Ako liečiť nádchu u dieťaťa

Obsah

  Útek z nosa u detí nie je iba zápalový proces, ktorý sa vyskytuje v nosnej sliznici, ale aj nepokojný spánok, znížená chuť do jedla a zlá nálada. A pri absencii kvalifikovanej lekárskej starostlivosti sa často objavujú vážne komplikácie. Platí to najmä pre bakteriálnu alebo vírusovú rinitídu vyskytujúcu sa na pozadí všeobecnej intoxikácie tela dieťaťa. Takže rodičia sa nemôžu obísť bez návštevy pediatra. Pred ošetrením nádchy u dieťaťa lekár vyšetrí malého pacienta a predpíše sériu laboratórnych testov na identifikáciu infekčného patogénu alebo alergického agens.

  Základné zásady liečby

  Rodičia často čelia skutočnosti, že po liečbe respiračných infekcií so všetkými negatívnymi príznakmi má dieťa iba výtok z nosa. Dieťa je aktívne, dobre sa stravuje, ale z nosa prúdi priehľadný hrot. V tomto prípade je príčinou dlhodobej rinitídy patogénne vírusy a mikróby, ktoré zostávajú v dýchacích cestách, ako aj imunita, ktorá sa počas choroby prudko znížila.

  Pediatri zriedka predpisujú systémové antibiotiká a antivírusové látky dojčatám alebo starším deťom s touto zvyškovou rinitídou. Užívanie závažných farmakologických liekov túto situáciu len prehlbuje, vyvolá zníženie rezistencie dieťaťa na adenovírusy alebo stafylokoky. Integrovaný prístup pomôže liečiť dlhodobý výtok z nosa u malého dieťaťa,pozostávajúce z vykonávania takýchto udalostí:

  • pitie veľkého množstva tekutín. Pitie veľkého množstva vody dopĺňa zásoby biologicky aktívnych a výživných látok v tele, urýchľuje metabolizmus, pomáha odstraňovať alergény, vírusy a patogénne baktérie z dýchacích ciest a pomáha liečiť infekcie. Mamičky a oteckovia by mali častejšie zalievať dieťa ovocnými kompotmi a ovocnými nápojmi z bobúľ, bozky, čistú čistú vodu;
  • hry a prechádzky na čerstvom vzduchu. Čím viac detí sa pohybuje, tým rýchlejší je metabolizmus v ich tele. Hojenie tkanív poškodených mikróbmi a vírusmi sa urýchli a zastavenie zvyškových zápalov a opuchov sa zastaví. Zlepšenie krvného obehu má pozitívny vplyv na imunitný systém. Po chôdzi majú deti vždy dobrú chuť do jedla a nie sú problémy so zaspaním;
  • Priebeh príjmu vitamínov. Pri dlhodobej rinitíde je narušená rovnováha medzi vodou a elektrolytmi v tele dieťaťa, najmä ak bola re-špirálová patológia sprevádzaná vysokou horúčkou a dyspeptickými poruchami - nevoľnosť, vracanie, hnačka. Pravidelné používanie Vitamishek, Supradina, Alphabet, Macrovita, Pikovit umožní doplnenie zásob najdôležitejších vitamínov, makro a mikroelementov.

  Liečba nádchy u dojčiat a starších detí je nevyhnutná v pohodlných podmienkach. Optimálna vlhkosť vzduchu (60-70%) a teplota vzduchu (20-22 ° C) vytvoria priaznivé podmienky pre rýchle zotavenie. Časté vetranie miestnosti pomáha zlepšovať samikrocirkulácia v slizniciach dýchacích ciest, ich zrýchlená regenerácia, odstránenie upchatia nosa. Vo veľkej väčšine prípadov implementácia všetkých týchto odporúčaní ošetrujúceho lekára pomôže zbaviť sa bežného prechladnutia u malého dieťaťa.

  Počas liečby pediatri radia rodičom vylúčiť zo stravy dojčiat jedlá nasýtené soľou a korením. Spôsobia opuch nosovej sliznice a spôsobia ešte väčšie dýchacie ťažkosti. Mamičky a otcovia by tiež nemali trvať na tom, ak dieťa odmietne jesť. Telo dieťaťa začne vynakladať všetky zdroje na trávenie produktov, a nie na boj proti chorobe.

  Kyslé sušené ovocné kompoty a ovocné nápoje z bobúľ, ktoré sa musia dieťaťu podávať niekoľkokrát denne, pomôžu liečiť nachladnutie

  .

  Výplach nosa

  Tieto postupy sa používajú pri terapii, či sa u nádchy u malého dieťaťa bez horúčky alebo komplikuje hypertermia. Lásky normalizujú fungovanie žliaz nachádzajúcich sa v sliznici nosohltanu. Pri častom úniku čírej kvapaliny časté postupy pomôžu znížiť jej výrobu. A s upchatým nosom sa umývanie zbaví hustého hlienu, ktorý bráni správnemu dýchaniu. Otorinolaryngológovia a detskí lekári odporúčajú používať tieto prostriedky:

  • izotonický roztok chloridu sodného;
  • infúzie liečivých bylín.

