Ako liečiť osteochondrózu doma

Obsah

  Osteochondróza sa týka degeneratívnych zmien kĺbovej chrupavky. Ochorenie môže zničiť akýkoľvek kĺb v ľudskom tele, najčastejšie sa však v patologickom procese podieľajú medzistavcové platničky. Preto sa choroba v závislosti od miesta poruchy zvyčajne delí na tieto typy:

  • bedrovej;
  • hrudník;
  • krčka maternice.

  Skôr alebo neskôr sa u takmer všetkých osôb, ktoré prekročili prahovú hranicu 35 rokov, diagnostikujú patologické zmeny, takže informácie o tom, ako doma liečiť osteochondrózu krčka maternice, sú pre mnohých ľudí relevantné. K deštruktívnym zmenám krčnej chrbtice dochádza väčšinou deštruktívne (horšia prevalencia je len bedrová choroba) v dôsledku dlhého pobytu v počítači alebo vedenia vozidla. Liečebný prístup by mal byť komplexný. Nie je možné zastaviť patologický proces užívaním iba tabletiek a použitím mastí. Terapia neprináša požadovaný účinok, ak je zanedbaná fyzioterapia.

  Obnovenie zdravia chrbtice doma si vyžaduje od osoby veľkú vôľu a disciplínu. Preto sa pre pacientov, ktorí čelia degeneratívnym zmenám na stavcoch krku, hrudníka alebo dolnej časti chrbta, vytvárajú špeciálne zdravotné strediská a sanatóriá. V takýchto zariadeniach je organizovaná rozsiahla diagnostická a liečebná základňa. špecialistiSpravidla majú značné praktické skúsenosti s prácou s pacientmi a zdravotnícke pomôcky spĺňajú všetky moderné kritériá kvalitnej liečby chorôb pohybového aparátu.

  Rastlinná medicína a lieky na akútnu bolesť

  Účinnú liečbu osteochondrózy doma môžete urobiť sami, samozrejme, podľa odporúčaní, ktoré vám poskytne lekár. Napriek tomu, že fyzioterapia je najdôležitejším bodom v boji proti stavcom, je prísne zakázané vykonávať cvičenia v prípade akútnej bolesti a kŕčov. Najskôr je potrebné zastaviť exacerbáciu choroby. Na tento účel sa úspešne používajú lieky rôznych skupín:

  • lokálne analgetiká a lieky proti bolesti;
  • nesteroidné protizápalové lieky;
  • antioxidanty;
  • látky, ktoré aktivujú normálny krvný obeh;
  • lieky určené na prevenciu degeneratívnych zmien v tkanivách;
  • svalové relaxanciá.

  Poškodenie krčnej chrbtice je sprevádzané výrazným syndrómom bolesti, ktorý výrazne zhoršuje kvalitu ľudského života. Farmaceutický priemysel dnes vyrába rôzne tabletky a masti, pomocou ktorých môžete na chvíľu zabudnúť na príznaky osteochondrózy krku. Takéto lieky napríklad zahŕňajú injekcie lieku Diclofenac.

  Dobrý analgetický účinok sa dosahuje kompresiou nastrúhaných surových zemiakov zmiešaných s medom v boľavých miestach (1 - 2 hodiny).Pomer 1: 1

  V boji proti osteochondróze je účinné trenie pomocou neliečenia. Napríklad na ovplyvnenie postihnutej oblasti sa používa zmes 250 g kerozínu, rovnaké množstvo slnečnicového oleja a 10 strukov červenej papriky. Výsledná kompozícia sa trie po tom, ako sa infúzia podávala na teplom mieste po dobu 10 dní.

  V prípade pokožky, kde sa lokalizuje najťažšia bolesť, sa trenie rozdrví do práškovitého stavu a zmieša sa s 1 polievkovou lyžicou. lyžica masla s chmeľovými šiškami (v pomere 1: 1).

  Keď sa osteochondróza zhorší, na masáž postihnutej oblasti môžete použiť nasledujúci recept: zmiešajte štvrť šálky vodky s pol pohára medu a reďkovku 2/3 pohára. K výslednej zmesi pridajte 2 lyžice. polievkové lyžice soli a túto kompozíciu nanášajte 2-krát denne (škvrny od bolesti).

