Ako liečiť obezitu

Obsah

  Obezita je patológia, ktorá sa vyznačuje prítomnosťou nadváhy u osoby nad normu stanovenú odborníkmi. Dôvodov je veľa: od podvýživy po vážnejšie zdravotné problémy (metabolické poruchy, hormonálna nerovnováha atď.). S obezitou sa musí zaobchádzať na základe toho, čo prispelo k jej výskytu.

  Spôsoby liečby

  Patológiu sa môžete zbaviť pomocou metódy bez drog. To je prijateľné pre obezitu spôsobenú podvýživou. V tomto prípade je predpísaná nízkokalorická strava a cvičenie.

  Liečba drogami je predpísaná pre hormonálne poruchy, patológie gastrointestinálneho traktu a ďalšie orgány. Sú to vhodné lieky, látky potlačujúce chuť do jedla a zníženie absorpcie živín.

  Chirurgia sa vykonáva s cieľom odstrániť telesný tuk nachádzajúci sa pod kožou. Môže to byť liposukcia a abdominoplastika, počas ktorej sa vylučuje ochabnutý žalúdok.

  V prípade duševných, emocionálnych porúch sa môže vyžadovať pomoc psychológa alebo psychoterapeuta. Účinné pre normalizáciu hypnózy emocionálneho pozadia.

  Výživa na obezitu

  Doma sa odporúča dodržiavať správnu stravu. Pre týchto pacientov boli vyvinuté špeciálne diéty, ktoré zahŕňajú ľahké a stráviteľné stravovanie v potrave so zníženou energetickou hodnotoutuky, uhľohydráty, normálny kvantitatívny obsah tuku.

  Potraviny, ktoré vzbudzujú chuť do jedla, sú vylúčené zo stravy a soľ a tekutina sú obmedzené. Je potrebné jesť frakčne: v malých porciách, ale často počas celého dňa. Odporúča sa používať potraviny bohaté na vlákninu, ktoré pomáhajú žalúdku rýchlo nasýtiť.

  1. stupeň

  Pacienti s nadváhou a obezitou 1. stupňa si ešte nie sú úplne vedomí prítomnosti patológie. Vo väčšine prípadov neexistujú žiadne výrazné klinické prejavy, človek sa nebojí o celkovú nevoľnosť a zvýšenú únavu. V tejto fáze je však potrebná strava.

  Strava by mala obsahovať bielkoviny v objeme 60%, rastlinné tuky v objeme 25%, soľ - 5–8 g za deň, tekuté do 1 litra. Prírodný cukor je úplne vylúčený z výživy, ale môže byť nahradený sladidlami.

  Dôležité!Soľ sa konzumuje v minimálnom množstve a pri procese varenia sa nepridáva a jedlo sa po pripravení solí.

  2 stupne

  Tento patologický stav, tj obezita druhého stupňa, si vyžaduje väčšiu pozornosť. V tomto štádiu nie je odstránenie nadváhy také jednoduché, dokonca ani pri správnej výžive v kombinácii s fyzickou aktivitou.

  Strava s 1 a 2 stupňami patológie nemá žiadne osobitné rozdiely. Do stravy sú tiež zahrnuté bielkoviny (60%), rastlinné tuky (25%), soľ (4-8 g), tekutina (do 1 litra). Ovocie, zelenina, ostatné výrobkyKonzumujte varené, dusené, pečené.

  Mastné mäso a mastné ryby, párky, muffiny, sladké, slané, nakladané, fermentované mliečne výrobky s vysokým obsahom tuku, cestoviny, korenené, mastné, majonéza, omáčky sú vylúčené zo stravy.

  3 stupne

  Vo výnimočných prípadoch je možné liečiť obezitu 3 stupňov. Vo väčšine prípadov je potrebný chirurgický zákrok. Celkový zdravotný stav pacienta sa výrazne zhoršuje, existuje pocit nedostatku vzduchu aj pri najmenšej námahe, bolesť v hrudnej kosti, hlava, celková nevoľnosť.

  Odporúča sa, aby sa patológia liečila v stacionárnych podmienkach a pod dohľadom odborníka. Jedlo by malo pozostávať z bielkovín v dennom objeme 70 - 80 g, tuku - 60 g, uhľohydrátov - 100 g

  Stupeň 4

  Obezita stupňa 4 u žien a mužov je závažné ochorenie, ktoré si vyžaduje nepretržitú starostlivosť o chorého. Vo väčšine prípadov sa patológia vyskytuje v kombinácii s inými sprievodnými ochoreniami: ateroskleróza, hypertenzia, cukrovka, pankreatitída atď.

