Ako liečiť nádchu u novorodencov

Rýma je pomerne častý a veľmi nepríjemný symptóm. Bohužiaľ, mnoho rodičov sa veľmi mýli pri pripisovaní pľúcnym chorobám, ktoré nevyžadujú aktívnu liečbu. Rýma je obzvlášť nebezpečná v prvom roku života dieťaťa, keď je jeho telo najzraniteľnejšie na rôzne infekcie. Situácia je navyše komplikovaná skutočnosťou, že je mimoriadne ťažké určiť príčinu choroby. Preto je často potrebné ochorenie riešiť slepo. Preto rodičia musia vedieť, ako liečiť nádchu novorodenca. Toto bude prediskutované v tomto článku.

3. Ako sa u novorodencov prejavuje výtok z nosa?
4. Výtok z nosa je hojný výtok hlienu z nosnej dutiny. Spravidla sa to vyskytuje v počiatočných štádiách vývoja choroby. S jeho progresiou sa mení aj povaha uzla - z nosných priechodov sa stávajú viskóznejšie a zhoršujú sa. Ak sa výtok z nosa zmení na zelený alebo žltý, znamená to, že sa vyskytla sekundárna bakteriálna infekcia (rinitída).

Okrem toho v dôsledku anatomických a fyziologických charakteristík novorodenca sa rinitída, ktorá sa u neho vyskytuje, často nesprevádza iba sipotom, ale aj suchým alebo mokrým kašľom.

V prípadoch, keď je výtok z nosa dieťaťa jedným z prvých prejavov črevných infekcií, po rinitíde sa objavia všetky druhy dyspeptických porúch (nevoľnosť, hnačka, vracanie atď.).telo dieťaťa.

Ako liečiť nádchu novorodenca?

V niektorých prípadoch sa liečba vôbec nevyžaduje. Najčastejšie je to kvôli prítomnosti „fyziologickej nádchy“ u dieťaťa. Spravidla sa vyskytuje u novorodencov do 2,5 mesiaca a nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo. V takejto situácii môžete dieťaťu pomôcť vyrovnať sa s výtokom z nosa vykonaním nasledujúcich akcií:

 1. Je potrebné udržiavať vlhkosť v nose - v žiadnom prípade by sliznica nemala vyschnúť. Na tento účel by ste mali používať zvlhčovač vzduchu doma alebo jednoducho umiestniť šálky vody do miestnosti, kde je dieťa neustále. Môžete tiež získať akvárium;
 2. Kŕmte novonarodené materské mlieko tak dlho, ako je to možné. Obsahuje veľké množstvo ochranných látok, ktoré sú potrebné pre dieťa v prvých rokoch života.

Liečba nádchy u novorodencov

Takže, ak je nádcha stále jedným z príznakov nástupu choroby, mali by sa prijať nasledujúce odporúčania na jej zmiernenie alebo úplné odstránenie.

Hlavnou úlohou je udržiavať normálnu vlhkosť slizníc v nose. Okrem vyššie uvedených odporúčaní môžete pravidelne vydávať dieťaťu dych vlhkého vzduchu v kúpeľni a citrónový olej s levanduľou by bolo pekné pridať do šálok vody umiestnených okolo domu.

Je potrebné poskytnúť dieťaťu komplexné ošetrenie. Ak to chcete urobiť, musíte sa poradiť s detským lekárom a absolvovať všetky lekárske a diagnostické úkony, ktoré mu pridelil.Postup.

Liečivé kúpele zo šalvie, rebríčka, brezy a nechtíka pomáhajú pri výtoku z nosa.

Je potrebné odstrániť prebytočný uzol, ktorý sťažuje dýchanie dieťaťu, ale malo by sa to robiť iba niekoľkokrát denne. Inak nosná sliznica zostane nechránená a vyschne, čo by sa nemalo povoliť.

Na zmiernenie stavu môžete použiť obyčajný soľný roztok. A v neobmedzenom množstve, pretože je pre dieťa úplne neškodné. Ale iba používanie hrušky na umývanie nosa novorodenca sa vzhľadom na niektoré anatomické a fyziologické vlastnosti tela neodporúča. Je lepšie len kvapkať fyziologickým roztokom pipetou.

Drogová terapia

Je možné liečiť nádchu u dojčiat pomocou špeciálnych liekov. Doteraz najobľúbenejšie sú:

 • Nazivín pre dojčatá . Týka sa vazokonstrikčných liekov. Spočiatku sa dobre vyrovnáva s nádchou, ale potom vyvoláva vývoj opuchu nosovej sliznice, v súvislosti s ktorým je pre dieťa ťažké dýchať a je potrebné liek opakovane používať. Z tohto dôvodu sa nazivín odporúča používať len vo výnimočných prípadoch. Napríklad pred spaním s ťažkou nádchou;
 • Salin . K dispozícii ako sprej. Je to rovnaký soľný roztok, avšak kvôli forme uvoľňovania vedie často k rozvoju zápalu stredného ucha u detí;
 • Euphorbium (compositum) . Hlavnou formou uvoľňovania je sprej, preto má rovnaké vedľajšie účinky,ako Salin.
 • Interferón . Vhodnejšie na prevenciu bežného prechladnutia. U detí často spôsobuje alergickú reakciu.

Ďalšie metódy boja proti nachladnutiu

1. Tinktúry a masti na zahrievanie:

 • masť Hypericum;
 • masť z nechtíka;
 • Dr. Mom;
 • Vitaon.

2. Aromaterapia:

 • čajovníkový olej;
 • Tui Oil.

Prevencia

Prevencia je lepšia ako liečba nádchy u dieťaťa. Na tento účel by sa mali dodržiavať tieto odporúčania:

 • Nevystavujte dieťa podchladeniu;
 • ​​
 • Čistenie za mokra by sa malo vykonávať denne v priestoroch dieťaťa;
 • Musí sa vylúčiť akýkoľvek kontakt novorodenca s chorými ľuďmi;
 • Je potrebné udržiavať vlhkosť v miestnosti;
 • Dieťa by nemalo byť vystavené alergénom, ktoré sa môžu vyskytovať v každodenných veciach (odevy, hračky atď.).