Ako liečiť nádchu u dojčaťa

Obsah

  Rýma, ktorá sa začala u novonarodeného dieťaťa, je pomerne častým javom. Väčšina liekov, ktoré používajú dospelí, nie je vhodná na liečbu nedávno narodenej osoby. Hlien nahromadený v nosných pasážach dáva dieťaťu veľa nepríjemných pocitov, takže každá mladá matka by si mala byť vedomá toho, ako liečiť nádchu novorodenca.

  Ako uľahčiť dýchanie?

  Telo dieťaťa, ktoré nedosiahlo vek 2,5 mesiaca, nemôže fungovať tak hladko ako orgány a systémy dospelých. V prvých dvoch mesiacoch života dochádza k určitému ladeniu správneho fungovania orgánov vrátane nosnej sliznice. Počas tohto obdobia má novorodenec často nádchu, ktorá sa považuje za normálnu a nazýva sa fyziologická. Ak výtok z nosa nemá špecifickú farbu a nie je sprevádzaný zvýšením telesnej teploty, dá sa predpokladať vývoj fyziologickej nádchy. Aktívna liečba drogami v tejto situácii nie je potrebná, ale akumulácie v nosových dutinách by sa mali pravidelne odstraňovať.

  Prebytočný hlien v nose novorodenca sa môžete zbaviť pomocou špeciálneho zariadenia - nosovej odsávačky. Tento spôsob očistenia má svojich oponentov, ktorí tvrdia, že odsávač je nebezpečný, pretože sliznica novonarodeného dieťaťa je stále veľmi jemná aľahko sa zraniť. Dnes je v lekárňach prezentovaná široká škála takýchto zariadení, takže výber konfigurácie, ktorá je bezpečná pre dieťa, nie je zložitá.

  Najlepšie je kúpiť „sacie čerpadlo dýzy“, ktoré je vybavené hladkým hrotom a ochranou proti poškodeniu. Ak dieťa nedokáže voľne dýchať, bude pri liečbe nevyhnutným nástrojom nosový odsávač.
  Hrubý sínus nahromadený v dutinách sa dá odstrániť vpravením špeciálneho soľného roztoku. Na tento účel sa bežne používa čistá voda v zmesi s malým množstvom soli. Ak si však budete priať, môžete si kúpiť lekársky výrobok v lekárni, napríklad v Aquamaris. Liek sa nedá naliať do nosa dojčiaceho dieťaťa. Malé množstvo fyziologického roztoku by sa malo opatrne nakvapkať do každého nosového kanálika, po predchádzajúcom napísaní pipetou.

  Čo by sa malo vyhnúť?

  Nie je možné vykonať nezávislé zaobchádzanie s novonarodeným dieťaťom. Ak chcete určiť účinné a bezpečné lieky, musíte sa poradiť s lekárom. Po zistení nasledujúcich príznakov musíte dieťaťu okamžite ukázať dieťaťu:

  • začervenanie líc;
  • tvorba ložísk kožnej vyrážky;
  • znížená chuť do jedla;
  • kašeľ;
  • zvýšenie telesnej teploty.

  Je zakázané liečiť dieťa bez dobrého dôvodu (napríklad bez analýzy prítomnosti baktérií).antibiotiká. Nie je možné nekontrolovateľne používať ani tie antibakteriálne látky, ktoré nemajú systémový, ale lokálny účinok.

  Známym faktom je, že na potlačenie opuchu sliznice sa používajú nosné kvapky s vazokonstrikčným účinkom. Väčšina týchto liekov sa používa iba na liečbu dospelých pacientov a nie je vhodná na liečbu bežného prechladnutia novorodencov. Kvapky, ktoré zabezpečujú zúženie krvných ciev, môžete použiť v extrémnych prípadoch a iba po konzultácii s detským lekárom. Nosové prípravky, ktoré poskytujú vazokonstrikčný účinok, neliečia infekčnú nádchu. Okrem toho, ich použitie je spojené s mnohými vedľajšími účinkami, z ktorých jedným je vývoj opuchu sliznice a chronického nazálneho prekrvenia, ktoré je oveľa ťažšie zbaviť než nahromadeného hlienu v nose.

  Počas dojčenia sa posilňuje imunitný systém dieťaťa, ktorý je zodpovedný za odstránenie choroby

  .

  Paranazálne dutiny nie je možné čistiť klystýrom, striekačkou alebo farmaceutickým sprejom určeným na tento účel, ak je dieťa mladšie ako 12 mesiacov. Je tiež zakázané nalievať hotový soľný roztok do nosných pasáží novorodenca. Nedodržanie týchto odporúčaní je spojené s rozvojom zápalu ušnice (zápal stredného ucha).

  Na liečbu dieťaťa v takom ranom veku sú recepty tradičnej medicíny kategoricky kontraindikované vrátane použitia cibule a cesnaku ako antiseptických látok.Esenciálne oleje a ďalšie zložky, ktoré sú súčasťou rastlinných plodín, môžu u dieťaťa viesť k závažným popáleninám sliznice. Okrem toho, nevediac, prečo je hlien hojne vylučovaný z nosa, a samoliečba môže spôsobiť vážne komplikácie.

  Charakteristiky liečby rinitídy ľudovými liekmi možno nájsť v prečítaní tohto článku.

  Ak je nádcha - dôsledok SARS?

  Rinitída, ktorá sa začala u novorodenca, nie je vždy fyziologická.