  Obezita 4. stupňa sa lieči iba v nemocnici.

  Ošetrenie a výživa sa vyberajú s prihliadnutím na charakteristiky všeobecného zdravia a súvisiacich chorôb. Na odstránenie telesného tuku je predpísaný chirurgický zákrok. Terapia sa uskutočňuje v stacionárnych podmienkach.

  Lieky

  Ošetrujúci lekár môže predpísať liek, ktorý redukuje hmotnosť. Takéto fondy majú krátkodobý účinok aj po skončení príjmu, aby si zachovali dosiahnutý účinok,bude potrebná zmena životného štýlu a určitá strava. V opačnom prípade sa stratené kilogramy vrátia.

  Účinky týchto liekov sú tieto:

  • pomoc pri blokovaní chuti do jedla v dôsledku prenosu signálu do určitých oblastí mozgu alebo nervového systému;
  • prispievajú k zvýšeniu termogenézy, ktorá normalizuje metabolické procesy;
  • pomáhajú znižovať absorpciu tuku pôsobením na črevá.

  Ak porovnávame lieky na spaľovanie tukov s doplnkami výživy, nemajú preháňadlá alebo diuretiká. Prostriedky na obezitu sú rozdelené do niekoľkých skupín.

  S periférnym účinkom

  Lieky spôsobujú zníženie aktivity niektorých enzýmov: gastrointestinálnych lipáz, ktoré prispievajú k rozkladu tukov. Akcia takýchto fondov spočíva v ničení tukových buniek, čo vedie k chudnutiu.

  ​​

  Hlavnou výhodou je účinok na gastrointestinálny trakt, ktorý obchádza iné orgány. Napriek tomu je tráviaci systém úzko spojený s močovým systémom a pečeňou, ktoré sú tiež ovplyvňované drogami.

  Dôležité!Medzi nedostatky liekov s periférnymi účinkami patria vedľajšie príznaky vo forme podráždenia črevných a žalúdočných stien, ktoré spôsobujú hnačku a nadúvanie.

  Zástupcami tejto skupiny sú prípravky Xenical, Orlistat.

  S ústredným účinkom

  Ihneď treba povedať, že tieto lieky majú silnejší účinok ako lieky speriférne pôsobenie. Účinné látky ovplyvňujú mozog, konkrétne inhibítory zodpovedné za blokovanie hladu.

  Napriek svojej účinnosti majú tieto lieky mnoho kontraindikácií. Ak sa ich nebudete držať, objavia sa vedľajšie príznaky: zvýšená podráždenosť, depresia emočného stavu, narušená duševná aktivita.

  Zástupcami tejto skupiny sú Regenon, Phentermine a Fepranon.

  Ostatné

  Na liečbu obezity možno predpísať iné lieky, vzhľadom na primárne ochorenie, ktoré prispieva k zvýšeniu telesnej hmotnosti. Napríklad, ak je jeho nárast spôsobený hormonálnymi poruchami v tele, použite prostriedky, ktoré normalizujú stav endokrinného systému.

  Masážna a cvičebná terapia

  Masáž obezitou zlepšuje prietok lymfy a krvný obeh, znižuje telesný tuk, stimuluje metabolické procesy.

  Ak je metabolizmus tukov v tele narušený, predpisuje sa všeobecná masáž so zvýšeným spracovaním veľkých objemných svalov, ako aj oblastí, v ktorých je sústredených viac patologických záhybov. Najprv masážte chrbát, potom dolné končatiny, brucho. Aplikujte hladenie, stláčanie, miesenie, trenie, trasenie, ťahy.

  Cvičebná terapia sa môže vykonávať samostatne alebo s trénerom.

  V spojení s masážnymi postupmi sa predpisujú špeciálne cvičenia, ktoré pomáhajú:

  • normalizujú metabolizmus uhľohydrátov, bielkovín,lipidy v tele; dosiahnutie obnovenia rovnováhy energie a energie;
  • normalizujú fungovanie srdca a krvných ciev;
  • zvyšujú objem svalov;
  • znižujú hmotnosť.

  Komplex fyzikálnej terapie sa vyberá na individuálnom základe, pričom sa zohľadňujú všeobecné zdravotné vlastnosti a súvisiace choroby.

  Operácia

  Je možné zbaviť sa obezity bez chirurgického zákroku podľa stupňa rozvoja patológie. Pri závažných porušeniach, veľkom telesnom tuku, ktorý sa pozoruje na konci fáz 2, 3 a 4, sa môže vykonať operácia, pri ktorej sa chirurgicky vyrežú prebytočné oblasti kože s tukom.

