Ako liečiť osteochondrózu

Obsah

  Osteochondróza chrbtice je chronická patológia charakterizovaná deštruktívnymi a degeneratívnymi zmenami medzistavcových platničiek. Ochorenie môže postupovať rýchlo, čo vyvoláva výskyt ťažko liečiteľnej prietrže. Poškodenie kostí a chrupavky sa zriedka diagnostikuje v celej chrbtici. Osteochondróza sa zvyčajne zisťuje na jednom zo svojich oddelení - krčka maternice, hrudníka, bedra.

  Terapia patológie si vyžaduje integrovaný prístup, ktorý kombinuje použitie liekov, fyzikálnu terapiu a masáže. Predtým, ako začnete liečiť osteochondrózu, mali by ste sa podrobiť vyšetreniu stavovcom alebo neuropatológom, aby sa zistili príčiny dystrofických porúch.

  Základné zásady liečby

  Nebezpečenstvo osteochondrózy spočíva v jej asymptomatickom vývoji v počiatočnej fáze. To vám umožní diagnostikovať chorobu, keď medzistavcové platničky už prešli nezvratnými zmenami. Preto je potrebné navštíviť lekára aj so zriedkavými bolesťami v krku alebo spodnej časti chrbta, závratmi a náhlou stuhnutosťou pohybov. Patológia objavená v počiatočnom štádiu sa úspešne vylieči bez použitia liekov - pre pacientov sa odporúča iba súbor špeciálnych cvičení. Z tohto článku sa môžete dozvedieť, ako liečiť osteochondrózu krčka maternice .

  Keďže neprítomnosť lekárskeho zákroku spôsobuje vážne komplikácie,Liečba osteochondrózy je vážny prístup. Iba dodržiavanie všetkých lekárskych odporúčaní pomôže zbaviť sa syndrómu bolesti a zastaviť ničenie medzistavcových platničiek:

  • vyvážená výživa. Prevláda mastných, vyprážaných, údených potravín v potrave vedie k hromadeniu zlého cholesterolu v krvných cievach v mieche. Zúženie ich lúmenu bráni úplnému prísunu kostí a chrupavky kyslíkom, živinami a biologicky aktívnymi látkami. Ošetrujúci lekár vždy radí pacientom, aby uprednostnili obilniny, čerstvú alebo pečenú zeleninu a ovocie, nízkotučné odrody mäsa a rýb;
  • pitný režim. Neprítomnosť dostatočného množstva tekutiny v tele vyvoláva vznik nerovnováhy voda-elektrolyt. V stavovcoch je nedostatok minerálnych zlúčenín nevyhnutný pre ich aktívne fungovanie. Nedostatok tekutín tiež vedie k hromadeniu toxínov a toxických zlúčenín, ktoré negatívne ovplyvňujú regeneráciu chrupavky a kostí. Odstránenie výslednej nerovnováhy pomôže dennej spotrebe 2 - 2,5 litra čistej vody, čaju z kvetov harmančeka a (alebo) šípiek;
  • zlé návyky. Nikotín a tabakový decht majú negatívny vplyv na stav krvných ciev, ktoré živia všetky časti chrbtice. S metabolizmom etylalkoholu v pečeni vznikajú medziprodukty, ktoré sú pre ľudské telo toxické. Ovplyvňujú periférne a centrálnenervový systém, narušujú inerváciu, prispievajú k rozvoju zápalu a opuchov;
  • ortopedická podstielka. Ak človek uprednostňuje spanie na príliš tvrdom alebo mäkkom matraci a vankúši, osteochondróza nebude trvať dlho. Počas spánku sú krvné cievy stlačené, kostné tkanivo nie je úplne zásobené potrebnými látkami a kyslíkom. Ak nie je možné kúpiť si ortopedické pomôcky, mali by ste zvoliť posteľnú bielizeň strednej tvrdosti.

  Osoba, ktorá je náchylná k rozvoju osteochondrózy alebo už podstupuje liečbu, by mala odmietnuť zdvíhať závažia alebo vykonávať aktívne športy. Počas tohto tréningu zažívajú všetky sekcie chrbtice významné stresy, ktoré môžu vyvolať degeneratívne poruchy. Sedavý spôsob života sa však takmer vždy stáva príčinou osteochondrózy. Neuropatológovia odporúčajú zvoliť „zlatý priemer“ - dlhé prechádzky na čerstvom vzduchu, plávanie, fyzioterapia a gymnastika, joga.

