Ako liečiť paradentózu

Obsah

  Periodontitída je zápalový proces, ktorý sa začína rozvíjať v tkanivách nachádzajúcich sa okolo zuba a udržiavajúcich jeho základňu. Keď dôjde k takémuto ochoreniu, v kostnom tkanive sa začínajú vyskytovať zmeny deštruktívnej povahy. Mnoho ľudí čelí takejto chorobe. A ak človek nevenuje pozornosť tejto chorobe a ignoruje jej príznaky, môže sa v budúcnosti stretnúť s nepríjemnými následkami.

  Ak neviete, ako liečiť nástup periodontitídy a včas neprijmete žiadne terapeutické opatrenia, začnú sa komplikácie. Mobilita sa zvyšuje, hnis sa hromadí v ďasnách, dochádza k deformácii čeľuste. A po chvíli sa zuby uvoľnia ešte viac a potom vypadnú.

  8. Liečba v stenách kliniky

  Po zistení príznakov periodontitídy by ste mali okamžite kontaktovať zubnú kliniku a požiadať o radu odborníka. Parodontológ skúma ústnu dutinu a predpíše nevyhnutný priebeh liečby.

  Ak má choroba pôvodnú formu, predpisuje sa odborné kefovanie. Pri tomto postupe sa odstráni zubný kameň a mäkký plak, ktorý sa nachádza nielen pod ďasnami, ale aj nad nimi.

  Takéto útvary vyvolávajú množenie škodlivých mikroorganizmov. Najčastejšie sa po takomto postupe stav ústnej dutiny postupne vracia k normálu. miznekrvácanie ďasien, opuch a opuch mäkkého tkaniva je eliminovaný, ďasná opäť získavajú svoj zdravý odtieň.

  Potom sa pacientovi odporúča každých šesť mesiacov dodržiavať ústnu hygienu a profesionálne čistenie. Týmto sa úplne zbavíte škodlivých baktérií, ktoré sa môžu nachádzať v oblasti vreciek na zuby. V niektorých prípadoch môže odborník predpísať používanie protizápalových liekov. A takáto liečba pomôže eliminovať parodontitídu v počiatočných fázach.

  Ak ochorenie dosiahne pokročilý stupeň, používa sa čistenie koreňov a ošetrenie antibiotikami. V niektorých prípadoch môže byť predpísaný chirurgický zákrok.

  V pokročilom štádiu sa vyžaduje čistenie koreňov zubov

  .

  Užívanie liekov sa uvádza iba vtedy, keď iné metódy liečby nedávajú pozitívny výsledok. Pred použitím je pacientovi predpísané týždenné zavlažovanie ďasien antiseptikami, ktoré zmierňujú prebiehajúci zápalový proces. Potom špecialista vyberie a predpíše potrebné antiseptikum.

  Takýto liek sa zvyčajne používa v štádiu akútnej choroby. V tomto prípade antibiotikum chráni pred abscesom postihnutého tkaniva a tiež znižuje riziko hnisavých ohnísk. Lieky sa vyberajú zo skupiny makrolidov, tetracyklínov a fluórchinolónov. Počas užívania týchto liekov (Linkomycín, Nolitsin, Tarivid, Sifloks) lekár sleduje priebehchoroba a osoba, ktorá stojí za celkovým stavom tela. Trvanie kurzu je desať dní.

  Domáca liečba tejto choroby

  S touto chorobou môžete bojovať sami. Ale za týmto účelom budete musieť dodržiavať určité pravidlá a odporúčania. Prvou položkou je úprava obvyklej stravy. Bude potrebné odmietnuť sladkosti, sladkosti a čokoládové tyčinky. Tieto produkty vytvárajú podmienky, za ktorých dochádza k množeniu škodlivých mikroorganizmov, čo ešte viac zhoršuje priebeh paradentózy.

  Po každom príjme sladkých uhľohydrátov sa ústa musia vypláchnuť vodou. Na čistenie používajte iba kefu s mäkkými štetinami. Zníži sa tým trauma zubnej skloviny a ďasien, ktoré sú preto počas periodontitídy v zlom stave.

