Ako liečiť nachladnutie pier

Obsah

  Nachladnutie na perách nie je iba kozmetickou chybou, ale predstavuje aj vážne ochorenie vyvolané vírusmi herpesu. Pri neprítomnosti správnej liečby dôjde k recidíve patológie častejšie a závažnosť ich symptómov sa začne postupne zvyšovať. Ako liečiť prechladnutie pery efektívne a rýchlo, to oznámi terapeutovi alebo otolaryngológovi.

  7. V prípade potreby sa k terapii pripojí imunolog, ktorý predpíše lieky na zvýšenie rezistencie tela voči pôvodcom herpetického ochorenia. Antivírusové látky na vnútorné a vonkajšie použitie, antiseptické roztoky, imunomodulátory a imunostimulanty sú zahrnuté v schéme liečby prechladnutia pier.

  Základné zásady liečby

  Ak má pacient silnú imunitu, potom sa jeho telo vyrovná s vírusmi herpesu ako takými. Správny a včasný prístup k liečbe však pomôže výrazne urýchliť zotavenie a zabrániť vzniku komplikácií. Najnebezpečnejšou z nich je chronickosť patológie, keď sa exacerbácie vyskytujú takmer každý mesiac. Hlavným princípom liečby je potlačenie zápalového procesu v počiatočnej fáze, zatiaľ čo bubliny s tekutým obsahom na perách sa ešte nevytvorili. Dodržiavanie nasledujúcich odporúčaní ošetrujúceho lekára pomôže zabrániť ich výskytu:

  • správna výživa. Herpes vírusy sa množia aktívnejšie, keď človek konzumuje veľké množstvo potravínobsah soli, cukru, tukov. Zahrnutie čerstvej zeleniny a ovocia do denného menu však bráni šíreniu patogénnych infekčných patogénov;
  • pitný režim. Použitie 2 - 2,5 litra čistej vody pomáha eliminovať vírusy a ich metabolické produkty zo zápalových ložísk a potom z tela. Ako bohatý nápoj môžete použiť slane osolenú minerálnu vodu (Nagutskaya, Narzan, Slavyanovskaya), odvar z ruží, harmančeka a zeleného čaju, ovocných nápojov a ovocných nápojov z kyslého ovocia a bobúľ;
  • vzdať sa zlých návykov. Toxické zlúčeniny, ktoré pri požití na tkanivách postihnutých oparom vytvárajú tabak a etylalkohol, spôsobujú zvýšenie bolesti, opuchov a prispievajú k šíreniu infekcie na zdravé tkanivové miesta;
  • prevencia infekcie. Počas liečby nachladnutia doma by sa chorej osobe mali prideliť samostatné choré jedlá a hygienické výrobky. Uterák je vhodné nahradiť denne čistou a na starostlivosť o pery si kúpte vlhké obrúsky nasýtené antiseptickými roztokmi.

  Mnoho dievčat a žien sa snaží zakryť škaredé plazivé bubliny hrubou vrstvou rúžu. Odborníci poznamenávajú, že herpes vírusy zomierajú oveľa rýchlejšie na suchej pokožke, ale vlhké prostredie je priaznivým prostredím pre ich aktívny rast a reprodukciu. Najväčším nebezpečenstvom je pichanie alebo kauterizácia výsledných bublín. Z nich tečie tekutý obsah, v ktoromexistuje veľké množstvo herpetických vírusov. Vytvárajú zdravé infekčné ložiská pier alebo sliznice úst.

  Farmakologické prípravky

  Ak sa pľuzgiere ešte nevytvorili, je celkom realistické liečiť nachladnutie pery už za 1 deň.

  Aj v počiatočnej fáze patologického procesu sú klinické prejavy aktivácie herpes vírusov dosť výrazné. V postihnutej oblasti pery je pocit pálenia, svrbenie a mierna bolesť. Vizuálne sa prechladnutie prejavuje miernym opuchom, sčervenaním, opuchom. Ak sa tento stav objaví nie viac ako dvakrát ročne, potom sa na liečbu odporúča použiť iba farmaceutické výrobky na vonkajšie použitie. A pri častých exacerbáciách bude potrebné korigovať imunitu v priebehu antivírusových liekov.

  Tabletky s acyklovirom, ktoré potláčajú rast a reprodukciu herpetických vírusov, pomôžu liečiť silné prechladnutie pery

  .

  Antivírusové masti, gély a tablety

  Doteraz neboli syntetizované žiadne lieky, ktoré by mohli zabiť herpetické vírusy. Na ošetrenie prechladnutia, pri ktorom sa na takmer celom povrchu pier vytvorili pľuzgiere, sa používajú perorálne tablety. Ak sa vytvorí jeden alebo dva pľuzgiere, použijú sa iba masti, gély, balzamy na vonkajšie použitie 4-5 krát denne. Dennú a jednotlivú dávku tabliet a dražé určuje iba ošetrujúci lekár. Zohľadňujú sa v ňom výsledky laboratórnych testov, celkový stav pacienta a prítomnosťsúvisiace patológie.

