Ako liečiť nádchu

Obsah

  Rinitída u dospelých a detí je zápalový proces v sliznici dutín. Hlavnými príznakmi sú výtok z nosa, začervenanie a bolesť. Ako liečiť rinitídu a či je možné ju rýchlo zbaviť, budeme podrobnejšie analyzovať.

  Všeobecné odporúčania

  Podľa štatistík nastáva v 60% všetkých prípadov komplikácií po použití konkrétneho lieku z dôvodu nedodržania pravidiel jeho používania. Hovoríme o alergickej nádche, ktorá sa môže vyskytnúť ako komplikácia. Pred zakúpením lieku musíte bezpodmienečne preštudovať pokyny a zrazu máte precitlivenosť na ktorúkoľvek jeho zložku alebo na určitú kontraindikáciu.

  Počas liečby bežného prechladnutia by ste sa nemali spoliehať na svoje silné stránky, ale dôverovať odborníkovi v tejto veci. Platí to najmä pre antibiotiká, ktoré by mal predpisovať iba lekár v súlade s charakteristikami vývoja choroby. Okrem toho môžu byť tieto lieky pre jednu osobu neúčinné, ale môžu byť pre inú prínosom. Ide o to, že patogénne mikroorganizmy môžu mať zvýšenú rezistenciu na konkrétne antibiotikum a jeho použitie v tomto prípade nebude účinné.

  Rinitída sa, samozrejme, nepovažuje za vážne ochorenie, ktoré si vyžaduje odpočinok na lôžku, odmietnutie pracovať. Napriek tomu sa dá dosiahnuť rýchle zotavenietepelné účinky na zapálenú oblasť. Odborníci preto odporúčajú, aby ste boli neustále v teple bez toho, aby ste vychádzali von, najmä keď je nízka teplota (napríklad v zimnom období v mraze). Inak môžete spôsobiť vývoj komplikácií vo forme sínusitídy, frontitídy, polypov atď.

  Pred použitím akéhokoľvek lieku je potrebné podrobne si prečítať pokyny

  .

  Nezneužívajte používanie vazokonstrikčných kvapiek. Samozrejme pomôžu rýchlo odstrániť opuchy a tým obnoviť normálne dýchanie. Zároveň však prispievajú k narušeniu mikrocirkulácie krvi v kapilároch, ktoré zabezpečujú výživu očí a mozgu. V prítomnosti patológií takýchto oddelení môže použitie vazokonstrikčných kvapiek spôsobiť nebezpečné následky. Takéto prostriedky môžu byť tiež návykové a postupom času už nemôžu priniesť úľavu.

  Mnohí odborníci odporúčajú používať soľný roztok doma na prepláchnutie dutín. Napriek vysokej intenzite môže byť roztok nebezpečný, najmä pri nesprávnom použití. V prípade preniknutia do stredného ucha zvukovou trubicou spájajúcou nos a ucho sa môže vyvinúť zápal stredného ucha. V žiadnom prípade by ste si nemali umyť nos, ak je zablokovaný, ako aj ľudia, ktorým je diagnostikovaná perforácia ušného bubienka.

  Lieky

  Ako môže liečiť rinitídu, môže ju určiť iba špecialista. Zohľadňuje sa forma, v ktorej postupujeochorenie (atrofická rinitída atď.). Váš lekár vám môže predpísať lieky vo forme kvapiek, sprejov a niekedy aj tabliet. Použitie liekov proti rinitíde v prvých dvoch formách je samozrejme najvhodnejšie, pretože pôsobia lokálne a tiež negatívne neovplyvňujú tráviaci trakt.

  Spravidla sa na odstránenie príznakov choroby predpisujú vazokonstrikčné kvapky a spreje. Prispievajú iba k odstráneniu opuchov a upchatia nosa, ale zápalový proces nevyliečia priamo. Miestne lieky s vazokonstrikčným účinkom sa delia na tie, ktoré majú krátke, stredné a dlhé pôsobenie. Prvá skupina liekov zahŕňa nafazolín a fenylefrín, druhá - xylometazolín, tretia - oxymetazolín.

  Medzi nevýhody vazokonstrikčných liekov patrí možnosť závislosti a rozvoj vedľajších príznakov pri dlhodobej liečbe. Ak nastriekate ten istý liek na nosnú sliznicu najmenej 10 dní, môže to spôsobiť poškodenie a rednutie. Z tohto dôvodu je potrebné liečiť vírusovú a inú etiológiu rinitídy takýmito látkami nie dlhšie ako 5 dní. Presné trvanie určí lekár.

