Ako liečiť osteopéniu

Obsah

  U 75% ľudí vo veku 50 a viac rokov sa pozoruje pokles minerálnej hustoty a objemu kostného tkaniva tela. Toto ochorenie kostí sa bežne nazýva osteopénia. Toto ochorenie neohrozuje život človeka, ale zároveň má vážne následky - stále patologické zlomeniny. Vzhľadom na takú zákernosť choroby by ste sa pred liečením osteopénie mali oboznámiť so všetkými možnými spôsobmi liečby.

  Na liečbe tejto choroby sa podieľa niekoľko odborníkov. Ortopédovia, traumatológovia, terapeuti a endokrinológovia môžu pomôcť najmä pacientom trpiacim osteopéniou. Hlavným cieľom liečby je zabrániť progresii ochorenia. Preto sa na terapiu najčastejšie používa komplexne konzervatívna technika.

  Normalizácia životného štýlu

  Jedným z hlavných bodov konzervatívnej liečby je normalizácia životného štýlu pacienta.

  To znamená, že zo svojho života musí vylúčiť ťažkú ​​fyzickú námahu, ktorá môže spôsobiť zranenia. V takom prípade by sa pacient nemal úplne vzdať fyzickej aktivity. Konzervatívna liečba zahŕňa pravidelnú cvičebnú terapiu. Odporúča sa tiež častejšie navštevovať čerstvý vzduch a viesť pomerne mobilný životný štýl. Normalizácia života zahŕňa odmietnutie zlých návykov a aktivít.

  Pacient musí odmietnuť:

  • fajčenie;
  • alkohol;
  • činnosti spojené s ožiarením, chemikáliami atď.

  Normalizácia stravy

  Druhým bodom konzervatívnej liečby je normalizácia stravy. Najdôležitejším minerálom na posilnenie kostnej hmoty je vápnik. Preto je preukázané, že pacient s osteopéniou konzumuje mlieko a rôzne mliečne výrobky, zelenú zeleninu, syr a ďalšie potraviny obohatené vápnikom. Mnoho lekárov tiež môže odporučiť brať vitamíny s vápnikom.

  Potraviny podporujúce liečbu osteopénie

  .

  Na lepšie vstrebávanie vápnika telo potrebuje vitamín D. Nachádza sa v rybách, vajciach a pomarančovej šťave.

  Môže sa tiež pridávať do mlieka ako doplnok výživy. Nezabudnite, že telo dostáva vitamín D v dôsledku vystavenia slnečnému žiareniu. Preto sú prechádzky na čerstvom vzduchu za slnečného počasia jedným z najúčinnejších prostriedkov prevencie a liečby osteopénie. Konzervatívna terapia môže zahŕňať použitie iných prospešných minerálov a látok:

  Odporúčame prečítať si: Ako liečiť vysoký cholesterol
  • proteín;
  • vitamíny skupín B a C;
  • zinok;
  • horčík;
  • fosfor;
  • selén atď.

  Okrem toho sa v strave pacienta odporúća poużívai výrobky, ako sú tvaroh, mäsové jedlá, orechy, otruby, chlieb, strukoviny, żĺtky, suśené ovocie, citrusové plody, pećeń a rybie ikry. Odporúča saobmedziť používanie sýtených nápojov, silného čaju a príliš sladkých alebo slaných potravín. Na zostavenie správnej výživy odborníci odporúčajú využiť služby odborníka na výživu, ktorý vyberie stravu podľa individuálnych charakteristík pacienta.

  S cieľom liečiť osteopéniu by mal pacient venovať pozornosť viacerým sprievodným chorobám. Výskyt a progresia osteopénie môže byť spôsobená poruchou vnútorných orgánov a endokrinného systému. Preto je liečba tohto ochorenia zahrnutá do oblasti pôsobenia endokrinológa. Hormonálna nerovnováha je často príčinou nedostatku hormónov, čo vedie k postupnému uvoľňovaniu kostnej štruktúry.

