Ako liečiť očné alergie

Obsah

  Alergická konjunktivitída je nebezpečná komplikácia reakcie osoby na dráždivú látku. Toto je jeden z komplexných prejavov uvoľňovania histamínu, v dôsledku čoho má človek negatívne príznaky z orgánov videnia.

  Zvyčajne sa alergická konjunktivitída nevyskytuje sama o sebe, spolu s ňou môže pacient trpieť aj inými prejavmi choroby - alergickou nádchou, opuchom hrtanu. Väčšina pacientov nevie, ako liečiť alergie v očiach, takže trpezlivo čakajú na zlepšenie.

  Zásady liečby

  Rozpoznanie alergií na oči je mimoriadne jednoduché. Vzhľad nepríjemných symptómov je spravidla jasne spojený s nástupom pôsobenia alergénu na osobu. Ľudia trpiaci alergiou už dávno poznajú typické prekurzory poškodenia očí - sliznica je nepríjemná, svrbenie a pálenie začína, oblasť okolo očí sa zväčšuje, napučiava. V niektorých prípadoch je opuch horných a dolných viečok taký silný, že pacient nemôže otvoriť oči.

  V priebehu času sa príznaky zväčšujú a ak sa osoba nedrží a začne si trieť oči rukami, príznaky alergickej konjunktivitídy sa ešte zosilnia - fotofóbia, nezvratná slzenie, v očiach je cítiť piesok. Vývoj choroby úplne ochromuje činy človeka - nemôže chodiť do práce, študovať. U týchto pacientov migréna často začína, snaží sa neotvárať oči,minimalizovať nepohodlie.

  Pomoc s alergickou konjunktivitídou je nesmierne dôležitá, pretože choroba môže spôsobiť vážne poškodenie zraku, a ak si škrabete oči špinavými rukami, je pacientom zaručená bakteriálna konjunktivitída. Na liečenie tohto ochorenia je potrebné používať systémové antialergické lieky a lokálne činidlá, ktoré zlepšujú stav sliznice oka.

  Ako ovplyvniť alergickú konjunktivitídu

  Na liečbu alergickej konjunktivitídy je najvhodnejším núdzovým opatrením na pomoc pacientovi odstránenie alergénu. Ak je to možné, takýto alergén by sa mal vylučovať navždy. Dokonca aj pri miernom štádiu alergie bude potrebná komplexná liečba choroby na základe troch skupín liekových zložiek - antihistamínová terapia, imunoterapia a lieková terapia. Pri dlhodobom atakovaní alergií sa pridávajú antimikrobiálne látky ako profylaxia na pripojenie bakteriálnej infekcie.

  Alergická pacientka by mala mať vo svojej lekárničke vždy antialergické lieky, napríklad liek Desal

  .

  V prípade alergickej konjunktivitídy sa liečba začína antihistaminikami. Vynikajúce vlastnosti sa vyznačujú prostriedkami: Telfast, Loratadin, Zirtek, Claritin a Tsetrin. Jedná sa o lieky novej generácie, ktoré môžu blokovať produkciu histamínu a znižovať prejavy choroby vrátane alergickej konjunktivitídy. Pri užívaní drogje potrebné si u lekárov overiť, ktoré tablety môžu byť predpísané deťom a ktoré pre dospelých.

  Na odstránenie príznakov alergií v sliznici oka sa musia použiť lieky stabilizujúce membránu. Toto sú lieky Cromohexal, Zaditek. Pomôžu tiež blokátory histamínu - Opatanol, Vizin Allergy, Allergodil, Histimet. Posledný liek je zakázaný na liečbu detí mladších ako dvanásť rokov.

  Lieky, ktoré môžu blokovať produkciu histamínu, sú veľmi účinné proti alergickej konjunktivitíde. Nazývajú sa stabilizátory žírnych buniek alebo deriváty kyseliny kromoglykolovej. Liečivá z tejto skupiny sú Khai-krom, Alomid, Lodoxamid, Krom-alergia. Lieky sú dostupné vo forme kvapiek, sú veľmi vhodné na použitie pri liečení choroby.

