Ako liečiť nízky krvný tlak

Obsah

  Ak každý počul problém hypertenzie, o hypotenzii sa hovorí oveľa menej. Táto patológia však nespôsobuje pacientom menšie problémy ako vysoký krvný tlak. Akútna hypotenzia môže byť spôsobená veľkými objemami krvi, tromboembóliou, otravou alebo zraneniami - v takom prípade je potrebné liečiť príčinu nízkeho krvného tlaku a okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Ako zaobchádzať s nízkym tlakom, ktorý je u pacienta neustále prítomný, zvážime ďalšie.

  Chronicky nízky krvný tlak môže byť tiež spôsobený rôznymi príčinami, niekedy to môže byť aj nezávislá patológia. Nízky krvný tlak môže byť spojený s narušením vazomotorického centra, ale sekundárna hypotenzia je výsledkom chorôb, ako sú problémy s fungovaním štítnej žľazy, kardiomyopatia, poruchy srdcového rytmu, jazvové zmeny v srdcovom svale po infarkte. Je potrebné liečiť hypotenziu, berúc do úvahy všetky vlastnosti fungovania pacienta a prítomnosť základnej príčiny srdcových abnormalít.

  Rastlinné adaptogény

  Na liečbu nízkeho tlaku sa na normalizáciu tohto ukazovateľa môžu vziať špeciálne lieky. Predovšetkým lekári odporučia pacientom skupinu rastlinných adaptogénov. Tieto lieky majú mierny účinok na srdce a krvné cievy, ale zároveň stimulujú aktivitu celého systému, eliminujú takéto príznakynízky krvný tlak ako ospalosť, znížený výkon, nadmerná práca.

  Medzi rastlinnými adaptogénmi sa najväčšie využitie proti hypotenzii zistilo v liekoch, ako je extrakt z eleuterokoka, tinktúry liečivých rastlín a tabletových liekov na báze prírodných zložiek. Eleutherokoková tinktúra sa užíva tridsať kvapiek trikrát až štyrikrát denne pol hodiny pred jedlom. Liek môžete užívať aj v kombinácii s kyselinou askorbovou a trikrát denne pridať 0,2 g vitamínu C.

  Alkoholická tinktúra z citrónovej trávy sa užíva raz alebo dvakrát denne v závislosti od toho, ako sa cítite. Je vhodné užiť liek ráno, pred raňajkami alebo piť tri hodiny po jedle. Droga kvapká do lyžice vody. V prvej dávke musíte vypiť pätnásť kvapiek a potom pridať jednu kvapku denne, čím získate štyridsať kvapiek denne. Účinok použitia lieku začína do pol hodiny - tlak stúpa, stav sa stáva výstrahou, zlepšuje sa výkonnosť.

  Vinič z čínskej magnólie je mocným nástrojom na zvýšenie krvného tlaku

  .

  Ďalšou účinnou liečbou hypotenzie je Rhodiola rosea.

  Táto rastlina sa všeobecne nazýva tibetský ženšen - toľko sa podobá účinku ženšenu. Hlavnými aktívnymi zložkami rastliny sú rodosín, ako aj rodiozid. Tieto zložky priamo ovplyvňujú srdcové svaly, stimulujú prácu.kardiomyocyty, čo vedie k normalizácii ukazovateľov tlaku.

  Keďže účinok lieku sa vyskytuje pomerne rýchlo, odporúča sa pri plýtvaní tela, vegetatívno-vaskulárnej dystónii a ak je to potrebné, dlhodobo pracovať a zvyšovať fyzickú vytrvalosť. Alkoholická tinktúra Rhodiola sa používa dvakrát až trikrát denne, päť až desať kvapiek. Najlepšie je užiť liek pred jedlom.

