Ako liečiť pankreas

Obsah

  Pankreatitída je porušením pankreasu zápalového a degeneratívneho charakteru. Každý rok sa „obete“ tejto choroby stávajú čoraz viac. Ohrození sú ľudia, ktorí zneužívajú alkohol, ako aj milovníci mastných potravín a prejedanie sa.

  V lekárňach nájdete lieky, ktoré pomáhajú liečiť patologický proces v pankrease, ale ktoré z nich je lepšie používať a ako sa nepoškodiť?

  Liečba akútnej pankreatitídy

  Akútna pankreatitída sa považuje za nebezpečný stav, preto sa jej liečba vykonáva v špecializovaných zariadeniach pod dohľadom odborníkov.

  Ak máte podozrenie na akútny zápal podžalúdkovej žľazy, musíte okamžite zavolať sanitku. Medzi tieto príznaky patrí: intenzívne rezanie alebo tupá bolesť, vysoká horúčka, cyanóza kože, zvracanie, žltnutie skléry atď. Stav pacienta sa zhorší, preto sa neváhajte poradiť s lekárom.

  Všetko, čo môžete urobiť pred príchodom sanitky, je prechladnúť žalúdok a položiť pacienta na posteľ. Bolo by nesprávne podávať lieky na úľavu od bolesti. V tomto prípade môže byť klinický obraz vymazaný a lekár jednoducho nemôže urobiť správnu diagnózu. Ak máte diagnostikovanú chronickú pankreatitídu a objaví sa exacerbácia, môžete piť antispasmodické lieky.


  Predčasné poskytovanie lekárskej starostlivosti môže stáť životy

  Liečba akútnej pankreatitídy zahŕňa tri hlavné ciele:

  • pôsobiť chladom na miesto projekcie pankreasu;
  • poskytnúť pacientovi úplný pokoj;
  • nedávajú žiadne jedlo, absolútny hlad, v prvých dňoch je dovolené piť iba vodu.

  Aká bude ďalšia pomoc? Pohotovostný tím s exacerbáciou chronického zápalu robí:

  • dať kvapkadlo so soľným roztokom;
  • podáva sa antiemetikum;
  • anestetikum;
  • sa podávajú antisekrečné látky.

  Po prijatí pacienta do nemocnice sa mu podávajú diuretiká na zníženie opuchu pankreasu. Diuretiká okrem toho odstraňujú z tela enzýmy a toxické látky.

  Ak je prítomný hnisavý zápal, pacientovi sa podáva antibiotická liečba.

  Na oslabenie tela je na boj proti patologickému procesu predpísaná vitamínová terapia, najmä vitamín C, ako aj vitamíny B.

  Chirurgia je indikovaná v týchto prípadoch:

  • príznaky rozvoja peritonitídy;
  • ostré zhoršenie klinických príznakov;
  • exacerbácia intoxikačného syndrómu;
  • vývoj nekrózy pankreasu;
  • neúčinnosť metód konzervatívnej liečby;
  • Podozrenie na deštruktívnu formu pankreatitídy.

  Chirurgia pri akútnej pankreatitíde- jedná sa o extrémne opatrenie

  V prípade tekutinových novotvarov sa môže pacient podrobiť minimálne invazívnemu chirurgickému zákroku, ktorý zahŕňa zavedenie drenáží. Čo sa dosiahne odvodnením? Je možné dezinfekciu mŕtvych častí pankreasu, ako aj umývanie dutín naplnených tekutinou.

  Odtoky sa premyjú antiseptickými roztokmi, ich trvanie by však nemalo presiahnuť 48 hodín. Preto, ak sa po dvoch dňoch stav pacienta nezlepší, potom sa mu zobrazí operácia vo veľkom meradle.

  Pitva brušnej dutiny a otvorená chirurgia sú poslednou možnosťou. Laparotómia sa vykonáva v nasledujúcich prípadoch: masívne krvácanie, absces alebo perforácia, peritonitída a podobné stavy.

  Liečba chronickej pankreatitídy

  V prípade podozrenia na chronickú pankreatitídu je potrebné najskôr vykonať diagnostické vyšetrenie so špecialistom.

  Odporúčame prečítať si: Ako liečiť bolesť v pečeni

  Čo by mohlo naznačovať myšlienku chronického procesu? Zrejmé príznaky chronického zápalu sú nasledujúce príznaky: žltnutie skléry a pokožky, nevoľnosť, nadúvanie, bez príčiny chudnutie.

  Pokiaľ ide o bolesť, zvyčajne sa objavujú desať minút po jedle a môžu trvať dlhú dobu, dokonca aj niekoľko dní.

  Bolesť je podobná opasku a môže sa vydávať v srdci, na hrudi vľavo a na spodnej časti chrbta.Znakom tejto bolesti je to, že sa znižuje, keď sa snaží nakloniť dopredu alebo sa prikrčiť.

  Stojí za zmienku, že veľa ľudí si myslí, že ultrazvukové vyšetrenie ukáže, či majú pankreatitídu alebo nie. Ale v skutočnosti je to veľká chyba a viac mýtus ako pravda. Ultrazvukový špecialista môže vidieť zmeny v štruktúre orgánu a napríklad opuch počas obdobia exacerbácie nebude vykazovať konkrétne príznaky.

  Pri exacerbáciách chronickej pankreatitídy sú účinky rovnaké ako pri akútnom procese.

