť tomu, či je zelená tekvica na tekvicových semenách prítomná, pretože práve kkurbitín je zdrojom anthelmintickej aminokyseliny. Mletie surovín v mixéri alebo pomocou drevenej malty sa umiestni na panvicu a naleje sa do vody. Po zakrytí zmesi vekom sa inštaluje do vodného kúpeľa a varí sa minimálne 2 hodiny pri minimálnom teple, čím sa zabráni varu. Pripravený bujón prefiltrujem niekoľkými vrstvami sterilnej gázy a na štvrtú hodinu ho vezmem na malý žalúdok v malých dúškoch. Po 3 hodinách by ste mali užiť preháňadlá, napríklad „Guttalax“, a po 30 minútach si očistiť klystír.

  Užitočným liečivom počas enterobióznej liečby je infúzia kvetnatých kvetov.

  Na jeho prípravu bude potrebných 20 g sušených surovín a 1 liter vriacej vody. Rastlina by sa mala nechať 1 hodinu pre lepšiu infúziu. Dospelým sa odporúča liečiť pol pohára opálenej infúzie, deťom stačí polievková lyžica. Takéto antihelmintické činidlo sa užíva trikrát denne pred jedlom.

  V rámci boja proti parazitom by sme nemali odmietnuť užívať lieky proti nematódam, ktoré predpisuje lekár. Neliečená enterobióza môže mať vážnejšie následky ako toxické účinky antihelmintických tabliet. Vážna invázia hlíst u dievčat a žien vyvoláva zápalový procesgenitálie, pretože sexuálne zrelé osoby často vstupujú do genitourinárneho systému.

  Prítomnosť červov v črevách spôsobuje zažívacie ťažkosti, čoho dôkazom je bolesť brucha, nechutenstvo, plynatosť a problémy so stolicou. Dlhodobá infekcia hlístami vedie k syndrómu chronickej únavy. Infikované deti zažívajú pokles výkonu školy a chronickú únavu.

  Zhrnutie

  Keď viete, ako liečiť pinwormy, môžete sa nielen zbaviť parazitov u dospelých a detí v čo najkratšom čase, ale tiež zabrániť opätovnej infekcii nematódami. Lieky, ktoré ničia kolónie červov, majú toxický účinok na organizmus, a preto je ich nekontrolovaný príjem, najmä u malých detí a tehotných žien, mimoriadne nežiaduci. Pri výbere najúčinnejšieho a najbezpečnejšieho lieku na višne je lepšie sa poradiť s lekárom.