Ako liečiť nákazu mäkkýšov u detí

Obsah

  Molluscum contagiosum sa týka vírusových lézií povrchu pokožky, v dôsledku ktorých sa na ňom objavujú charakteristické uzlové nádory rôznych farieb. K infekcii dochádza od chorého s priamym telesným kontaktom. Molluscum contagiosum sa nachádza takmer v ktorejkoľvek časti tela, ale najviac ovplyvňuje jemnú pokožku - oblasť trieslových záhybov a genitálií, viečok, tváre, žalúdka, prírodných záhybov kože.

  Deti sa najčastejšie stávajú obeťami mäkkýšov pri hraní s rovesníkmi na záhrade alebo pri chate v škôlke. Maximálny výskyt sa vyskytuje za tri až štyri roky. U dospelých sa mäkkýš prenáša pri návšteve kúpeľa alebo sauny. Je potrebné poznamenať, že novotvary u dospelých môžu prejsť nezávisle asi šesť mesiacov po výskyte, ale potom sa znovu objaviť. Ako liečiť molluscum contagiosum, dermatológovia vedia. Je potrebné sa nimi zaoberať pri prvom podozrení na vývoj choroby.

  Funkcie liečby

  Toto ochorenie je vírusovej povahy a najčastejšie útočí na človeka presne v okamihu, keď je znížená jeho imunita. Môže to byť pooperačné obdobie, exacerbácia chronických chorôb, predĺžené prechladnutie, rádioterapia. V takýchto okamihoch je telo najcitlivejšie napadnúť vírusmi.

  Akonáhle sa vírus dostane na povrch kože, môže sa vyvíjať v dvoch formách - pasívny alebo aktívny. Aktívna forma sa zistí, zvyčajne po niekoľkých týždňoch, atu „spiaca“ molluscum contagiosum môže čakať viac ako rok, kým sa na povrchu ľudského tela prejaví vhodná situácia. Pre lekárov je omnoho ľahšie pracovať s aktívnou formou, pretože je možné dokázať prítomnosť vírusu v tele pacienta, ale neaktívne formy sa nedajú predvídať. Stanú sa viditeľné iba pri imunitnom strese a so znížením lokálnej imunity nie je možné porovnávať objemy skutočnej infekcie tela a viditeľné prejavy.

  V prípade výskytu týchto znakov lekári uprednostňujú komplexný prístup k liečbe contagiosum molluscum, ktorý poskytuje účinnú antivírusovú liečbu a ak sa vyskytnú určité významné formy patológie, ukazuje sa aj chirurgický zákrok.

  Dá sa hovoriť o úplnom vyliečení molluscum contagiosum, keď sa choroba neprejavuje vonkajšou formou po dobu jedného roka alebo viac. Je vysoko pravdepodobné, že vírus úplne opustil telo pacienta.

  Konzervatívna liečba choroby

  Liečba choroby je založená na skupine antivírusových liekov. So všetkou láskou lekárov k antibakteriálnym liekom nepomôžu pacientom vyrovnať sa s kontamiolom mäkkýšov. Najúčinnejšie a najpopulárnejšie antivírusové lieky sú Altevir, Interferon, Genferon, Viferon a ďalšie lieky z tejto kategórie farmaceutických prípravkov.

  Výber lieku vykonáva iba ošetrujúci lekár podľa výsledkov komplexného vyšetrenia pacienta. Lekár vyberie nielen liek, ale tiež určídávka liečiva. Väčšina liekov sa môže užiť vo forme vhodnej tablety, ak je to potrebné, používajú sa lokálne látky - Acyclovir, Cycloferon, Zovirax, Panavir, Viferon.

  Účinné antivírusové činidlo na kontrolu kontaminácie mäkkýšov

  Telo mäkkýša tiež môžete ošetriť doma pomocou roztoku jódu alebo brilantnej zelene s predbežným odstránením obsahu mäkkýšov. Toto je povolené iba na základe svedectva lekára. Dermatológ v prípade potreby vyšetrí novotvary, vykoná potrebné testy a môže takúto liečbu odporučiť doma.

