Ako liečiť panaritium

Obsah

  Prsty a prsty na nohách sú obľúbenými miestami pre rôzne zranenia: rany, škrabance, odreniny, poranenia. Väčšina ľudí jednoducho nevenuje pozornosť takým problémom a ani neuvažuje o potrebnom ošetrení rany, ktorá vznikla. Vynechávajúc túto skutočnosť, „vstupné brány“ pre patogény, ktoré môžu spôsobiť nebezpečné choroby, sa tvoria na koži v mieste zranenia. Jedným z nich je panaritium - hnisanie tkanív, ktoré si často vyžaduje chirurgický zákrok.

  Ako správne liečiť panaritium: konzervatívna technika

  Okamžite stojí za zmienku, že panaritium (na nohách, rukách) je možné ošetrovať doma iba vtedy, ak má kožu alebo subkutánnu formu. Iné formy ochorenia, napríklad kosť, sa liečia iba v stacionárnych podmienkach s použitím vhodných techník. Nesprávna terapeutická taktika môže spôsobiť, že patogény preniknú do hlbších vrstiev kože, a tým spôsobia sepsu alebo dokonca potrebu odrezať celý prst.

  Predtým, ako zvážime, ako zaobchádzať s panaritom samostatne, je potrebné určiť hlavné zákazy:

  • otvorenie varu vlastnými rukami (tento postup môže vykonať iba lekár, inak môžete spôsobiť, že purulentná hmota preniká do vlákniny a ďalej vytvára hlien - hnisavý zápal medzibunkového priestoru a sepsu);
  • samopodávanie antibiotikafondy (v tomto prípade môžete spôsobiť odolnosť organizmu voči drogám, čo bude komplikovať iba ďalšiu liečbu);
  • na zahrievanie miesta so zápalovým procesom (účinok tepla na panaritium vytvára vynikajúce podmienky na aktívnu reprodukciu patogénnych mikroorganizmov, ktorá spôsobuje šírenie zápalu do susedných oblastí).

  Pred aplikáciou masti môže byť oblasť so zápalom naparená v roztoku sódy

  .

  V prípade, že sa zločinec na paži alebo nohe doplní znížením pohyblivosti ruky alebo nohy, zvýšením všeobecnej teploty, nevoľnosti a bolesti hlavy, odporúča sa poradiť sa s odborníkom, ktorý predpíše čo najúčinnejšiu terapiu čo najskôr. Takže, ako liečiť panarícium v ​​periunguálnych a iných oblastiach, budeme analyzovať podrobnejšie.

  Miestne lieky

  Panaritium možno liečiť doma pomocou miestnych prípravkov, to znamená mastí. Tieto sa aplikujú na oblasť zápalovým procesom, zhora fixáciou špeciálnym fixačným obväzom. Odporúča sa meniť každých 5 hodín. Pred bandážovaním prsta alebo inej časti tela existujúcim panariom sa musí ošetriť dezinfekčným prostriedkom. Napríklad to môže byť kúpeľ s pridaním vhodného roztoku.

  Je tiež potrebné, aby sa osoba posadila tak, aby postihnutá časť tela bola v pohodlnom a lepšom stave v stacionárnom stave, čo je potrebné na správne použitie fixačného prostriedku.obliekania. Masť sa môže použiť na panaritídy akéhokoľvek tvaru. Podľa štatistík existuje veľa prípadov, keď takýto miestny liek pomohol vyhnúť sa chirurgickému zákroku.

  Takže na liečbu používania panarícia:

  • Ichthyolová masť, ktorá je najúčinnejšia pre herpetickú etiológiu choroby (liek sa aplikuje na postihnuté miesto niekoľkokrát denne, pevne obviazaná fixačným obväzom navrchu).
  • Levomekol (najväčší účinok sa dá dosiahnuť, ak sa postihnutý prst prvýkrát naparí v horúcom kúpeli, čo pomôže aktivovať krvný obeh a zabezpečí hlbšiu penetráciu masti).
  • Masť Vishnevsky, ktorá síce má nepríjemný zápach, ale poskytuje dobrý antiseptický účinok.
  • Tetracyklínová masť, ktorá je obzvlášť účinná v počiatočnej fáze patológie (takéto činidlo sa môže zmiešať so zinkovou pastou v pomere 1: 1).

  Po aplikácii masti je potrebné zafixovať oblasť zápalom obväzom alebo náplastou, ktorá zabezpečí hlbšiu penetráciu terapeutických látok

  .

  Lekár môže predpísať inú masť, pretože existuje veľa takýchto fondov s podobným účinkom.

  Antibiotiká

  Antibiotiká sa predpisujú, ak sa infekcia šíri do susedných tkanív, ale iba ak nedochádza k hnisavej fúzii. Panaritium je možné liečiť antibiotikami u dospelých aj u detí doma. Častejšie predpísané fondy s týmito názvami:

  Prečítajte si tiež: Ako odstrániť bradavice z rúk
  • Ampicilín je účinný prostriedok, ktorý pomáha v boji proti patológiám bakteriálnej povahy (približný priebeh liečby je niekoľko týždňov);
  • erytromycín (má antimikrobiálny účinok, odstraňuje bakteriálne infekcie a zápalové procesy spôsobené týmito infekciami; približný priebeh liečby je od 1 - 2 týždňov);
  • Ilozon (liek novej generácie, ktorý môže mať negatívny vplyv na orgán, ako sú obličky).

  Ak je prítomné hnisavé tkanivo, antibiotické látky nebudú účinné. V tomto prípade je predpísaný chirurgický zákrok.

