Ako liečiť nádchu

Obsah

  Ako vyliečiť nádchu, aspoň o tom každý premýšľal. Ľudia s dobrou obranyschopnosťou tela zriedkavo pociťujú rinitídu, zatiaľ čo iní trpia upchatím nosa niekoľkokrát do roka. Oddelenie nadmerného množstva hlienu od nosa je príležitosťou na návštevu lekára, pretože choroba vyvolaná gravitáciou sa môže zmeniť na chronickú formu a môže spôsobiť nepríjemné pocity nepretržite. Vypúšťanie z paranazálnych dutín má často neprirodzený tieň. Lekár musí okamžite navštíviť lekára, pretože zistil, že hlien zhustol a nazelenalý (alebo žltý).

  Čo vštepovať do nosa?

  Pri výbere spôsobu liečby nádchy u dospelých alebo dieťaťa je možné zastaviť výber nielen pri vazokonstrikčných kvapkách alebo sprejoch. V súčasnosti existujú lieky na predaj, ktoré účinne zmierňujú prekrvenie nosovej dutiny, založené iba na rastlinných zložkách, napríklad éterických olejoch.

  Po zistení prvých príznakov nevoľnosti je najlepšie poradiť sa s lekárom. Nástup rinitídy môže mať rôzny pôvod, a preto sa vytvárajú kvapky, ktoré poskytujú požadovaný účinok pri bežnom prechladnutí rôznych etiológií:

  • antialergický;
  • antivírusový;
  • vazokonstriktor;
  • antibakteriálne;
  • homeopatický.

  Nosné spreje s vazokonstrikčným účinkom pomáhajú veľmi rýchlo zbaviť sa upchatia nosa, ale ich použitieexistuje výrazná nevýhoda. Týmto spôsobom je možné zmierniť nazálne dýchanie len na pár dní. Pri použití zúžených krvných ciev dlhšie ako týždeň sa môže stretnúť s postupným vývojom opuchu nosovej sliznice, ktorý sa dá oveľa ťažšie zbaviť ako bežné prechladnutie.

  Použitie nosných kvapiek na liečenie nádchy sa odporúča začať v ten istý deň, keď sa objavia prvé príznaky SARS. Antivírusové lieky majú vo svojom zložení interferón - bielkovinu potrebnú na boj proti infekcii, ktorá sa v tele začína produkovať až tretí deň po chorobe. Dávka a frekvencia použitia liečiva s interferónom závisí od veku pacienta.

  Obzvlášť dôležité je správne ošetrovať výtok z nosa počas nosenia dieťaťa. Mnoho liekov tiež nie je vhodných na odstránenie rinitídy u dojčiacej matky, pretože má negatívny vplyv na telo dieťaťa. Ak je ochorenie komplikované pripojením bakteriálneho patogénu, je potrebná antibiotická liečba. Jedným z bezpečných prostriedkov počas tehotenstva a laktácie je Protargol - liek obsahujúci ióny striebra v kompozícii.

  Hustý výtok z nosa sa dá eliminovať vnesením 2 kvapiek do každej nosovej dierky na týždeň (maximálne 10 dní). Frekvencia použitia - nie viac ako 4-krát denne. Tento nástroj je tiež bezpečný pri liečbe dojčiat a starších osôb.

  Pred zdvihnutím nosového spreja na vyliečenie dlhotrvajúceho výtoku z nosau dospelých je potrebné zistiť príčinu, ktorá spôsobila chronické upchatie nosa. Najčastejšie sa ukázalo, že ide o nesprávne vybrané liečenie alebo zneužitie vazokonstriktorov. Rinitída, ktorá sa vyskytuje v akútnej fáze alebo pretrváva dlho, sa dá liečiť dodatočnou fyzioterapiou:

  • terapia UHF;
  • vystavenie laserom;
  • 24. použitie prístroja Azor-IR.

  Nosné spreje na báze olejnatých rastlinných extraktov tiež uľahčujú dýchanie pri ťažkom upchaní nosa. Podobný terapeutický účinok majú aj lieky proti nazálnemu preťaženiu éterickými olejmi. V niektorých prípadoch sú na liečbu nádchy potrebné kvapky zložené z niekoľkých účinných látok. Takýto liek sa vyrába v lekárni podľa predpisu odborníka.

  Zuby zuba sa môžu stať príčinou infekcie v paranazálnych dutinách, preto by sa malo pravidelne a včas kontrolovať zubára.

  Je potrebné vdýchnutie a splachovanie?

  S cieľom rýchlo vyliečiť nádchu je potrebné nielen odstrániť príčinu hojnej produkcie hlienu, ale aj vylučovanie samé osebe nahromadené v paranazálnych dutinách. V mnohých prípadoch hlien nevyteká z nosa, ale hromadí sa v nosnej dutine, čo narúša normálne dýchanie. V takom prípade nebude umývanie účinné, ak sliznicu vopred neošetríte vazokonstriktormi.

  Pomoc pri odstraňovaní dutín počas akútnej nádchysolená čistá tekutina alebo špeciálne soľné roztoky. Jedným z týchto výrobkov je izotonická morská voda Akvalor.