  Pri alergickej konjunktivitíde sa suché oči stanú hlavným problémom. Oči akoby treli, ak často blikate. Pacienti trpia slzením a súčasným vysušením sliznice, čo významne zhoršuje priebeh choroby, zhoršuje alergické prejavy choroby. Na odstránenie tohto nepríjemného príznaku by sa mali použiť náhrady slzy. Pomôžu zvlhčiť sliznicu a pomôžu zmierniť zápal.

  Oksial, Vidisik, Inoksa, Vizin, Oftogel a Deflisez sa ukázali ako vynikajúce. Môžete si ich kúpiť v lekárni bez lekárskeho predpisu. A s ťažkou dobou zotavenia sa odporúča pacientompoužívajte očné kvapky s vitamínmi. Sú to Taufon, Catalin, Ujala, Khrustalin, Stillavit, Emoksipin.

  Ak vyššie uvedené lieky neodstránia príznaky alergickej konjunktivitídy, lekár predpíše lieky s hydrokortizónom alebo dexametazónom. Zvyčajne sa neriadia hormonálnou liečbou. Toto je extrémny prípad závažnej konjunktivitídy, keď pacienti trpia extrémne závažnými príznakmi, a obdobie zotavenia po alergických záchvatoch je oneskorené o niekoľko dní.

  Použitie hormonálnych látok u malých detí sa neodporúča, naliehavo sa vyžaduje používanie liekov od dvanástich rokov. Hormonálne lieky sa musia postupne odstraňovať, aby sa nevyskytol tzv. Abstinenčný syndróm. Ako také lieky sa odporúčajú očné kvapky s dexametazónom a povrchové príznaky alergií - sčervenanie očí, opuch očných viečok - sa môžu eliminovať hydrokortizónovou masťou.

  Liečba sezónnych alergií

  Kvitnutie bylín spôsobuje alergikov najmenej ako iné dráždivé látky. Senná nádcha je zvyčajne sprevádzaná závažnými príznakmi alergie - alergická rinitída, slzenie a fotofóbia a poruchy dýchacieho systému.

  Útok sa zvyčajne začína akútne, jeho prejavy sa rýchlo zvyšujú, musia sa čo najskôr zastaviť.

  Je veľmi vhodné, aby alergici užívali liek Allergodil - môžete si ho kúpiť pomocou súpravy: nosový sprej a očné kvapky

  .

  Očné kvapky Allergodil a Spersallerg pomôžu s alergickou konjunktivitídou.

  Po vpichnutí niekoľkých kvapiek pociťujú pacienti za 10 - 15 minút významné zlepšenie svojho zdravia. Allergodil má výrazný antipruritický účinok a liek Spersallerg obsahuje vazokonstrikčné zložky - pomáhajú rýchlo eliminovať príznaky útoku.

  Počas kvitnutia rastlín alergénu je potrebné systematicky používať antialergické lieky, pretože s alergénom sa môžete stretnúť všade. Na tento účel lekári odporúčajú, aby pacienti používali kvapky trikrát až štyrikrát denne, a potom znížili dávku na dve a jednu kvapku denne, až kým alergén neprestane pôsobiť na telo. Pomôže to zbaviť pacientov náhleho výskytu alergickej konjunktivitídy.

  Pri silnom prejave alergickej reakcie sa liečba zvyšuje užívaním tabliet. Ak sa choroba zmenila na dlhotrvajúcu chronickú formu, potom aj po ukončení pôsobenia alergénu na telo pretrvávajú bolestivé príznaky. Je potrebné používať kvapky Alomid alebo Cromohexal - používajú sa trikrát až štyrikrát denne až do úplného zotavenia. V konečnom štádiu liečby sa môže Vizin Allergy zahrnúť do liečebného režimu.

  Liečba jarnej konjunktivitídy

  Lekári poznamenávajú, že exacerbácia alergií v očiach sa najčastejšie vyskytuje na jar, preto sa dokonca objavil termín jarná keratokonjunktivitída. Prejavujú sa to najčastejšiealergické odrody sú malé deti sadikovského veku - od troch do siedmich rokov. Typicky ochorenie nadobúda chronický priebeh, môže trvať s rôznym úspechom počas jarných mesiacov, potom sa opakuje a potom poskytuje remisiu. Na jeseň sú tieto príznaky utíšené.

