Ako liečiť nádchu počas tehotenstva

Obsah

  Nosné preťaženie je veľmi prirodzený stav tehotných žien. U mnohých žien sa vyvíja okamžite po počatí a zmizne bez stopy po narodení dieťaťa. Napriek tomu, že príčiny rinitídy sú vo väčšine prípadov celkom prirodzené, telo nastávajúcej matky by malo dostať kyslík, ktorý je nevyhnutný pre rast a vývoj dieťaťa.

  Nie je možné liečiť žiadny výtok z nosa počas tehotenstva - to by mal robiť iba lekár. Počas nosenia dieťaťa je kontraindikované veľa neškodných prostriedkov a postupov, pretože môžu spôsobiť vážne komplikácie.

  Ako začať s liečbou

  Počas nosenia dieťaťa prechádza telo vážnymi záťažami - rastúca maternica komprimuje vnútorné orgány, zvyšuje sa obehový systém. Žena nie je schopná samostatne určiť príčinu konkrétneho nepohodlia, a preto, keď sa objavia, mali by ste sa dohodnúť s lekárom.

  Platí to aj pre prechladnutie, ktoré mnohí nepovažujú za vážny problém. Jedna vec je však mierne upchatie nosa a celkom iná - hustý zelený uzol, ktoré sú jedným z príznakov bakteriálnej infekcie.

  Po vyšetrení pacienta otolaryngológ rýchlo určí príčinu nádchy. Kvôli uľahčeniu diagnostiky a prípravy liečebného režimu sa výtok z nosa klasifikuje takto:

  • vazomotorika. Počas tehotenstva je nazálna sliznica suchá, ktorá sa stávaspôsobiť ťažkosti s dýchaním. Čoskoro sa začnú tvoriť suché kôry a niekedy vyniknú kvapky čerstvej krvi alebo tmavej krvnej zrazeniny. So zvýšenou pohybovou aktivitou a počas spánku sa výrazne zvyšuje nosná kongescia a žena začína dýchať ústami. Počas pôrodu sa objaví výtok z dôvodu poruchy ženských pohlavných hormónov, najmä progesterónu. Pod jeho vplyvom sa v tele zadržiava tekutina, dochádza k opuchom, ktoré ovplyvňujú nos a hrdlo;
  • je alergický. Po preniknutí alergických látok do dýchacích ciest (peľ rastlín, chlpy zvierat, výpary z domácnosti) sa začnú zväčšovať sliznice. Rinitída často sprevádza suchý kašeľ a kýchanie, objavuje sa slzenie a z nosa sa uvoľňuje číra tekutina. Ženy náchylné na alergické reakcie vedia o tejto vlastnosti svojho tela. Avšak tieto lieky, ktoré používali pred počatím, sa často nepoužívajú na liečbu tehotných žien;
  • akútne alebo chronické. Rýma sa týka hlavných príznakov vírusových a bakteriálnych infekcií. Pri akútnej nádche nemusí byť prietok z nosa vôbec, môžu sa však vyskytnúť vážne dýchacie ťažkosti. Pri chronickom upchatí nosa sa objaví silný zelený výtok. SARS a nachladnutie sa vyskytuje na pozadí horúčky, bolesti v krku, únava.

  Chronický výtok z nosa je priamym dôsledkom nedostatočnej liečby akútnej nádchy. Môže sa vyskytnúť aj v dôsledku nesprávneho použitia vazokonstrikčných kvapiek aspreje. Ak sa používajú dlhšie ako 5 až 7 dní, u človeka sa vyvinie silná psychologická závislosť.

  Liečba liekmi

  Počas tehotenstva rezistencia tela voči vírusovým a bakteriálnym infekciám klesá. Suchá sliznica nosa nebráni prenikaniu vírusov a choroboplodných zárodkov do dýchacích ciest. Pravdepodobne neexistujú ženy, ktoré by sa pri nosení dieťaťa nemohli vyhnúť bolestiam v krku, hrtanu alebo hltanu. Obtiažnosť liečby spočíva v početných kontraindikáciách užívania drog počas tehotenstva.

  Antibiotiká sa nepoužívajú na liečbu akútnych respiračných vírusových infekcií a nachladnutia u nastávajúcich matiek. Spravidla sa nepoužívajú na liečenie vírusových chorôb, pri ktorých sa vyskytuje hlien. Použitie antibiotík je opodstatnené iba v prípade komplikácií, keď patogénne mikróby rýchlo prenikli ložiskami zápalu. Vo všetkých ostatných prípadoch je použitie týchto liekov nepraktické. Antibiotiká znižujú terapeutický účinok iných liekov, vyvolávajú závažnú dysfiózu čriev a spomaľujú zotavenie.