  Je potrebné prepláchnuť nos medikáciou 3-4 krát denne. Trvanie používania je neobmedzené. Pravidelne s použitím soľného roztoku môžete:

  Odporúčané čítanie: Ako liečiť nepríjemný prechladnutie
  • na zabezpečenie stálej hydratácie sliznice nosohltanu;
  • na zníženie nežiaducich vedľajších účinkov vyplývajúcich z používania antibakteriálnych alebo vazokonstrikčných kvapiek;
  • posilňujú miestnu imunitu;
  • odstraňujú baktérie a vírusy prítomné v hliene;
  • urýchľujú regeneráciu poškodených tkanív nosa.

  Pri liečbe nádchy sa preukázala tepelná expozícia. Na inhaláciu doma budete potrebovať nádobu s horúcou vodou, v ktorej sa varia suché bylinky s antiseptickým účinkom, napríklad kvety harmančeka. Nakloňte sa nad riad a zakryte si hlavu hrubým uterákom. Vdychujte pary terapeutickými zložkami na niekoľko minút.

  Silné upchatie nosa je dobre odstránené zložkami prítomnými v ihličkách. Ak máte v úmysle vdýchnuť, v lekárni si môžete kúpiť sušené rastliny, ako sú jedľa, borovica alebo céder. Na obohatenie vdychovanej pary liečivými látkami môžete použiť hotové éterické oleje. Ak nedôjde k zvýšeniu telesnej teploty, je vhodné navštíviť saunu, pričom do parnej komory sa podávajú infúzie akýchkoľvek bylín. Postupne sa pridáva aromatickýtekutina na horúcich kameňoch, je možné podporiť regeneráciu nielen cez dýchací systém, ale tiež rozšíriť póry pod vplyvom tepla.

  Vdýchnutie horúcej pary, aj keď sú prítomné liečivé zložky, sa musí zlikvidovať, ak hlien prúdiaci z nosnej dutiny už nie je priehľadný. Zmena farby výboja na zelenkavo alebo žltkastú farbu, ako aj zrazeniny prítomné v dutinách, naznačujú infekciu. Tepelné vystavenie prispieva k rastu a množeniu patogénnych mikroorganizmov, preto by sa malo upustiť od vdychovania ihličnatej, zemiakovej pary alebo návštevy kúpeľa. Okrem toho v takom prípade nemožno suché teplo použiť na liečenie upchatia nosa, napríklad dobre známe použitie uvareného vajca na krídla nosa. Bakteriálnu rinitídu je potrebné eliminovať iba prostriedkami predpísanými ošetrujúcim lekárom.

  Ak sú paranazálne dutiny cítiť plné, bolesť hlavy a prudký nárast teploty, je inhalácia zakázaná

  .
  ​​

  Eliminácia príznakov rinitídy u malého dieťaťa je oveľa ťažšia ako liečba nádchy u dospelých. Použitie mnohých nosných kvapiek a tabliet je sprevádzané množstvom vedľajších účinkov, takže je zakázané používať ich u detí do určitého veku. Vdýchnutie horúcej pary je postup, ktorý nie je vhodný na ošetrenie malého dieťaťa.

  Na premenu lieku predpísaného dieťaťu na malé častice je zvlášť dobré špeciálne zariadenie -rozprašovač. Použitie takého zariadenia sa odporúča pre deti (od prvých dní života), ako aj pre dospelých pacientov. Nastrekovaný liek je rovnomerne rozložený po celom povrchu nosovej sliznice, ktorá lemuje nos, a to aj v tých najprístupnejších oblastiach, napríklad v maxilárnych dutinách.

  Čítaním tohto článku môžete zistiť, ako liečiť nádchu novorodenca.

  Útek z výtoku, ktorý sa vyznačuje žlto-zeleným výtokom z nosa, vyžaduje okamžitú lekársku starostlivosť. Zmena farby hlienu z nosných priechodov naznačuje prítomnosť purulentného substrátu v paranazálnych dutinách. V takejto situácii je často potrebná punkcia, počas ktorej špecialista môže nielen vyčistiť nosnú dutinu od sekrécie s odpadovými produktmi mikroorganizmov, ale tiež získať biomateriál potrebný na analýzu. Ak sa dozviete, čo spôsobuje nádchu so žltými alebo zelenými sekréciami, môžete vykonať najúčinnejšiu liečbu nádchy.

  Nemal by sa povoliť dlhodobý zápalový proces v maxilárnych dutinách.

  Okrem množstva nepríjemných pocitov, ktoré sa vyskytujú na pozadí sínusitídy alebo čelnej sínusitídy, sa môžu vyskytnúť vážne komplikácie, napríklad zápal meningitíd, ktorý sa nazýva meningitída. Po bakteriálnej povahe sa môže nádcha vyliečiť uchytením na antibiotiká. Bylinná medicína a instilácia vazokonstrikčných liekov sú zbytočné, ak sa v tele „usadil“ infekčný agens.