  Osobitná pozornosť by sa mala venovať výberu zubnej pasty pre takéto ochorenie. Aby ste zabudli na nepríjemné príznaky, lekári odporúčajú používať čistiaci prostriedok na báze bylinných prísad s minimálnym obsahom abrazívnych častíc. Konvenčné a propagované pasty nie sú vždy vhodné na denné použitie pri paradentóze.

  Domáci odborníci radia s použitím takýchto pást:

   26. exkluzívne prezidentské právo;
  • Parodontol Asset;
  • Forest Balsam;
  • Lacalut;
  • Periodontika.

  Lekári tiež odporúčajú vykonať špeciálne cvičenia. Na to potrebujete vetvičku zo smreku, ktorú si musíte umyť a vložiť do úst. Potom trebazačni ju kousať. Takéto pohyby poskytnú masáž ďasien a zubov. Toto cvičenie sa musí opakovať niekoľkokrát počas dňa.

  Pri periodontitíde pomôže masáž s ihličnatou vetvou

  .

  Potom by ste mali uhryznúť jeden koniec ihličnatej vetvy a začať ju ťahať rukami. Zároveň by sa čeľusť mala pohybovať nadol a nahor a rastlina zostane sendvičová medzi prednými zubami. Takáto gymnastika môže zvýšiť prietok krvi do ďasien a tiež pozitívne ovplyvňuje svaly ústnej dutiny. Ihly súčasne obsahujú jedinečné látky, ktoré majú neuveriteľný terapeutický účinok.

  Lekári odporúčajú na samoliečbu použitie gélov na špeciálne účely, ktoré sa predávajú vo farmácii. Toto je Metrogil, Holisal, Dent. Všetky tieto lieky majú analgetické vlastnosti a okamžite odstraňujú zápal, pretože sa vstrebávajú do ďasien za pár sekúnd. Použitie gélov je celkom jednoduché. Ich zloženie je vtierané do mäkkých tkanív ústnej dutiny niekoľkokrát denne.

  Tradičná medicína proti paradentóze

  Periodontitída sa môže liečiť pomocou receptov tradičnej medicíny. Najefektívnejšími opravnými prostriedkami sú:

  • propolis a med;
  • peroxid vodíka;
  • Highlander a Aloe;
  • cesnak a cesnak;
  • ​​
  • morská soľ.

  Propolis a med sa môžu používať ako terapeutické výplachy.

  Bdo pohára prevarenej vody sa pridá 20 kvapiek alkoholovej tinktúry propolisu (15%), do ktorej sa pridá lyžica medu. Výsledná kompozícia musí vypláchnuť ústnu dutinu až päťkrát denne. Trvanie celej liečby bude dva týždne.

  Na posilnenie ďasien je potrebné zmiešať lyžicu akéhokoľvek medu s malým množstvom stolovej soli. Všetky zložky sú dôkladne premiešané a umiestnené do gázy, z ktorej je vyrobený zvláštny vak. Sú to oni, ktorí by si mali každý deň pred spaním utrieť ďasná.

  Peroxid vodíka tiež dáva svoj definitívny výsledok v paradentóze. Roztok sa má užiť 3% a môže sa použiť iba po tom, ako zubný lekár profesionálne vyčistí celú ústnu dutinu.

  Peroxid vodíka preplachuje periodontálne vrecká, v ktorých sa hromadí hnisavé sekréty. Pri používaní takéhoto roztoku by sa však malo postupovať opatrne. Keď veľké množstvo tejto látky vstúpi do ďasien, môže dôjsť k nekróze tkaniva.

  Aloe šťava sa môže používať ako anestetikum a antibakteriálne. Musíte vziať list aloe, opláchnuť ho a odrezať pozdĺž vlákien. V mieste, kde sa nachádza plátok, sa rastlina aplikuje na zapálené oblasti. V ideálnom prípade nechajte takýto nástroj celú noc. Trvanie takejto liečby pokračuje celý týždeň.