  Účinne zmierňujú husté kôry tvorené na slizniciachnosné membrány a odstráňte ich dýchacie cesty. Liečivé byliny obsahujú vysokú koncentráciu flavonoidov, živicových látok, fytocídov, ktoré vykazujú antimikrobiálnu, antivírusovú a protizápalovú aktivitu. Biologicky aktívne látky zastavujú opuchy a zápaly, stimulujú hojenie tkanív.

  Na liečbu závažnej rinitídy u dieťaťa sa používa výplach lekární morskou vodou. Sú dostupné vo forme nosných sprejov a aerosólov rôznych veľkostí a cenových kategórií. Morská voda je nasýtená stopovými prvkami horčík, sodík, meď, chlór, bróm, ktoré majú priaznivý vplyv na stav nosnej sliznice. Deti mladšie ako dva roky sú lepšie vykonávať procedúry pomocou kvapiek, pretože silný sprej sprejom spôsobí prenikanie infekčných patogénov do krku. Medzi najúčinnejšie prípravky na morskú vodu patria:

  • Physiomer,
  • Salin,
  • Aqualor,
  • Aqua Maris,
  • Quicks.

  Pred umývaním by rodičia mali z nosných kanálikov odstrániť odsávací alebo malú injekčnú striekačku hustý alebo viskózny hlien novorodenca. Potom jemne vneste do každej nosovej dierky 1 - 2 kvapky morskej vody a rukou držte hlavu dieťaťa. Staršie dieťa odstráni zostávajúce riešenie jeho jednoduchým vyfukovaním a odsávač bude opäť pomáhať rodičom detí.

  Nedávno sa na policiach objavili špeciálne lekárneKompaktné zariadenia používané na ošetrenie detskej miazgy splachovaním. Ide o čajovú kanvicu na infúziu soľných roztokov do nosovej dierky, takže zvyšná tekutina s nečistotami voľne prúdi cez ďalší nosový kanálik. Pediatrickí lekári a otolaryngológovia neodporúčajú používať takéto zariadenia na liečbu snot u dieťaťa akéhokoľvek veku z dôvodu vysokého rizika vzniku akútneho zápalu stredného ucha.

  Aqua Maris Plus sa používa na liečbu prechladnutia u dieťaťa, ktoré spôsobuje poškodenie nosovej sliznice

  .

  Bakteriálna nádcha

  Keď sa u dieťaťa objaví žltý hrot, lekári majú podozrenie na vývoj infekcie horných dýchacích ciest spôsobenej stafylokokmi, pneumokokmi, streptokokmi. Ak laboratórne testy potvrdili pôvodnú diagnózu, potom pediatr zahrnie antibakteriálne lieky do terapeutického režimu:

  • polosyntetické chránené penicilíny - Flemoklav, Augmentin, Panklav, Amoksiklav;
  • makrolidy - azitromycín, klaritromycín;
  • cefalosporínové antibiotiká - cefalexín, Suprax.

  Ak má malé dieťa žltý uzol, ale nepozorujú sa žiadne ďalšie príznaky re-špirálovej infekcie, liečba sa vykonáva častým oplachovaním a používaním miestnych antibiotík. Takéto lieky s miernym účinkom zahŕňajú Bioparox, Isofra, Polydex, Vibrocil, Rinofluimucil. Nosné spreje eliminujú upchatie nosa, zápal a opuch, bránia šíreniupatogénne baktérie do dolných dýchacích ciest.

  Lieky, ktorých hlavnou zložkou je 2% roztok protargolu, pomáhajú pri liečbe dieťaťa liečiť žlté uzly. Koloidné striebro je časom testovaný liek na odstránenie bakteriálnej rinitídy. Môžete si ho kúpiť v lekárňach, v ktorých sa farmaceuti zaoberajú výrobou liekov na predpis lekárovi. Protargol je tiež súčasťou nosných kvapiek a Sialor spreja, určených na liečbu od dvoch mesiacov.

  Roztok protargolu sa používa na liečbu bakteriálnej rinitídy u detí na ničenie patogénnych baktérií

  .

  Vírusová výtok z nosa

  Výskyt bieleho uzla u dieťaťa sa často stáva signálom prenikania vírusov do respiračného traktu. Nepríjemný stav je sprevádzaný prudkými teplotnými skokmi, bolesťou kĺbov a hlavy. Pediatr môže predpísať bradavkám rektálne čapíky Viferon alebo nosné kvapky Grippferon. Napriek tomu, že ich výrobcovia označujú za antivírusové lieky, tieto lieky vykazujú imunomodulačnú aktivitu, ktorá pomáha posilňovať ochranné sily detí. U dieťaťa nie je možné rýchlo vyliečiť vírusovú rinitídu - bude trvať presne tak dlho, ako sa v tele dieťaťa vyskytne respiračná infekcia.

  Pediatri používajú tieto liečby:

  • užívanie liekov na zníženie závažnosti symptómov, ktoré zmierňujú teplotu, bolesť a zápal;
  • vytvorenie pohodlnej vnútornej mikroklímy;
  • časté oplachovanie nosa soľnými roztokmi.