  Lieky

  Lieky sa zriedka používajú na liečbu osteopénie. Liečba liekom sa zvyčajne používa, ak existuje vysoké riziko progresie ochorenia do štádia osteoporózy. Táto fáza je plná maximálneho riedenia kostných štruktúr, čo vedie k zvýšeniu krehkosti kostí. Podľa štatistík WHO je osteoporóza považovaná za jednu z najbežnejších príčin zlomenín stehennej kosti.

  Takéto zlomeniny môžu viesť k zdravotnému postihnutiu alebo dokonca k smrti. Vzhľadom na to nie je prekvapujúce, že pri osteoporóze sa priemerná dĺžka života znižuje v priemere o 20%.

  Poškodenie rebier a hrudnej kosti osteoporózou

  Lieky by sa mali predpisovať výlučne.lekár po diagnóze a konečnej diagnóze. Mnoho liekov určených na liečbu osteopénie má množstvo nebezpečných vedľajších účinkov. Preto je nekontrolované a samoaplikovanie týchto liekov kategoricky neprijateľné.

  Hlavné lieky na liečbu tohto ochorenia sú:

  • vápnik (Calcium D-3-Nycomed, Osteocar, Calcemin);
  • ​​
  • Aquadetrim;
  • biofosfanáty (risedonát, reclast, alendronát);
  • The Fortical;
  • Myakalcik;
  • Forsteo.

  Liečba ľudovými prostriedkami

  Alternatívou konzervatívnej a drogovej terapie môže byť liečba ľudovými prostriedkami. Použite na to výrobky, ktoré sú takmer vždy po ruke. Jedným z týchto výrobkov sú vlašské orechy, ktoré sa odporúčajú používať na normalizáciu výživy. Membrány z orechov by sa mali zbierať do sklenenej fľaše s objemom 0,5 litra. Ak sa zozbiera tretina objemu tejto nádoby, mali by sa membrány naplniť vodkou a umiestniť na tmavé, suché miesto na tri týždne. Výsledná tinktúra sa musí použiť na obklady a trenie bedrových kĺbov a kostí chrbtice. Tento extrakt sa môže užiť perorálne jednou čajovou lyžičkou 20 minút pred jedlom.

  Ak sa objavia prvé príznaky osteopénie, ako profylaxia sa môžu použiť vlašské orechy s medom. Na tento účel sa používa sklenená nádoba plná vlašských orechov, slnečnicových semien, tekvicových a sezamových semienok.Obsah pohára musí byť naplnený medom, uzavretý vekom a uložený na tmavom mieste na niekoľko týždňov. Po uplynutí tejto doby sa môže obsah pohára konzumovať každý deň na prevenciu aj liečbu osteopénie.

  Alternatívne spôsoby liečby tejto choroby sa na ne neobmedzujú. Mnohí odporúčajú použitie odvarov alebo infúzií ďateliny, čierneho cohosh, racemose alebo presličky. Ďalším ľudovým liekom je odvar kôpru a petržlenu, ktorého správna príprava môže posilniť kostrový systém. Na tento účel sa použije 200 gramov obidvoch bylín. Musia byť naplnené vodou, ktorej teplota nepresahuje 90 stupňov. Potom nechajte roztok uvariť niekoľko hodín. Výsledný roztok sa môže užívať trikrát denne v 100 ml.
  Je potrebné dodať, že bez ohľadu na zvolený ľudový spôsob liečby osteopénie by sa mal pacient vždy poradiť s odborníkom.

  Účinná liečba tohto ochorenia si vyžaduje integrovaný prístup. V závislosti od stupňa rozvoja osteopénie sa liečba môže rozdeliť do dvoch stupňov. V prvej fáze sa používa konzervatívna liečba, ktorá umožňuje zlepšenie kvality života prostredníctvom aktívnej zábavy na čerstvom vzduchu, normalizáciu stravy a elimináciu vážnej fyzickej námahy. Druhou fázou je lieková terapia v prípade komplikácií. Táto terapia sa vykonáva iba pod dohľadom lekára. Samoliečba nie je povolenávedú k rozvoju zhubných nádorov vyvolaných hormónmi.