  Výskyt slizníc v dutinách nosa môže naznačovať požitie akútnej infekcie dýchacích ciest. Chytil v takejto situácii, nie okamžite panike. Mladá matka by mala sledovať, ako telo dieťaťa reaguje na spojenú infekciu. Liečba liekmi nemusí byť nevyhnutná, ak sa upchatie nosa nenahradí zvýšením telesnej teploty alebo inými príznakmi. Absencia komplikácií naznačuje, že imunitný systém dieťaťa reaguje správne na vírus, ktorý vstúpil do tela.

  Ak je výtok z nosa u dieťaťa sprevádzaný hromadením hustého hlienu, ktorý sťažuje dýchanie, môže byť potrebná medikamentózna liečba, ktorá zahŕňa predpisovanie liekov vyvinutých pre novorodencov, z ktorých jedným je Grippferon. Najčastejšie je nádcha výsledkom podchladenia, proti ktorému oslabené telo nemôže odolávať patogénom. Preto by malo dieťa ísť na prechádzkunosiť podľa počasia.

  Priebeh infekčnej nádchy je často sprevádzaný zápalovým procesom v maxilárnych dutinách alebo strednom uchu. Hrubý hlien v nose je znakom toho, že výtok z nosa nedostal potrebnú liečbu alebo odporúčaná liečba nepriniesla očakávaný účinok. Pokročilá rinitída je tiež charakterizovaná zmenou farby výtoku z dutín na žlto-zelenú. Liečba v tomto prípade bude komplexnejšia a zdĺhavejšia, pretože bakteriálny patogén sa v tele „usadil“. V takom prípade je nevyhnutné vymenovanie antibakteriálnych činidiel, čo je nežiaduce pre telo novorodenca.

  Na vyliečenie nádchy u dieťaťa, ktoré si vyžaduje predpisovanie, môžete použiť špeciálne zariadenie s názvom rozprašovač. Ak máte takéto prostriedky po ruke, môžete z dieťaťa urobiť inhaláciu prvého mesiaca života doma. Eliminácia bežného prechladnutia v tomto prípade bude mierna a nebude poškodená sliznica nosa. Lieková látka pridaná do rozprašovača sa rozprašuje vo forme malých častíc a rýchlo sa dostane do zapálených oblastí nosohltanu. Existuje mnoho receptov na liečbu prechladnutia týmto postupom. Pediatr by mal v konkrétnom prípade zvoliť vhodnú kombináciu liekov pre malé dieťa.

  Prechádzka alebo prechladnutie novorodenca by sa počas chôdze nemala povoliť

  .

  Rinitídu u dojčiat môžete odstrániť tiež pomocouantiseptické činidlo, ktoré má v kompozícii ióny striebra. Tento liek sa nazýva Protargol a môže pomôcť vyrovnať sa s nádchou, ktorá je bakteriálnej povahy. Terapeutický priebeh je zvyčajne 7 alebo 10 dní, počas ktorých musí dieťa v prvom mesiaci života vnášať 2 kvapky Protargolu do každého nosového prechodu najmenej 3 krát denne.

  Ako zmierniť stav dieťaťa?

  S cieľom rýchlo zastaviť príznaky spojené s nachladnutím je potrebné vytvoriť podmienky, aby pacient podporoval zotavenie:

  • V miestnosti, kde sa nachádza choré dieťa, je potrebné udržiavať optimálnu teplotu okolo 22 stupňov;
  • Pravidelné prechádzky na čerstvom vzduchu. Ak teplota stúpne, pobyt na ulici by sa mal znížiť na 15 minút denne;
  • Dieťa by malo dostať dostatok tekutín (podľa hmotnosti a veku). Dojčené dieťa bude potrebovať čistú vodu a novorodenci, ktorí dojčia svoje prsia, budú mať dostatok materského mlieka;
  • Aby sa zabránilo vysychaniu sliznice a tvorbe krútov v nose dieťaťa, v miestnosti, kde sa dieťa nachádza, je potrebné udržiavať dostatočnú vlhkosť pre zdravé dýchanie. Najlepšie je nainštalovať špeciálny ionizátor a zvlhčovač do detskej izby, pre nedostatok však môžete použiť improvizované prostriedky, napríklad zavesiť mokré uteráky do miestnosti alebo vložiť niekoľko nádob s vodou;
  • Na vyčistenie nosadutiny novorodenca môžu byť nielen s liekmi a aspirátorom, ale tiež s použitím bavlneného tampónu namočeného v oleji špeciálne určenom pre deti;
  • Rinitída u dieťaťa prvého mesiaca života môže byť spôsobená reakciou na alergén. Aby sa zabránilo narušeniu nazálneho dýchania, je potrebné vylúčiť nielen potraviny, ale aj alergény pre domácnosť, napríklad prach (pravidelné mokré čistenie);
  • Vetrať miestnosť, v ktorej choré dieťa spí niekoľkokrát denne. Takéto opatrenie zabráni stagnácii vydýchnutého vzduchu, v ktorom rastú a množia sa patogény.

  Zhrnutie

  Vedieť, ako liečiť nádchu rôznej povahy u dieťaťa prvého mesiaca života, môže nielen zabrániť mnohým komplikáciám, ale tiež zmierniť stav dieťaťa v čo najkratšom čase. Nemali by ste kupovať žiadne lieky na odstránenie rinitídy bez toho, aby ste chorému dieťaťu preukázali pediatra, pretože hlien nahromadený v nose nie je vždy signálom vzniku respiračného ochorenia.