  Spánok na ortopedických vankúšoch urýchľuje zotavenie pacientov s osteochondrózou

  .

  Farmakologická liečba

  S cieľom liečiť osteochondrózu miechy sa lieky používajú na vnútorné a vonkajšie použitie. Terapeutická schéma vypracovaná neuropatológom by mala vyriešiť tieto problémy:

  • etiotropické ošetrenie,zamerané na odstránenie príčin rozvoja degeneratívnych deštruktívnych zmien;
  • vykonáva sa symptomatická terapia na zníženie závažnosti zápalového procesu a na zmiernenie bolesti;
  • patogenetická liečba vám umožňuje zastaviť progresiu choroby do iných častí chrbtice a zabrániť výskytu nežiaducich následkov.

  Pri liečení osteochondrózy identifikovanej v strednom alebo ťažkom štádiu patológie sa používajú lieky na intravenózne, intramuskulárne alebo intraartikulárne podanie. Po odstránení akútneho svalového spazmu a obnovení krvného obehu v poškodených oblastiach je pacientovi predpísaný postup užívania týchto liekov v tabletách, dražé alebo kapsulách.

  Na liečbu osteochondrózy sa používajú lieky, ktoré majú veľký zoznam kontraindikácií a vedľajších účinkov. Preto lekár pri predpisovaní berie do úvahy celkový stav ľudského zdravia a prítomnosť iných chorôb v anamnéze. Pri zostavovaní terapeutického režimu pre starších pacientov a starších pacientov vznikajú určité ťažkosti, pretože mnohí z nich majú patologické nálezy pečene alebo orgánov močového systému.

  Nesteroidné protizápalové lieky

  NSAID sú prvou voľbou pri liečbe osteochondrózy. Ochorenie je často sprevádzané akútnym alebo pomalým zápalom, ktorý vyvoláva bolesť a opuch tkanív a postupne sa šíri do zdravých oblastí chrbtice. NSAIDpomáhajú rýchlo eliminovať príznaky patológie. Medzi bežne používané lieky patria:

  • Celecoxib,
  • Meloxicam,
  • Ibuprofen,
  • Diclofenac,
  • nimesulid.

  Parenterálne podávanie nesteroidných protizápalových liekov rýchlo a účinne zmierňuje zápaly a bolesti. Po niekoľkých dňoch je pozitívny výsledok ich používania stanovený v priebehu užívania kapsúl alebo tabliet. NSAID nie sú predpísané pre pacientov s ulceróznymi léziami gastrointestinálneho traktu. Jedným z vedľajších účinkov liečby je hlboké poškodenie slizníc. Na prevenciu ulcerácie súčasne s NSAID sa odporúča, aby pacienti užívali inhibítory protónovej pumpy: Nolpaza, Ultopa, Parieta, Pantoprazol, Omeprazol.

  Spolu s perorálnym podávaním NSAID sa praktizuje ich použitie vo forme mastí, krémov alebo gélov. Vonkajšie prostriedky sa viažu na poškodené oblasti chrbtice niekoľkokrát počas dňa. Účinné látky mastí prenikajú do zapálených tkanív a zastavujú vývoj patologického procesu, pričom eliminujú bolesť a stuhnutosť pohybov. Najúčinnejšie pri liečbe osteochondrózy sú gél Voltaren, gél Fastum, gél Nise, masť Ibuprofen.

  Masti s protizápalovými nesteroidnými zlúčeninami pomôžu liečiť osteochondrózu odstránením silnej bolesti

  .

  Glukokortikosteroidy a anestetiká

  Osteochondróza je často sprevádzaná ostrýmibolestivé kŕče obmedzujúce slobodu pohybu. V takýchto prípadoch sa praktizuje použitie paravertebrálnych blokád, ktoré používajú anestetiká a hormonálne lieky:

  • Lidokaín,
  • Novokaín,
  • Dexametazón.

  Lokálna neuromuskulárna blokáda môže nielen rýchlo odstrániť silnú bolesť, ale tiež úplne zastaviť šírenie zápalu v dôsledku prítomnosti dexametazón glukokortikosteroidu. Neuropatológovia sa však v extrémnych prípadoch, keď sú NSAID neúspešné, uchýlili k pomoci hormonálnych liekov. Hormonálne lieky môžu vykazovať vážne vedľajšie účinky, z ktorých jedným je prudké zníženie imunity.