  Niektorí odborníci odporúčajú na vypláchnutie úst počas parodontitídy použitie rastliny, ako je napríklad korenie horolezec.Na liečebné účely sa používa šťava, ktorá sa v rovnakom pomere zriedi prevarenou vodou. Výsledné riešenie musí vypláchnuť ústa až päťkrát denne. Toto by sa malo urobiť po jedle a vyčistení zubov. Stojí za zmienku, že horolezec korenia zmierňuje existujúci zápal a zlepšuje stav ústnej dutiny.

  Celandín tiež pomôže blokovať zápalový proces a zbaviť sa existujúcich krvácavých ďasien. K tomu je potrebné pripraviť liečivú tinktúru lastovičky a vodky, ktorá sa na dva týždne umiestni na tmavom mieste. Pred použitím sa liek zriedi teplou vodou. Výsledný roztok ústnej dutiny opláchnite každý deň týždeň a pol.

  Celandín rýchlo odstraňuje krvácanie z ďasien

  Za obvyklých podmienok sa parodontitída u dospelých môže liečiť predomletým cesnakom. Bude potrebovať jednu polievkovú lyžicu, ktorá sa zmieša s lyžičkou čajových listov. Zložky sa nalejú pohárom vriacej vody. Taký roztok by sa mal nechať vylúhovať asi 20 minút. Hotový liek musí vypláchnuť ústa desať minút, ale pred tým musíte dôkladne vyčistiť zuby. Trvanie celého kurzu je dva týždne.

  Morská soľ obsahuje veľké množstvo jódu, ktoré priaznivo ovplyvňuje liečivé procesy a niekoľkokrát ich urýchľuje. Okrem toho je taký minerál schopný bojovať proti škodlivým mikroorganizmom a krvácajúcim ďasnám. Morská soľ navyše eliminuje zápalový proces aspevňuje základňu samotného zuba. Na prípravu opláchnutia musí jedna šálka vriacej vody vziať lyžičku morskej soli. Tento postup by sa nemal vykonávať viac ako jedenkrát denne, pretože soľ má schopnosť dráždiť sliznicu úst.

  Naj osvedčenejšie recepty

  Samostatné zlepšenie stavu ústnej dutiny počas parodontitídy pomôže zmesi vyrobenej z nasekaných ihličiek. Táto zložka sa vyberie v množstve dvoch polievkových lyžíc, ktoré sú naplnené 400 ml vody. Roztok sa musí zohriať a variť na miernom ohni niekoľko minút. Liek je filtrovaný. Môžu vypláchnuť ústnu dutinu.

  Močiar bahenný v kombinácii s listami brusníc má úžasný terapeutický výsledok. Vzduch sa musí nasekať (200 g) a zmiešať s rovnakým množstvom listov brusnice. Zložky sa vylejú do 500 ml vriacej vody a potom sa ochladený roztok prefiltruje. Opláchnutie by sa malo vykonávať trikrát denne.

  Dubová kôra má rýchly protizápalový účinok a zmierňuje opuchy tkaniva, ktoré sa nachádza okolo zuba. Najprv musíte rozdrviť kôru. Výsledná zmes trvá jednu polievkovú lyžicu. Naleje sa dvoma pohármi vriacej vody a varí sa na miernom ohni asi štyri minúty. Potom je vývar filtrovaný a používaný na vypláchnutie štyrikrát denne po jedle.

  Doma z parodontitídy môžete používať fialky a šnúrky. Fialová tráva sa musí odobrať v množstve dvoch polievkových lyžíc, ktoré sa zmiešajúlyžica nasekaná šnúra. Výsledná zmes sa naleje do pohára horúcej vody a infúzie sa nechá prebiehať asi 30 minút. Po vychladnutí infúzie je potrebné vypláchnuť ústa dvakrát denne.