  Ako zmierniť stavpacient

  Častejšie ako nachladnutie sa chorý cíti všeobecne nevoľne. Dospelý alebo dieťa môže mať bolesti v krku, „prasknutú“ hlavu a zvýšenie telesnej teploty. V takejto situácii je potrebné liečiť nielen nádchu, ale aj zmierniť ďalšie príznaky respiračného ochorenia.

  V prvom rade musí pacient zabezpečiť správny režim pitia, ktorý spočíva v zvýšení celkového množstva spotrebovanej tekutiny a výbere správneho nápoja. V procese liečby choroby je potrebné opustiť sýtené nápoje a nápoje obsahujúce alkohol. Džúsy a ovocné nápoje predávané v obchodoch sa odporúča nahradiť tými, ktoré sa pripravujú doma.

  Konzumovaná tekutina by nemala byť chladnejšia ako izbová teplota, najlepšie je variť pacienta pomocou lipového alebo harmančekového čaju, ružových bokov bohatých na vitamíny. Chorá osoba potrebuje čerstvý vzduch. Ak rinitída nie je sprevádzaná zvýšením telesnej teploty nad 37,5 stupňov, denné prechádzky prispievajú k uzdraveniu. Miestnosť, kde spí nos s nádchou, by mala byť pravidelne vetraná. V suchom a horúcom vzduchu dochádza k aktívnej reprodukcii patogénnych mikróbov, ktorej sa dá zabrániť otvorením okien v neprítomnosti pacienta.

  Ak má osoba vysokú horúčku, mal by sa dodržať odpočinok na posteli. Osoba, ktorá navštevuje školu alebo prácu, bráni imunitnej obrane proti vírusom alebo baktériám, ktoré spôsobovali nádchu. Na zmiernenie stavu s chladom a teplo pomôžedodržiavanie úplného odpočinku, utretie tela vlhkou handričkou a užívanie antipyretík.

  V dôsledku používania nazálnych kvapiek a zhoršenia celkového zdravotného stavu pacienta vyschla sliznica nosa. V takom prípade je potrebné neustále navlhčiť vzduch v miestnosti, kde pacient trávi čas, aby ste sa vysporiadali s nádchou. Na tento účel je najlepšie kúpiť špeciálne zariadenie, ale ak to nie je k dispozícii, môžete vymeniť nádržku naplnenú vodou za chladič.

  Fytoterapia

  Pred použitím určitých receptov tradičnej medicíny na odstránenie rinitídy je najlepšie poradiť sa s odborníkom. Výťažky z rastlín môžu vyvolať rôzne alergické reakcie, najmä u dojčiat alebo nastávajúcich matiek.

  Odporúča sa prestať používať Kalanchoe alebo Aloe na liečbu nádchy počas laktácie alebo pri narodení dieťaťa

  .

  Takmer každý počul o liečbe bežného prechladnutia izbovými rastlinami, ako sú aloe a Kalanchoe. Nie každý však vie, ako správne používať výťažky z rastlín. Na odstránenie upchatia nosa u dospelých je najlepšie zvoliť rastlinu, ktorá kvitla viac ako 3 roky. Rýmu, ktorá dieťa trápi, možno liečiť kvapkami získanými zo šťavy mladého aloe. Želé podobná hmota zo „starej“ rastliny má silný nepríjemný účinok.

  U ľudí so sklonom k ​​precitlivenosti môže táto liečba viesť kpreoschnutá alebo spálená sliznica nosa. Aby sa tomu predišlo, musí sa vylisovaná šťava z listov Kalanchoe alebo aloe zriediť vodou v pomere 1: 1. Pri príprave domácich kvapiek pre dieťa musíte vziať 2 diely vody a iba 1 rastlinný extrakt.

  Je známe, že cibuľa a cesnak majú dobré antiseptické vlastnosti. Táto zelenina obsahuje špecifické éterické oleje, ktoré prispievajú k celkovému posilneniu tela. Najlepšie je jesť tieto rastliny na jedlo alebo nechať pár strúčikov cesnaku v miestnosti, kde je chorá osoba. Môžete si samozrejme pripraviť domáce cesnakové kvapky do nosa, existuje však riziko, že dôjde k vážnemu popáleniu sliznice. Po rozhodnutí použiť takýto liek by sa mala vylisovaná šťava zriediť vodou v pomere 1: 1.

  Balzam, ktorý je známy takmer každému človeku, ktorý sa nazýva hviezdičkou, pomáha urýchliť regeneráciu. Obsahuje niekoľko éterických olejov, ktoré pomáhajú zmierniť dýchanie nosa a zmierniť príznaky bežného prechladnutia. Ak sa na koži vyskytnú nežiaduce reakcie, liek sa jemne votrie do nosných ciest a premyje sa teplou vodou a mydlom.

  Zhrnutie

  Aby ste nemuseli liečiť dlhotrvajúci výtok z nosa, musíte navštíviť otolaryngológa a používať iba lieky predpísané lekárom. Nadmerná sekrécia hlienu z dutín môže mať odlišnú povahu, takže liečebné metódy vhodné pre jednu osobu môžu byť zbytočné alebo dokonca zbytočnénebezpečný pre inú chorú osobu.