Ako liečiť pečeňovú hepatózu

Obsah

  Mastná hepatóza je ochorenie pečene, pri ktorom sa v jej bunkách (hepatocyty) vyskytujú deštruktívne-dystrofické zmeny. Pod vplyvom vonkajších alebo dedičných provokačných faktorov je metabolizmus narušený. Výsledkom je, že zdravé pečeňové tkanivo je postupne nahradené tukovými usadeninami. Zníženie funkčnej aktivity hlavného biologického filtra ľudského tela sa prejavuje výskytom negatívnych symptómov. Na pravej strane sú bolesti, dyspeptické poruchy a zhoršuje sa videnie. Pred začatím liečby mastnej hepatózy pečene sa vykonáva laboratórna a inštrumentálna diagnostika pacienta. To vám umožní zistiť príčinu patológie a správne zostaviť terapeutický režim.

  Základné zásady liečby

  Nebezpečenstvom mastnej hepatózy je neprítomnosť symptómov v počiatočnej fáze choroby. Pacienti sa obracajú na gastroenterológov, iba ak majú nepohodlie v pravej hypochondrii, nevoľnosť a zvracanie. A takéto príznaky sú charakteristické už rozvinutými závažnými léziami hepatocytov. Ale aj v tomto štádiu je možné liečiť mastnú hepatózu pečene. Terapia choroby je dlhá a vyžaduje presné dodržiavanie všetkých lekárskych odporúčaní.

  Gastroenterológovia uplatňujú integrovaný prístup k liečbe tejto hepatologickej patológie. Z čoho pozostáva:

  • dlhodobé používanie farmakologických prípravkov so syntetickými a (alebo) bylinnými látkamikompozície;
  • 12. vylúčenie potravín s vysokým obsahom tuku z potravy;
  • zvýšená fyzická aktivita, pravidelná pohybová terapia;
  • odmietnutie piť alkohol a tabak;
  • použitie ľudových prostriedkov ako doplnku k hlavnému liečeniu.

  Normálne fungovanie pečene je možné úplne obnoviť iba kombináciou týchto terapeutických techník. Liečba sa stane nevhodnou, ak je užívanie drog sprevádzané konzumáciou mastných vyprážaných potravín. A silné nápoje, brané vo veľkých množstvách, negujú všetky výhody samozrejme liečby hepatoprotektormi a antioxidantmi.

  Hromadenie tuku v pečeni často vyvoláva chronické patológie orgánov rôznych ľudských životných systémov. V tomto prípade lekári súčasne začnú liečiť základné ochorenie. Dystrofické zmeny v hepatocytoch sú tiež spôsobené nekontrolovaným používaním farmakologických liekov, ktoré zahŕňajú antidepresíva a antibiotiká. Okamžite prestaňte užívať lieky a vyhľadajte lekára.

  Dôležitou súčasťou liečby mastnej hepatózy je strava s vysokým obsahom čerstvej zeleniny

  .

  Liečebná strava

  Liečba nekomplikovanej hepatózy pečene spočíva predovšetkým v dodržiavaní pravidiel výživy. V počiatočnej fáze patológie vám to umožní racionálne zostavené týždenné menubez použitia farmakologických prípravkov. A to výrazne urýchli zotavenie, pretože užívanie akýchkoľvek liekov vyvoláva nadmerné zaťaženie pečeňových buniek.

  Výsledky štúdií presvedčivo preukázali, že aj mierne zníženie telesnej hmotnosti má priaznivý vplyv na stav hepatocytov. Ale za predpokladu, že osoba mala nadváhu a chudnutie nebolo príliš ostré. V opačnom prípade je účinok presný opak - voľné mastné kyseliny začínajú prúdiť do pečene v dôsledku rýchleho rozkladu lipidov. V dôsledku toho sa objavujú alebo zhoršujú zápalové procesy, ktoré vyvolávajú smrť hepatocytov. Namiesto zdravých buniek sa postupne vytvára hrubé spojivové tkanivo.