  Ďalší recept na oplachovanie, ktorý poskytuje dobrý výsledok, je odvar z listov vlašských orechov. Takáto zložka bude potrebovať dve polievkové lyžice, ktoré sú naplnené 250 ml prevarenej vody. Naplňte vývar po dobu 30 minút a potom ho používajte štyrikrát denne.

  Odvar z koreňov kostnej kosti bude schopný dobre zvládnuť ochorenie ďasien. Rastlina sa vyberie v rozdrvenej forme v množstve jednej lyžice a naleje sa do pohára studenej vody. Roztok sa zahreje na miernu teplotu a varí sa dvadsať minút. Potom sa vývar filtruje a používa sa na prepláchnutie dvakrát denne.

  Koreň obyčajný zmierňuje ochorenie ďasien

  Zmes pripravená z myrhy, mäty, malínových listov a lyžice trávy pomôže zmierniť zápal a eliminovať aktivitu škodlivých baktérií. Všetky zložky sa musia odobrať v množstve 15 g, navzájom zmiešať a naliať 60 ml vínneho octu. Výsledný roztok sa naleje do nádoby s vekom a na tri dni sa umiestni na tmavé miesto. Potom je infúzia filtrovaná a použitá na prepláchnutie trikrát denne.

  Dentálne dlaha a chirurgický zákrok

  Keď sa mobilita zubov stáva druhým a tretím stupňom, zubný lekár môže navrhnúť postup, ako je dlaha. Vďaka tomuto liečebnému procesu sa zápal zmierňuje a posilňuje.molárne zuby, eliminuje sa atrofia kostí.

  Pri dlahovaní sa používajú protézy alebo materiály zo sklenených vlákien, ktoré pokrývajú spodnú časť koreňov zubov. Postup sa začína vŕtaním brázdy, ktorá sa uzavrie špeciálnym materiálom a potom sa uzavrie obvyklým zložením. V niektorých prípadoch sa vykonáva depulpácia a otáčanie koreňov, po ktorých sú nainštalované protézy. Posilňujú nielen voľné zuby, ale tiež nahrádzajú tie, ktoré už vypadli.

  V najvyspelejších prípadoch, keď periodontitída silne postihuje ďasná, sa vyžaduje chirurgický zákrok. Tento spôsob zahŕňa malú operáciu, počas ktorej sa zápalné tkanivo odstráni z ďasien, ktoré sa začalo tvoriť v mieste resorbovanej kosti. Z vreciek sa tiež odstráni nepotrebné tkanivo a do formovaných dutín sa položia umelé čipy. Takýto radikálny postup môže úplne zastaviť vývoj choroby.

  Prevencia proti paradentóze

  Po prekonaní tejto choroby budete musieť následne sledovať svoju ústnu dutinu, aby ste nevyprovokovali jej výskyt. Raz za šesť mesiacov musíte navštíviť svojho zubného lekára, ktorý bude schopný včas diagnostikovať problémy so zubami a ďasnami.

  Ústna dutina by sa mala čistiť najmenej dvakrát denne. Po každom jedle by sa zuby mali vypláchnuť vodou, najmä ak sa jedli sladké jedlá. Nezabudnite použiť zubnú niť. nutnemusíte sledovať svoju stravu. Konzumované jedlo by malo byť bohaté na vitamíny a minerály. Preto by sa mal klásť dôraz na ovocie a zeleninu.

  Ovocie sa najlepšie konzumuje celé, pretože tuhé jedlo masíruje ďasná a odstraňuje výsledný plak. Pomocou zubnej kefky musíte masírovať ďasná. V takom prípade by pohyby mali byť presné a bez silného tlaku.

  Periodontitída v pokročilom štádiu môže spôsobiť osobe obrovské problémy a viesť k postupnej strate všetkých zubov. Preto by sa takéto ochorenie malo liečiť vo veľmi počiatočnom štádiu. Aby sa zvýšila účinnosť liečby, musí sa k profesionálnemu čisteniu zubov pridať použitie osvedčených domácich výplachov, ktoré poskytujú terapeutický výsledok.