  Vo väčšine prípadov sa vykonáva laparoskopia, ktorá zahŕňa vytvorenie malých dier v požadovanej oblasti s ukladaním tukov. Chirurgické nástroje sa vkladajú do jedného z nich a do druhého sa vkladá videokamera, z ktorej sa obraz dodáva do monitora. To vám umožní sledovať priebeh operácie.

  Výhody laparoskopie sú:

  • prakticky žiadne komplikácie;
  • riziko pooperačnej tvorby kýly je minimalizované;
  • krátke rehabilitačné obdobie;
  • neprítomnosť bolesti po operácii;
  • nedostatok jaziev a jaziev.

  Vykonáva sa operácia na zúženie žalúdka, počas ktorého sa na orgán umiestni špeciálny krúžok zo silikónu. Pripája sa k zariadeniu pomocou tenkej trubice, ktorá je všitá do žalúdočnej steny.

  Zaujímavé! Môže sa požadovať obtoková enteroanastomóza - zásah zahŕňajúci odstavenie časti tenkého čreva alebo zavedenie žalúdočných krúžkov, ktoré znižujú objem orgánu.

  Liposukcia sa týka kozmetickej chirurgie, ktorá spočíva v odsávaní tuku z problémovej oblasti pomocou vákua cez tenkú ihlu. Pred liposukciou sa tukové tkanivo často predpisuje laserom alebo ultrazvukom.

  Inovačné metódy

  Jednou z týchto metód je kódovanie obezity. Pacienti, ktorí sa uchýlili k iným liečebným metódam, ktorí sa nezistili pozitívne, sa k nemu spravidla uchýlili.

  Kódovanie zahŕňa osobitný vplyv na mentálnu sféru, ktorý vám umožňuje potlačiť túžbu po jedle, znižovať chuť do jedla. Osoba získava pretrvávajúcu averziu voči jedlu, najmä tej, ktorá má vysoký obsah kalórií.

  Vo väčšine prípadov sa pozoruje rýchly úbytok hmotnosti. Za mesiac môžete schudnúť až 20 kg. Napriek účinnosti metódy má len dočasný účinok. Ak zastavíte liečbu, bude mať pacient opäť chuť jesť nezdravé jedlo.

  Účinné v boji proti hirudoterapii obezity.

  Homeopatické lieky sa často predpisujú, ktoré sú vybavené prírodným zložením, majú menšie vedľajšie príznaky a kontraindikácie. Droga je vybraná na základe hlavného problému, ktorý spôsobil obezitu. Môže to byť:

  • Grafitový agent: predpísaný na obezitu spôsobenú poruchoučinnosti endokrinného systému;
  • liek Calcarea Carbonica: používa sa na úpravu metabolických porúch;
  • Likopodium: normalizuje činnosť gastrointestinálneho traktu, potláča chuť na sladkosti, múku.

  Hirudoterapia obezity je účinná. Pijavice vstrekujú do tkaniva látky ako hirudín, lipáza, hyaluronidáza. Hirudoterapia normalizuje krvný obeh, zaisťuje odstránenie prebytočnej tekutiny z tukových usadenín.

  Ľudové liečivá

  Doma môžete používať ľudové liečivá, ktoré majú choleretický, diuretický účinok, normalizujú vstrebávanie živín v črevách a zlepšujú chuť do jedla a metabolické procesy. Nasledujúce látky sa berú perorálne:

  • extrakt stigmy kukurice: trikrát denne, 30 kvapiek pred jedlom;
  • rakytník (2 polievkové lyžice), púpava (1 polievková lyžica), petržlen (1 polievková lyžica), mäta (1 polievková lyžica): kombinovať sušené prísady, naliať 200 ml vriacej vody, trvajúce jednu hodinu, perorálne odoberané po 100 ml na lačný žalúdok;
  • baza čierna, mäta, harmanček, fenikel: kombinujte zložky v rovnakom objeme, varte v 300 ml vody po dobu 15 minút, ochladzujte, filtrujte, trikrát denne vezmite 100 ml;
  • černice (listy), brezy (listy), podkolienky: trvajte na prísadách, ktoré sa odoberajú v rovnakých objemoch jednu hodinu, berte 100 ml dvakrát denne.

  Do vaní sa môžu pridávať bylinné nálevy a odvary. Tymián, palina, borievka, borovica budú v tomto prípade užitočnéihly.

  Záver

  Obezita nie je veta. Hlavná vec je začať s liečebnými opatreniami v počiatočnej fáze vývoja patológie. V tomto prípade môžete byť vyliečení konzervatívnymi metódami. V pokročilom štádiu sa človek neobíde bez chirurgického zákroku a korekcie sekundárnych porúch spôsobených nadváhou.