Ako liečiť paradentózu

Obsah

  Periodontitída je zápalové ochorenie ďasien. V dôsledku tohto ochorenia dochádza k atrofickým zmenám v kostnom tkanive a deštrukcii väzivového aparátu zuba.

  Patologický proces je spravidla sprevádzaný výskytom takých nepríjemných príznakov, ako je krvácanie a opuch ďasien, nepríjemné bolestivé pocity, ako aj uvoľňovanie hnisu.

  Ako liečiť paradentózu u dospelých? Algoritmus liečby v mnohých ohľadoch súvisí s tým, ako ďaleko patologický proces prešiel. Ak už došlo k výraznej strate kostného tkaniva okolo zuba, zvýšila sa pohyblivosť zubov, potom bude proces hojenia dlhší a ťažší. Ďalej sa pozrime na to, čo zahŕňa liečbu chronického ochorenia ďasien.

  Konzultácie so špecialistom

  Vytvorenie plánu ďalších opatrení je prvým krokom na ceste k obnove. Na prvý pohľad sa môže zdať, že je to ľahké a jednoduché, ale v skutočnosti to ani zďaleka nie je.

  Pacientovi je ukázaná návšteva periodontistu, s miernym stupňom závažnosti, od ktorej sa možno tohto odborníka upustiť, ale vo vážnejších situáciách sa môže vyžadovať aj pomoc iných lekárov.

  Nemôžete sa napríklad obísť bez konzultácie s ortodontistom, zubným chirurgom a ortopédom, ak dôjde k maloklúzii a existujú aj zuby, ktoré sa musia počas procesu liečby odstrániť.

  Počas inšpekcie by odborníci mali hodnotiť toto:

  • predpovedať „budúcnosť“ zubov, to znamená, že musia byťuložiť alebo musia byť vymazané;
  • pacient má k dispozícii všetky možnosti liečby;
  • s pacientom sa rokuje o ďalších krokoch a poskytujú sa informácie o nákladoch na služby;
  • na základe klinického obrazu sa hodnotí postupnosť liečebných metód.

  Inšpekcia pacienta pomôže určiť ďalšiu taktiku liečebného procesu

  Odstránenie zubných usadenín

  Táto etapa je najdôležitejším krokom liečby, pretože podľa odborníkov je hlavným nedodržiavaním hygienických opatrení. príčina periodontitídy.

  Ultrazvuk výrazne eliminuje povlaky a usadeniny.

  Protizápalové lieky

  Po vykonaní čistenia zubným lekárom špecialista vysvetlil pacientovi, ako správne čistiť zuby a nite, môžete prejsť na ďalší krok - protizápalovú liečbu. Účelom tohto štádia je potlačenie patogénnej mikroflóry, inak liečba neprinesie požadovaný výsledok.

  Existujú dva typy protizápalovej liečby: miestne a všeobecné. Poďme hovoriť o každej odrode podrobnejšie.

  Lokálna protizápalová terapia

  Lokálna liečba sa vykonáva v ústnej dutine a zahŕňa:

  • vypláchnutie úst silnými antiseptickými činidlami;
  • prepláchnutie periodontálnych vreciek striekačkou;
  • aplikácie s protizápalovými a antimikrobiálnymi účinkami.

  Liečba ústnej dutiny by sa mala vykonávať desať dní dvakrát denne
  .

  Tieto postupy sa môžu vykonávať doma aj v špecializovanej inštitúcii, všetko závisí od závažnosti patologického procesu.

  Okrem toho sa ako komplexná liečba odporúča pacientom používať určité zubné pasty, ktoré urýchľujú regeneračné procesy, rýchlo zmierňujú zápal a posilňujú stav ďasien.

  Všeobecná protizápalová liečba

  Tento typ protizápalovej liečby zahŕňa použitie antibakteriálnych látok. Antibiotiká sa môžu predpisovať pri uvoľňovaní tabliet, ako aj injekciách do svalu alebo priamo do ďasien.

  Môže sa paradentóza liečiť doma?