  Nachladnutie pery počas laktácie alebo tehotenstva je možné liečiť externými antivírusovými látkami a to len pod dohľadom lekára. Spravidla sa dávky pre ženy počas pôrodu znižujú, rovnako ako frekvencia nanášania mastí na pery. Čo môže otolaryngológ alebo terapeut predpísať na dekontamináciu herpes vírusov:

  Odporúčame prečítať si: Ako liečiť stomatitídu
  • Provirsan, Zovirax, Acyclostad, Viralex, Herperax. Účinnou látkou týchto liekov na vonkajšie a vnútorné použitie je acyklovir. Po kontakte s vírusom zlúčenina narušuje DNA reťazec, čo znemožňuje jej replikáciu. Patogénne patogény strácajú schopnosť rásť a množiť sa. Pri častom užívaní liekov s acyklovirom sa ich terapeutická aktivita postupne znižuje;
  • Valtrex, Wirdel, Valzikon. Účinnou zložkou perorálnych prípravkov je valaciklovir, prekurzor acykloviru. To znamená, že po preniknutí do žalúdka sa účinná látka rozpadá pri uvoľňovaní acykloviru. Terapeutický priebeh liekov s valaciklovirom sa líši v závislosti od stupňa herpetickej lézie kože pier.
  • Vectavir, Pencivir, Fenistil. Penciklovirové prípravky ovplyvňujú iba vírusy bez toho, aby ovplyvňovali bunky ľudského tela. Pri akumulácii účinnej látky sa syntéza vírusovej DNA v infikovaných tkanivách spomaľuje. Deň po začiatku užívania tabliet alebo tablietpoužitie mastí znižuje závažnosť opuchu a bolesti;
  • Famvir, Minaker. Prípravky s famciklovirom sú proliečivá, pretože sa rozpadajú v gastrointestinálnom trakte na penciklovir. Trvanie liečby je asi 5 dní. Prostriedky na vnútorné použitie majú široký zoznam kontraindikácií, preto sa používajú iba podľa predpisu lekára po sérii diagnostických štúdií;
  • Amixín, Lavomax. Liečivá vykazujú antivírusovú aj imunomodulačnú aktivitu vďaka aktívnej zložke tilorónu, ktorá je súčasťou ich zloženia. Prostriedky na orálne podávanie stimulujú produkciu interferónov, chránia bunky pred prenikaním herpetických vírusov a chrípky a bránia ich šíreniu do zdravých oblastí.

  Nedávno syntetizovaný externý liek Erazaban pomáha v počiatočnej fáze rýchlo liečiť nachladnutie pier. Aplikácia liečiva na postihnuté oblasti 3-5 krát denne zabraňuje tvorbe pľuzgierov, eliminuje opuchy, svrbenie a pálenie.

  Ihneď po nástupe prvých príznakov liečte na pery antivírusovou masťou.

  Pomocné látky

  Masti s antibakteriálnou aktivitou sa často používajú na liečbu prechladnutia pier. Patogénne baktérie vstupujú do praskajúcich bublín a vytvárajú zápalové ložiská v strede alebo rohoch pier. Na zničenie patogénov môžete použiť jeden z nichvonkajšie prostriedky:

  • masť tetracyklínu;
  • levosín;
  • Levomekol.

  Keďže sa schopnosť vírusov aktívne množiť vo vlhkom prostredí predpisujú lekári masti so sušiacim účinkom - salicylovú alebo zinočnatú. Mali by sa aplikovať na zapálené oblasti 2-3 krát denne po dobu 5-6 dní, striedavo s antivírusovými vonkajšími liekmi. Spomaliť progresiu patológie a znížiť závažnosť príznakov oleja z liečivých rastlín:

  • šípky;
  • sedmokrásky;
  • rakytník rešetliakový;
  • broskyňa;
  • Rakytník morský.

  Nielen že zastavujú zápalový proces, ale prispievajú aj k rýchlemu uzdraveniu poškodených tkanív. Prípravky s aktívnou zložkou dexpanthenol majú tiež regeneračný účinok:

  • Bepanten;
  • Depanthenol;
  • Dexpanthenol.

  Takéto výrobky sú dostupné vo forme sprejov, gélov, krémov a mastí. Po aplikácii do oblastí postihnutých infekciou sa metabolické procesy zrýchlia, objavia sa jazvy a epitelizácia lézií. Prípravky s dexpanthenolom majú tiež antiseptický účinok, bránia vírusom a baktériám v napadnutí okolitých tkanív. Podobná aktivita je charakteristická aj pre dezinfekčné roztoky:

   62) Miramistin;
  • Chlórhexidín.

