Ako liečiť nachladnutie počas tehotenstva

Obsah

  Príznaky akútneho respiračného ochorenia sú známe všetkým. Cítite sa dobre v akomkoľvek ročnom období, pretože studený zimný vzduch, jesenná vlhkosť alebo letné prievany nepriaznivo vplývajú na telo, najmä ak je oslabená imunitná obrana.

  Počas laktácie alebo tehotenstva ženy často pociťujú nepríjemné pocity v krku spôsobené podchladením alebo vírusovou infekciou, upchatím nosa alebo bolesťou ucha. Takéto príznaky sú často sprevádzané zvýšením telesnej teploty, potením a zimnicou, takže informácie o tom, ako liečiť prechladnutie počas dojčenia a ako vyliečiť prechladnutie počas tehotenstva bez toho, aby poškodili dieťa, sú pre mnohé ženy dôležité.

  Ako môžem zmierniť dýchanie z nosa?

  Liečba prechladnutia počas tehotenstva v prvom trimestri je potrebná pod prísnym dohľadom lekára. Toto obdobie je zvlášť dôležité pre tvorbu zdravých orgánov a systémov u dieťaťa. Používanie určitých liekov a receptov tradičnej medicíny je spojené s vývojovými patológiami, preto by ste pri výbere konkrétneho lieku mali venovať pozornosť zoznamu kontraindikácií.

  Aby sa nepoškodilo embryo v skorých štádiách gravidity, nemalo by sa ani začať zaoberať nezávislým liečením nachladnutia. Preťaženie paranazálnych dutín sa zvyčajne odstraňuje pomocou sprejov a kvapiek vazokonstrikčného účinku, avšak v štádiu prvých troch mesiacov tehotenstva je ich použitieneprijateľné. Nelegálne lieky zahŕňajú tie, ktoré obsahujú v kompozícii xylometazolín. Liečbu nie je možné vykonávať pomocou kvapiek „Tizin“, „Naftyzín“, „Nazol“ a ďalších, ktoré majú podobné zložky. Liečba takýmito liečivami negatívne ovplyvňuje kardiovaskulárny systém plodu a môže spôsobiť srdcové choroby.

  Jedným z prostriedkov na zmiernenie stavu pri akútnej nádche je balzam Zvezdochka. Môžete to urobiť inhaláciou alebo pri absencii alergických prejavov, namazať ňou paranazálny región. Podobný terapeutický účinok poskytuje masť Dr. Mom obsahujúca rastlinné zložky.

  Silné soľné roztoky sú dobré na liečbu upchatia nosa. Na vyčistenie dutín z hlienu konečnými produktmi zápalového procesu je vhodná štipka morskej soli rozpustená v 200 ml vody (požadovaná teplota je od 35 do 37 stupňov). Ak si želáte, môžete si kúpiť špeciálne izotonické riešenie v lekárni, napríklad Aqua-Maris. Postup umývania sa vykonáva naklonením hlavy. Do každého nosového kanálika sa striedavo naleje antiseptikum, ktoré umožňuje hlienu unikať z druhého.

  Dôležité: Výplach paranazálnych dutín by sa nemal robiť, ak je prechladnutie komplikované vývojom zápalu stredného ucha. V takejto situácii môže nalievanie vody do nosnej dutiny zvýšiť akútny zápalový proces. Výber liečiva na symptómy bolesti ucha je najlepšie zverený ošetrujúcemu lekárovi, pretože mnohílieky, ktoré zastavujú zápalový proces v ušiach, sú kontraindikované u tehotných žien.

  Úplné čistenie nosa vodou je náročné. Používanie vazokonstrikčných kvapiek počas tehotenstva je zakázané, takže musíte skúsiť odstrániť opuch pomocou silnejšieho soľného roztoku. Pre návrat nosového dýchania pomôže sprej, ktorý obsahuje vysoký obsah solí Jadranského mora - „Aqua Maris Strong“. Na tento účel je vhodné riedenie 2 balení delfínu vo vode.

  Použitie takýchto látok je potrebné na otvorenie nosných priechodov odstránením opuchu sliznice, po ktorom sa môže vykonať čistiaci postup. Aby nedošlo k uľahčeniu preniknutia infekcie z maxilárnych dutín do stredného ucha, neodporúča sa vám po manipulácii silne vyfúknuť nos.

  Čo mám robiť, ak je bolesť v krku obtiažna pri pití a jedení?

  Kloktanie pridaním rôznych antiseptických látok pomáha zbaviť sa nepríjemných pocitov v hrdle, ale nie všetky lieky sa môžu používať počas tehotenstva. V prvom aj treťom trimestri gravidity je prísne nemožné kloktať tinktúry nechtíka a propolisu.

  Mnoho aerosólov určených na zmäkčenie bolesti v krku, odstránenie patogénnej mikroflóry a zmiernenie silnej bolesti obsahuje alkohol, takže nastávajúce matky by sa takýmto sliznicou nemali týmto spôsobom liečiť

  .