  Aralia pomôže vyrovnať sa s nízkym krvným tlakom. Je predpisovaný nielen pri zníženom tlaku, ale aj pri duševnom vyčerpaní, prepracovaní, neurasténii, depresii. Aralia tinktúru je možné užívať nielen pre dospelých, ale aj pre deti vo veku od dvanástich rokov. Lekári odporúčajú vypiť ho ráno a uprostred dňa, ale večer je lepšie neužívať liek, aby sa zabránilo nespavosti. Jedna dávka lieku je tridsať kvapiek, trvanie liečby je dva až štyri týždne. V prípade potreby môžu lekári predpísať druhý kurz.

  Vysoké pokušenie pomôže liečiť nízky krvný tlak. V lekárni sa predáva aj ako alkoholová tinktúra. Vezmite si liek v kurzoch jedného mesiaca. Očakávajú sa dve dávky tridsiatich kvapiek liečiva denne. Pri dobrom zdraví môžete zvýšiť počet kvapiek návnady na štyridsať. Po niekoľkých dňoch si pacienti všimnú zlepšenie svojho zdravotného stavu. Prechádza laxita a depresia, zlepšuje sa výkon, objavuje sa pocit vitality.

  Pomáha zvyšovať krvný tlak doma a ženšenu. V akejkoľvek lekárnipredal tinktúru alkoholu z tejto rastliny. Malo by sa jesť ráno, asi tridsať minút. Pretože ženšen je celkom účinný proti hypotenzii, je lepšie užiť pätnásť kvapiek v počiatočnej fáze a postupne zvyšovať dávku tinktúry na dvadsaťpäť kvapiek denne.

  Liečba ženšenu by mala trvať najmenej tridsať až štyridsať dní. Po použití tohto lieku si pacienti zvyčajne všimnú pretrvávajúci účinok, ale ak je to potrebné, liečba sa môže opakovať po mesiaci.

  Ženšen aktívne zvyšuje tlak a dáva vitalitu a silu

  Droga pantocrine pomôže zbaviť sa hypotenzie. Liek je určený na perorálne použitie. Pantocrine je dostupný vo forme kvapiek. Dospelým sa odporúča užívať od dvadsiatich do štyridsiatich kvapiek lieku za predpokladu, že sú dobre znášané a nariedi správne množstvo lieku v malom množstve tekutiny.

  Musíte piť liek pol hodiny pred jedlom alebo po jedle asi po dvoch až troch hodinách. Pantocrine sa používa ráno a večer. Predpis lieku je možný aj pre deti od siedmich rokov, jednu kvapku na každý rok života. Priebeh liečiva je v priemere asi tri až štyri týždne, ale ak je to potrebné, terapia sa opakuje po týždni. Ročne by sa mali vykonávať najmenej štyri cykly liekovej terapie.

  Pokiaľ ide o príznaky nízkeho krvného tlaku, lekári odporúčajú adaptogénny liek Saparal. Droga obsahujeamónne soli aralosidov, ktoré sa získavajú z Manchu aralia. Vo vnútri sa odporúča užívať 0,05 g lieku Saparal alebo ho kvapkať vo forme tinktúry tridsať kvapiek dvakrát denne. Dajte liek po jedle dvakrát denne, ráno a na obed.

  Alfa-adrenergickí agonisti

  Ak je človek v riziku hypotonickej krízy, je potrebné vziať lieky na zvýšenie krvného tlaku. Na tento účel sa pacientom odporúčajú lieky Midodrin, Mefentermin, Norepinephrine.

  Droga Midodrin pomáha zvyšovať krvný tlak vďaka svojej schopnosti zúžiť krvné cievy. Výsledkom tohto účinku je, že krv cirkuluje aktívnejšie, zabráni sa stagnácii a zlepší sa zásobovanie tkanív kyslíkom. Droga je schopná zmierniť slabosť, odstrániť ospalosť a závraty. Je dostupný vo forme tabliet, ako aj vo forme roztoku. Musíte brať tablety jednu po druhej trikrát denne a roztok - sedem kvapiek dvakrát denne.