  V prípade akútnej potreby antibiotickej liečby vyberie lekár ženu s širokospektrálnymi liekmi v malých bezpečných dávkach. Tieto zahŕňajú:

  • cefalosporíny najnovšej generácie;
  • Amoxiclav;
  • Amoxicilín.

  Počas plodenia dieťaťa sa imunita ženy zníži a dysbióza situáciu len prehĺbi. Preto by užívanie antibiotík malo byťv kombinácii s priebehom liečby probiotikami doma - Acipol, Linex, Lactobacterin.

  Trochu o antivírusových liekoch a imunomodulátoroch. Mnohé z nich môžu byť brané, keď majú dieťa. Ale kvôli nedostatku dôkazov o účinnosti ich použitia skúsení lekári neodporúčajú používanie tabliet a sirupov. Štúdie naznačujú väčšiu pravdepodobnosť nežiaducich následkov pre dieťa.

  Rýma sa počas tehotenstva môže liečiť kvapkami a sprejmi s bylinným zložením

  .

  Prvý trimester gravidity je obdobím, v ktorom sú zakázané takmer všetky farmakologické prípravky. Platí to aj pre vazokonstrikčné kvapky, ktoré majú negatívny vplyv na maternicu. Druhý trimester ukladá obmedzenia týkajúce sa použitia sprejov a kvapiek, to znamená, že lieky je potrebné kupovať iba na odporúčanie ošetrujúceho lekára. Ktoré prostriedky nápravy sú najúčinnejšie:

  • Sinupret;
  • Sanorín;
  • Tizin Bio.

  S mimoriadnou opatrnosťou by sa mali používať kvapky, ktorých účinnou látkou je xylometazolín. Tehotné ženy by sa mali rozhodnúť pre lieky s dávkovaním pre deti alebo s bylinným zložením. Kvapky a sprej pinosolu obsahujú éterické oleje, ktoré pomáhajú eliminovať opuch nosovej sliznice a zeleného uzla a uľahčujú dýchanie. Tieto lieky však nie sú vhodné pre ľudí s predispozíciou na alergické reakcie.

  Ako byť jednýmženy, ktoré majú prvý trimester gravidity a trpia upchatím nosa? Teraz na pultoch lekární sú prezentované v širokom sortimente sprejov a kvapiek s morskou vodou alebo izotonickým roztokom. Z nosnej dutiny pozoruhodne vymývajú tekutý hlien a hustý zelený hrot. Lieky sa používajú niekoľkokrát denne. Po použití, suchý nos a kýchanie zmiznú, žena začne úplne dýchať. Medzi najznámejšie lieky patria:

  Odporúčané čítanie: Ako liečiť kašeľ pre tehotné ženy
  • Aqualor;
  • Aqua Maris;
  • Rino soľ;
  • Salin.

  Aj v lekárňach si môžete kúpiť fľašu 0,9% roztoku chloridu sodného a zariadenie na umývanie nosa - „boot“ alebo „čajník“. Takéto zariadenia sa však musia používať v súlade s pokynmi, inak spôsobia vznik akútneho zápalu stredného ucha.

  Antihistaminiká na liečbu alergickej rinitídy sa používajú vo výnimočných prípadoch z dôvodu veľkého počtu kontraindikácií a vedľajších účinkov. Používanie tabliet prvej generácie je zakázané, najmä počas skorého tehotenstva. Alergici zvyčajne predpisujú loratadín, lacný a účinný liek. Zloženie niektorých kvapiek a sprejov obsahuje látky s antihistamínovým účinkom (alergia na Cromohexal alebo Tizin). Lokálne užívanie antialergických liekov je bezpečnejšie pre telo nastávajúcej matky a dieťaťa.

  ​​

  Ak je u tehotnej ženy diagnostikovaná vírusová choroba alebobakteriálna infekcia, potom vám lekári vždy pripomínajú potrebu pravidelného príjmu špeciálnych vitamínov so stopovými prvkami. Prispievajú k správnej tvorbe všetkých životne dôležitých systémov dieťaťa a pri matke zvyšujú imunitu, ktorá pomáha predchádzať toxoplazmóze. Použitie multivitamínov (Pregnavit, Vitrum) je vynikajúcou prevenciou akútnych respiračných vírusových infekcií a prechladnutí, ktoré sú sprevádzané kašľom, kýchaním, horúčkou, šupinami.