  Obnovenie funkcie pečene je preto možné iba postupným zavádzaním zdravých potravín do stravy. Patria sem:

  Prečítajte si viac: Môže sa vyliečiť hepatitída C
  • mliečne alebo zeleninové polievky, šťouchané polievky, nízkotučné číre vývary;
  • čerstvé ovocie a zelenina;
  • ovsená kaša z pohánky, ryže, ovsa, proso;
  • fermentované mliečne výrobky s nízkym obsahom tuku: tvaroh, varéty, jogurty bez farbív a arómy;
  • nízkotučné mäso - kuracie prsia, králiky, teľacie mäso;
  • morské a riečne ryby - kapor, treska, zubáč, platesa;
  • varené vajcia, parné omelety;
  • orechy a sušené ovocie v malom množstve.

  Týždenné menu pacienta by nemalo obsahovať kávu, korenie, korenie, sýtené alebo alkoholické nápoje. musí byťobmedziť alebo úplne vylúčiť zo stravy takúto zeleninu:

  • cibuľa a cesnak, najmä pokiaľ sú čerstvé;
  • reďkovky, reďkovky, hrášok, šošovica, fazuľa;
  • huby rôznych druhov.

  Tieto výrobky vyvolávajú vývoj procesov hniloby a fermentácie v gastrointestinálnom trakte v dôsledku príliš dlhého spracovania. Nadúvajú sa príznaky, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú funkciu pečene.

  Použitie minerálnej vody s nízkou koncentráciou soli pomôže liečiť mastnú hepatózu pečene

  .

  Počiatočné štádium choroby je možné rýchlo vyliečiť iba jedlom. Najmä tie, ktoré obsahujú veľa biologicky aktívnych látok, ktoré majú hepatoprotektívnu a antioxidačnú účinnosť. Za týmto účelom by ste mali často jesť čerstvé uhorky, tekvicu, kôpr a petržlen, mrkvu a repu. Správny režim pitia tiež pomôže urýchliť regeneráciu. Použitie 2 až 2,5 litra čistej nesýtenej vody pomáha eliminovať toxíny a toxické zlúčeniny z pečeňových buniek. Dobre solené hepatocyty sa čistia mierne slanou minerálnou vodou - Essentuki č. 2 a č. 4, Slavyanovskaya, Smirnovskaya, Nagutskaya.

  Recepty tradičných liečiteľov

  Pred liečbou mastnej hepatózy pečene ľudovými prostriedkami je potrebné poradiť sa s gastroenterológom. Ak je príčinou patológie chronické ochorenie endokrinných žliaz alebo zažívacieho traktu, potom použitie infúzií a odvarov neprináša požadovaný výsledok. Ľudové prostriedky nápravy vhodnépoužitie ako pomocné metódy liekovej terapie v kombinácii s šetrnou stravou.

  Pri takmer všetkých ochoreniach pečene liečitelia odporúčajú používať výťažok z ruží. Biologicky aktívne látky obsiahnuté v rastlinných materiáloch sú schopné rýchlo normalizovať prácu hepatocytov. V dôsledku zrýchlenia metabolických procesov sa obnovujú pečeňové bunky a získavajú sa z nich škodlivé mastné kyseliny. Ako pripraviť liekovú infúziu:

  1. Nalejte 100 g suchých bobúľ šípky do termosky a nalejte liter vriacej vody.
  2. Trvajte na tom, 5 hodín, kmeň a pridajte 3 lyžice. lyžice hustého kvetového medu.
  3. Užívajte 100 ml chutného nápoja trikrát denne pred jedlom.

  Semená ostropestreca mariánskeho sú najúčinnejším hepatoprotektívnym činidlom. Liečba infúziou tejto liečivej rastliny vám umožní stabilizovať membrány pečeňových buniek poškodené mastnou hepatózou. Zlúčeniny z chemického zloženia ostropestreca mariánskeho majú antioxidačnú aktivitu, odstraňujú toxické látky z hepatocytov. Táto rastlina sa často používa na prevenciu ochorení pečene kvôli schopnosti zvyšovať imunitu na miestnej úrovni.