  Ľudový liek proti paradentóze

  Ľudové lieky sú bezpečnou a spoľahlivou liečbou, ale za predpokladu, že sa správne používajú.

  Ako liečba sa môžu používať recepty tradičnej medicíny, ktoré sa používajú už od pradávna a doteraz nestratili svoju hodnotu.


  Ľudové liečivá nenahrádzajú tradičné liečenie, ale skôr jeho pridávanie, čo pomáha výrazne urýchliť proces hojenia
  .

  Liečivé oleje

  Dobré výsledky poskytujú rakytníkové a jedľové oleje. Obe zložky sa zmiešajú v rovnakých pomeroch. Potom sa ruky musia dezinfikovať a na prst zabaliť niekoľko vrstiev gázy. Po ponorení prsta do liečivých olejov môžete pokračovaťtrenie zubov a ďasien. Toto by sa malo robiť jemne, aby sa nepoškodila už zapálená guma. Je potrebné vykonať takýto postup dvakrát denne.

  Dubová kôra a lipa

  Dubová kôra je už dlho známa svojimi antivírusovými a hojivými vlastnosťami, a preto sa široko používa pri liečbe zubných problémov.

  Na začiatok je dubová kôra dôkladne rozdrvená na práškový stav, naleje sa studenou vodou a varí sa dvadsať minút. Po uplynutí stanoveného času sa sem pridajú lipové kvety a nechajú sa vývary vylúhovať ešte niekoľko sekúnd. Keď sa výrobok zahreje, môže sa použiť ako oplach každé dve hodiny.


  Kostival - nevyhnutný nástroj pri liečení zubných problémov

  Kostival ako prostriedok nápravy

  Kostival sa v zubnom ošetrení často používa kvôli svojim jedinečným vlastnostiam:

  • astringent;
  • protizápalové;
  • antimikrobiálne;
  • obalenie;
  • hemostatický.

  Pri príprave lieku je potrebné starostlivo rozomieľať korene rastliny. Potom naplňte suroviny vodou, prevarte, prefiltrujte a je pripravená na použitie.

  Rowan, kalina a med

  Každý vie o liečivých vlastnostiach včelieho medu, čo je dôvod, prečo sa v alternatívnej medicíne považuje za najdôležitejší produkt pri liečbe mnohých chorôb vrátane zubných problémov.

  V kombinácii s výrobkami, ako sú kalina a horský popol, má medterapeutický účinok na ďasná a zuby. Je tiež dôležité pochopiť, že tieto výrobky sa nemiešajú, musia sa striedať: jedného dňa sa med zmieša s kalina a na druhej strane s horským popolom.

  Rowanová alebo lúčna ruža by sa mala rozdrviť v mixéri tak, aby sa vytvorili dve poháre, a hmota sa zmieša s pol pohára medu. Počas dňa musíte jesť hotovú zmes medzi jedlami.

  Citrón

  Ak ošetrujete zuby a ďasná citrónovou šťavou, pomôže to uľahčiť odstraňovanie usadenín a zubného povlaku na zuboch, a to všetko preto, že produkt zjemňuje tvrdnutie.

  Stačí nakrájať kúsok citróna na kôru a masírovať zuby pri križovatke s ďasnom. Nezabudnite po zákroku vypláchnuť ústa vodou alebo antiseptickým roztokom.


  Citrón bráni tvorbe plakov

  Brusnicový a mrkvový koktail

  Tento terapeutický koktail nielen účinne odstraňuje zápalový proces, ale tiež dobre chutí, čo rozjasňuje proces hojenia.

  Koktejl by mal byť vždy čerstvý, nemal by sa pripravovať vopred. Brusnice sa dajú jednoducho rozdrviť, až kým sa nevytvorí šťava, a mrkvovú šťavu možno získať pomocou mixéra alebo odšťavovača. Výsledné zložky sa zmiešajú a pridá sa malé množstvo krému.

