Ako liečiť nádchu u dieťaťa

Obsah

  V prevažnej väčšine prípadov bakteriálne a vírusové infekcie dýchacích ciest u malých detí komplikuje výtok z nosa. Pediatri diagnostikujú upchatie nosa, vylučovanie číreho, tekutého alebo hustého nazelenalého hlienu. Deti nemôžu úplne vyfúknuť nos pri nedostatku vzduchu, spánok sa zhoršuje, ich chuť do jedla klesá. Ako rýchlo vyliečiť nádchu u dieťaťa, je pediatrom a otolaryngológom dobre známe. Po vyšetrení lekár stanoví príčinu nádchy a vypracuje liečebný režim s prihliadnutím na hmotnosť a vek dieťaťa, ako aj na celkový zdravotný stav a prítomnosť patológií v anamnéze.

  Správny prístup k liečbe

  Liečba snotu u dojčiat je obzvlášť problematická. V malom nose je malé množstvo žliaz, ktoré produkujú hlien na odstránenie patogénnych baktérií a vírusov. V súvislosti s imunitou, ktorá ešte nie je úplne vytvorená, sa zvyšuje pravdepodobnosť rozšírenia infekčných patogénov do dolných dýchacích ciest. Preto by sa liečba bežného prechladnutia novorodencov a starších detí mala začať okamžite. V prvom rade by rodičia mali vytvoriť pohodlnú mikroklímu v detskej izbe. Regenerácia urýchli tieto činnosti:

   10. pravidelné vetranie;
  • vysoká vlhkosť;
  • teplota 20 - 22 ° C.

  Takéto podmienky uľahčia dieťaťu dýchanie a zvlhčenie slizníc horných a dolných dýchacích ciest. Ak je zimaAk nie je sprevádzaná horúčkou, pediatri odporúčajú, aby rodičia chodili s dieťaťom do najbližšieho parku alebo parku. Príčinou dlhodobého nádchania u dieťaťa sa často stáva, že vybuchnú zuby. V tomto prípade lekári uprednostňujú liečbu bez použitia farmakologických liekov na odstránenie rinitídy a prietoku z nosa a na liečenie sa používajú:

  • časté výplachy dutín;
  • inhalácia pomocou rozprašovača.

  Použitie špeciálnych otepľovacích masťov s éterickými olejmi - Suprima Plus, Doctor Mom, Badger, pomôže zmierniť dych starších detí. Aby ste rýchlo uzdravili dieťa v dieťati, musíte mu dať veľa tekutín: ovocné kompoty, ovocné nápoje z bobúľ, želé, čistú nehybnú vodu. Pitie veľkého množstva tekutín pomáha zvlhčovať sliznice, vyplavuje infekčné agens a toxické produkty z ich životne dôležitých funkcií a účinne odstraňuje bežný prechladnutie.

  Rýma je obranná reakcia tela na inváziu infekčných agensov. Vo veľkej väčšine prípadov to nestojí za to liečiť. Žľazy umiestnené na nosnej sliznici vytvárajú tajomstvo, ktoré viaže vírusy a baktérie a potom ich odstraňujú z dýchacích ciest. Keď rodičia začnú liečiť nádchu u dieťaťa alebo novorodenca, zabraňujú u dieťaťa imunite. Rinitída je iba klinický prejav respiračnej infekcie, ktorá sa vyskytuje v tele dieťaťa. Tok z nosa sa zastaví bez akýchkoľvek ďalšíchterapia, akonáhle je odstránená jej príčina - angína, bronchitída, tracheitída. Dieťa nemôže rýchlo vyliečiť sliz, pretože akákoľvek infekcia trvá najmenej týždeň.

  Ak chcete rýchlo odísť z nosa, musíte dieťaťu dať veľa čistej vody, ovocných štiav a ovocných nápojov z bobúľ

  .

  Výplach nosa

  Vazokonstrikčné kvapky a spreje sa nepoužívajú na liečbu novorodencov a dojčiat, preto časté (5 až 7-krát denne) výplach nosa u dieťaťa vylieči silnú nádchu až do jedného roka. Pred zákrokom musia rodičia vyčistiť nosové dutiny z nahromadeného hlienu. Na tento účel použite odsávač alebo malú injekčnú striekačku.

  Doma je najlepšie vypláchnuť nos detí roztokom kameňa alebo morskej soli. Môže sa pripraviť takto:

  • Varte liter filtrovanej vody a rozrieďte v nej čajovú lyžičku soli.
  • Zrieďte a nariedte riedenie niekoľkými vrstvami sterilného obväzu.

  V lekárňach sa hotový izotonický roztok predáva v sklenených fľašiach po 200, 400 a 500 ml. Je lepšie kúpiť niekoľko malých balení, pretože po otvorení fľaše sa skladovateľnosť lieku výrazne zníži. Morská soľ je účinná látka v mnohých liekoch určených na liečbu prechladnutia doma:

  • Aqua Maris,
  • Otrivin,
  • Rinosol,
  • Aqualor,
  • Physiomer.

