Ako liečiť obštrukčnú bronchitídu

Obsah

  Aspoň raz sa u každého vyskytol kašeľ, ktorý je niekedy zdĺhavý, bolestivý a ťažko liečiteľný. Zápal je často sprevádzaný zvýšením telesnej teploty, okrem toho má chorý aj kŕče. Hlien nahromadený v prieduškách sa ťažko vylučuje a vyvoláva nepríjemné príznaky. Takáto bronchitída sa nazýva obštrukčná a vyžaduje si integrovaný prístup k liečbe. Ľudia, ktorí vedia, ako správne liečiť obštrukčnú bronchitídu, netrpia chronickým kašľom a rýchlo sa zotavujú.

  Lieky

  Na odstránenie obštrukčnej bronchitídy u dospelých a detí je potrebné sa zbaviť základného ochorenia, proti ktorému sa vyvíja bronchiálna obštrukcia. Hlavnými cieľmi liečby sú: odstránenie kŕčov, skvapalnenie príliš viskózneho spúta a jeho rýchle odstránenie z priedušiek. Okrem toho je potrebné zmierniť stav chorého, pretože zápal prieduškovej sliznice je sprevádzaný živými príznakmi.

  Základom liečebného postupu pri obštrukčnej bronchiálnej chorobe sú bronchodilatačné lieky. V prípade dlhodobého ochorenia sa predpisuje:

  • anticholinergiká („ipratrópiumbromid“);
  • xantíny („teofylín“);
  • agonisty b2 (Salbutamol).

  V prípade, že obštrukčná bronchitída je výsledkom akútnej respiračnej infekcie, sú potrebné antivírusové lieky. Alergická obštrukciatelesné reakcie, vyžaduje vymenovanie antihistaminík.

  Na liečbu obštrukčného zápalu priedušiek sa nepoužívajú všetky expektoranty v každom prípade. Mukolytické lieky sú potrebné, keď je potrebné zlepšiť priechodnosť priedušiek, napríklad pri chronickom priebehu choroby. Ich pôsobenie je založené na skutočnosti, že v dôsledku zrieďovacieho účinku sa množstvo spúta zvyšuje. Určenie týchto liekov v prípade choroby, keď už je pre pacienta ťažké dýchať, môže mať vážne následky. Nezávislé užívanie drog s expektoračným účinkom pri obštrukcii dojčiat je spojené so závažnými komplikáciami. Na odstránenie choroby nie sú vhodné ani imunostimulačné lieky. Takéto lieky prispievajú k tvorbe hlienu v respiračnom trakte, čo situáciu len zhoršuje v dôsledku zlého výtoku spúta.

  Na účinné liečenie obštrukčného ochorenia s prídavkom bakteriálnej infekcie sú potrebné širokospektrálne antibiotiká. Takéto lieky sú predpísané pre ťažkú ​​všeobecnú malátnosť a prítomnosť purulentného substrátu v spúte, napríklad pri vzniku pneumónie. Lieky s antibakteriálnym účinkom nie sú vhodné na inhaláciu vodnou parou, navyše sa nepoužívajú na prevenciu opakovaného výskytu akútneho zápalu bronchiálnej sliznice.

  Ak má pacient závažné zlyhanie dýchacích ciest, lekár môže predpísať kortikosteroidy

  .

  Aby ste sa vyhli dysbióze - častému vedľajšiemu účinku antibiotickej liečby - na udržanie normálnej črevnej mikroflóry môžete používať lieky. Jedným z liekov, ktoré preukázali dobrú účinnosť, je Bifiform. Obsahuje vitamíny skupiny B (B6 a B1), ako aj laktobacily a bifidobaktérie. Je tiež dostupný vo forme kapsúl na obnovenie normálnej funkcie čriev u dojčiat.

  Pacient, ktorý má príznaky obštrukčnej bronchitídy, nemôže voľne a ľahko dýchať. Ak je dusivý kašeľ sprevádzaný upchatím nosa, je potrebné kúpiť vazokonstrikčné kvapky alebo sprej, napríklad Vibrocil. Takéto lieky sa môžu liečiť nie dlhšie ako niekoľko dní a pred ich použitím na liečbu nádchy u detí a nastávajúcich matiek je lepšie poradiť sa s lekárom.