  Infúziu môžete pripraviť nasledujúcim spôsobom:

  1. Mletie 5 lyžíc. lyžice semien s maltou a paličkou.
  2. Nalejte liter vriacej vody a trvajte 10 hodín pod vekom.
  3. Kmeň, suchý zvyšok dobre vytlačte.
  4. Pite 0,5 šálky štyrikrát denne.

  Ľudové lieky z roku 2006šípky a semená mariánskeho bodliaka normalizujú sekrečné funkcie gastrointestinálneho traktu. Trávenie sa zlepšuje vďaka miernemu choleretickému účinku infúzií a zvyšuje rezistenciu hepatocytov na toxíny a infekčné agens. V dôsledku liečebného cyklu (1-3 mesiace), šípka a bodliak mariánsky znižujú vysoký cholesterol v krvných cievach, vitamíny rozpustné v tukoch sa začínajú úplne vstrebávať.

  Bodlák mliečny sa používa na liečbu akýchkoľvek ochorení pečene vrátane mastnej hepatózy

  .

  Farmakologické prípravky

  Terapia hepatózou pečeňami liekmi spočíva v užívaní liekov, ktoré patria do rôznych skupín. Vďaka ich komplexnému účinku je metabolizmus normalizovaný, poškodené pečeňové bunky sú obnovené. Farmakologické lieky zabraňujú tvorbe voľných radikálov, rýchlo zastavujú zápalové procesy.

  Žiadne lieky by sa nemali užívať bez dôkladného vyšetrenia.

  Nesprávne vybrané tablety a kapsuly spôsobia rýchly progres patológie. Menovanie denných a jednorazových dávok, ako aj trvanie liečebného postupu vykonáva gastroenterológ. Zohľadňuje nevyhnutne celkový zdravotný stav pacienta a štádium mastnej hepatózy.

  Esenciálne fosfolipidy

  Prípravky s esenciálnymi fosfolipidmi pomáhajú obnoviť optimálnu funkciu pečene.Biologicky aktívne látky identické so zlúčeninami produkovanými hepatocytmi rýchlo a účinne eliminujú vzniknuté poškodenie. Lieky sa používajú nielen na liečbu, ale aj na prevenciu cirhózy, tukovej degenerácie pečene, hepatitídy. Esenciálne fosfolipidy sú súčasťou týchto liekov:

  • Essential Forte,
  • Essliver Forte,
  • Rezalyut Pro,
  • Phosphogliv a Phosphogliv Forte.

  Tieto prípravky sú dostupné vo forme želatínových kapsúl s pastovitým obsahom. Injekčné roztoky Essentiale Forte a Phosphogliv sa používajú aj pri závažných ochoreniach pečene.

  Drogy s esenciálnymi fosfolipidmi nie sú lacné, takže veľa pacientov zaujíma, či sa hepatóza dá vyliečiť iba pomocou týchto liekov. Ak sú v počiatočných štádiách diagnostikované dystrofické zmeny v pečeni, pečeň bude úplne normalizovaná liečebným cyklom. Esenciálne fosfolipidy sú zabudované do zničených membrán hepatocytov, obnovujú ich integritu a prispievajú k ďalšiemu fungovaniu. Vysoká koncentrácia polynenasýtených mastných kyselín urýchľuje regeneráciu poškodených miest pečene.

  Jedno z vyššie uvedených liekov sa môže použiť na liečbu mastnej hepatózy, pretože ich zloženie sa mierne líši. Terapia esenciálnymi fosfolipidmi je dosť dlhá - od niekoľkých mesiacov do jedného roka. Na urýchlenie regenerácie je potrebné počas liečby dodržiavať diétu,úplne opustiť používanie alkoholických nápojov.