  Keď sa nachladnú pery, na pery sa rýchlo pôsobí, keď sa použijú v počiatočnej fáze. Nepoužívajte na sanáciu zápalových ohniskových roztokov s vysokou koncentráciou etylalkohol - jód, diamantové greeny. Nadmerne vysušujú jemnú pokožku pier a v niektorých prípadoch spôsobujú vážne popáleniny.

  Na liečbu prechladnutia pery sa na ošetrenie postihnutej pokožky používajú roztoky s antiseptickým účinkom

  .

  U ľudí so slabou imunitou môžu herpetické vírusy vyvolať príznaky všeobecnej intoxikácie tela po vstupe produktov ich životnej činnosti do systémového obehu. Pokiaľ ide o hypertermiu a bolesti hlavy, lekári predpisujú protizápalové nesteroidné lieky v tabletách alebo sirupoch:

  • Nise,
  • Ibufen,
  • Ibuklin,
  • nimesulid,
  • Ibuprofen.

  V prípade gastrointestinálnych patológií sa takéto lieky nepredpisujú. NSAID sa môžu nahradiť rektálnym podaním paracetamolom - Efferalganom alebo Panadolom v tabletách, sirupoch alebo čapíkoch.

  Ak sa zima na pery rýchlo vymanila a v dome nie sú žiadne antivírusové, antibakteriálne a sušiace masti, na záchranu príde populárny balzam Golden Star. Obsahuje veľké množstvo éterických olejov, ktoré majú protizápalové a antiseptické účinky. Potrebujete malé množstvo aromatických prostriedkov, ktoré sa bez trenia aplikujú na opuchnutú oblasť pier. Výsledný pocit spálenia svetla čoskoro zmizne. Podobné vlastnosti má masť Doctor Mom, ktorá obsahuje veľa biologicky aktívnych zložiek:

  • levomentol;
  • gáfor;
  • eukalyptus, muškátový olej;
  • gumový terpentín.

  Všetky vyššie uvedené zložky sú schopné rýchlo a účinne liečiť vzniknuté zápalové ložiská. Balzam Golden Star a masť Dr. Mom by nemali používať tehotné ženy a ľudia, ktorí sú citliví na zložky vonkajších liekov z dôvodu vysokého rizika alergických reakcií.

  Počas liečby nachladnutia pier sa na urýchlenie regenerácie používajú odvary a infúzie z liečivých rastlín

  Ľudové lieky

  Pred začatím liečby nachladnutia na pery lekári predpíšu pacientom sériu laboratórnych testov na určenie typu infekčného agens. Vo veľkej väčšine prípadov sa zistí herpes vírus, ktorý nie je schopný eliminovať ľudové lieky. Môžu však znížiť závažnosť príznakov nachladnutia na perách, zlepšiť pohodu človeka a priblížiť uzdravenie. Liečitelia, podobne ako odborníci na úradnú medicínu, odporúčajú, aby pacienti na odstránenie toxických látok a infekčných patogénov z tela používali veľa tekutín.

  Ako hojný nápoj sa používajú odvary a infúzie bylín s antiseptickými a diuretickými účinkami. Ako pripraviť liečivé infúzie:

  • vložte do hlinenej alebo keramickej nádoby lyžičku sušených listov brusnice a ľubovníka bodkovaného. Varte 2 šálky vriacej vody a nechajte pôsobiť 30 minút. Filtrujte a pite v malých dúškoch horúceho liečivého čaju v pohári 2-3 krát denne;
  • v čajovej kanvicinalejte čajovú lyžičku zeleného čaju s veľkým listom a šalvie. Nalejte 2 šálky horúcej vody (teplota 85 - 90 ° C) a držte pod vekom 10 - 15 minút. Užívajte pohár infúzie po každom jedle 3-4 krát počas dňa;
  • vložte do malého hrnca pár vetvičiek čerstvého citróna alebo lyžice suchej trávy, pridajte 2 lyžice. lyžice ibišteka. Kmeň vo vodnom kúpeli pol hodiny, namiešajte a vypite namiesto kávy alebo čierneho čaju pol pohára 3-4 krát denne.

  Takéto ľudové liečivá sa môžu používať nielen na pitie, ale aj na liečivé vody. Bavlnené vankúšiky by ste mali navlhčiť ochladenou infúziou a pravidelne utierať zapálené oblasti pier. Ako doplnok k hlavnej liečbe sa používa masti s nechtami. Na jej prípravu použite maltu a paličku na rozdrvenie 5 čerstvých rastlín na hustú suspenziu a zmiešajte so 100 g detskej tukovej smotany. Produkt nanášajte na pery niekoľkokrát denne. Masť nechtíka vďaka svojmu regeneračnému a protizápalovému účinku podporuje rýchle hojenie tkanív.

  Liečba prechladnutia pery rýchlo a efektívne bude možná iba pod dohľadom odborníka. Pri nízkej rezistencii na herpes vírusy sa môžu vyskytnúť nežiaduce komplikácie. Lekár odporučí imunomodulátory a imunostimulanty, ktorých priebeh zabráni častým relapsom infekčnej patológie.