  V tomto prípade lekári odporúčajú liečbu dojčiat štandardnými antialergickými kvapkami Cromohexal a Alomid, ktoré účinne pomáhajú pri jarných exacerbáciách, a do liečebného režimu tiež pridávajú liek Maxdex, liek založený na dexametazóne. Pri akútnych prejavoch choroby sa kombinujú kvapky Allergodilu a Maxidex. Dávkovanie a dávkovací režim predpisuje lekár v závislosti od prejavov choroby. Ak finančné prostriedky nemajú terapeutický účinok, predpisujú sa špeciálne kurzy na umývanie očí, ktoré sa uskutočňujú v zdravotníckom zariadení.

  Na dosiahnutie komplexného účinku na telo sa odporúča užívať perorálne lieky - antihistaminikum Zodak, Tsetrin a Claritin. Imunoterapia je povinná, čo je v závažných prípadoch predpísané injekciou pacientom - šesť až desať injekcií histoglobulínu. Táto liečba má zvyčajne dobrý účinok a umožňuje dlhú dobu zachrániť malého pacienta pred prejavmi jarnej exacerbácie alergií.

  Schémy na liečbu infekčnej a drogovej konjunktivitídy

  Štúdie lekárov preukázali, že pri infekčnej, vírusovej, herpetickej a plesňovej infekcii spojiviek sa vyvíja alergická reakcia. Príznaky alergiíčasto vymazané základným ochorením, takže je pre pacienta veľmi ťažké určiť prítomnosť alergickej zložky. Alergická reakcia však oddiali zotavenie pacientov s rôznymi typmi zápalu spojiviek. Z tohto dôvodu je dôležité liečiť nielen očné choroby, ale pôsobiť aj na alergickú zložku.

  Lieky, ktoré užívame pri rôznych ochoreniach, môžu vyvolať alergické reakcie samy osebe

  V prípade infekčnej vírusovej alebo bakteriálnej konjunktivitídy môže antibiotická liečba u pacienta zvýšiť hladinu toxínov v tele. Mnohé antibiotiká samotné sú alergény a na pozadí zhoršenia ochorenia bude telo nevyhnutne reagovať na svoj príjem uvoľňovaním histamínu. Preto lekári ako liečbu zahrnujú do liečebného režimu Allergodil alebo Spersallerg - dvakrát až trikrát denne týždenne, ako aj Cromohexal alebo Alomid dvakrát denne.

  Imunita pacientov s alergiou je mimoriadne ťažká pri všetkých liekoch, ktoré vstupujú do tela pacienta. Chemikálie aktívne interagujú s bunkami, menia priebeh niektorých procesov, preto sú cudzími zložkami, na ktoré alergický človek často reaguje s patologickými záchvatmi. Poznamenáva sa, že tretina antialergických liekov môže u pacientov spôsobiť zhoršenie ochorenia.

  S cieľom znížiť reakciu pacientov na liekypredpisovať lieky, ktoré môžu eliminovať prejavy patológie zo strany očí. Sú to rôzne masti, kvapky, gély. Ako terapia drogovej konjunktivitídy môžu pacienti používať Loratadin alebo Cetrin vo vnútri, indikuje sa kvapkanie Allergodilu alebo Spersallergu do očí a pri chronickom dlhodobom priebehu drogovej konjunktivitídy sa odporúča užívať Alomid alebo Cromohexal. Ťažké záchvaty pomôžu zmierniť hormonálne lieky hydrokortizónom alebo dexametazónom.

  Liečenie alergickej konjunktivitídy nie je také ľahké, ako sa zdá. Prejavy alergií z orgánov zraku sú pre pacientov, najmä pre deti, mimoriadne ťažké. Pri exacerbácii alergickej konjunktivitídy trpia pacienti vážne a vyvíjajú sa migrény. Aby sa predišlo útokom, je najlepšie vštepiť oči pri prvých príznakoch alergie a v žiadnom prípade ich neotierať, aby sa nezrýchlili príznaky choroby.