  Iné metódy na odstránenie príznakov

  V prípade, že dôjde k rozvoju subunguálneho panarícia, na záchranu dôjde k známej spätnej väzbe, ale iba v prípade, že v mieste zápalového procesu nie je hnis. Použitie tohto liečiva všeobecne zabezpečuje odstránenie bolesti a zápalu, ako aj začervenanie kože. Na dosiahnutie týchto cieľov sa miesto s panarítiom rozotrie roztokom alebo sa do neho navlhčí malá bičík po vložení do nechtovej platničky.

  Často sa predpisujú fyzioterapeutické postupy, ako je UHF. Približný priebeh liečby je 7 dní. Počas tejto doby môžete pozorovať, ako opuch postupne mizne a intenzita syndrómu bolesti klesá. Samotný postup netrvá dlho: od 5 do 15 minút.

  ​​

  Doma si okrem užívania liekov, ktoré Vám predpísal lekár, môžete vyrobiť soľné kúpele, ktoréodporúčané aj skúsenými profesionálmi. Na prípravu liečivého roztoku 1 lyžica. l. soli sa rozpustia v 1 polievkovej lyžici. teplá voda, po pridaní do kúpeľa. Celkové trvanie postupu nie je dlhšie ako 20 minút. Odporúča sa uskutočniť 3 až 4 takéto stretnutia denne.

  S cieľom eliminovať opuchy, zmierniť bolesť a zápalový proces ako celok, je možné za studeného obkladu použiť akýkoľvek produkt z chladničky na postihnuté miesto. Okrem odstránenia nepríjemných symptómov táto metóda liečby pomáha znižovať šírenie infekčného procesu.

  Operácia

  V každom prípade choroby bude chirurgický postup iný. Všetko záleží na presnom umiestnení panarícia:

  • subkutánne (najskôr sa postihnutá oblasť ošetrí dezinfekčnými prostriedkami, potom sa olúpaná koža vytlačí pomocou špeciálnych nožníc, čím prispeje k uvoľneniu hnisu; po operácii sa oblasť ošetrí peroxidom vodíka a aplikuje sa obväz obsahujúci alkohol);
  • periungual (povrchová vrstva kože nad felonom je rezaná špeciálnymi nožnicami, potom sa vykonávajú rovnaké opatrenia ako v prípade liečby subkutánnej formy choroby);
  • subungual (odlúpaná časť nechtu sa narezá špeciálnymi nožnicami, potom sa vytvorená dutina očistí od hnisu a ošetrí sa antiseptickými látkami);
  • šľacha (lekár urobí stredný bočný rez na postihnutom falange (alebo v inej oblasti, kde sa nachádza).panaritium) bez potlačenia záhybov kožných výrastkov; očistia sa hnisavé hmoty, po ktorých sa rana ošetrí peroxidom vodíka alebo iným antiseptickým roztokom);
  • kosť (hnisavá lézia sa otvorí a vypustí, potom sa dutina ošetrí antiseptikom; ak sú na kosti ložiská nekrózy, vyčistia sa a kosť sa vyleští a vyleští špeciálnym lekárskym kameňom).

  Rozlišuje sa nekomplikované a komplikované panaritium. Prvá skupina zahŕňa kožu, subungual, periungual a druhú kostnú šľachu. Vo väčšine prípadov sa operácie vykonávajú na komplikovaných panaríciách.

  Ľudové liečivá

  Hneď ako sa objavia prvé príznaky tohto ochorenia, odporúča sa okamžité kúpanie s pridaním roztoku manganistanu draselného. Postihnuté miesto musí byť ponorené do roztoku po dobu asi 20 minút. Procedúra sa vykonáva 2-3 krát denne. Manganistan draselný sa môže nahradiť tinktúrou takých liečivých zložiek, ako je nechtík alebo eukalyptus. V tomto prípade je pomer tinktúry s vodou 1 lyžička. na 1 pohár tekutiny.

  Cesnak je jedným z hlavných nepriateľov panarícia

  Môžete použiť aj nasledujúce ľudové lieky, ktoré pomôžu zmierniť zápal a vytiahnu hnis z rany:

  • cibuľa (po uvarení jednej cibule sa nakrája na 2 časti a aplikuje sa strednou časťou na boľavé miesto, fixuje sa navrchu obväzom; postup sa vykonáva 5-6 krát denne);
  • cesnak (po upečení je hlava cesnaku rozdrvená a do strúhaného mydla sa pridá rovnaké množstvo)pomer; po zmiešaní sa produkt aplikuje na miesto zápalu niekoľkokrát denne po dobu niekoľkých hodín);
  • červená repa (buničina sa aplikuje ako obklad na bolesť niekoľkokrát denne);
  • čerstvé zemiaky (nastrúhané čerstvé hľuzy, masa sa šíri na mieste zápalu niekoľkokrát denne);
  • med, múka, pečená cibuľa (zložky sa zmiešajú v rovnakých pomeroch a získaná masť sa aplikuje na boľavé škvrny niekoľkokrát denne);
  • aloe (polovica aloe listu na polovicu, stredná časť sa aplikuje na zločin, zaistená obväzom navrchu a doľava až do rána; postup sa vykonáva pred spaním).

  Ľudové liečivá samozrejme nemôžu nahradiť hlavné zaobchádzanie, ale stále je možné pomocou nich urýchliť požadované zotavenie. V každom prípade je lepšie poradiť sa so špecialistom. Dodržiavaním všetkých odporúčaní lekára sa môžete vyhnúť výskytu nebezpečných komplikácií.