Ako liečiť neuralgiu doma

Obsah

Neuralgia je patologický stav charakterizovaný poškodením nervového koreňa. Môže to byť jeho podráždenie, porušenie alebo kontrakcia. Hlavným príznakom je bolesť, ktorá je akútna a je lokalizovaná pozdĺž postihnutého nervu. Je možné a dokonca nevyhnutné liečiť neuralgiu doma. Základom terapie sú lieky, masáže a cvičenia. Liečbu môžete doplniť ľudovými liekmi.

Lieky

Na liečbu neuralgie rôznych etiológií sa používajú lieky z niekoľkých skupín.

Nesteroidné protizápalové lieky

Lieky z tejto skupiny sa používajú na rôzne ochorenia so zápalovou etiológiou a sprevádzané akútnou bolesťou. Napriek svojej účinnosti majú tieto lieky jednu veľkú nevýhodu: pri orálnom podaní negatívne ovplyvňujú stav zažívacieho traktu.

Do tejto skupiny patrí liek Ketorolac (Ketanol, Ketanov), ktorý má silný analgetický účinok. Liek Zaldiar má rovnaký účinok, v zložení ktorého sú látky tramadol a acetaminofén.

Ketoprofén je o niečo menej účinný v porovnaní s Ketorolacom a Zaldiarom. S neuralgiou sa aktívne používajú aj ibuprofén, Xefokam, Meloxikam a nimesulid. Nesteroidné protizápalové lieky majú nielen analgetický účinok, ale tiež antipyretikum.

Svalové relaxanciá

Takéto lieky sa predpisujú opatrnepacientov, ktorých sprievodným ochorením je astma alebo patológia gastrointestinálneho traktu.

Pri neuralgii sa používajú centrálne pôsobiace látky, ktoré majú analgetický účinok, ktorý sa dosiahne odstránením kŕčov kostrového svalstva, kongesciou, uvoľnením tlaku z nervového koreňa a opuchom.

Do tejto skupiny liekov patria lieky Midokalm a Sirdalud - lieky, ktoré sa predpisujú častejšie ako iné. Účinné látky liekov sú regulované špeciálnymi neurónmi, ktoré sú zodpovedné za „zvyšok“ kostrových svalov. To vám umožní zlepšiť krvný obeh, eliminovať stagnáciu a zmierniť príznaky bolesti.

Z vedľajších účinkov, ktoré sa môžu vyskytnúť v dôsledku prijímania svalových relaxancií, môžeme rozlíšiť celkovú svalovú slabosť, nedostatok jasnosti reakcie. Z tohto dôvodu sa finančné prostriedky neprijímajú počas obdobia práce s mechanizmami a pri vedení vozidiel.

Zaujímavé! Jednorazové použitie liekov, ktorých zloženie - metamizol-sodík. Patria sem lieky Baralgin, Spazgan, Trigan, ktoré sa nemôžu podávať dlhšiu dobu kvôli zvýšenému riziku agranulocytózy.

Iné lieky

Na zastavenie syndrómu recidivujúcej bolesti horiacej povahy od začiatku liečby lekár predpisuje používanie liekov, ktoré odstraňujú neuroplastickú bolesť, ktoré prispievajú k zvýšeniu analgetického účinku NSAID. Môže to byť liek Spazgan a kol.

Rýchle odstránenie bolesti sa dá dosiahnuť použitím antidepresív v komplexe.od rôznych skupín. Patria sem aj amitriptylín, paroxetín a iné, hoci antidepresíva nemajú priamy vplyv na intenzitu syndrómu bolesti, môžu však zmeniť postoj pacienta k nemu, čo ho robí nepodstatným a nevýznamným.

Okrem toho sú potrebné vitamínové prípravky založené na vitamínoch B. Môžu to byť buď mono-liečivá alebo kombinované lieky, napríklad Milgamma. Prvé pozitívne zmeny vo všeobecnom stave a viditeľné zníženie závažnosti bolesti je možné pozorovať už 6 až 7 dní po začatí používania.

Lyrické kapsuly pomôžu zmierniť bolesť spôsobenú neuralgiou

.

Ak lieky s analgetickým účinkom nepomáhajú, predpisujú sa antikonvulzíva. Prispievajú k zníženiu frekvencie a intenzity „fokálnych výbojov“, ktoré pôsobia ako zdroj príznakov bolesti. Táto skupina zahŕňa liek Lyric a kol.

Ak je klasická analgetická terapia neúčinná, môže sa vyskytnúť postherpetická neuralgia, ktorá sa vyskytuje na pozadí herpes zoster. Bolesť z tejto etiológie môžete odstrániť pomocou špecifických liekov z antiepileptickej skupiny, napríklad gabapentínu. V každom prípade iba odborník môže určiť, ako liečiť neuralgiu v každom konkrétnom prípade.

cvičebná terapia a masáž

Fyzioterapeutické cvičenia a masáže sa môžu vykonávať doma. Takéto opatrenia pomôžu zmierniť bolesť, odstránia stagnujúcujavom.