  Prípravky s esenciálnymi fosfolipidmi sa používajú pri liečbe mastnej hepatózy na obnovu pečeňových buniek

  Rastlinné prípravky

  Fytopreparáty obsahujú zložky podobné svojim účinkom ako základné fosfolipidy. Takéto tablety predpisujú gastroenterológovia pacientom v týchto prípadoch:

  • pri diagnostike hepatózy v počiatočnej fáze;
  • obnoviť funkčnú aktivitu pečene počas rehabilitačného obdobia po hlavnej terapii;
  • , aby sa zabránilo rozvoju degenerácie tukov pri užívaní farmakologických prípravkov so závažnými vedľajšími účinkami.

  Bylinné prípravky sa aktívne používajú pri liečbe mastnej hepatózy pečene

  .

  Fytopreparácie prispievajú k rýchlemu rozdeleniu pečeňových buniek, ktoré spôsobuje regeneráciu tkanív. Najúčinnejšie lieky sú:

  • Chophytol. Aktívnou zložkou liečiva je artičokový extrakt, ktorý vykazuje membránu stabilizujúcu aktivitu. Hofitol obsahuje vysokú koncentráciu fenolových kyselín a cynarínu, ktorá zaisťuje choleretické a hepatoprotektívne účinky rastlinných liekov. Chorú pečeň možno vyliečiť fytopreparáciou niekoľko mesiacov. Výrobcovia vyrábajú liečivo vo forme tabliet;
  • Carsil. Toto je jediná fytopreparácia prírodnýchprostriedok, ktorého hepatoprotektívne vlastnosti sú potvrdené klinickými štúdiami. Zloženie Karsil obsahuje iba suchý extrakt z plodu bodliaka. Biologicky aktívne látky rastliny bránia deštrukcii hepatocytov a prenikaniu tukov do nich. Vysoká hepatoprotektívna účinnosť Karsil je daná jeho jednozložkovým zložením a schopnosťou akumulácie v pečeňových bunkách.

  Iné fytopreparáty s podobným zložením - Silibor, Legalon, Liv-52, Gepabene - sa môžu použiť na liečbu mastnej hepatózy. Pre tieto lieky je charakteristický malý počet kontraindikácií a vedľajších účinkov.

  Fatóza pečeňovej hepatózy je patológia, ktorá v neprítomnosti lekárskej starostlivosti rýchlo progreduje. Iba zmena vo vašom zvyčajnom životnom štýle, úprava stravy, pomôže zbaviť sa patológie. Čo má byť liečené touto chorobou, poznajú iba lekári špecializovaní - gastroenterológovia. Účinnú liečbu patológie dokazujú početné hodnotenia pacientov.

  Natalya, Rostov na Done:

  „Bohužiaľ, v počiatočnej fáze som nenašiel mastnú hepatózu. Začali sa príznaky podobné otrave rozmaznanými potravinami - záchvaty, vracanie, nevoľnosť a hnačka. Ukázalo sa, že v mojej pečeni sa nahromadilo veľa tuku a prestala robiť svoju prácu. Strava Essliver Forte a trojmesačný príjem pomohli úplne uzdraviť. “

  Nikolai,Nižný Novgorod:

  „Po zistení eróznej gastritídy sa odhalili problémy s pečeňou. Na pravej strane sa začali objavovať ostré bolesti, siahajúce až po spodné brucho. Najskôr som dostal intravenózne Essential Forte a potom som pil šesť mesiacov kapsuly. Liečba je veľmi drahá, ale čo môžete urobiť, aby ste sa zotavili. Najnovšia diagnostika ukázala, že všetko bolo v poriadku s mojou pečeňou. “

  Elena, Volgodonsk:

  „Nebudem sa schovávať, kvôli častému používaniu piva mám mastnú hepatózu. Pečeň prestala zvládať záťaž po niekoľkých mesiacoch a otvorila najsilnejšie zvracanie. Lekár predpísal Legalon a vitamíny a uviedol, že by určite nepomohlo, keby som neprestal piť. Bolo to ťažké, ale urobil som to. “