  Je možné liečiť suchú rinitídu spôsobenú alergickou reakciou na špecifický patogén pomocou antialergických liekov. V prípade, že alergická rinitída u dospelých alebo u dieťaťa sa vyskytuje zriedkavo, nespôsobuje narušenie spánku a obvyklú aktivitu, predpisuje sa použitie blokátorov histamínových receptorov - liekov,ktorého zloženie zahŕňa mequitazín, rupatadín, akrivastín, cetirizín. Takéto prostriedky sa zvyčajne používajú v dennej dávke - jedna tableta denne.

  Ak nebolo možné liečiť rinitídu alergickej etiológie takým spôsobom, je možné počas liečby používať lieky, ktoré stabilizujú membrány žírnych buniek. Takéto látky neblokujú receptory, ale skôr inhibujú uvoľňovanie látok, ktoré spôsobujú alergickú reakciu. Ak sa vyvinie akútna alergická rinitída, lekár môže predpísať akýkoľvek stabilizátor iba v súlade s klinickým obrazom a závažnosťou príznakov.

  Na vyčistenie dutín patogénov použite kvapky Aqualor, ktoré obsahujú morskú vodu

  .

  Je potrebné liečiť zadnú hnisavú nádchu antibakteriálnymi liekmi. Priradenie týchto osôb je prísne zakázané, aby sa nespôsobili vedľajšie príznaky.

  Okrem toho, ak sa antibiotikum často používa, môže sa zvýšiť odolnosť patogénnych mikroorganizmov. Môže ísť o lieky ako Neomycín, Framycetín, Polymyxín.

  Chronickú rinitídu je možné liečiť pomocou kombinovaných prípravkov, ktorých hlavným cieľom je vzájomne sa posilňovať činnosť a účinok dopĺňať. Tieto lieky by mal predpisovať iba lekár, pretože ich veľa je na policiach drogérie a na prvý pohľad nie je možné určiť, ktoré z nich sú vhodné pre konkrétnu osobu.

  Liečbachronická nádcha u detí a dospelých sa môže kombinovať s liekmi, ktoré obsahujú morskú vodu.

  Takéto prostriedky sa nepoužívajú pri liečení rinitídy metódou instilovania nosných dutín, ale ako roztok na ich umývanie. V tomto prípade je možné dosiahnuť rýchle odstránenie hlienu z dutín, čím sa uľahčí dýchanie. Prípravky na báze morskej vody tiež pomáhajú znižovať opuchy. Nespornou výhodou prostriedkov je možnosť liečby nádchy počas tehotenstva.

  Fyzioterapia

  Lekárska rinitída, akútna a chronická, sa môže liečiť fyzioterapeutickými postupmi. Pomáhajú eliminovať zápal, znižujú opuch nosovej sliznice. Fyzioterapia tiež pomáha zlepšovať mikrocirkuláciu a aktivovať regeneračné procesy.

  Nasledujúce fyzikioterapeutické postupy majú baktericídny účinok:

  • elektroforéza pomocou antibiotík (celkové trvanie manipulácie nie je viac ako 10 minút denne počas 10 dní);
  • Ožiarenie KUV pomocou špeciálnej skúmavky (počiatočná dávka je polovičná, pri každej nasledujúcej dávke sa zvyšuje o 0,6 bionózy; manipulácia sa vykonáva každý deň počas 5 dní);
  • darsonvalizácia (celkové trvanie expozície zapálenej oblasti je 10 minút denne po dobu jedného týždňa).

  Nasledujúce postupy fyzioterapie majú antivírusové účinky:

  • elektroforéza pomocou interferónu (trvanie manipulácie - 10 minút každý deň po dobu jedného týždňa, v niektorých prípadoch aj dlhšie);
  • inhalácia s interferónom pomocou rozprašovača (celkový čas na jednu manipuláciu je až 10 minút denne počas 5 dní).
  • ​​

  Elektroforéza pri rinitíde sa môže vykonávať pre dospelých aj pre deti

  .

  Nasledujúce fyzioterapeutické postupy pomáhajú zmierniť zápal:

  • expozícia UHF nízkointenzívnej povahy (trvanie relácie a celkové množstvo je predpísané iba lekárom);
  • 56. centimetrové mikrovlnné ošetrenie (trvanie jednej manipulácie je až 7 minút denne počas 10 dní);
  • Ožarovanie reflexogénnych oblastí UV žiarením, napríklad plantárna alebo golier (počiatočná dávka je 2 bionózy, každý deň sa pridá 1 bionóza, pričom sa dosiahne 6 bionóz; celková dĺžka relácií je 5 dní).

  V kombinácii s hlavnou liečbou predpísanou lekárom sa dá nádcha liečiť doma pomocou ľudových liekov.