  Odstránenie upchatia by malo byť sprevádzané častým oplachovaním nosohltanu dezinfekčnými roztokmi. Najlepšie je kúpiť špeciálny soľný roztok v lekárni, napríklad v Aqua Maris. Na ošetrenie nosnej dutiny sú vhodné aj výrobky obsahujúce striebro ("Sialor").

  Kedy je potrebná hospitalizácia?

  Stáva sa, že obštrukčnú bronchitídu nie je možné odstrániť doma. Lekárska starostlivosť sa môže vyžadovať v týchto prípadoch:

  Odporúčame vám prečítať si: Ako liečiť suchý kašeľ u dieťaťa
  • zápal pľúc;
  • zhoršuje chronickú bronchitídu a pacient kašle hnisavé hlien;
  • existuje silná stránkadýchavičnosť pri bežných akciách a respiračnom zlyhaní;
  • je potrebné diagnostikovať stav tracheobronchiálneho stromu pomocou bronchofibroskopu (bronchoskopia);
  • vyskytli sa príznaky srdcového zlyhania.

  Nástup obštrukčnej bronchiálnej choroby nie je často sprevádzaný živými príznakmi. U malých detí, ktoré sa živia materským mliekom, môže imunitný systém úspešne bojovať s vírusom, ktorý vstúpil do tela. Protilátky, ktoré často bránia množeniu mikroorganizmov, sa nezvládajú a dieťa ochorením zápalom prieduškovej sliznice ochorie. Závažná obštrukčná bronchitída u detí sa najlepšie lieči v lôžkových zariadeniach. Vzhľadom na to, že dýchanie pacienta je ťažké alebo sa začalo mierne kašeľ, je potrebné navštíviť odborníka. V prípade prudkého zvýšenia telesnej teploty sa odporúča privolať núdzový stav.

  Potrebujem inhalačné a bylinné lieky?

  Dodatočné ošetrenie ľudovými liekmi pomôže zbaviť sa kašľa sprevádzaného pískaním a pískaním. Obštrukčná bronchitída je závažné ochorenie, takže spoliehanie sa na bylinné doplnky nie je dobrý nápad. Aby sa predišlo alergickým reakciám, najmä u malých detí, rastlinné lieky by sa mali dohodnúť s lekárom.

  Jedným z najúčinnejších prostriedkov obštrukčnej bronchiálnej choroby je šťava s prídavkom prírodného medu získaného z čiernej reďkovky. Na prípravu lieku musíte urobiťRastlinný výklenok je malý a do jamky vložte lyžicu medu.

  Po čakaní na objavenie sa šťavy z reďkovky sa výsledný expektorant zozbiera v čajovej lyžičke a vyberie sa 4-krát denne (bez prania vodou). Posledné stretnutie by sa malo uskutočniť po večeri, najlepšie pred spaním.

  V lekárni si môžete kúpiť hotové rastlinné prípravky, ktoré pomáhajú pri vyprázdňovaní spúta. Ak je to potrebné, liečivá suchá zmes sa dá ľahko zostaviť samostatne. Vyžaduje si to:

  • šalvia,
  • podblatník,
  • marshmallow root,
  • fenikel,
  • voňavý kôpor.

  Prírodný liek sa môže pripraviť podľa tejto schémy:

  • vziať pol lyžice každého druhu suchej suroviny;
  • varí bylinkovú zmes v termoske;
  • trvajú na trvaní 2 až 3 hodín, sú pevne zakorenené;
  • namáhanie infúzie pomocou gázy alebo sitka;
  • Prírodný med sa môže pridávať podľa chuti.

  Infúzia sa podáva počas 5 dní, pije sa trikrát denne, 100 ml terapeutickej tekutiny.