  Rýmu môžete liečiť počas tehotenstva pomocou zariadenia na umývanie nosa

  .

  Terapeutické postupy

  Ak je žena tehotná, sliznica jej dieťaťa je po celé tehotenstvo suchá a podráždená. To umožňuje patogénom voľne vstúpiť do dýchacích ciest. Aby sa predišlo negatívnemu vývoju, je potrebné v miestnosti udržiavať optimálnu úroveň vlhkosti.

  Zvlhčovač vzduchu pre domácnosť si môžete kúpiť v špecializovanom obchode alebo lekárni. Ak doma takáto príležitosť neexistuje, veľkou pomocou je denné mokré čistenie. Do vedra s vodou je potrebné pridať niekoľko kvapiek éterických olejov z eukalyptu, tymiánu alebo levandule.

  Vdychovanie

  Vdýchnutie horúcich pár má priaznivý účinok na nosnú sliznicu a rýchlo odstraňuje kašeľ, sliny a bolesti v krku. Úloha veľmi uľahčuje prítomnosť ultrazvukového alebo kompresorového inhalátora. Nalejte liečivú minerálnu vodu do špeciálneho oddelenia prístrojabez plynu alebo izotonického roztoku. Horúca para rýchlo preniká do horných aj dolných dýchacích ciest, pomáha liečiť upchatie nosa a zápal nosohltanu. Prvý trimester tehotenstva sa stáva príležitosťou konzultovať s lekárom povolenie na vykonanie postupu.

  Ak lekár odporučil inhaláciu s liečivými bylinami, potom odvar alebo infúzia takýchto liečivých bylín pomôže pri liečbe nádchy:

  • eukalyptus;
  • balzam na citrón;
  • levanduľa;
  • tymián;
  • tymián;
  • mäta pieporná;
  • borovica;
  • jedľa;
  • céder;
  • Juniper.

  Niektoré ženy pridávajú éterické oleje z týchto rastlín do horúcej vody namiesto infúzií. Pred zákrokom by ste sa mali uistiť, že nedochádza k individuálnej intolerancii aromatických výrobkov. K tomu naneste kvapku oleja na ohyb lakťa a počkajte 30 minút. Ak koža nezčervená, môžete pokračovať v inhalácii. Ukázalo sa, že nielen odstraňujú bežný prechladnutie - s ich pomocou sa liečia bolesti v krku a kašeľ.

  Pitie veľkého množstva vody

  Zvlhčenie slizníc dýchacích ciest je potrebné nielen zvonka, ale aj zvnútra. Ak začnú fungovať v optimálnom režime, zelený výtok z nosa zmizne, zlepší sa dýchanie. Na tento účel lekári odporúčajú, aby sa ženy neobmedzovali v pitných tekutinách. Tehotné ženy však často trpia závažným opuchom, takže gynekológ pomôže upraviť režim pitia. Čo eliminuje vazomotorický, akútny a chronický nádcha:

   76) nesolená minerálna voda;
  • bobuľové ovocné nápoje;
  • ovocné kompóty;
  • infúzia ruží.

  Kašeľ, snota a bolesť v krku nemožno ošetriť odvarmi bylín. Môžu spôsobiť alergickú reakciu, čo je veľmi nebezpečné pri prenášaní dieťaťa, najmä v počiatočných štádiách.

  Pitím veľkého množstva vody sa môže počas tehotenstva rýchlo vyliečiť nádcha

  Ak tehotenstvo nie je uvedené v zozname kontraindikácií v priloženej anotácii, potom otepľovacie masti a brúsenia pomôžu liečiť nádchu:

  • Dr.
  • jezevský tuk;
  • nesú tuk.

  Lieky môžu rýchlo odstrániť sliz a kašeľ v dôsledku otepľovania. Masti a balzamy sa nanášajú na chodidlá, krídla nosa, hornú časť hrudníka alebo chrbta.

  Iba lekári môžu liečiť nádchu u tehotných žien spôsobenú vírusovou infekciou alebo alergiou.

  Samotná žena je tiež schopná zmierniť svoj stav vazomotorickou rinitídou. Vysoký vankúš na spanie, pohodlná vlhkosť vzduchu a silné pitie sú dôležitými súčasťami liečby.