Dôležité! Pred masážou je potrebné určiť najzraniteľnejšie miesto, kde sa vyskytuje silná bolesť. Táto oblasť je obídená, čím sa zabráni zvýšeniu intenzity syndrómu.

Najskôr vykonajte ľahké masážne pohyby a hladte ich pozdĺž nervu zhora nadol. Ďalej sú zahrnuté kliky, hnetenie, krúžkové pohyby. Približné trvanie masážnej terapie je 8-10 sedení trvajúcich 15 minút.

Okrem masáže sa vyžadujú aj fyzioterapeutické cvičenia. Jeho systematická implementácia vám umožňuje obnoviť pohyblivosť postihnutej oblasti, odstrániť svalové kŕče, znížiť svalový tonus, eliminovať stagnáciu.

Na zvýšenie účinnosti cvičení je potrebné dodržiavať niektoré pravidlá vykonávania:

 • pred vykonaním základných cvičení je potrebné vykonať mierne zahrievanie na zahriatie svalov;
 • by sa malo postupne zvyšovať zaťaženie;
 • ostré pohyby sú zakázané;
 • neodporúča sa ani liečenie bolesti;
 • Cvičenie sa vykonáva denne.

Aby sa zabránilo preťaženiu, musia sa profylaktické cvičenia vykonávať každú hodinu.

Výživa

Pacientova strava by sa mala dopĺňať potravinami bohatými na vitamíny skupiny B, E a tiamínu. Takéto mikroelementy pomáhajú posilňovať imunitný systém, zvyšujú ochrannú funkciu, a tým urýchľujú regeneráciu. Tieto produkty zahŕňajú:

 • chudé mäso;
 • kyslé mliekovýrobky s nízkym obsahom tuku;
 • pekárske výrobky;
 • ​​
 • zemiaky;
 • špenát;
 • melón;
 • rastlinný olej;
 • orechy;
 • vajcia;
 • morské plody.

Naopak, pri vývoji neuralgie sú škodlivé pre telo:

 • cibuľa, horčica;
 • sadlo;
 • silný čaj a káva;
 • korenie, chuťové prísady, omáčky;
 • čokoláda;
 • klobása;
 • solené, údené, vyprážané.

Pikantné potraviny sú vylúčené zo stravy

Ľudové lieky

Ľudové lieky pomáhajú zvyšovať účinnosť hlavnej liečby predpísanej lekárom. Môžu sa použiť tieto zložky:

  72. med, propolis, rastlinný olej: prísady sa prijímajú v rovnakých pomeroch, zmiešané, nanesené na horčicu v tenkej vrstve, potom na postihnutú oblasť a namočené cez noc;
 • bravčový tuk, odvar brezových púčikov (1 polievková lyžica L. Suroviny na 250 ml vody): prísady sa zmiešajú do stavu podobného masti, aplikujú sa na postihnuté miesto a uchovávajú sa jednu hodinu (postup musíte vykonať trikrát denne) );
 • varené kuracie vajce: nakrájané na polovicu a aplikované na postihnuté miesto, kým sa vajcia úplne nevychladnú;
 • polosladké červené domáce víno (250 ml), fenikel, rasca, materská sladina: do vína pridajte štipku všetky druhy surovín, varte 15 minút, nechajte vychladnúť, sceďte a spotrebujte 1 polievkovú lyžicu. l. trikrát denne;
 • biela akácia (200 g kvetov), ​​vodka: nalejte pohár kvetov s vodkou na vrchol, nechajte na tom trvať.po týždni po použití na trenie postihnutej oblasti trikrát denne.

Zaujímavé! Účinne s neuralgiou, cesnakovým olejom, ktorý sa zmieša s vodkou v pomere 2 lyžice. l. olej pri 1,5 lyžice. l. vodky. Výsledný produkt sa vtiera do postihnutej oblasti dvakrát denne.

Suché teplo sa musí pôsobiť na oblasť s bolesťou. Pomôže to znížiť svalové kŕče a zmierniť bolesť. Ako suché teplo sa používa vyhrievacia podložka, teplý piesok umiestnený v textilnom vrecku.

Pri neuralgii je dôležité dodržiavať lôžko, najmä v prvých dňoch akútneho stavu. Povrch, na ktorom leží pacient, musí byť pevný. Je tiež potrebné vylúčiť vzpieranie, celkovú podchladenie tela. Na základe týchto pravidiel možno dúfať v rýchle uzdravenie.