  Vdychovaním s pridaním liekov je možné zbaviť sa dýchavičnosti spôsobeného problémami pri vypúšťaní spúta doma. Obštrukčná bronchitída je choroba, pri ktorej má inhalácia nebulizovaného lieku, ako je Pulmicort, priaznivý účinok. Prekážka je sprevádzaná astmatickými záchvatmi, ktoré môžu byť blokované vysokými dávkami liečiva rozprašovaného v špeciálnom inhalátore. Na tento účel je najlepšie získať špeciálne zariadenie -rozprašovač.

  V priebehu konania, čo je liečivo určené k prerušeniu bronchiálna obštrukcii, a prenikne hlbšie do dýchacích ciest. Je veľmi vhodné liečiť bronchitídu pomocou rozprašovača u malých detí a starších ľudí. Vzhľadom k ich veku, môžu títo ľudia nebudú kontrolovať správne dýchanie rytmus potrebný pre normálny inhaláciu a pomocou špeciálneho zariadenia, tento problém je eliminovaný.

  V období ťažkého výtoku spúta sa nepoužívajú inhalácie pary. Zvýšenie hlienu pri vystavení pare je so zhoršením kvality. Chorá osoba môže začať dusiť a dusiť pri prepúšťaní z priedušiek. Podobné pôsobenie má aj kúpanie v horúcej vode, preto sa neodporúča ležať v teplom kúpeli s obštrukčnou bronchitídou.

  Obštrukčná bronchitída, ktorá dlho neodstráni, sa nazýva chronická

  .

  Ako zmierniť kašeľ počas obštrukcie?

  , obštrukčná bronchitída v deťom alebo dospelým, ktoré majú byť ošetrené pomocou systému lekárom odporúčané. zotavenie rýchlosť však nemôže len pomocou farmaceutických liekov, ale aj non-liečivé spôsoby, ako bojovať s chorobou.

  • Osoba, ktorá je dusí na bolestivom kašľu, charakteristické zápalového procesu v prieduškách, mal rovnako ako vy môžete piť. Pre najlepšie vypustenie spúta je potrebné prijať všetky opatrenia na jeho zriedenie. Bol dokázaný vzťah medzi viskozitou krvi a konzistenciou spúta. Preto u pacientovktorí pijú veľa tekutín, nahromadený hlien sa vylučuje ľahšie a rýchlejšie. Ako nápoje je lepšie zvoliť teplé čaje a bylinné infúzie, zásaditú minerálnu vodu, ovocné a ovocné šťavy, varené doma, čistú tekutinu.
  • Jedným z dôležitých bodov ovplyvňujúcich celkový stav pacienta s obštrukčnou bronchitídou je vzduch, ktorý pacient dýcha. Ak je dýchanie dieťaťa alebo dospelého ťažké a chrapľavé, vo vnútri by sa mala udržiavať vlhkosť 60 - 70%. Okrem toho by vzduch nemal byť príliš teplý.
  • Ak obštrukčná bronchitída nie je sprevádzaná prudkými teplotnými špičkami, pacient by nemal byť celý deň v posteli, pretože pri ľahnutí je sila kašľa oveľa slabšia ako vo zvislej polohe.
  • Na urýchlenie a uľahčenie odstránenia hlienu z priedušiek sa používa perkusná masáž. Procedúra spočíva v tom, že sa trie o hrudník a medzirebálny priestor, po ktorom sa pacient položí chrbtom nahor (hlava sa zníži) a spustí sa poklepanie na oblasť hrudníka, päsťou päsťou do chrbta pacienta. Perkusná masáž sa nepoužíva na zmiernenie obštrukcie u dojčiat, pretože veľmi malé dieťa nie je schopné kašlať „na povel“. Masáž je tiež kontraindikovaná, ak telesná teplota stúpa (nad 37,5 ° C).

  Zhrnutie

  Po začatí včasnej liečby bude možné úplne vyliečiť obštrukčný zápal priedušiek, predchádzať komplikáciám a hospitalizácii. V boji o zdravie dýchacích ciest sa odporúčavyhľadajte pomoc s modernými drogami, nespoliehajúc sa výlučne na bylinné medicíny. Obštrukčná bronchitída je závažné ochorenie, preto si lekár musí zvoliť liek.