  Nosné spreje a kvapky sú určené deťom od prvého mesiaca života. Tieto lieky vám umožňujú liečiť husté snot v nosohltane u dieťaťa, ktoré sa vytvorilo pri infekcii dýchacích ciest. Pediatri odporúčajú vypláchnuť hrdlo po umytí nosných dutín. Faktom je, že spúta, ktorá sa stala tekutejšou, tečie po zadnej stene hrtanu. Dieťa väčšinu prehltne, ale zvyšok môže vyvolať zápal. Môžete kloktať rovnakým soľným roztokom alebo infúziou liečivých bylín - nechtíka lekárskeho, šalvie, harmančeka.

  Pri umývaní nosa by dieťa nemalo používať striekačku alebo odsávač. Príliš silný lúč liečiva spôsobí, že hlien s baktériami alebo vírusmi vstúpi do maxilárnych dutín a vznik zápalu dutín. Rodičia by mali pomocou pipety odkvapkávať izotonické riešenie a držať hlavu dieťaťa rukou.

  Vazokonstrikčné kvapky

  Takmer všetky spreje a kvapky na upchatie nosa sú určené na použitie u detí starších ako dva roky. Existujú iba dva druhy liekov na liečbu snot u dojčaťa:

  • Nazol Baby od 2 mesiacov;
  • Nazivin od 12 mesiacov.

  Všetky vazokonstrikčné kvapky a spreje sa môžu používať najviac 3 až 5 dní. Prekročenie terapeutického priebehu u detí spôsobí rozvoj lekárskej rinitídy, ktorá sa vyznačuje atrofiou nosovej sliznice. Túto patológiu je ťažké liečiť a často si vyžaduje chirurgický zákrok.

  Na dieťa stačí jedna kvapkaprípravok tak, aby sa dych normalizoval a z nosa prestala vytekať číra tekutina. Zoznam vazokonstriktorov pre deti od dvoch rokov je rozsiahlejší:

  • Galazolin,
  • Xylen,
  • Nafthyzine,
  • Tizin,
  • Rinonorm.

  Na ošetrenie snoty v hrdle a nosi by dieťa malo kúpiť spreje a kvapky v zníženej dávke, obsah aktívnej zložky by nemal prekročiť 0,05%. Ak je nos neustále blokovaný a jeho sliznica je presušená, potom je najlepšie použiť prípravky s prírodným zložením. Medzi ne patrí pinosol s éterickými olejmi z eukalyptu a borovice. Výrobcovia vyrábajú nosovú látku vo forme kvapiek, spreja a masti na aplikáciu na sliznicu. Užívanie liekov sa musí nevyhnutne striedať s pravidelným umývaním nosa soľnými roztokmi. Čo iné môže vyliečiť nádchu u dieťaťa, nájdete v tohto článku.

  Nízkodávkové vazokonstrikčné spreje sa používajú pri liečbe prechladnutia malých detí

  .

  Vdychovanie

  Vdychovanie pomôže vyliečiť dlhé nádchy u dieťaťa. Na postupy sa používajú kompresorové alebo ultrazvukové rozprašovače vybavené špeciálnymi priehradkami na riešenie. Princíp činnosti zariadenia spočíva v premene tekutej liekovej formy na jemne rozptýlenú paru. Preniká do nosných pasáží dieťaťa a je rovnomerne distribuovaný na slizniciach, zastavuje zápal a odstraňuje opuchy. Na inhaláciu sa používajú tieto lieky:

  • Sinupret v roztoku;
  • chlorofylipt;
  • 0,9% roztok chloridu sodného;
  • Fluimucil;
  • Oxidín.

  Inhalačné prípravky sa musia riadne nariediť izotonickým roztokom Jeho množstvo určuje pediater s prihliadnutím na pôvod infekčných agensov, hmotnosť a vek dieťaťa. Moderné rozprašovače sú vybavené nosnými maskami rôznych veľkostí, ktoré sú určené pre novorodencov aj staršie deti. Je vhodné kúpiť také zariadenie pre rodičov, ktorých deti trpia respiračnými infekciami častejšie 5 až 6-krát ročne.

  Vytvrdnutie nádchy u dieťaťa umožní inhaláciu alkalickej minerálnej vody. Najväčší terapeutický účinok má Borjomi, Nagutskaya, Essentuki, Slavyanovskaya, Smirnovskaya. Minerálna voda sa neriedi izotonickým roztokom, ale naleje sa do liekovej komory v nezriedenej forme. Tento spôsob liečby nádchy významne urýchľuje regeneráciu zvlhčovaním nosných membrán, uľahčuje dýchanie a reguluje hlien vylučovaný žľazami.

  Vdýchnutie chlorofylliptom uľahčí dýchanie dieťaťa a rýchlo sa vysporiada s nádchou

  .