  Je možné odstrániť obsah nie všetkých novotvarov, ale iba malej veľkosti, ktoré obsahujú priehľadnú tekutinu. Spracovanie mäkkýšov na tele by sa malo vykonávať približne týždeň, kým novotvary nevyschnú a nezmiznú. Peroxid vodíka alebo tinktúra cesnaku môžu byť tiež ovplyvnené molluscum contagiosum, ak je formácia malá. V klinickom prostredí môžu lekári odporučiť kauterizáciu pomocou kyseliny trichlóroctovej.

  Ďalším činidlom na liečbu múčnatky contagiosum sú lieky na báze izotretinoínu. Tieto prostriedky zahŕňajú retinovú masť alebo tekutý retasol.

  Retasol je protizápalový liek na regeneráciu pokožky

  .

  Musia maľovať postihnuté miesta pokožky niekoľkokrát denne, až kým sa neoplazmy neznížiaveľkosť a nezmizne. Pri liečení molluscum contagiosum sa človek nemôže obísť bez použitia liekov na posilnenie imiquimodu obsahujúceho imunitu. Z týchto fondov má krém Aldar vysoký účinok. Nemá priamy antivírusový účinok, ale vďaka aktivácii obranyschopnosti tela pomáha v boji proti chorobe.

  Na spoľahlivé posilnenie imunity pacienta je potrebné liek používať pomerne dlhý čas - približne tri mesiace. Keďže táto droga ešte nebola patentovaná v Rusku, nestojí za to dúfať v oficiálnu liečbu. Ale v Európe sa Aldara používa pomerne dlhú dobu, takže ju možno po konzultácii so svojím lekárom kúpiť na konzervatívnu liečbu.

  Analógom Aldar je Keraworth, ktorý obsahuje aj imikvimod. Modifikátor imunitnej reakcie stimuluje telo, aby bojovalo proti chorobe samo o sebe, pretože v dôsledku pôsobenia liečiva telo produkuje viac interferónu-alfa a cytokínov.

  Obidve tieto lieky sú pacientmi dobre tolerované, obličkami ich takmer úplne vylučujú. Neodporúča sa používať prostriedky iba v prípade individuálnej intolerancie zložiek lieku, aktívneho priebehu zápalových procesov na koži. Buďte opatrní na tvári.

  Ak po ošetrení pokožka zanechala stopy po neoplazme - stmavnutie kože, jazvy alebo jazvy, potom môžete pomocou špeciálneho nástroja odstrániť vonkajšiedefekty nazývané Molyustin.

  Vynikajúci prostriedok na odstránenie kozmetických defektov

  Táto pleťová voda sa používa podľa pokynov a výsledok nebude dlho trvať - ​​po chvíli sa povrch pokožky podstatne obnoví a zdravo vyzerá.

  Chirurgické odstránenie novotvarov

  Jedným z bežne používaných spôsobov liečby tohto ochorenia je kyretáž tela mäkkýšov. U dospelých i detí vyžaduje postup hospitalizáciu, pretože sa vykonáva na klinike v anestézii. Nezávisle porušovať integritu novotvaru je prísne zakázané. V ojedinelých prípadoch mäkkýšov, ako aj tumorov bezvýznamných rozmerov, sa vyskytuje kyretáž.

  K mäkkýš škrabá s volkmanovou lyžičkou s ostrou hranou, ktorá takmer úplne odstráni novotvar, ale môžu byť postihnuté oblasti zdravej pokožky. Aby sa vírus ďalej nerozširoval, miesto odstránenia mäkkýšov je starostlivo ošetrené špeciálnym riešením. V takom prípade môžu po zákroku na pokožke zostať hrubé jazvy.

  Tento spôsob boja proti kontakte molluscum je dosť zastaraný a používa sa iba v zriedkavých prípadoch, keď zdravotnícke zariadenie nie je schopné pomôcť s inými, pokrokovejšími prostriedkami.

  Inou technikou na odstránenie veľkých nádorov je kryoterapia tekutým dusíkom. To je jeden z najpopulárnejších.postupy, ktoré sú prijateľné z hľadiska ceny a kvality. Kryodestrukcia nádoru sa vykonáva v lokálnej anestézii. Pod vplyvom tekutého dusíka sa ničí samotný mäkkýš a malá oblasť okolo neho. Po zákroku nie sú takmer žiadne jazvy, jedinou nevýhodou kryodestrukcie je potreba konať viackrát. V niektorých prípadoch je postup účinný iba od štvrtého alebo piateho obdobia.

