Ako liečiť nachladnutie v nose

Obsah

  Prechladnutie nosa nastáva v dôsledku aktivácie vírusu herpesu pod vplyvom nepriaznivých vonkajších alebo vnútorných faktorov. Prvý deň človek pociťuje mierne nepohodlie alebo vôbec nevšimne rozvoj patológie. Potom sa v nosnej dutine vytvoria pľuzgiere, ktoré sú plné hnisavého obsahu, čo sťažuje dýchanie a spôsobuje silnú bolesť.

  Napriek zdanlivej neškodnosti spôsobuje herpetické ochorenie často vážne komplikácie. Pred liečením nachladnutia v nose by ste sa preto mali poradiť s lekárom. Povie vám o účinných metódach liečby, poradí o účinných metódach prevencie.

  8. Odporúčania terapeutov

  Ak má človek nachladnutie v nose, je infikovaný vírusom herpesu. Nestojí o to starosti. Drvivá väčšina vírusu je drvivá väčšina obyvateľov sveta. Pre ľudí so silnou imunitou je takéto „susedstvo“ nepovšimnuté a nevykazuje žiadne príznaky. Ale so znížením odolnosti organizmu sa vírusy rýchlo aktivujú, začínajú rásť a množia sa. Napríklad mnohí ľudia si všimnú, že po respiračnom ochorení sa vyskytuje prechladnutie v nose sprevádzané prudkým poklesom imunity.

  Telo dospelého je schopné vírus sám zvládnuť. Patológia zmizne bez stopy za týždeň s výhradou nasledujúcich odporúčaníterapeuti:

  • keď sa objavia prvé nepríjemné pocity (svrbenie, opuch), je potrebné namazať nosnú dutinu antiseptickými masťami s účinkom sušenia - zinočovou masťou, salicylovou pastou;
  • V žiadnom prípade by sa neporušovala, neprepichovala ani nekastrovala neporušenosť pľuzgierov. Vírus herpesu sa rozšíri do susedných zdravých tkanív a čoskoro bude nasolabiálny záhyb zasiahnutý zápalom, z stravy musíte okamžite vylúčiť potraviny, ktoré prispievajú k množeniu vírusu - údené mäso, pečivo, čokoládové výrobky;
  • by sa mali kúpiť v lekárni a začať užívať multivitamíny so stopovými prvkami - Complivit, Vitrum, Selmevit, Supradin, Macrovit;
  • v prvý deň choroby je potrebné vypiť najmenej 2,5 litra čistej stojatej vody, ale iba pri absencii patológií močového systému.

  Nezabudnite na schopnosť vírusu herpesu sa rýchlo šíriť. Počas obdobia liečby musíte denne používať čistú utierku. A pre hygienu nosa je lepšie kúpiť antiseptické vlhké obrúsky. Ak utrite nos uterákom a potom si namočíte oči, na viečkach sa čoskoro objaví zima. Ihneď po nanesení masti alebo gélu na bubliny si umyte ruky mydlom, aby ste zabránili šíreniu vírusu.

  Farmakologické prípravky

  Napriek tomu, že pri správnom prístupe k liečbe prechladnutia sa nos u dieťaťa a dospelého rýchlo stratí, zotavenie sa môže výrazne urýchliť. Lekárne drogy prídu na záchranuvonkajšie a vnútorné použitie. Jednorazové a denné dávky, ako aj trvanie ich podávania, určí ošetrujúci lekár. V prípade progresie patológie alebo jej chronizácie bude potrebné použitie imunomodulátorov a počas období relapsu a hormonálnej masti.

  Masť Acyclovir je jedným z najúčinnejších spôsobov liečby nachladnutia v nose

  .

  Antivírusové látky

  V poslednej dobe sa syntetizovalo mnoho moderných antivírusových liekov, ale pred oparom sú bezmocné. Priebeh aplikácie týchto látok zabraňuje rastu, množeniu a šíreniu vírusov, ale nie je schopný úplne zničiť infekčné patogény. Pri liečbe nachladnutia v nose takéto masti a gély dobre fungovali:

  Odporúčame prečítať si: Ako odstrániť čierne škvrny na nose
  • Acyclovir a jeho dovážaný analóg Zovirax. Aktívne zložky liečiva rýchlo prenikajú nazálnou sliznicou a vytvárajú potrebnú terapeutickú koncentráciu. Zápalové ložiská starostlivo namažte tenkou vrstvou masti 3-5 krát denne. Pod vplyvom týchto vonkajších činiteľov klesá závažnosť bolestivých pocitov a opuch sa postupne eliminuje. Najvyššia účinnosť Acycloviru a Zoviraxu sa prejavuje pri použití prechladnutia v nose v počiatočnej fáze;
  • Erasaban. Liek na vonkajšie použitie pôsobí na bunkové membrány a zabraňuje prenikaniu herpetických vírusov a ich šíreniu do susedných zdravých tkanív.Erazaban znižuje závažnosť pálenia, bolesti, svrbenia. Ak masť aplikujete v prvých dňoch aktivácie vírusov, môžete predísť tvorbe suchých kôr v nose a pľuzgieroch;
  • Panavir. Toto liečivo vykazuje antivírusovú a imunomodulačnú aktivitu v dôsledku prítomnosti extraktu zo zemiakových výhonkov v jeho zložení. Po nanesení gélu na infikované oblasti nosa sa aktivuje produkcia interferónu, čo vedie k zvýšeniu nešpecifickej imunity na lokálnej úrovni. Vzhľadom na prirodzené zloženie Panaviru sa môže používať na liečbu prechladnutia v nose u tehotných žien.