  Pokiaľ ide o chronickú pankreatitídu, pacienti by mali dodržiavať diétu, užívať lieky, ktoré stimulujú sekrečnú aktivitu, ako aj antispasmodiká.


  Je užitočné pre pacientov s chronickou pankreatitídou niekoľkokrát do roka navštíviť sanatóriá a piť minerálne vody z prameňov
  .

  Liečba akútnej pankreatitídy v počiatočnom štádiu zahŕňa splnenie týchto úloh:

   60) boj proti bolesti;
  • zastavenie intoxikácie a dehydratácie;
  • obnovenie mikrocirkulácie;
  • preventívne opatrenia proti rozvoju bakteriálnej infekcie;
  • inhibícia funkčnej aktivity orgánu.

  Ďalej budeme hovoriť o tom, ako liečiť túto chorobu pomocou tabliet.

  Druhy piluliek

  Pilulky, ako sú shpa, baralgin, papaverín, pomôžu upokojiť kŕče pankreasu, a tým zmiernia bolesť. Naraz je dovolené používať najviac dve tablety.

  Ak je pacient jednoducho mučenýneznesiteľnú bolesť, lekár tu už môže pomôcť zavedením silných analgetických tabliet.


  Nie je prípustné samostatne vyberať tabletky na liečbu pankreatitídy

  Nenechajte sa uniesť lacnými liekmi proti bolesti, je nepravdepodobné, že by boli užitočné, ale môžu poškodiť skutočnosť, že vymažú klinický obraz, a tým skomplikujú diagnózu a formuláciu. správna diagnóza.

  Je potrebné neustále monitorovať hladinu enzýmov, ktoré pankreas produkuje, preto musíte urobiť testy najmenej raz ročne. Na udržanie enzymatickej rovnováhy sú pacientom predpisované lieky, ktoré nahrádzajú účinok enzýmov pankreasu. Takéto lieky zahŕňajú také dobre známe lieky, ako mezim, kreon, sviatočné atď.

  A také lieky, ako je diklofenak a aspirín, pomôžu zmierniť silný zápalový proces a tiež zmierniť bolesť. Viac informácií o tom, ako zaobchádzať s pankreasom doma, sa nachádza tu.


  Lieky môžu pomôcť dočasne zmierniť bolesť

  Ľudové lieky

  Okrem liekov existujú aj recepty na alternatívne lekárstvo. Pri liečbe pankreatitídy sa používajú liečivé byliny, ako napríklad:

   82. ľubovník bodkovaný;
  • sedmokráska;
  • koreň ibišteka;
  • čerešňa a ďalšie.

  Z týchto rastlín sa pripravujú dekorácie. Najskôr sa vysušená tráva naleje vriacou vodou, pár minút varí na miernom ohni, prefiltruje sa a pred jedlom sa spotrebuje v teplej forme. zaobchádzaťpankreas s ľudovými liekmi je možný a potrebný, ale robí to so súhlasom lekára. Ak nesprávne použijete recepty nekonvenčných techník, môžete si len ublížiť.


  Zaobchádzanie s ľudovými prostriedkami je účinné a bezpečné, ale podlieha náležitému a kompetentnému použitiu

  Zvážte osvedčené a účinné recepty:

  • bylinné kolekcie na báze mäty, rakytníka, harmančeka, kvetov nechtíka, ľanu. Berieme suroviny v množstve dvoch polievkových lyžíc a nalejeme dve poháre vriacej vody. Liečba trvá dva mesiace. Produkt by mal byť pred jedlom v niekoľkých dávkach;
  • nakrájanú kôprom a jej semená sa vylejú vriacou vodou, potom sa produkt prefiltruje a pridá sa obyčajná voda. Pred jedlom v teplej forme je potrebné odvar. Kôpor posilňuje pankreas a má tiež antispazmodické a choleretické účinky.

  Vitamíny na liečbu pankreasu

  Na normálne fungovanie tela musí osoba spotrebovať dostatočné množstvo vitamínov a minerálov. Pri pankreatitíde by sa človek mal držať diéty a mnoho výrobkov obsahujúcich užitočné stopové prvky je na zozname zakázaných potravín.

  Vitamíny skupín A, B, C, E majú nielen všeobecný posilňujúci účinok na organizmus, ale bojujú aj proti dyspeptickým poruchám, bolesti a sú vynikajúcimi antioxidantmi.


  Pri liečení pankreatitídy, okrem liečby drogami,dôležitú úlohu zohrávajú vitamínové komplexy

  V súčasnosti existuje veľké množstvo vitamínových komplexov, ktoré sú vďaka svojmu vyváženému zloženiu v tele dobre absorbované.

  Liečba pankreatitídy sa môže líšiť v závislosti od formy, v ktorej sa choroba vyvíja. Počas záchvatov akútneho zápalu je potrebné okamžite zavolať kvalifikovaného odborníka. Nestrácajte drahocenný čas z iniciatívy, môžete tým vážne ublížiť. Pamätajte, že základné pravidlá pre počiatočnú liečbu akútneho procesu sú odpočinok, hlad a nachladnutie na bruchu.

  Lieky predpisuje výlučne lekár, čo pomohlo jednému nemusí nevyhnutne pomôcť druhému. Alternatívna liečba ako pomocná metóda sa používa výlučne pri chronickej pankreatitíde.

  Presná diagnostika a včasná liečba sú zárukou vášho rýchleho zotavenia.