  Úspešne liečiťprechladnutie počas tehotenstva, musíte piť veľa teplej tekutiny. Na zmiernenie a anestéziu bolesti v krku počas tehotenstva v 2. trimestri, rovnako ako v ostatných dvoch, je povolený sprej „Ingalipt“, ako kontraindikácia má iba zvýšenú citlivosť na jeho zložky. S príznakmi bolesti v krku môžu byť zápalné mandle liečené Lugolovým roztokom.

  Väčšina lízatiek dostupných na liečbu bolesti v hrdle je kontraindikovaná u nastávajúcich matiek. Výnimkou je Lizobakt, produkt, ktorý má vo svojom zložení prírodný enzým. Na zmiernenie choroby pomáha resorpcia takýchto cukroviniek najmenej 3 - 4 krát počas dňa. Dobrý terapeutický účinok sa dosiahne nielen elimináciou miernych foriem respiračného ochorenia, ale aj ťažkou angínou.

  Zmäkčujúci a protizápalový účinok sa môže dosiahnuť prepláchnutím hrdla teplou vodou s pridaním infúzie sušených kvetov farmaceutického harmančeka. Na tento postup sa používa aj priehľadný roztok Miramistinu (dostupný aj vo forme aerosólu). Na ničenie mikroorganizmov - pôvodcov angíny a faryngitídy - 0,1% roztok chlorhexidínu sa považuje za účinný nástroj.

  Bolesť v krku nemusí byť najzávažnejším a najnepríjemnejším príznakom podchladenia. Tehotnú alebo dojčiacu ženu často mučí sucho alebo kašeľ so sputom, ktoré je ťažké oddeliť. V tomto prípade je povolená liečba nasledujúcimi liekmi:

  • vyrobené vo forme spreja, sirupu alebo dražé Lazolvan;
  • potrebné preskvapalnenie nadmerne viskózneho spúta „ACC“;
  • s minimálnym množstvom nebezpečných látok ako súčasť Coldrex Broncho.

  Ak je odstránenie spúta veľmi ťažké, pred spaním je užitočné vypiť 200 ml mlieka zahriateho na 40 - 45 stupňov, do ktorého sa rozpustí kúsok masla a sódy (požadované množstvo je na špičke noža). Ak nedochádza k výraznému zvýšeniu teploty, na chrbát a hrudník sa môže aplikovať korenie alebo horčica. Po tomto postupe sa odporúča ísť do postele zabalenej v teplej prikrývke. Ak je to potrebné, môžete korenkovú náplasť nahradiť trením s otepľovacou masťou. Potom by ste sa mali vyhnúť podchladeniu.

  Oslabujúci kašeľ sa môže liečiť inhaláciou pary, napríklad pomocou rozprašovača. Liečivo pridané do inhalátora sa počas postupu nastrieka na najmenšie častice a má priaznivý účinok pri vdychovaní výparov počas 5 alebo 10 minút. Niektorí ľudia radšej vyrábajú parný kúpeľ s prídavkom éterických olejov, avšak počas laktácie môže byť tento postup nebezpečný.

  Najskôr by dojčiace matky mali odmietnuť používanie eukalyptovej esencie a oleja z čajovníkových stromov, je lepšie poradiť sa s lekárom o možnosti použitia extraktov z iných rastlín

  .

  Aby sa nevyprovokovala bronchitída alebo zápal pľúc, tehotná žena by mala dodržiavať tieto odporúčania:

  • vyhnúť sa podchladeniu nôh, rúk, chrbta a hrudníka;
  • tráviť viac času ľahnutím;
  • piť veľa teplej tekutiny;
  • sa snažia nehovoriť oveľa, oveľa menej kričať;
  • nevdychujte studený vzduch (napríklad pri vetraní miestnosti je lepšie opustiť miestnosť na krátky čas);
  • nechodia naboso;
  • ​​
  • jedia teplé jedlo, vyhýbajte sa nealkoholickým nápojom alebo zmrzline.

  Dôležité:V období tehotenstva je zakázaný akýkoľvek stimulačný postup pre maternicu, preto by ste mali odmietnuť relaxačný horúci kúpeľ. Tepelná expozícia s pridanými soľami a éterickými olejmi môže spôsobiť predčasné narodenie alebo ukončenie tehotenstva. Tiež by sa mala odložiť návšteva sauny alebo kúpeľa. Aby sa predišlo rozvoju hypoxie u dieťaťa, malo by sa uprednostňovať suché teplo, a nie pary na nohách. Najlepšie je nosiť vlnené ponožky a teplé oblečenie. Toto opatrenie účinne prispieva k boju proti príznakom chladu.

  Ako môžete znížiť stúpajúcu teplotu u tehotnej ženy?