  Ľudové lieky na liečbu bežného prechladnutia

  Zníženie opuchu pri vývoji zvyčajného prechladnutia králika (rinitída) sa dá dosiahnuť pravidelnými kúpeľmi nôh, do ktorých sa pridáva horčičný prášok. Vďaka podstatným látkam, ktoré obsahuje, dochádza k podráždeniu nervových zakončení nôh, stimulácii procesov imunitného systému, zlepšeniu krvného obehu a metabolickým procesom v nose a ďalších orgánoch. trvaniejeden postup - nie viac ako 15 minút.

  Zahrievanie nosnej dutiny bude neúčinné, a preto sa takáto technika stále nepoužíva a lekári ju nepredpisujú. Inak môže dôjsť k opuchu slizníc. Medzi zakázané lieky na liečenie rinitídy patria olejové roztoky, ktoré prispievajú k inhibícii prirodzenej vylučovacej a čistiacej funkcie slizníc.

  Výhodou ľudových prostriedkov je to, že sa môžu použiť na liečbu nádchy u dieťaťa a dokonca aj nádchy u tehotných žien. Napríklad môžete použiť nasledujúce komponenty:

  • malinové stonky (pozdĺžne rezané, nalejeme vriacu vodu a nechať vylúhovať pol hodiny; výrobok pripravený na použitie vo 100 ml každý deň);
  • cukor (1 čajová lyžička taveniny cukru na panvici, až kým sa nedosiahne tmavohnedá farba, potom ju vypite a miešajte ešte za horúca s trochou mlieka);
  • Jitrocel, tymián, oregano, mäta pieporná (zložky sa zmiešajú v rovnakom objeme, vylejú sa vriacou vodou v pomere 1:10 a nechajú sa vylúhovať 1 hodinu; hotový produkt sa užíva perorálne 100 ml trikrát denne);
  • agátové kvety, listy lila (z takýchto ľudových liekov je možné pripraviť čaj, ktorý sa pije namiesto čaju).

  Kvapky vyrobené na základe cibule, cesnaku a repy sú vysoko účinné. Z týchto ingrediencií musíte šťavu získať a zmiešať s malým množstvom teplej prevarenej vody, potom ju pochovať v noseniekoľko kvapiek naraz počas celého dňa. Môžete tiež použiť šťavu z aloe a Kalanchoe, ale iba čerstvo vylisované.

  Pravidelná instilácia šťavy z aloe pomôže rýchlo sa zbaviť nádchy

  Výživa: zdravé a zakázané potraviny

  Rinitída samozrejme nevyžaduje striktnú diétu, ale jej strava sa stále odporúča. Zmeny vo výžive pacienta nebudú také veľké, ale to pomôže urýchliť požadované zotavenie.

  Niektoré potraviny prispievajú k tvorbe hlienu v tele, čo znamená, že je zakázané konzumovať ich chladom. Patria sem múčne výrobky, napríklad cestoviny a rožky, kuracie vajcia, „rýchle“ jedlo (krmivo pre psov, hamburgery atď.), Mäsové výrobky, polotovary, sladkosti, mastné, slané a korenené jedlá, zemiaky a iné potraviny obsahujúce škrob.

  Na liečbu nádchy nezneužívajte syr, mliečne výrobky vrátane masla a margarínu. V žiadnom prípade by ste nemali preťažovať produkty tráviaceho traktu a zneužívania, ktoré prispievajú k podráždeniu gastrointestinálnej sliznice. Napriek tomu existuje mnoho užitočných produktov, ktoré sú prospešné pre telo počas vývoja nádchy. Tieto zahŕňajú:

  • horčica;
  • zázvor;
  • cibuľa a cesnak;
  • reďkovky;
  • chren;
  • ovocie a bobule bohaté na vitamín C (kivi, granátové jablko, citrusové plody atď.);
  • horský popol, šípky, rakytníky;
  • šťavy (z brusníc, mrkvy);
  • čaj s prísadami ako med, citrón, šalvia,echinacea, mäta.

  Keď sa vyvinie nádcha, odporúča sa jesť frakčne, tj v malých porciách, ale často počas celého dňa. Jedlo, ktoré pacient konzumuje, by malo mať jemnú konzistenciu, a to je obilnina, šťouchaná polievka, želé atď. Takéto jedlo je dokonale absorbované a nezaťažuje gastrointestinálny trakt.

  Najlepšie je liečiť rinitídu podľa pokynov ošetrujúceho lekára. Spoliehanie sa na samotné liečenie ľudovými liekmi to nestojí za to, aby sa priebeh choroby nezhoršoval. Rinitída vyžaduje iba komplexnú liečbu.