  Prevencia je najlepším riešením

  Rovnako ako sa stalo našim zvykom sprchovať sa, čistenie zubov by sa malo stať zvykom dodržiavania hygienických pravidiel, ktoré nás ochránia predvývoj paradentózy:

  Prečítajte si viac: Metódy liečby periostitídy
  • Čistenie zubov dvakrát denne: ráno a večer. Procedúra by mala trvať najmenej dve minúty. Samotná čistiaca technika musí byť správna. Aby ste predišli vtláčaniu zvyškov jedla do medzizubného priestoru, musíte si vyčistiť horný rad zubov zhora nadol a spodný, naopak, teraz môžete prejsť k horizontálnym pohybom kefy. Kefa by mala byť stredne tvrdá. V extrémnych prípadoch, keď nie je možné čistiť zuby, je potrebné zásobiť sa žuvačkou s mätou, ktorá eliminuje zvyšky jedla a dodáva čerstvý dych;
  • používajú špeciálne ústne vody, ktoré majú dezinfekčné a čistiace vlastnosti;
  • pravidelne navštevujú zubné ordinácie, najmenej raz alebo dvakrát ročne, a nie v čase výskytu problému. Preventívne vyšetrenie pomôže predchádzať chorobe alebo ju odhalí v počiatočnom štádiu, takže proces hojenia bude rýchly a efektívny.

  Fajčenie je pre našich zubov nepriateľom číslo jedna

  Chirurgická liečba paradentózy

  Chirurgická liečba môže byť plánovaná alebo pohotovostná. Medzi mimoriadne situácie patria situácie, keď sa absces vyvinul v dôsledku zápalového procesu. Po otvorení abscesu sa na ďalšie dva až tri dni predpíše antiseptické ošetrenie ústnej dutiny a asi po piatich dňoch sa odstránia stehy.

  Implantácia

  Postup sa vykonáva jasne podľa indikácie a môže sa vykonať iba po odstránení klinického obrazu choroby a po vykonaní primeranej liečby.

  Pred implantáciou môže byť potrebné rozšírenie kostného tkaniva, pretože pri akútnej periodontitíde sa môže periglossálne tkanivo rozpustiť.

  Ortopedická liečba periodontitídy

  Ortopedické služby môžu zahŕňať tieto postupy:

  • dlahovanie;
  • protetiky;
  • brúsenie zubov.

  Tieto metódy prispievajú k týmto cieľom:

  • zlepšený krvný obeh;
  • prekonanie zápalového procesu;
  • Normalizácia ohniskovej funkcie zubov.

  Vďaka dláždeniu sa hlavná záťaž pri žuvaní kladie na zdravé zuby, čím sa urýchľuje proces regenerácie

  Splinting

  Splinting posilňuje zuby a bráni ich uvoľneniu. Indikácie pre dlahovanie sú:

  • vystavenie koreňa zuba;
  • deformácia chrupu;
  • uvoľnenie zubov.

  Po zákroku sa môžu objaviť mierne nepríjemné pocity, ktoré samy zmiznú asi po dvoch týždňoch.

  Protetiká pri paradentóze

  U pacientov s paradentózou sa nevyskytujú všetky typy protetík, pretože situáciu komplikujú niektoré faktory, konkrétne:

  • pohyblivosť zubov;
  • resorpcia kostí;
  • neschopnosť konaťúplná ústna hygiena.

  Pred protetikou sa pacient podrobuje školeniu, ktorého cieľom je odstránenie zápalového procesu.


  S cieľom odhaliť a odstrániť možné komplikácie po protetike pacienti navštevujú odborníka raz za tri mesiace

  Na záver možno zhrnúť, že periodontitída je dosť nepríjemné ochorenie, ktoré spôsobuje „vlastníkom“ veľké nepohodlie. Nemali by ste začať s zápalovým procesom, čo vedie k extrémnym opatreniam, keď sa nemôžete obísť bez chirurgickej pomoci chirurgov. Pamätajte, že sto gramov prevencie je lepších ako kilogram liečby. Je lepšie, samozrejme, zabrániť vývoju choroby, dodržiavajúc základné hygienické pravidlá, ale ak sa však začal vyvíjať patologický proces, potom sa pri prvých príznakoch poraďte s lekárom.