  Uvedené lieky nie sú určené na liečenie vírusovej patológie u detí. Imunita dieťaťa je vo fáze formovania, takže sa telo musí naučiť vyrovnať sa s infekčnými patogénmi samostatne. Výnimkou sú deti s imunodeficienciou. V tomto prípade lekári predpisujú antivírusové látky, pretože existuje riziko rozšírenia choroby na ďalšie orgány. Ak sa vonkajšie lieky nedokážu vyrovnať s prechladnutím v nose, potom sa pri liečbe používajú systémové lieky:

  • tablety Zoviraxu alebo Acycloviru;
  • Valaciklovir;
  • Famciclovir.

  Na liečbu prechladnutia v nose počas tehotenstva sa Acyclovir a Zovirax môžu používať iba na odporúčanie lekára. Účinná látka vytvára extrémne nízku koncentráciu v krvnom riečisku a nemôže poškodiť rast a vývoj plodu. Ale kvôli dostupnostiVedľajšie účinky a kontraindikácie terapeuti predpisujú antivírusové látky tehotným ženám vo výnimočných prípadoch.

  Na rýchlo sa rozširujúcu patológiu sú predpísané tabletky na liečbu prechladnutia v nose

  .

  Antibakteriálne lieky

  Antibiotiká nie sú schopné ničiť herpetické vírusy, ale ich použitie pri liečbe prechladnutia pier sa často praktizuje. Faktom je, že bakteriálna infekcia sa rýchlo pripája k poškodeným oblastiam nosovej sliznice. To komplikuje priebeh choroby, spomaľuje zotavenie. Preto na liečbu prechladnutia v nose sa musia používať masti s antivírusovou a antibakteriálnou aktivitou striedavo. Posledná skupina zahŕňa také externé prostriedky:

  • levosín;
  • Levomekol;
  • ​​
  • masť tetracyklínu.

  Takéto lieky rýchlo ničia patogénne baktérie (stafylokoky, streptokoky), odstraňujú opuchy nosovej sliznice a nepríjemné pocity. Rastlinné oleje majú podobný účinok:

  • čajovník;
  • rakytník rešetliakový;
  • sedmokrásky;
  • šípky;
  • železný strom.

  Mali by sa aplikovať na zapálené oblasti 2-3 krát denne. Použitie rastlinných olejov v počiatočnej fáze liečby pomáha predchádzať tvorbe pľuzgierov v nose, sčervenaniu a opuchom tkanív.

  Pri liečbe prechladnutia v nose sa lieky používajú na posilnenie imunity a zabránenie relapsu choroby

  .
  62. Pomocné prostriedky

  Pomerne zriedkavo u ľudí s nízkou imunitou prechladnutie v nose vyvoláva príznaky všeobecnej intoxikácie tela - horúčka, horúčka, bolesti hlavy. V takýchto prípadoch lekári odporúčajú užívať nesteroidné protizápalové lieky:

  • nimesulid,
  • Ibuprofen,
  • Nurofen.

  Na zníženie opuchu nosovej sliznice možno predpísať antihistaminiká - Cetrin, Loratadin, Suprastin, Tavegil, Zodak.

  Ak sa prechladnutie vyskytuje nie viac ako dvakrát ročne, potom sa nevyžaduje ďalšie ošetrenie. A s častejšími relapsmi by ste mali premýšľať o zvýšení odolnosti tela voči vírusovým infekčným patogénom. Na posilnenie imunity sa používajú tieto lieky:

  • Cykloferón,
  • Amixín,
  • Imunálny roztok alebo tableta.

  Imunomodulačné a imunostimulačné látky sa používajú iba po konzultácii s odborníkom. Lekár predpisuje niekoľko laboratórnych testov a po preštudovaní ich výsledkov stanoví denné a jednorazové dávky, ako aj trvanie liečebného cyklu.

  Recepty tradičnej medicíny

  Použitie iba ľudových liekov nepomôže pri vyliečení prechladnutia v nose. Liečivé byliny a džúsy z rastlín, ovocia alebo zeleniny nevykazujú antivírusovú aktivitu. Drogy vyrobené podľa tradičných lekárskych receptov sa môžu použiť na zníženie závažnosti symptómov a na obnovu poškodenej slizniceškrupina nosa. Ihneď po zistení nachladnutia by sa na postihnuté oblasti mali aplikovať tieto látky:

   78) čerstvo vylisovaná šťava z aloe;
  • tinktúra propolisu zmiešaná v rovnakých pomeroch s prevarenou vodou;
  • zemiaková šťava.

  Esenciálne oleje z ľubovníka bodkovaného, ​​jedľa, thuja, borievka, smrek, cyprus majú antimikrobiálny účinok.

  Ak sa použijú v čistej forme, môžu vyvolať alergickú reakciu a popálenie sliznice. Preto ich pred aplikáciou musíte zmiešať s rovnakým množstvom vody.

  Ak sa niekoľko dní po začatí liečby doma zvyšuje počet zápalových ložísk a bolesť sa silnie, musíte sa dohodnúť s terapeutom alebo otolaryngológom. Po vyšetrení lekár môže predpísať lieky vo forme tabliet alebo rektálnych čapíkov s antivírusovou a imunomodulačnou aktivitou. Tým sa urýchli regenerácia a zvýši sa odolnosť tela proti vírusom oparu.