Ako liečiť nachladnutie počas tehotenstva a ako si vybrať správny liek?

Tehotenstvo je tajomné obdobie života, ktorému skôr alebo neskôr čelí takmer každá žena. Počas týchto 9 mesiacov sa z malej bunky vyvinie nový plnohodnotný malý muž. Najskôr sa však materský organizmus snaží plod odmietnuť a zameniť ho za cudzie telo. Tento proces sa stáva prvou skutočnou prekážkou pre dieťa na ceste k životu. A nedokáže sa s tým vyrovnať sám. Preto počas tehotenstva imunita nastávajúcej matky znateľne oslabuje, čo umožňuje dieťaťu normálny vývoj.

3. Výrazné zníženie ochranných funkcií tela však tiež prispieva k prenikaniu rôznych patogénnych mikroorganizmov do tohto organizmu, ktoré môžu spôsobiť tehotenstvu mnoho chorôb, napríklad akútne infekcie dýchacích ciest, chrípku alebo bežné prechladnutie. Mnoho odborníkov sa domnieva, že prítomnosť takýchto chorôb je priamou kontraindikáciou tehotenstva. Napriek tomu asi 85% žien stále dokáže vírus zachytiť presne počas obdobia narodenia dieťaťa. Potom vyvstáva otázka, ako a ako liečiť nachladnutie počas tehotenstva ...

Okrem všetkého sa tehotné matky takmer vždy stretávajú s prechladnutím vo veľmi skorých štádiách tehotenstva. Ale práve v tom čase sa všetky životne dôležité systémy dieťaťa začnú pokladať, formovať a aktívne rozvíjať. Preto aj tie najjednoduchšie prechladnutia môžu spôsobiť vážne poškodenie zdravia nenarodeného dieťaťa. Okrem toho je ohrozená aj samotná žena.

KMedzi najbežnejšie a najnebezpečnejšie komplikácie prechladnutia patrí:

 • hypoxia plodu;
 • oneskorený vývoj plodu;
 • všetky druhy malformácií plodu;
 • Predčasné vypustenie plodovej vody;
 • Vnútromaternicová infekcia;
 • 12. Zvýšená strata krvi počas pôrodu;
 • Zápalové choroby vnútorných pohlavných orgánov;
 • Chronické infekcie;
 • Zložité obdobie po pôrode;
 • Fetoplacentálna nedostatočnosť.

Okrem toho je takmer nemožné predpovedať vývoj konkrétnej komplikácie, pretože to závisí od mnohých faktorov, ktoré sú často prísne individuálne. Preto v takýchto situáciách musíte po prvých prejavoch prechladnutia okamžite vyhľadať lekára. Až potom si môžete byť istí, že priebeh choroby prechádza s minimálnym rizikom komplikácií.

Liečba prechladnutia počas tehotenstva

Rovnako ako u väčšiny chorôb, prechladnutiu (alebo SARS, ARI) sa dá ľahšie predchádzať ako liečiť. Z toho vyplýva, že prevencia tejto patológie je mimoriadne dôležitá a neoplatí sa ju vôbec zanedbávať.

Predchádzanie prechladnutiu

Nasledujú odporúčania, ktoré vám môžu pomôcť vyhnúť sa prechladnutiu. Takže:

 • Vždy sa snažte vyhnúť podchladeniu. To platí najmä pre dolné končatiny;
 • Je dôležité nezmoknúť sa počas dažďa. A ak sa tomu stále nedokážete vyhnúť, musíte sa doma čo najskôr zohriať;
 • Považované za veľmi užitočnéprírodné obohatené čaje. Nemali by ste sa na ne však príliš spoliehať, pretože hypervitaminóza počas tehotenstva nie je o nič menej nebezpečná ako ten istý prechladnutie;
 • Pravidelné používanie aromatických olejov nebude zbytočné. Na tento účel použite oleje z eukalyptu, mäty piepornej, jedle, rozmarínu, čajovníka a levandule. Vždy je však potrebné pamätať na možné alergické reakcie tela;
 • Tehotné ženy potrebujú čerstvý vzduch. Ak to chcete urobiť, niekoľkokrát denne choďte na tichú prechádzku pred spaním alebo pred jedlom;
 • Je tiež dôležité vetrať miestnosť niekoľkokrát denne. A za každého počasia;
 • Pokiaľ je to možné, stojí za to vykonávať v dome mokré čistenie denne;
 • Oblečenie tehotnej ženy musí byť úplne v súlade s podmienkami, v ktorých sa nachádza. tj keď ste sedeli doma pri krbe, nemali by ste sa zabaliť, ale počas ďalšej prechádzky sa nemusíte ochladiť.

Ako liečiť nachladnutie počas tehotenstva?

Liečba bežnej nádchy u tehotnej ženy nie je ľahká, ale naliehavá. A to všetko preto, že riziko vzniku komplikácií pre dieťa aj pre matku je veľmi vysoké. V tejto súvislosti by sa liečba mala začať čo najskôr.

Prvým krokom je konzultácia s lekárom. Keďže v tehotenstve je tradičná liečba proti chladu kontraindikovaná, je potrebné so zodpovednosťou pristupovať k výberu liečebných metód. Ak v prvý deň nemôžete žiadnym spôsobom kontaktovať gynekológa (dotelefonicky alebo na recepcii), mali by ste dodržiavať základné pravidlá akéhokoľvek zaobchádzania - nepoškodiť.

Takže môžete začať bohatým teplým nápojom. Na tento účel sú vhodné rastlinné odvary (šípky, harmančeky, lipové kvety), mlieko s medom a maslom, akékoľvek čaje alebo džúsy, ako aj obyčajná prevarená voda. Pri prechladnutí potrebuje telo tekutinu. Nepreháňajte to však, pretože u tehotných žien nadmerný výskyt tekutín ohrozuje výskyt opuchov.

Malo by sa pripomenúť, žeje prísne zakázané liečiť nachladnutie u tehotných žien týmito liekmi:

 • antibiotiká;
 • imunomodulátory;
 • Alkoholické tinktúry;
 • Pulzové prípravky;
 • Vitamín C v samostatnej forme tabliet.

Najbežnejšie používanou liekovou terapiou jeparacetamol(znižuje horúčku a bolesti hlavy),furatsilín(kloktadlo na nose a krku),pharyngosept(znižuje) bolesť v krku) a iné lieky podobné zložením a účinkom. Mnoho lekárov vo všeobecnosti odporúča zvoliť homeopatickú terapiu. Ale iba pod podmienkou, že všetky stretnutia bude vykonávať výlučne špecialista.

Vo všetkých ostatných aspektoch je najlepšie dôverovať prostriedkom tradičnej medicíny . Je však potrebné venovať pozornosť tolerancii rôznych zložiek tehotných žien, ktoré tvoria recepty remeselníkov. Takže musíte zvoliť pre seba efektívny, ale zároveň bezpečný ľudliečebné metódy.

Nezabudnite ani na stravu pacienta. Mal by byť vyvážený a mal by obsahovať celý rad vitamínov potrebných na plné fungovanie tela, samotnej matky aj nenarodeného dieťaťa. Počas tehotenstva sú z budúcich matiek vylúčené akékoľvek ťažké jedlo, mäsové vývary, cukrovinky, korenené a údené jedlá.

Ale často, aj keď sa vezmú do úvahy všetky uvedené odporúčania, choroba napriek tomu pokračuje. V takýchto prípadoch by ste sa mali okamžite poradiť s lekárom a opraviť predpísanú liečbu. Nezabudnite na to a starajte sa o svoje zdravie a zdravie vášho dieťaťa.