  Postupy, ktoré podporujú regeneráciu

  Fyzioterapeutické postupy prispievajú k liečbe osteochondrózy: ultrazvuk, magnetoterapia, elektroforéza. Magnetické polia a mikroprúdy pôsobiace na organizmus nemajú prakticky žiadne vedľajšie účinky a zvyšujú účinnosť liečby drogami.
  Nosenie pásu zvieracích chlpov (psov, králikov, nutrie) pomáha dosiahnuť dobrý výsledok komplexnej liečby. Postihnuté miesto je obalené oteplujúcou kožušinou a nosené 2-3 dni.

  Pravidelná masáž tiež pomôže liečiť osteochondrózu doma.Tlak v ruke pomáha uvoľňovať svalové napätie, zlepšuje mikrocirkuláciu krvi a odstraňuje bolesť. V prítomnosti benígnych novotvarov alebo onkológie sú však takéto manipulácie prísne zakázané.

  Samomasáž sa môže vykonávať pomocou bežného valčeka. Aby ste to dosiahli, ležte na chrbte s dreveným valcom pod spodnou časťou chrbta a potom sa pokúste prevrátiť valivý kolík z kostrče na krk a zmeniť polohu tela

  .

  Mnohí odborníci sa domnievajú, že dobrý terapeutický účinok pri ochoreniach pohybového aparátu možno dosiahnuť kontaktovaním s akupunktúrou.

  V procese vystavenia aktívnym bodom sa produkuje hormón kortizol, ktorý je nevyhnutným pomocníkom v boji proti bolesti. Výsledkom akupunktúrnych sedení je vymiznutie opuchov a rýchla regenerácia poškodených tkanív.

  Napriek vysokej účinnosti manuálnej a akupunktúry by sa k chrbtici malo pristupovať s mimoriadnou opatrnosťou a dôverovať by sa mal iba vysoko kvalifikovaný špecialista

  .

  Pacientom s patológiou krčných stavcov sa odporúča kúpiť si ortopedický vankúš, ktorý je nevyhnutný nielen počas liečby, ale aj ako profylaktický liek. Vďaka použitiu chorý normalizuje spánok a zlepšuje sa celkové zdravie. Taký priaznivý účinok sa dosahuje vďaka skutočnosti, že spánokPridruženie opakuje všetky anatomické vlastnosti štruktúry hlavy a zapamätá si tvar. Okrem toho pri chorobe pohybového aparátu na spánok je lepšie zvoliť tvrdý povrch.

  Liečebný komplex gymnastických cvičení

  Počas dňa trávia ľudia vedúci hypodynamický životný štýl 85% svojho času v zohnutej polohe. Nedostatok dostatočnej fyzickej aktivity postupne vedie k obmedzeniu pohyblivosti kĺbov a tvorbe stavcov. Je narušený pomer zaťaženia medzi extenzorovými a flexorovými svalmi, čo následne vedie k funkčným a ďalším patologickým zmenám v orgánoch a systémoch.

  Osobitné cvičenia pre pohybový aparát, ako sú gymnastika zamerané na napínanie (trakciu) chrbtice, pomáhajú pri liečbe osteochondrózy krčka doma. Na jeho implementáciu je potrebné nainštalovať priečku v stropnej oblasti, napríklad do chodby alebo dverí.

  ​​

  Východisková poloha (pre ženy) - ramená sú od seba vzdialené od šírky ramien, muži by mali roztiahnúť ruky trochu širšie.
  Po zavesení na lište sa musia vykonať tieto cvičenia:

   56. pohybovať sa dopredu, dozadu a v oboch smeroch s nohami navzájom uzavretými;
  • ponechanie končatín v uzavretej polohe, ohýbanie na kolenách a potom ohnutie hlavy dozadu, ohnutie a niekoľko zákrut s telom v rôznych smeroch;
  • stôp popísaných vo vzduchukruhy, potom opakujte rovnaké pohyby a otvorte končatiny;
  • na niekoľko sekúnd visí na podpere, pričom maximálne ťahajú nohy ohnuté od kolien k žalúdku;
  • sa snaží vytiahnuť na vodorovnej lište tesne nad úrovňou brady;
  • zdvihnú nohy a roztiahnu ich v uhle 90 stupňov a vytvoria niekoľko kruhov spojených končatinami;
  • rukami pohybujte pozdĺž brvna s uvoľnenými nohami a potom opakujte túto techniku ​​a natiahnite ich pod uhlom 90 stupňov.