  Liečba postihnutej pokožky tekutým dusíkom je účinným spôsobom, ako sa zbaviť nežiaducich formácií

  .
  ​​

  Molluscum contagiosum je možné zbaviť aj „starodávnejším“ spôsobom - elektrokoaguláciou. Pod vplyvom prúdu sa pokožka zahreje a zdá sa, že základ patológie vyhorí. Molluscum contagiosum u detí sa prednostne nelieči týmto spôsobom, pretože je skôr traumatické a zanecháva stopy na jemnej detskej pokožke.

  Odstránenie novotvarov je možné aj pomocou lasera. Najnovšie techniky v liečbe patológie sa dnes používajú takmer v každom lekárskom zariadení, takže nie je ťažké liečiť molluscum contagiosum laserom. Nesporné výhody postupu odstraňovania múčky laserom je možné tiež uviesť:

 1. počas postupu je vylúčená možnosť ďalšej infekcie;
 2. nehrozí riziko otravy krvi a vzniku hnisania;
 3. postup je úplne sterilný;
 4. je veľmi bezpečný, takže postup je možné vykonať aj pre deti;
 5. nietkanivo susediace s kontagiózom mäkkýšov je poškodené.
 6. Laserové odstraňovanie mäkkýšov - moderná metóda kontroly chorôb

  V prípade contagiosum mäkkýšov sa laserové odstránenie vykonáva nasledujúcim spôsobom: koža sa ošetruje anestetickým krémom, jej povrch sa zahrieva laserom na vysoké hodnoty (asi 150 stupňov). Pri takýchto teplotách vírusy odumierajú a tkanivá transformované vírusom sa odparia.

  Laserový lúč tak opatrne odstraňuje nákazlivú mäkkýš, takže môže preniknúť do zdravého tkaniva iba pol milimetra. Tým sa eliminuje trauma zdravých vrstiev pokožky, takže po zákroku nezostanú žiadne hrubé jazvy a jazvy. Procedúra sa obvykle vykonáva nie viac ako dvadsať minút, po ktorých môže byť pacient voľný až do nasledujúceho sedenia.

  Na odstránenie veľkých mäkkýšov môže byť potrebných niekoľko stretnutí. Zvyčajne sa vykonávajú v krátkom intervale, akonáhle začervenanie prechádza po koži po prvom sedení. Po vystavení pokožky laserom nemôžete postihnutú oblasť zvlhčiť tri dni a opaľovať sa na priamom slnečnom svetle alebo v soláriu.

  Kontraindikácie pri chirurgickom zákroku

  Chirurgické odstránenie novotvarov sa vykonáva, ak iné metódy nemôžu pacienta uzdraviť a očistiť povrch jeho kože od vyrážok. Radikálne opatrenia však nemôžu vždy priniesť úspech, pretože obsahujú zoznam kontraindikácií.

  Molluscum contagiosum by sa nemalo liečiť.v týchto prípadoch:

  • u novorodencov;
  • u žien počas tehotenstva;
  • v prítomnosti závažných kožných patológií (ťažké alergie, plesňové kožné lézie);
  • pri diagnostikovaných závažných ochoreniach krvných ciev a srdca;
  • u pacientov s epilepsiou a mentálnymi poruchami.

  Pre tieto kategórie pacientov sa vybrali iné spôsoby liečby molluscum contagiosum.

  Prečo nemôže byť nádor odstránený sám?

  Značná časť pacientov neberie molluscum contagiosum vážne a považuje to za podobné pľuzgierom alebo tukom, ktoré sa dajú odstrániť samy osebe. Ak pacienti sami liečia mäkkýš, vystavujú svoje telo mnohým negatívnym faktorom:

  • vysoké riziko infekcie v rane;
  • vo väčšine prípadov molluscum contagiosum úplne nezmizne, ale objavuje sa na nových miestach.

  Preto, keď sa objavia novotvary podobné molluscum contagiosum, je nevyhnutné poradiť sa s lekárom a riadiť sa jeho pokynmi. Boj proti molluscum contagiosum sa môže predĺžiť, preto by liečbu pacienta mala monitorovať lekár.