  Lieky proti bolesti a antispasmodiká

  Na zníženie závažnosti bolesti sa používajú lieky s analgetickou a antispasmodickou aktivitou. Ovplyvňujú vlákna hladkého svalstva a oslabujú ich tón. Kapsuly a tablety pôsobia dlhodobo, čo umožňuje ich použitie ako profylaktík pri patologických relapsoch. Takéto lieky na parenterálne a orálne použitie pomáhajú liečiť osteochondrózu miechy:

  Odporúčame vám prečítať si: Ako liečiť medzirestálnu neuralgiu
  • Spazgan
  • Spazmalgon,
  • Trigan,
  • Baralgin,
  • Drotaverin,
  • Papaverin,
  • Pentalgin.

  V prípade komplikovaného ťažkým zápalom sa odporúča kombinovať antispazmodiká a lieky proti bolestilieky na zvýšenie farmakologického účinku. Použitie takejto kombinácie je najvýznamnejšie pri liečbe pacientov, u ktorých patologický proces vyvolal zvýšenie teploty a príznaky všeobecnej intoxikácie.

  Svalové relaxanty

  Svalové relaxanty pomôžu znížiť závažnosť alebo úplne odstrániť svalové kŕče, ktoré často vznikajú pri osteochondróze. Lekári uprednostňujú kombináciu ich použitia s nesteroidnými protizápalovými liekmi na zmiernenie bolesti. To vám umožňuje výrazne znížiť dávku NSAID a súčasne dosiahnuť širší rozsah terapeutickej aktivity a minimalizovať pravdepodobnosť poškodenia gastrointestinálnej sliznice.

  Osteochondróza krku a chrbta sa môže liečiť pomocou týchto svalových relaxancií:

  • Intramuskulárne podanie lieku Midokalm podporuje rozširovanie krvných ciev, ktoré dodávajú kyslík a živiny do stavcových stavieb. Zároveň má svalový relaxant analgetický účinok;
  • Použitie baklofénu podporuje rýchlu úľavu od bolestivých svalových kŕčov. Pacient vracia príležitosť pohybovať sa bez toho, aby pociťoval nepríjemné pocity;
  • sa pomocou Sirdalud obnoví prirodzená pohyblivosť medzistavcových platničiek, ktoré stratili svoju tlmiacu schopnosť. Jedna dávka liečiva účinne eliminuje aj tie najťažšie bolesti.

  Svalové relaxanciá sa úspešne vyrovnávajú s liečbou osteochondrózy, ale keď to predpisujú, neuropatológovia varujú pacientov predneprípustnosť prekročenia dávok. Niektoré z liekov, napríklad baklofén, sú duševná a fyzická závislosť. Svalové relaxanciá sa neodporúčajú ľuďom trpiacim patologickým stavom močového systému z dôvodu možnosti hromadenia účinných látok v tkanivách.

  Pri liečbe osteochondrózy sa chondroprotektory aktívne používajú na opravu poškodených kĺbov

  Chondroprotektory a vitamíny

  Tieto lieky sa používajú pri liečbe osteochondrózy na posilnenie a opravu poškodených medzistavcových platničiek. Chondroprotektory sa prvýkrát podávajú parenterálne a po niekoľkých dňoch pacient tieto lieky užíva v kapsulách alebo tabletách. Priebeh liečby trvá niekoľko mesiacov až rok. V dôsledku prítomnosti glukozamínu a chondroitínu v aktívnych zložkách chondroprotektory postupne regenerujú poškodené kosti, chrupavky a kĺbové tkanivá a normalizujú ich funkčnú aktivitu.

  Najúčinnejšie sú tieto lieky:

  • Mucosat,
  • Don,
  • Structum,
  • Alflutop,
  • Teraflex.

  Vitamíny skupiny B sa používajú na zlepšenie inervácie poškodených medzistavcových platničiek. Pred začatím liečby osteochondrózy sa zistí príčina syndrómu bolesti. Najčastejšie sa stáva zovretým nervom nachádzajúcim sa v chrbtici. Priebeh podávania prípravkov Milgamma, Pentovit, Neuromultivitída, Combilipennormalizuje správanie nervových impulzov.