  Gymnastické cvičenia sú potrebné na vytvorenie mimoriadne dôležitého svalového korzetu pre osteochondrózu. Vďaka zosilneným svalom je záťaž na chrbticu rovnomerne rozložená, čo prispieva k vymiznutiu tuhosti chrbta a zvýšeniu amplitúdy pohybov.

  Je prísne zakázané liečiť cervikálnu osteochondrózu doma počas obdobia exacerbácie fyzickými cvičeniami. Aktívne rotácie hlavy, naklonenia a otočenie negatívne ovplyvňujú prietok krvi v stavcových tepnách

  Potrebuje chirurg pomoc pri liečbe osteochondrózy?

  Stáva sa, že konzervatívne metódy liečby neprinášajú očakávaný výsledok a že pacient stále pociťuje silnú bolesť a stuhnutosť chrbtice (3. alebo 4. stupeň dystrofických zmien). V takom prípade môže ošetrujúci lekár odporučiť operáciu, ktorej účelom je:

  • stabilizácia chrbtice;
  • odstránenie úplne zničených diskov;
  • odstránenie medzistavcových hernií a novotvarov,kompresné zakončenie miechy.

  Chirurgická korekcia osteochondrózy je spojená s veľkým rizikom pre zdravie pacienta, ale v niektorých prípadoch je takéto opatrenie jediný spôsob, ako sa vrátiť do plného života.

  Znaky výživy pri osteochondróze

  Ľudia, ktorí majú v medzistavcových platničkách alebo tkanivách dystrofický proces, musia skontrolovať svoju stravu.

  • odporúča sa do denného menu zahrnúť viac mliečnych výrobkov (bez tuku);
  • Je veľmi užitočné diverzifikovať jedálny lístok pomocou jedál, na prípravu ktorých sa použila želatína (želé mäso, želé ryby, sladké želé);
  • by nemali do potravín pridávať veľké množstvá soli;
  • konzumované mäso musí byť nízkotučné odrody (medzi ktoré patrí králičie mäso, hovädzie a kuracie mäso);
  • orechy, avokádo, morské plody a slnečnicové semená obsahujú veľa užitočných látok, preto sa odporúča zaradiť ich do stravy osoby s osteochondrózou;
  • Mali by sa uprednostňovať varené alebo dusené potraviny;
  • 84) každý deň sa odporúča jesť čerstvý zeleninový šalát oblečený v olivovom oleji (nerafinovaný);
  • Mrkva, paradajky, cibuľa, repa, uhorky a zeler sú užitočné pre oslabené telo, ale pri vytváraní jedálneho lístka pre ľudí s osteochondrózou by sa mala postupovať opatrne s fazuľou, hráškom a inými strukovinami;
  • je lepšie odmietnuť cukor, konzervované potraviny, horúce korenie a výrobky z múky;
  • nie sú povolenézabudnite, že minimálny denný príjem čistej tekutiny je 1 ½ litra.

  Výživa príznakov krčka alebo iného miechového ochorenia by mala byť frakčná.

  Musíte jesť v malých porciách 5-6 krát denne.

  Liečba patologického procesu v kĺbovej chrupavke nie je rýchla. Konzervatívna terapia vyžaduje integrovaný prístup a prísne dodržiavanie lekárskych predpisov. Je nemožné vyliečiť cervikálnu osteochondrózu iba pomocou farmaceutických liekov. Pravidelné cvičenia, fyzioterapia, masáže a manuálna expozícia pomôžu obnoviť zdravie pohybového aparátu.