  Ak má dieťa výtok z nosa sprevádzaný upchatím nosa, na jeho odstránenie sa používajú vazokonstriktory s rôznymi účinnými látkami:

  • xylometazolín (Galazolín, Xylén, Rinonorm);
  • fenylefrín (Nazol Kids and Baby, Vibracil);
  • oxymetazolín (Nazol, Nazivin);
  • nafazolín (Sanorín, naftyzín).

  Všetky vyššie uvedené kvapky a spreje, keď prekročia trvanie liečby (3 až 5 dní), vyvolávajú fyzickú závislosť. Aby rodičia dlhšiu dobu neovládali atrofickú sliznicu nosa dieťaťa, musia dodržiavať všetky lekárske odporúčania týkajúce sa dávkovania a vlastností použitia vazokonstriktorov. Ak uzol v dieťati tečie bez teploty, potom iba časté umývanie nosa soľnými roztokmi pomôže ich eliminovať.

  Je prísne zakázané používať vazokonstrikčné prísady pri liečbe nachladnutia u detí dlhšie ako 5 dní

  .

  Alergická rinitída

  Ak z nosa dieťaťa vyteká voda z nosa, môže byť potrebná alergia. Nepriamym potvrdením vývoja alergickej reakcie je suchý kašeľ, bolesti v krku, predĺžené kýchanie. Ak hlien tečie z nosa počas kvitnutia stromov alebo ambrózie, mali by byť opatrní. Alergén často hrá obyčajný domáci prach, zvieracie chlpy, čistiace prostriedky pre domácnosť.

  Pomôže zbaviť sa priehľadného hlienu u dieťaťa, ktoré sa objaví na pozadí alergií, pomôže.antihistaminiká:

  • Zodak,
  • Zirtek,
  • Loratadin,
  • Klarotadin,
  • Suprastin.

  Tieto lieky majú malý počet kontraindikácií a ospalosť sa stáva najvýraznejším vedľajším účinkom. Použitie Cromohexal, Cromoglin, Lecrolin vo forme nazálnych sprejov a kvapiek umožňuje liečiť alergickú rinitídu. Antihistaminiká na lokálne pôsobenie nielen chránia dieťa pred bežným nachladnutím, ale tiež sa stávajú vynikajúcimi profylaktikami z vývoja senzibilizačnej reakcie u adolescentov a dojčiat.

  V závažných prípadoch patológie pediatri predpisujú glukokortikosteroidy - Avamis, Flixotid, Nazonex. Hormonálne lieky majú široký zoznam kontraindikácií, vykazujú silné vedľajšie účinky, takže ich možno pri liečbe detí používať iba na odporúčanie lekára.

  Pediatri predpisujú antihistaminiká v kvapkách alebo tabletách na liečbu alergickej nádchy u detí

  Vdychovanie

  Liečba nádchy u jednoročného dieťaťa je veľmi účinná pomocou ultrazvukového alebo kompresorového rozprašovača. Takéto prenosné zariadenia sa predávajú v lekárňach alebo v špecializovaných predajniach lekárskeho vybavenia. Nie sú lacné, ale peniaze, ktoré ste strávili, sa vyplatia v prvých mesiacoch používania, čo vám umožňuje liečiť hlien u jednoročného dieťaťa bez použitia závažných farmakologických liekov. Po zapnutí rozprašovača sa doň roztok umiestnilpremieňa sa na paru, ktorá preniká do dýchacích ciest a je rovnomerne distribuovaná na slizniciach.

  Ako liek pediatri odporúčajú použitie:

  • chlorofylipt;
  • 0,9% roztok chloridu sodného;
  • alkalická minerálna voda;
  • chlorhexidín alebo miramistín;
  • mukolytická tekutina.

  Na odstránenie novozaložených novorodencov sa najčastejšie používa izotonický roztok chloridu sodného, ​​pretože nevyvoláva vznik vedľajších účinkov a účinne zmierňuje prechladnutie. Chlorid sodný pomáha zvlhčovať sliznicu, zmierňuje zápaly, normalizuje fungovanie žliaz v nosnej dutine. Vdýchnutie sa odporúča vykonať akoukoľvek formou bežného prechladnutia (tekutá alebo hustá snota) a v ktorejkoľvek fáze jeho priebehu.

  Ak dieťa staršie ako tri roky ochorie na rinitídu, postupy sa môžu vykonať pomocou smaltovanej nádoby. Nalejte 1-2 litre horúcej vody a pridajte 4-5 kvapiek éterického oleja z tymiánu, eukalyptu, oregana, mätovej alebo citrónovej balzamu. Potom musíte nakloniť dieťa nad pohár po dobu 5 minút a prikryť uterákom hore. Po 15 minútach prestávky sa postup môže opakovať.

  Pri liečbe všetkých foriem nádchy sa uplatňuje iba integrovaný prístup. Skúsený pediater by mal liečiť snot u dieťaťa, inak existuje pravdepodobnosť vzniku komplikácií. Čím skôr sa vyšetrenie uskutoční a zistí sa diagnóza, tým rýchlejšie sa začne liečba bežného prechladnutia a sprievodného ochorenia.