Ako liečiť pichľavé teplo

Obsah

  Ak osoba zažije intenzívne potenie, ale roztok vylučovaný potnými žľazami sa veľmi pomaly vyparuje, môže sa vyskytnúť malá vyrážka nazývaná pichľavé teplo. Mnoho ľudí je presvedčených, že príznaky podráždenia pokožky spojené s porušením termoregulácie sú pozorované iba u dojčiat, ale toto nie je ani zďaleka pravda. Dospelí trpia tiež touto chorobou z rôznych dôvodov prehrievania tela, takže informácie o tom, ako liečiť pichľavé teplo, sú relevantné v každom veku.

  Potrebujem antihistaminiká?

  Pred liečením potenia u dospelých je potrebné určiť, aký typ choroby ovplyvnil pokožku.

  1. Kryštalický. Vyrážky charakteristické pre tento typ choroby sa najčastejšie nachádzajú na koži novorodencov. Vytvorené bubliny sú umiestnené oddelene jeden od druhého a sú vyfarbené bielou alebo perleťovou farbou. Vyrážka je pomerne rozsiahla, čo vedie k fúzii malých prvkov medzi sebou. Objavujú sa väčšie škvrny podráždenia, ktoré sa ľahko poškodia dotykom ruky. Napriek tomu, že tento typ kožnej choroby je najnebezpečnejší, môže si vyžadovať ošetrenie špeciálnymi drogami, napríklad Sudokrem. Vo väčšine prípadov kryštálové pichľavé teplo samo zmizne.
  2. Červená. Pri tejto forme ochorenia vyrážka vyzerá ako intenzívne červené vezikuly umiestnené v krátkej vzdialenosti od seba.Prvky vyrážok sa obvykle nezlučujú, avšak pri dotyku výrazne svrbia a pri bolestiach bolia. Nepriaznivé pocity sa zosilňujú, keď sú vystavené vysokej teplote vzduchu a nadmernej vlhkosti, takže miestnosť, v ktorej sa nachádza pacient, musí byť starostlivo a pravidelne vetraná. Červeného potenia sa môžete zbaviť pomocou produktov, ktoré majú v zložení oxid zinočnatý. Ďalej sú užitočné úpravy vody s prídavkom harmančekového bujónu. Vyrážky sa majú dezinfikovať antiseptickými roztokmi, napríklad manganistanom draselným alebo fucorcínom. Dobré terapeutické pôsobenie poskytuje aj použitie prášku alebo mastencového prášku po očistení pokožky.
  3. Papulárne. Vyskytuje sa hlavne u dospelých, ktorí opakovane podstúpili tvorbu červeného pichľavého tepla. Jedná sa o hlbokú léziu pokožky s vezikulami vo vnútri zakalenej tekutiny, ktorá sama osebe neprechádza. Ak sa chcete zbaviť papulárnych vyrážok, musíte dôkladne ošetriť pokožku liekmi a dodržiavať najprísnejšiu hygienu.

  Ak je ochorenie spojené s nedokonalou termoreguláciou sprevádzané peelingom a neznesiteľným svrbením, odporúča sa terapia doplniť antihistaminikami, napríklad liekom „Loratadín“

  .

  Aké krémy a masti sú najúčinnejšie na podráždenie pokožky?

  Pri výbere toho, čo sa má liečiť na vezikulách vytvorených na koži, je potrebné uprednostniť činidlá, ktoré majú sušiaci, protizápalový a antimikrobiálny účinok. Dnes vLekárne majú niekoľko spôsobov, ako čo najskôr odstrániť vyrážky:

  Odporúčame tiež: Ako odstrániť modriny z tváre
  • Masť zinku. Prípravky s oxidom zinočnatým v kompozícii sú liečivá č. 1 pri liečbe potenia dospelých a detí. Použitie zinkovej masti pomáha zastaviť zápalový proces, vysušiť vezikuly tekutinou a zabrániť vývoju infekcie v lézii; Krém "Desitin". Vhodný na hojenie vlhkých rán, pretože má silný sušiaci a adsorbčný účinok. Aplikácia tohto produktu zbaví pokožku nadmerného vylučovania vlhkosti a tuku. Liek obsahuje antimikrobiálne zložky, takže nástroj zabraňuje infekcii rán;
  • masť Bepanten. Je nenahraditeľné, ak sa vytvorené vyrážky začali šúpať a bolieť. Má dobrý hojivý účinok na rany, ak boli poškodené pľuzgieriky tepla alebo sa na pokožke vytvorili mikrotrhliny. Podporuje regeneráciu postihnutých oblastí, poskytuje vysoko kvalitnú hydratáciu vďaka provitamínu B5;
  • Sudokrem. Má rovnaký terapeutický účinok ako krém Desitin, ale nelíši sa v špecifickom zápachu rýb, ktorý si mnohí ľudia používajú.

  Dlhodobé nehojace sa lézie kože si vyžadujú vyšetrenie dermatológom. Lekár musí byť tiež konzultovaný, ak sú vyrážky sprevádzané hnisaním a zvýšením telesnej teploty. Potnichka u dojčiat je lepšie neskúšaťliečiť sami výberom liekov. Najlepšie je ukázať dieťaťu pediatrovi, ktorý vám poradí najúčinnejší liek.

  Liečba spálenia spočíva v dočasnom odmietnutí aplikácie mastných krémov na ruky a telo. Prostriedky, ktoré majú takú konzistenciu, môžu vyvolať vývoj plačových rán a zabrániť odstráneniu vyrážky

  .