  Ľudové liečivá

  Aby sa rýchlo vyliečila nádcha u dojčaťa, tradiční liečitelia odporúčajú vpraviť do nosových kanálikov vňatú repu alebo mrkvovú šťavu. Mali by byť pripravené tesne pred použitím doma. Skladovacie šťavy sú prísne zakázané z dôvodu obsahu cukrov, farbív akonzervačné látky. Lekári varujú rodičov pred nevhodnosťou a nebezpečenstvom liečby bežnej nádchy u dieťaťa materským mliekom. Neexistujú žiadne organické zlúčeniny so žiadnym terapeutickým účinkom. Ak je nazálna kongescia bakteriálneho pôvodu, škodlivé mikróby sa veľmi rýchlo množia v materskom mlieku.

  Bežné prechladnutie dieťaťa s ľudovými liekmi môžete liečiť pomocou infúzií liečivých rastlín:

  • harmanček,
  • šalvia,
  • Ľubovník bodkovaný,
  • eukalyptus,
  • nechtík,
  • oregano,
  • ) balzam na citróny.

  Na prípravu infúzie sa 2 lyžice. lyžice suchého rastlinného materiálu zalejeme litrom vriacej vody a nechajte niekoľko hodín. Po filtrovaní môžete pokračovať v lekárskych procedúrach. Takéto infúzie sa používajú na umývanie nosa, kloktanie. Je vynikajúci pri vdychovaní pri liečení uzla v hrdle. V smaltovanej nádobe nalejte niekoľko litrov horúcej infúzie (v tomto prípade je lepšie ju nefiltrovať), nakloniť dieťa nad ňu a na ňu hodiť hrubú uterák. Procedúra sa vykonáva po dobu 5 až 10 minút a potom by sa mala vykonať polhodinová prestávka. Pomocou inhalácie je možné liečiť zelený hnisavý uzol u detí, ale iba pri vysokej teplote.

  Rýchlo lieči zdĺhavú zvyškovú rinitídu zahriatím krídel z nosa.

  Na tento postup môžete použiť varené kuracie vajcia, ľanové vrecká plnené teplou soľou alebo pohánky. Týmto spôsobom liečte nádchu u dojčaťaJe prísne zakázané, ak pediatr diagnostikoval akútny zápalový proces. Zahrievanie sa tiež nevykonáva prudkými teplotnými skokmi na pozadí infekčnej patológie.

  Na liečbu prechladnutia u dieťaťa v domácnosti sa aktívne používajú infúzie liečivých rastlín

  .

  Alergická rinitída

  Liečba alergickej rinitídy u dieťaťa spočíva v identifikácii a vylúčení alergénu z obvyklého spôsobu života. Na odstránenie príznakov patológie sa používajú antihistaminiká v roztokoch, tabletách a nosných sprejoch. Lekár pomôže určiť druh alergického agens. Diagnóza často trvá niekoľko dní, niekedy aj týždňov. V tejto dobe by rodičia mali zmierňovať stav dieťaťa každodenným mokrým čistením a častým vetraním miestnosti. Príznaky alergie (kýchanie, výtok z nosa, slzenie) sa vyskytujú, keď sa v rodine objaví domáce zviera, použitie nových chemických látok pre domácnosť, ako aj počas kvitnutia stromov. Aby sa znížila ich závažnosť, batoľatá sú predpísané príjem takýchto liekov v priebehu kurzu:

  • Loratadin,
  • Claritin,
  • Suprastin,
  • Diazolin,
  • Tavegil.

  Antihistamínové nazálne spreje, Flixonáza, Allergodil, Nasonex sa používajú na liečbu alergickej nádchy. Zahŕňajú glukokortikoidy, takže ich použitie je možné len na odporúčanie lekára. Denná injekcia Cromohexalu alebo Cromoglínu pomôže predchádzaťvývoj alergickej reakcie.

  Vírusová a bakteriálna rinitída

  Rýmu možno u dieťaťa liečiť iba častým umývaním nosovej dutiny a vytvorením pohodlnej mikroklímy v byte. Pri liečbe nádchy sa zriedkavo používajú antibiotiká a antivírusové lieky. Pediater ich predpisuje iba na odstránenie príčiny dlhodobého nádchy - chrípky, sínusitídy, angíny. Ak príznaky bakteriálnej infekcie zmizli a tok z nosa pokračuje, odporúča sa použitie lokálnych antibiotík:

  • Vibrocil,
  • Bioparox,
  • Isofra,
  • Polydex.

  Antivírusové látky (rektálne čapíky Viferon, kvapky Grippferonu a sprej) často vykazujú imunomodulačné vlastnosti a je možné ich predpísať jednoročnému dieťaťu alebo novorodencovi na zvýšenie odolnosti tela voči infekčným patogénom.

  Ak rodičia začali liečiť hrubý hlen v nosohltane vazokonstriktormi a nosné zápchy nezmiznú, mali by ste sa okamžite poradiť s otolaryngológom. Matky a otcovia by mali byť upozornení, že žltý hlien s nepríjemným zápachom tečie z nosa alebo závažná rinitída ovplyvnila jeden nosový priechod. Tieto príznaky slúžia ako signál o preniknutí cudzieho predmetu do nosa, ktorý môže odstrániť iba skúsený lekár.