  Pri príznakoch nízkeho krvného tlaku pomôže mefentermín pacientom. Je k dispozícii vo forme dražé. Je potrebné ju zobrať 1-2 kusy dvakrát denne. Liečivo sa podáva tiež intravenózne alebo intramuskulárne, dávkovanie závisí od hmotnosti pacienta. Pri kritickom znížení krvného tlaku sa 20 až 60 mg roztoku mefenterínu zriedi v 5% glukóze na koncentráciu 0,1% a infúziou sa prikvapká. Miera infúzie závisí odpočiatočná hladina krvného tlaku, s akou bol pacient prijatý na kliniku.

  Lekári pri znižovaní krvného tlaku na kritickú úroveň v klinickom prostredí používajú liek Mesaton v roztoku. Liečivo je fenylefrín. Liek je schopný jemne zvýšiť krvný tlak. V porovnaní s inými drogami pôsobí menej agresívne. Pôsobenie lieku začína okamžite po podaní a trvá až dvadsať minút.

  Pri subkutánnej injekcii je účinok lieku asi 50 minút a pri intramuskulárnej injekcii asi dve hodiny. V budúcnosti sa rozhodne o vymenovaní dlhodobých liekov na zvýšenie krvného tlaku. Jedna dávka pri hypotonickej kríze je od 0,1 do 0,5 ml jednopercentného roztoku.

  Na rýchle zvýšenie krvného tlaku sa pacientom podáva injekcia noradrenalínu, ktorý obsahuje rovnakú účinnú látku. Droga je schopná rýchlo normalizovať ukazovatele tlaku u ľudí, najmä v kritických situáciách - so zraneniami, krvácaním, traumatickými zraneniami mozgu, srdcovou patológiou. Liečivo sa podáva odkvapkávaním, zmiešaním v požadovanom pomere s roztokom dextrózy. Zavedením liečiva sa reguluje krvný tlak.

  Prostriedky na stimuláciu centrálneho nervového systému

  Na zvýšenie krvného tlaku môžete užívať lieky, ktoré stimulujú centrálny nervový systém. Takéto lieky pomôžu zmierniť únavuospalosť, zintenzívnenie pozornosti, myslenie, pamäť. S pomocou týchto liekov sa zvyšuje rýchlosť reakcie, vytrvalosť a zvyšuje sa výkonnosť.

  Kofeín prispieva k zvýšeniu krvného tlaku za predpokladu, že dodržiavate pravidlá prijímania.

  Medzi stimulanty centrálneho nervového systému sa najčastejšie používajú tri kategórie liekov:

   51. adrenomimetika rôznych princípov činnosti;
  • analeptické lieky pôsobiace na respiračné centrum;
  • analeptiká ovplyvňujúce miechu.

  Prvá skupina liekov na bezpečné zvýšenie tlaku nie je početná a je zastúpená liekom kofeín benzoát sodný. V závislosti od toho, ako sa cítite, musíte piť 0,05 - 0,1 gramu najviac trikrát denne.

  Analeptiká prvej skupiny - lieky Acrinor, Symptol, Effortil. Effortil má vazokonstrikčný účinok, a preto majú pacienti vysoký krvný tlak. Vďaka použitiu liekov sa zvyšuje objem cirkulujúcej krvi, srdce je aktívne naplnené krvou. Mäkké na spôsob účinku je liek Symptol. Postupne zvyšuje krvný tlak a zlepšuje zdravie ľudí. Vo forme tabliet a vo forme injekcií je k dispozícii akrinol. Zvyšuje tlak zvyšovaním uvoľňovania krvi zo srdca.

  Analeptiká druhej skupiny sú sekurinínom. Podáva sa 1 g vo forme injekcií trikrát denne počas troch týždňov. Angotensinamid sa používa akútnepotrebné, pretože na krátku dobu zvyšuje tlak.