  Napriek tomu, že k tvorbe orgánov dieťaťa dochádza v prvých mesiacoch tehotenstva, je potrebné liečiť nachladnutie počas tehotenstva v 3. trimestri iba pod dohľadom lekára.

  Paracetamol sa považuje za hlavný liek, ktorý prispieva k rýchlemu poklesu tepla počas laktácie a gravidity. Jeho analógy nie sú o nič menej známe lieky - Efferalgan a Panadol, ktoré naopakz tabliet vyrobených v Rusku, obsahujú minimálne množstvo nečistôt nebezpečných pre telo dieťaťa. Okrem toho sú obe lieky dostupné v presnejšej dávke ako paracetamol, čo je dôležitý faktor pri liečbe nastávajúcej matky.

  Zostreliť sa musí iba vysoká (nad 38 stupňov) teplota.

  Uvedené lieky sa môžu používať v krátkych cykloch (nie dlhšie ako 3 dni). S ohľadom na odporúčania uvedené v priložených pokynoch nebudú mať zložky antipyretík škodlivé účinky na plod a nebudú prenikať do materského mlieka.

  Aby sa rýchlo prekonali príznaky zápalového procesu, je potrebné venovať niekoľko dní odpočinku

  Chladný obklad, ktorý sa používa na čelo, tiež pomôže zmierniť stav chorej tehotnej ženy. Za týmto účelom sa kúsok čistej látky navlhčí v studenej vode a pri zahrievaní sa pravidelne mení.

  So zvýšením telesnej teploty môžu končatiny zostať studené. V tomto prípade sa neodporúča chladiaci obklad, pretože toto opatrenie vyvolá ešte väčšie zúženie krvných ciev. Výskyt silnej zimnice je príležitosťou na pohotovosť. Na zmiernenie stavu chorej ženy sa používa zmes 500 mg paracetamolu s jednou tabletou No-Shpa.

  Dôležité:Vedľajšie účinky na telo dieťaťa počas liečby dojčiacej ženy sa neskúmali. Aby ste sa vyhli negatívnymprejavy počas dojčenia sa neodporúčajú používať liek, ktorý má v zmesi hydrochlorid drotaverínu.

  Trenie tela alkoholom alebo vodkou sa považuje za dobre známy účinný prostriedok na zvýšenie teploty, ale takáto terapia je pre budúce matky prísne kontraindikovaná. Vdýchnutie pár alkoholu môže nepriaznivo ovplyvniť plod, pretože prchavé látky z vodky môžu preniknúť do systémového obehu. Po zistení, že zvýšenie teploty je sprevádzané začervenaním končatín, sa dá stav pacienta zmierniť pripojením tkaniva navlhčeného v studenej vode k najväčším tepnám (popliteálna, lakte, hrudník a brucho).

  V prípade potreby môžete utrieť pridaním octu s obsahom menej ako 5% (použitie esencie je zakázané). Tento postup pomáha ochladiť pokožku rýchlym odparením zložiek octu z povrchu, výsledkom bude zníženie teploty. Aby sa zabránilo zvýšenému obehu, žena by nemala takéto manipulácie vykonávať samostatne. Najlepšie je požiadať o pomoc milovaného človeka.

  Kompresia sa používa na zmiernenie stavu pomocou listov kapusty, ktorý sa ponechá na hrudi alebo späť po dobu 20 minút. Ak nie je zvnútra zvýšená citlivosť, je užitočné namazať rastlinné listy prírodným medom

  .

  Čo treba hľadať, ak sú u dojčiacej matky diagnostikované príznaky SARS?

  Liečba prechladnutia u dojčiacej matky by mala byť veľmi opatrná, najmä aknovorodenec je náchylný na alergie. Počas laktácie je potrebné dôkladne pristupovať nielen k výberu liekov, ale aj k rastlinným asistentom v boji proti nevoľnosti.

  Je známe, že telo oslabené chladom potrebuje veľa vitamínov, nadmerná konzumácia čerstvého ovocia a bobúľ však môže mať nepriaznivý vplyv na zdravie dieťaťa. Počas laktácie sa mladým matkám odporúča obmedzovať červené bobule (maliny, jahody a jahody) v potrave.

  Mnoho rastlinných prípravkov nie je vhodných na liečbu akútnych respiračných infekcií v prvom, druhom a treťom trimestri. Okrem toho ich použitie môže vyvolať silnú alergickú reakciu u dieťaťa počas dojčenia

  .

  Zhrnutie

  Liečte prechladnutie počas tehotenstva a laktácie s mimoriadnou opatrnosťou, pričom nezabudnite na radu lekára. Zlým nápadom je spoliehať sa výlučne na osvedčené recepty tradičnej medicíny. Mnohé nekonvenčné metódy liečby nie sú o nič menej nebezpečné ako liečba farmaceutickými liekmi, preto by ste sa pred použitím mali poradiť so svojím lekárom.