  Kľúčom k uzdraveniu je dobrá hygiena.

  Ak sa nezabúdate na osobnú hygienu, nebude ľahké sa zbaviť potenia doma.

  Chorá osoba by sa mala kúpať niekoľkokrát denne pomocou mydla iba počas jedného kúpeľa (aby nedošlo k poškodeniu ochrannej vrstvy pokožky). V procese prania sa neodporúča používať kroviny, šupky a žinky, pretože to poškodzuje čerstvé vyrážky a môže spôsobiť infekciu.

  Počas kúpania v teplom kúpeli môžete pridať odvar rôznych byliniek, ktoré poskytujú upokojujúci a sušiaci účinok. Medzi rastliny, ktoré priaznivo ovplyvňujú odstránenie príznakov potenia, patria:

  • bobkový list;
  • rebríček;
  • harmančekové kvety;
  • lastovičník;
  • praslička;
  • dubová kôra.

  Na prípravu upokojujúceho vývaru s pridaním bobkového listu bude trvať 7 ks. suché vavrínové listy nalejeme pohár vriacej tekutiny. Po nechaní rastliny vylúhovať vo vode na chvíľu musí byť vývar ochladený a utretý na postihnutej pokožke.

  Pripravte si kúpeľ s rebríčkomMôžete naliať 20 g suchých surovín pohárom vriacej vody. Vývar by sa mal nechať vylúhovať 2 hodiny, potom sa prefiltruje a naleje do vody určenej na kúpanie. Podobným spôsobom sa pripraví kúpeľ s prídavkom dubovej kôry. Bobkový list môže vyvolať alergickú reakciu, takže je vhodný iba na liečbu dospelých.

  Vodné postupy využívajúce odvar z listov vlašských orechov často pomáhajú znižovať počet vyrážok. 20 g rozdrvenej rastliny sa naleje do panvice, kde sa už jedna varená voda privedie do varu. Pri nízkej teplote sa listy varia 10 - 15 minút a potom sa nechajú vylúhovať. Prefiltrovaný bujón sa naleje do kúpeľa.

  S cieľom rýchlejšie liečiť pichľavé teplo môžete použiť slabý roztok manganistanu draselného. Nalejte do vane pohárik tekutiny s niekoľkými zrnami manganistanu draselného v nej zriedenými. Aby sa zabránilo popáleniu pokožky, roztok by mal byť svetloružový.

  ​​

  Na odstránenie pocitu svrbenia počas vyrážok pomôže nielen užívať antihistaminiká, ale tiež sa na postihnuté miesta aplikuje vatový tampón namočený vo vodnom roztoku sódy. Aby ste ju mohli uvariť, budete musieť zriediť 20 g sódy v pohári horúcej kvapaliny. Soľná voda má tiež upokojujúci účinok, ale túto komprimáciu nemôžete vykonať, ak boli svrbivé rany poškodené, chvostné alebo krvácajú.

  Ak sa na tvári a krku objavia vyrážky charakteristické pre pichľavý pot, potom sa použije ozdobnékozmetika, najmä prášky a tóny

  Čo ešte potrebujete vedieť, aby ste sa zbavili pichľavého tepla

  Nasledujúce odporúčania vám pomôžu rýchlo vyliečiť pot dieťaťa alebo zbaviť sa vyrážok na pokožke dospelého:

  • Najskôr by sa malo zabrániť prehriatiu tela. Pri prechádzke je lepšie sa obliecť do príliš teplého oblečenia, ale priniesť si ďalšiu bundu;
  • oblečenie chorého by malo byť z vysoko kvalitnej látky, lepšia bavlna a syntetické vlákna sa musia opustiť, pretože bránia normálnemu toku kyslíka do tela;
  • v dôsledku pomalého odparovania potu z pokožky sa tvoria vezikuly charakteristické pre pichľavé teplo, preto je potrebné používať dlhodobo pôsobiace antiperspiranty;
  • ľudia, ktorí ochorejú, keď sú v horúcom podnebí, musia svoju pokožku neustále ošetrovať upokojujúcimi vodami a dezinfekčnými prostriedkami;
  • na zníženie výskytu telesných vyrážok je potrebné venovať určitý čas vzduchovým kúpeľom;
  • v horúcom počasí by sa človek nemal zdržiavať tvrdej telesnej práce alebo intenzívnej telesnej výchovy;
  • oblečenie dospelých a detí by sa malo častejšie meniť na suché, čisté a žehlené;
  • v prípade ľudí, ktorí nemôžu prekonať túto chorobu z dôvodu prítomnosti ďalších libier, sa na zníženie telesnej hmotnosti odporúča špeciálna strava;
  • miestnosť, v ktorej sa nachádza chorá osoba, by nemala byť príliš vlhká a mala by sa pravidelne vysielať;
  • , ak ide o formáciuvyrážka sa vyskytuje na pozadí ochorenia, ktoré je sprevádzané intenzívnym potením, je potrebné nasmerovať priebeh liečby, aby sa tento faktor vylúčil.

  Zhrnutie

  Používanie farmaceutických výrobkov, dokonca aj tých najdrahších a najmodernejších, nestačí na to, aby sa liečivé pľuzgiery liečili raz a navždy. Je potrebné bojovať proti vyrážkam na tele v komplexe. Pacienti, ktorí nezanedbávajú odporúčania lekára a osobnú hygienu, liečia ochorenie čo najskôr a nestretávajú sa s prejavmi choroby dlho.