  Fyzioterapeutické postupy

  Na liečbu osteochondrózy ktorejkoľvek časti miechy sa používajú rôzne fyzikálno-terapeutické metódy. Neuropatológ zvyčajne vyberie jednu z nich, ktorá je pre konkrétneho pacienta najvhodnejšia. Ak však patológia pokračuje v pozadí závažného zápalu, praktizuje sa použitie niekoľkých metód fyzioterapie naraz. Medzi najúčinnejšie metódy patria:

   91) ultrafialové žiarenie;
  • elektroterapia;
  • balneoterapia;
  • magnetoterapia;
  • terapia rázovými vlnami;
  • detensorová terapia;
  • bodová alebo zonálna expozícia vibráciám.

  Lekári často kombinujú vyššie uvedené metódy s elektroforézou, aby urýchlili zotavenie pacienta.

  Pred zákrokom sa na poškodené oblasti chrbtice nanesú tkanivové tampóny napustené roztokmi antispasmodík, anestetík a chondroprotektorov. Na vrchu sú kovové dosky, cez ktoré prechádzajú slabé výboje elektrického prúdu. Toto zaisťuje dodávanie liekov priamo na poškodené medzistavcové platničky.

  Fyzioterapeutické cvičenia môžu liečiť osteochondrózu v počiatočnej fáze bez použitia drog

  Terapeutická masáž a gymnastika

  Osteochondrózy sa môžete zbaviť klasickou alebo orientálnou masážou, ale za predpokladu, žechrbtica nemá akútny alebo chronický zápalový proces. Bolesť je tiež dôležitá. Postup sa vykonáva iba pri úplnej absencii silného nepohodlia. Indikácia pre masáž - stuhnutosť pohybov, nadmerné napätie svalov, poruchy krvného obehu. Lekársku manipuláciu vykonávajú odborníci a po zlepšení pohody môže pacient vykonať zákrok doma pomocou skrútenej utierky alebo kúskom hustého tkaniva.

  Po niekoľkých sedeniach príznaky osteochondrózy oslabujú v dôsledku mnohostranných terapeutických účinkov:

  • obnovuje sa krvný obeh v poškodených oblastiach;
  • obnovené dodávanie živín a molekulárneho kyslíka;
  • Inervácia všetkých častí chrbtice je normalizovaná.

  Terapeutické cvičenia sa na začiatku vykonávajú aj pod dohľadom trénera, ktorý vyberie skupinu cvičení individuálne pre každého pacienta. V počiatočnej fáze patológie to pomôže zabudnúť na bolestivé kŕče navždy, a to aj bez použitia farmakologických prípravkov. Po zotavení slúži sada cvičení ako vynikajúca prevencia akýchkoľvek chorôb chrbtice.

  Recepty tradičných liečiteľov

  Cervikálnu alebo hrudnú osteochondrózu je možné liečiť ľudovými liekmi až po hlavnej liečbe. Počas rehabilitačného obdobia alebo vo fáze remisie sa odporúča používať liečivé byliny, múmie, etylalkohol alebo med.aby sa zabránilo opakovaniu patológie. Čo odporúčajú ľudoví liečitelia:

  • uvariť liter vriacej vody 3 lyžice. Ľubovník bodkovaný a 7 lyžíc. lyžice elecampanu. Trvajte na tom, 2 hodiny, napätie. Po každom jedle vypite 0,5 šálky;
  • denne sa teple kúpajú a do vody sa pridá 10 - 15 kvapiek éterických olejov z tuja, eukalyptu, jedle, šalvie, palmarózy;
  • nanášame obklady 1 - 2 hodiny vo forme ľanového tkaniva impregnovaného zmesou rovnakých dielov medu a 40% etylalkoholu.

  Ľudové lieky sa používajú iba so súhlasom ošetrujúceho lekára. Mnohé z nich majú otepľovacie vlastnosti, preto je neprijateľné ich používať so závažným zápalom kvôli možnosti rozšírenia patologického procesu na zdravé oblasti chrbtice.

  Všetci pacienti neuropatológov sa pýtajú, či je možné vyliečiť osteochondrózu bez zásahu chirurgov. Vo väčšine prípadov postačuje použitie farmakologických prípravkov a fyzioterapeutických postupov na úplné obnovenie medzistavcových platničiek. Ak lekár trvá na operácii, potom by ste nemali odmietnuť. Moderné metódy sú vysoko účinné a bezpečné, neznamenajú dlhé obdobie obnovy.