  Tradičná medicína

  Nízky krvný tlak sa môže liečiť ľudovými liekmi. Na tento účel sa používajú jednoduché recepty, ktoré sa dajú ľahko pripraviť doma:

  • 400 gramov sušených marhúľ sa premyje, prechádza mlynčekom na mäso a potom sa nechá prejsť jeden bezsemenný citrón. K výslednej zmesi sa pridajú štyri polievkové lyžice medu. Odporúčame, aby sa všetky ingrediencie dobre premiešali, a potom si môžete vziať produkt pred jedlom niekoľkokrát denne, jednu polievkovú lyžicu.
  • Pol litra červenej hroznovej šťavy sa zmieša s tromi polievkovými lyžicami koreňovej tinktúry ženšenu. Táto zmes je korkováná a trvala na tom, že po dobu jedného týždňa budete môcť vypiť tekutinu na prázdny žalúdok s hmotnosťou 50 g.
  • Vynikajúcou zmesou na zvyšovanie tlaku je zeleninová zmes. Na prípravu produktu potrebujete 60 ml petržlenovej šťavy, 200 ml mrkvovej šťavy, 100 ml špenátovej šťavy, 150 ml zelerovej šťavy. Všetky zložky sa zmiešajú a potom sa zeleninová zmes zoberie do polovice pohára dvakrát až trikrát denne, v závislosti od pocitov.
  • Na zvýšenie tlaku môžete použiť tinktúru ostropestreca mariánskeho. Môžete to urobiť nasledovne: nalejte pohár suchej zložky litrom vodky a trvajte dva týždne na tmavom mieste. Občas sa nádoba pretrepáva, aby sa nevytvorila žiadna zrazenina. Po uplynutí tejto doby sa zmes filtruje z koláča a pred jedlom sa trikrát denne užíva 60 kvapiek.
  • Káva je účinný prostriedok nápravy. 50 gvyprážané zrná sa rozdrvia a zmiešajú s pol kilogramu medu, do zmesi sa pridá citrónová šťava. Produkt sa uchováva v chladničke a spotrebuje jednu čajovú lyžičku lieku denne.

  Plávanie nielen zvýši tlak, ale bude to tiež dobrý spôsob, ako zľahkať telo pre hypotenzívnych ľudí

  .

  Pre hypotonických pacientov je dôležité nielen liečiť nízky krvný tlak, ale aj dodržiavať všetky preventívne opatrenia, aby ho ešte viac neznížili. Pacientom sa odporúča vypiť o tri poháre viac vody ako ľudia s normálnym tlakom. Spánok by mal byť plný - najmenej deväť až desať hodín denne. Pomôže to obnoviť silu.

  Aktivity v prírode, najmä večerné prechádzky pred spaním, sú nesmierne dôležité. Ak je to možné, odporúča sa zapájať sa do plávania, pretože všetky svalové skupiny sú v tomto procese obsadené a telo je aktívne zásobené krvou. Užitočná kontrastná sprcha. Malo by to byť súčasťou ranného rituálu prebudenia, ale lekári odporúčajú kúpeľ veľmi opatrne, pretože srdce má zvýšenú záťaž.

  Pacienti by si mali byť vedomí, že prudký nárast z postele znižuje tlak, takže je najlepšie zdvihnúť čo najpomalšie, aby sa zabránilo závratom a pádu. Rovnaké odporúčanie platí pre všetky náhle pohyby - sú kontraindikované na hypotenzíva. Ale masáž pre hypotenzných pacientov bude vynikajúcim spôsobom, ako aktivovať tlak. Lekár môže predpísať špeciálnu masáž, ktorá sa vykonáva v kurzoch dva až trikrát do roka.

  Spracovanienízky krvný tlak sa vo väčšine prípadov vykonáva doma. V prípade hypotonických kríz je potrebné zavolať sanitku, pretože nízky tlak ohrozuje hypotonikov so smrteľným následkom, ak cievy nie sú stimulované včas na dodanie krvi do celého tela. Problém hypotenzie nie je o nič menej závažný ako vysoký krvný tlak a musíte s ňou zaobchádzať zodpovedne.